Wilno, Litwa ©Shutterstock

Wilno jest kosmopolitycznym, eklektycznym miastem, które w historii było niezwykle ważnym miejscem nie tylko dla Polski. Słynie z licznych zabytków, muzeów oraz niezwykłej atmosfery, która dawniej inspirowała do pisania samego Adama Mickiewicza. Zaplanuj idealne wakacje w pięknej stolicy Litwy!

Gdzie leży Wilno?

Wilno jest stolicą i największym miastem Litwy, położonym w południowo-wschodniej części kraju, na Pojezierzu Litewskim, u ujścia rzeki Wilejki do Wilii. Znajduje się ok. 30 km od granicy z Białorusią. Pod względem powierzchni jest największym miastem w krajach bałtyckich. Od wieków stanowi ważny ośrodek gospodarczy, finansowy, przemysłowy, naukowy i kulturalny.

Atrakcje i co warto zobaczyć w Wilnie

Wilno nazywa się „miastem świątyń”, ponieważ znajduje się w nim ok. 40 zabytkowych kościołów katolickich i prawosławnych oraz cerkwi. Poza nimi można oglądać jeszcze inne niezwykłe budowle w różnych stylach architektonicznych. Kwintesencją klimatu miasta jest jednak spacer po wileńskim deptaku oraz artystycznych uliczkach na Zarzeczu. Gdzie szczególnie warto się udać podczas zwiedzania?

Stare Miasto Wilna, Litwa ©Shutterstock
Stare Miasto Wilna, Litwa ©Shutterstock

Wilno Stare Miasto

Najstarsza część miasta, wpisana na listę UNESCO. To właśnie tutaj mieści się najwięcej świetnie zachowanych zabytków, bowiem starówka nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Do najważniejszych obiektów zaliczają się m.in. Ostra Brama, kościół św. Anny, bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława, a także Muzeum Adama Mickiewicza.

Ostra Brama, Wilno, Litwa ©Shutterstock
Ostra Brama, Wilno, Litwa ©Shutterstock

Ostra Brama Wilno

Ważne miejsce historyczne oraz cel pielgrzymek, ze słynną cudowną ikoną Matki Boskiej Ostrobramskiej wyeksponowanej w neoklasycystycznej kaplicy – to właśnie ją wspomina Adam Mickiewicz w „Inwokacji”.

Pałac Prezydencki, Wilno, Litwa ©Shutterstock
Pałac Prezydencki, Wilno, Litwa ©Shutterstock

Pałac Prezydencki Wilno

Oficjalna rezydencja prezydenta Litwy. Imponujący budynek z XIV w., który był wielokrotnie rozbudowywany. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 odbywa się przy nim ceremonia wciągnięcia flagi, w której uczestniczą wojskowi Kompanii Honorowej Wojska Litewskiego, ubrani w średniowieczne zbroje.

Uniwersytet Wileński, Litwa ©Shutterstock
Uniwersytet Wileński, Litwa ©Shutterstock

Uniwersytet Wileński

Jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowej, założony w 1579 r. Obiekt słynie z pięknej architektury, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym wybitni badacze i artyści przyczyniali się do rozwoju europejskiej nauki, kultury i sztuki.

Plac Katedralny Wilno

Główny plac miasta, przy którym mieści się Katedra Wileńska, a także liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Jest miejscem ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, a także istotnym punktem orientacyjnym.

Katedra Wileńska, Litwa ©Shutterstock

Katedra Wileńska

Główny katolicki kościół Wilna, z imponującymi wnętrzami i dzwonnicą. Po odbudowaniu w XX w. nadano mu neoklasycystyczną fasadę z kolumnadą stylizowaną na greckie świątynie. Jest ważnym historycznie miejscem, bowiem m.in. stanowi mauzoleum dla szczątków św. Kazimierza (patrona Litwy), królów i możnowładców, a także to właśnie tutaj odbył się tajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.

Cmentarz na Rossie Wilno

Historyczny cmentarz, na którym pochowani są zasłużeni Litwini oraz Polacy. Na miejscu można odwiedzić grób m.in. Joachima Lelewela czy matki Józefa Piłsudskiego, którego serce również spoczywa w tym miejscu.

Wzgórze Trzech Krzyży Wilno, Litwa ©Shutterstock
Wzgórze Trzech Krzyży Wilno, Litwa ©Shutterstock

Wzgórze Trzech Krzyży Wilno

Jeden z symboli miasta. Ważny punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. Na wzgórzu znajduje się pomnik z trzema białymi krzyżami – zgodnie z legendą upamiętnia męczeństwo trzech franciszkanów, którzy zostali straceni w tym miejscu za czasów Olgierda.

Muzeum Adama Mickiewicza Wilno

Muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Bogata wystawa jest zaaranżowana w dawnej siedzibie poety. W obiekcie organizowane są konkursy poetyckie, Środy Literackie oraz inne imprezy kulturalne.

Kościół św. Piotra i Pawła, Wilno, Litwa ©Shutterstock
Kościół św. Piotra i Pawła, Wilno, Litwa ©Shutterstock

Kościół św. Piotra i Pawła Wilno

Barokowy kościół z niezwykle bogatym, białym wnętrzem, które zdobi ok. 2 tysiące stiukowych rzeźb. Jest uznawany za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie.

Baszta Giedymina Wilno, Litwa ©Shutterstock
Baszta Giedymina Wilno, Litwa ©Shutterstock

Baszta Giedymina Wilno

Ostatni zachowany z elementów zamku wileńskiego. Gotycka baszta z XV w. pełni funkcję punktu widokowego, z którego można zrobić zachwycające zdjęcia miasta.

Ulica Uzupis Wilno

Artystyczna dzielnica, która symbolicznie ogłosiła swoją niezależność. Mieści się na niej wiele galerii, awangardowych kawiarni, a także ulicznych dzieł sztuki.

Kiedy najlepiej wybrać się do Wilna? Pogoda w Wilnie

W Wilnie panuje klimat umiarkowany ciepły. Pogoda jest bardzo podobna do tej, którą obserwuje się w Polsce. Lata są ciepłe, a zimy mroźne, śnieżne i pochmurne. W jakim czasie zaplanować wyjazd do stolicy Litwy?

Pogoda Wilno

Styczeń – marzec: początek roku jest chłodny i śnieżny, z temperaturami często spadającymi poniżej 0°C. Jeśli zadba się o ciepłą odzież, można z powodzeniem eksplorować miasto, korzystając z zimowych atrakcji, np. lodowisk.

Kwiecień – czerwiec: wiosna jest przyjemnie ciepła (ok. 10-20°C), przez co warunki są idealne na spacery po Starym Mieście oraz parkach.

Lipiec – sierpień: lato jest słoneczne i ciepłe (ok. 20-30°C). Pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, m.in. brania udziału w wydarzeniach na świeżym powietrzu.

Wrzesień – październik: jesień przynosi ochłodzenie (ok. 10-15°C), ale też piękne kolorowe krajobrazy. W tym czasie można skupić się na muzeach oraz odkrywaniu lokalnej kuchni.

Listopad – grudzień: pod koniec roku wraca chłód i pojawiają się pierwsze przymrozki. W mieście działają jednak jarmarki bożonarodzeniowe, a także można m.in. podziwiać iluminacje oraz brać udział w koncertach kolęd.

Co i gdzie zjeść w Wilnie?

W stolicy kraju rozkoszować się można tradycyjną litewską kuchnią. W mieście działa wiele restauracji serwujących potrawy w najbardziej autentycznym wydaniu. Jest prosta i syta – wykorzystuje się w niej mięso, nabiał w różnej formie oraz warzywa korzeniowe. W dużej mierze jest podobna do kuchni polskiej. Co warto zamawiać w wileńskich restauracjach?

Chłodnik litewski ©Shutterstock
Chłodnik litewski ©Shutterstock
  • Šaltibarščiai: chłodnik litewski z buraków i kwaśnej śmietany, podawany z ogórkami, koperkiem oraz jajkiem na twardo.
Cepeliny z mięsem, Litwa ©Shutterstock
Cepeliny z mięsem, Litwa ©Shutterstock
  • Cepeliny: pyzy ziemniaczane z nadzieniem mięsnym (baranina lub wieprzowina) z cebulą i przyprawami, podawane ze śmietaną.
Kibiny ©Shutterstock
Kibiny ©Shutterstock
  • Kibiny: pieczone drożdżowe pierożki faszerowane baraniną lub wołowiną.
  • Varškėčiai: smażone placuszki z twarogu, podawane z owocami leśnymi, miodem i śmietanką, serwowane na ciepło.

Prawdziwej wileńskiej kuchni można skosztować w restauracji Etno Dvaras, w której tradycyjne potrawy serwowane są w klimatycznych wnętrzach. Na wyśmienite zupy gotowane zgodnie z dawnymi przepisami warto z kolei udać się do restauracji Lokys.

Noclegi w Wilnie

W stolicy Litwy dostępnych jest wiele polecanych miejsc noclegowych o wysokim standardzie.

Świetne warunki w dobrej cenie oferuje np. Radisson Blu Hotel Lietuva. Elegancki, czterogwiazdkowy hotel nad brzegiem rzeki Willi jest dogodnie położony w centrum miasta. Do starówki można dojść zaledwie w 10 min.

Kolejnym ośrodkiem godnym polecenia jest Hilton Garden Inn Vilnius City Centre. Efektowny hotel z prywatnym parkingiem, tarasem i innymi udogodnieniami również znajduje się blisko atrakcji, ok. 1,3 km od centrum.

Turyści często wybierają również Novotel Vilnius Centre. Stylowy hotel mieści się przy głównej ulicy miasta, ok. 500 m od Katedry. Pokoje są schludne, eleganckie i w pełni wyposażone.

Zobacz nasze inne wpisy o Wilnie


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?