Zachwyć się stolicą Grecji, której patronką jest Atena – bogini mądrości i sztuki. W mieście tym zobaczysz najznamienitsze zabytki z czasów antycznych, a także będziesz rozkoszować się niezwykłymi widokami, smakami i aromatami. Zanurz się w starożytne i współczesne greckie historie – podpowiadamy, jak zwiedzać tę wyjątkową metropolię!

Gdzie leżą Ateny?

Ateny to największe miasto i stolica Grecji. Stanowią jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie.

Ateny położone są w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny-Sektor Centralny, w gminie Ateny.

Miasto mieści się w południowo-wschodniej części kraju, na półwyspie attyckim. Otaczają je góry Parnes, Pendeli i Hymettos. Jest położone nad Morzem Egejskim, przez co jest jednym z ważniejszych europejskich portów morskich.

Co zobaczyć w Atenach, w tym na Akropolu?

Najsłynniejsze atrakcje Aten można zobaczyć na Akropolu – miasto to słynie z antycznych zabytków, które pozwalają przenieść się do czasów mitycznych herosów. Podpowiadamy, jakie miejsca koniecznie musisz zobaczyć na tym legendarnym wzgórzu oraz gdzie jeszcze powinieneś się wybrać podczas zwiedzania stolicy Grecji.

Akropol

Wzgórze o wysokości ok. 160 m n.p.m., które jest kolebką tego miasta. W połowie II tysiąclecia p.n.e. wybudowano na nim mykeńską warownię, a następnie najważniejsze świątynie – Partenon oraz Erechtejon. Dookoła tych obiektów stopniowo rozrastało się miasto.

Akropol, Ateny © shutterstock
Akropol, Ateny © shutterstock

Na Akropolu zobaczysz wiele najpopularniejszych atrakcji Aten, m.in.:

· Teatr Dionizosa – miejsce wielkich przedstawień teatralnych i festiwali;
· Odeon Heroda Attyka – amfiteatr, w którym odbywały się znamienite przedstawienia i koncerty;
· Świątynia Ateny Nike – nieduża świątynia w stylu jońskim, z pięknym widokiem na Propyleje;
· Propyleje – wejście do kompleksu z monumentalnymi kolumnami, jedno z najważniejszych dzieł architektury starożytnej Grecji;
· Partenon – słynna świątynia wybudowana dla Ateny Partenos, bogini mądrości;
· Erechtejon – świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi, z charakterystycznymi kariatydami (kolumnami w formie żeńskich figur);
· Brama Beulé – pozostałości fortyfikacji obronnych z czasów rzymskich;
· Muzeum Akropolu – muzeum z bogatą ekspozycją znalezisk archeologicznych, mieszczące się 300 metrów od wzgórza.

Agora

Niedaleko Akropolu znajdziesz Agorę, czyli obszar, który w starożytności pełnił funkcję centrum miasta i miejsca spotkań. To właśnie tutaj mieściło się wiele ważnych budynków, a także targi. W pobliżu mieści się także świątynia Hefajstosa, która na przestrzeni wieków została przekształcona w kościół. Obecnie jest otwarta dla zwiedzających.

Wzgórze Areopag

Kolejne, zdecydowanie niższe wzgórze, poświęcone Aresowi – bogu wojny. W tym miejscu obradowała starożytna rada, w skład której wchodzili przedstawiciele arystokracji. Miejsce jest to ważne także dla katolików, ponieważ podobno to właśnie tutaj zwykł przemawiać św. Paweł. Areopag jest nie tylko ciekawostką historyczną, ale też świetnym punktem widokowym. Z pewnością zrobisz tutaj niesamowite zdjęcia panoramy Akropolu.

Plaka i Anafiotika

Ateny mają wiele urokliwych zakątków, ale bez wątpienia najbardziej klimatycznym miejscem jest dzielnica Plaka. Cieszy się mianem najładniejszej w mieście, ze względu na jej wąskie, kręte uliczki, spektakularne rezydencje i dużą ilość zieleni. Podczas przechadzki zajrzyj do małych sklepików, kawiarni oraz restauracji. Koniecznie zobacz też osiedle Anafiotika, na którym będziesz podziwiać tradycyjną grecką architekturę w najlepszym wydaniu, czyli domki z białymi ścianami oraz niebieskimi drzwiami i okiennicami.

Łuk Hadriana

Łuk Hadriana, Ateny © shutterstock
Łuk Hadriana, Ateny © shutterstock

Obiekt wzniesiony jako wyraz wdzięczności dla jednego z najsłynniejszych cesarzy rzymskich. Za czasów jego panowania Ateny przeżywały prawdziwy rozkwit. Podczas jego rządów wybudowano bibliotekę, akwedukt i kilka świątyń, ponieważ zależało mu na tym, by miasto stało się stolicą kultury całego Imperium. Co ciekawe, łuk jako jeden z nielicznych zabytków zachował się w stanie niemalże nienaruszonym. Uwzględnij go w swoim planie zwiedzania także z tego powodu, że spod niego będziesz mieć piękny widok na Akropol. Przy okazji możesz zobaczyć mieszczące się w pobliżu pozostałości Świątyni Zeusa Olimpijskiego, która również została wybudowana z inicjatywy cesarza Hadriana.

Stadion Panateński

Monumentalna budowla, postawiona w miejscu starożytnego stadionu z 329 r. p.n.e. To właśnie w niej odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Jest jedynym na świecie stadionem wykonanym z białego marmuru. Budynek warto obejrzeć z zewnątrz, ale jeśli chcesz, kup bilet wstępu. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie przyjrzeć się infrastrukturze oraz odwiedzić niewielkie muzeum z historycznymi fotografiami i innymi ciekawymi eksponatami.

Ogród Narodowy

Ogród Narodowy, Ateny © shutterstock
Ogród Narodowy, Ateny © shutterstock

Doskonałą przerwą podczas zwiedzania miasta i wytchnieniem od upału będzie wizyta w Ogrodzie Narodowym, mieszczącym się za parlamentem. Został założony pod koniec lat. 40. XIX wieku. Ponad 15-hektarowy obszar oczaruje Cię bogatą, zróżnicowaną fauną i florą. Podczas spaceru spotkasz m.in. różne gatunki żółwi, a także papug. Na miejscu działa także mini ZOO, z m.in. kozami, kaczkami i pawiami.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum to jest uznawane za jedno z najważniejszych na świecie, ponieważ posiada najbogatszy zbiór starożytnej sztuki greckiej, od czasów prehistorycznych, do późnego antyku. Wystawa obejmuje ponad 20 tysięcy eksponatów, z których najstarsze pochodzą z 6 tysiąclecia p.n.e. Zobaczysz tutaj m.in. słynną złotą Maskę Agamemnona.

Centralny targ miejski

Największe targowisko w mieście to idealne miejsce do skosztowania lokalnych przysmaków i zakupu unikalnych pamiątek. Znajdziesz je między Monastiraki i placem Omonia. Sprzedawcy oferują tutaj najróżniejsze smakołyki, od mięs, ryb i owoców morza, przez sery, warzywa i owoce, aż po słodkości oraz rozmaite alkohole. Jeśli chcesz poznać autentyczne smaki i aromaty Grecji, koniecznie musisz się tutaj wybrać na zakupy.

Klasztor Dafni

Klasztor Dafni © shutterstock
Klasztor Dafni © shutterstock

Obiekt znajdujący się na światowej liście UNESCO. Klasztor został pierwotnie wybudowany w VI wieku, zastępując świątynię Apollina. Obecna wersja pochodzi z ok. 1080 roku i jest wspaniale zachowanym przykładem architektury bizantyjskiej. Wewnątrz możesz obejrzeć pozostałości wcześniejszej, pogańskiej budowli, a także dodaje później elementy, m.in. gotyckie krużganki. Niesamowite wrażenie robią mozaiki przedstawiające sceny z życia Chrystusa i innych biblijnych postaci.

Czy w Atenach jest drogo?

W porównaniu z innymi europejskimi stolicami, Ateny nie są zbyt drogim miastem. Ceny w sklepach czy restauracjach są tylko nieco wyższe lub dość zbliżone do tych w Polsce. W lokalnych tawernach możesz posilić się płacąc podobnie, jak np. w krakowskich czy warszawskich knajpach.

Na tygodniowy pobyt w Atenach (jeśli nie jest to wyjazd all inclusive) jedna osoba powinna zabrać ok. 600-1200 euro. Trudno wskazać bardziej konkretną kwotę, ponieważ wiele zależy od tego, jak chcesz spędzać wolny czas, a także co planujesz zwiedzić i ile atrakcji sprawdzić.

Ile kosztuje hotel w Atenach?

Ceny noclegu w Atenach są uzależnione od standardu hotelu, a także jego lokalizacji. Za pokój w centrum trzeba zapłacić ok. 500 zł za dwie osoby za dobę. Jeśli jednak wybierzesz ośrodek na obrzeżach, cena spadnie nawet o połowę. Najdroższe są oczywiście hotele pięciogwiazdkowe w samym sercu miasta – tam noc kosztuje ponad 1000 zł.

Ceny w restauracjach w Atenach

Za ile można zjeść w ateńskich restauracjach? Ceny popularnych potraw i przekąsek wyglądają następująco:
· Sałatka grecka: ok. 6,5€
· Deska serów: ok. 7€
· Hummus: ok. 5€
· Smażona cukinia: ok. 4,5€
· Grillowana feta: ok. 6€
· Tzatziki: ok. 4,5€
· Moussaka: ok. 9€
· Grillowana ośmiornica: ok. 13,5€
· Gyros: ok. 9€
· Souvlaki: ok. 9,50€
· Kebab: ok. 9,50€
· Baklava: ok. 5,50€

Ceny w Atenach – zakupy spożywcze

Jeśli planujesz wyjazd z wyżywieniem we własnym zakresie, z pewnością interesują Cię ceny podstawowych produktów spożywczych. Podczas pobytu w Atenach jak najbardziej opłaca się czasem coś samodzielnie ugotować.

Poniżej przedstawiamy listę popularnych produktów wraz z cenami:

· Banany 1kg – ok. 3€
· Chleb tostowy – ok.1,7€
· Jogurt grecki 1 kg – ok. 6€
· Kawa – ok. 6,3€
· Makaron – ok. 1,6€
· Oliwa 1l – ok. 5-7€
· Papierosy – ok. 6€
· Pierś z kurczaka – ok. 9€
· Piwo 6 x 0,33 – ok. 3-5,50€
· Ser feta 1kg – ok. 13€
· Wino – ok. 5€
· Woda 6 x 1,5l – ok. 2,70€
· Ziemniaki 1kg – ok. 1,90€

Co zobaczyć w Atenach za darmo?

Zwiedzanie stolicy Grecji nie musi być kosztowne. Wiele ciekawych miejsc da się odwiedzić za darmo. Co możesz zobaczyć bez ponoszenia żadnych wydatków? Opisujemy najpopularniejsze bezpłatne atrakcje w Atenach.

Akropol za darmo

Czy najsłynniejszy kompleks zabytków można odwiedzić bez opłat? Jak najbardziej! Jest to jednak możliwe tylko w kilku przypadkach. Akropol jest za darmo otwarty dla zwiedzających kilka razy w roku:

· 6 marca (Dzień Pamięci Meliny Merkouri),
· 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków),
· 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów),
· ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa),
· 28 października (święto OXI).

Wzgórze jest też ogólnodostępne po sezonie, czyli od 1 listopada do 31 marca, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

W najlepszej sytuacji są studenci i młodzież do 25. roku życia, ponieważ przez cały rok nie muszą płacić za wejście. Wystarczy, że okażą legitymację lub dowód tożsamości.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

W pobliżu greckiego Parlamentu, na placu Syntagma, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Strzegą go żołnierze w tradycyjnych mundurach, którzy co godzinę zmieniają wartę. Najbardziej spektakularnie wygląda ona w każdą niedzielę o godzinie 11, ponieważ wtedy zamykana jest główna ulica i przechodzi przez nią defilada w towarzystwie orkiestry wojskowej.

Zachód słońca na Wzgórzu Lykavitos

Uwielbiasz piękne widoki? Niezwykłym doświadczeniem jest podziwianie zachodu słońca w jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Atenach, jakim jest wzgórze Lykavitos. Na górę możesz dostać się kolejką, ale jest ona płatna. Bez problemu wejdziesz tam o własnych siłach. Wspinaczka jest o wiele łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Oszałamiające widoki bez wątpienia są warte odrobiny wysiłku.
Na wzgórzu możesz bezpłatnie zwiedzić też mały kościół Agios Georgios, który ma klimatyczne wnętrze pełne barwnych malowideł.

Muzeum na stacjach metra

Podczas przemieszczania się między różnymi częściami miasta pewne eksponaty archeologiczne możesz podziwiać także w metrze. W trakcie jego budowy natknięto się na cenne znaleziska, które postanowiono wystawić na wybranych stacjach, m.in. Syntagma, Monastiraki i Evangelismos. Są to oryginały, a także wierne repliki.

Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny?

Ateny znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego subtropikalnego. Zimy są łagodne, a lata długie, słoneczne i gorące. Ze względu na przyjemne warunki pogodowe do Grecji możesz wybrać się tak naprawdę o dowolnej porze roku. Jeśli jednak poza zwiedzaniem chcesz jeszcze wygrzać się na plaży, ustal urlop w terminie od maja do września. Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października. Wiosna i jesień to dobry czas, jeśli wolisz nieco mniej zapłacić za przelot oraz nocleg, a także chcesz nieco odpocząć od tłumów.

Ateny – temperatura

Styczeń:
· Średnia temperatura: 13°C
· Dni są dość chłodne, z dużymi szansami na opady.
Luty:
· Średnia temperatura: 14°C
· Nadal jest chłodno, ale przyjemniej niż w styczniu.
Marzec:
· Średnia temperatura: 16°C
· Czuć wiosnę – dni są coraz cieplejsze, a natura budzi się do życia.
Kwiecień:
· Średnia temperatura: 19°C
· Roślinność kwitnie, jest coraz bardziej słonecznie i ciepło. Idealne warunki do zwiedzania.
Maj:
· Średnia temperatura: 24°C
· Ciepło, słonecznie. Pogoda sprzyja zwiedzaniu, spacerom, a nawet wizytom na plaży.
Czerwiec:
· Średnia temperatura: 29°C
· Początek lata przynosi pierwsze gorące dni.
Lipiec:
· Średnia temperatura: 32°C
· Dni są upalne, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem.
Sierpień:
· Średnia temperatura: 32°C
· Nadal utrzymują się wysokie temperatury. Jest sucho i gorąco.
Wrzesień:
· Średnia temperatura: 28°C
· Lato powoli się kończy. Jest ciepło, ale widać zbliżającą się jesień. Doskonały moment na urlop dla osób nie lubiących upałów.
Październik:
· Średnia temperatura: 23°C
· Temperatury zaczynają spadać, a atmosfera robi się bardziej jesienna. Dobry miesiąc jeśli jest się nastawionym głównie na zwiedzanie i chce się nieco zaoszczędzić.
Listopad:
· Średnia temperatura: 18°C
· Dni są typowo jesienne – chłodniejsze i coraz krótsze.
Grudzień:
· Średnia temperatura: 15°C
· Jest chłodno, możliwe są opady. W mieście panuje świąteczna atmosfera.

Jak poruszać się po Atenach?

Planując urlop musisz też mieć na względzie to, jak zorganizować sobie transport w Atenach. Główne atrakcje są co prawda ulokowane tak blisko siebie, że można się do nich dostać pieszo, ale w wielu sytuacjach szybciej i łatwiej będzie skorzystać z komunikacji miejskiej. W mieście można skorzystać z metra, tramwajów i autobusów, ale dostępne są też trolejbusy i kolejki podmiejskie.

Transport publiczny w Atenach jest niedrogi i dobrze zorganizowany. Działa w systemie zintegrowanym, co oznacza, że we wszystkich środkach obowiązują te same bilety. Od 2017 roku wprowadzono elektroniczny system kart i biletów Ath.ena Card i Ath.ena Ticket.

Wynajem samochodu w Atenach

Jeśli zależy Ci na tym, by mieć większą swobodę w zakresie przemieszczania się po mieście albo planujesz wycieczki po okolicy, rozważ wynajem auta. Na miejscu możesz skorzystać z ofert wielu punktów, które oferują usługi tego typu w przystępnych cenach. W zależności od rodzaju auta, a także terminu (poza sezonem jest taniej), dzienna opłata wynosi średnio od 20 do 150 zł.

Gdzie i co jeść w Atenach?

Greckie jedzenie, Ateny © shutterstock
Greckie jedzenie, Ateny © shutterstock

Kuchnia grecka jest popularna na całym świecie. Podstawą klasycznych dań są oliwa z oliwek, aromatyczne przyprawy (m.in. bazylia, tymianek, oregano) i sery oraz świeże mięso, ryby i owoce morza. Posiłkom towarzyszy wyborne wino.

Grecy uwielbiają kawę, dlatego w mieście możesz wybierać spośród wielu urokliwych kawiarenek. W upale przyjemne orzeźwienie da Ci schłodzone frappe. Koniecznie skosztuj też prawdziwej kawy po grecku przyrządzanej w specjalnym tygielku. A co na deser? Tak jak w całej Grecji, popularną słodkością jest orzechowa baklawa.

Typowymi greckimi alkoholami są oczywiście wina, ale skuś się także na lokalne piwo. Mocniejszym i typowo lokalnym trunkiem jest z kolei ouzo, czyli anyżowa nalewka, wytwarzana w podobny sposób jak sambuca.

Restauracje w Atenach serwują typowe greckie potrawy w różnym wydaniu – bardziej tradycyjnym, jak i nieco unowocześnionym. Zaglądaj zarówno do polecanych, dużych lokali, jak i mniejszych knajpek i tawern. Wiele nowych smaków odkryjesz także na targowiskach.

Menu restauracji może być bogate. Co jeść w Grecji i w Atenach? Nawet jeśli pewne dania już znasz, odkryj ich smak w najbardziej autentycznym wydaniu. Przede wszystkim sprawdź takie kultowe przysmaki, jak:

· musaka – zapiekanka z bakłażana, pomidorów, ziemniaków i mięsa,
· gyros – pieczona wieprzowina, podawana z pitą (pszenny placek) z sosem tzatziki, pomidorami i frytkami,
· sałatka grecka – pomidory, ogórek, oliwki, papryka, ser feta i oregano z dressingiem z oliwy z oliwek,
· baklawa – cienkie ciasto przekładane masą orzechowo-miodową, z cukrem lub słodkim syropem.

Czy plaże w Atenach są płatne?

Astir Beach, Ateny © shutterstock
Astir Beach, Ateny © shutterstock

Ateny nie leżą nad samym morzem – jest ono oddalone od centrum o ok. 10 km. Na obrzeżach możesz jednak znaleźć wiele pięknych plaż. Musisz jednak liczyć się z tym, że wiele z nich jest płatnych, jak np. Voula położona na południu.

Za darmo możesz wypoczywać na m.in.:

  • Megalo Kavouri – piaszczysta plaża z łagodnym wejściem do wody, otoczona drzewkami piniowymi;
  • Kavouri Beach – półdzika, żwirkowa, szeroka plaża, z dużą ilością skał, można na niej wypożyczyć leżaki i parasole, a także skorzystać z przymierzalni czy WC;
  • Glyfada Beach – jedna z najbliżej położonych plaż, przy której mieści się kilka kawiarni, restauracji i barów.

Ateny przyciągają turystów z całego świata ze względu na swoją niezwykłą historię, ale miasto nie zatrzymało się w przeszłości. Tętni życiem, oferując wiele atrakcji także dla miłośników aktywnego wypoczynku. Naciesz się słońcem, spaceruj obok zabytków sprzed tysięcy lat i odkrywaj lokalną, grecką kulturę w najbardziej autentycznym wydaniu!

Zobacz nasze wpisy o Atenach


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?