hero najbardziej zielone miasta europy.jpg

Pierwszy dzień wiosny to moment, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Gdy słońce świeci coraz mocniej i przyroda budzi się do życia, chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Jak świętować nadejście wiosny? Postaw na miasta Europy! W końcu czy istnieje lepszy sposób na to, aby podziwiać zazieleniający się krajobraz, a przy okazji zwiedzać najpopularniejsze zabytki? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 zielonych miast na Starym Kontynencie. To miejsca, w których lasy stanowią min. 30% powierzchni. Zielony city break? To nie może się nie udać!

Regularne tworzone rankingi zielonych metropolii świata to doskonały pretekst do tego, aby zwrócić uwagę na rolę terenów zielonych w miastach. Zwiększenie naturalnej retencji, produkcja tlenu, oczyszczanie powietrza, obniżenie poziomu hałasu, ochrona przed wiatrem i upałem – tak w skrócie można opisać zalety miejskiej zieleni. Alejki drzew, parki i ogrody to zatem nie tylko doskonały wizualnie dodatek do zurbanizowanych obszarów czy gwarancja efektywnego odpoczynku w otoczeniu zieleni. Władze miast coraz chętniej zamieniają betonowe skwery w zielone przystanie, z czego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. City break w zielonym mieście, nawet z intensywnym planem zwiedzania, sprawi, że wrócisz do domu wypoczęty. Gdzie warto spędzić wiosenny urlop w Europie?

Panorama Wilna © iStock
Panorama Wilna © iStock

Wilno – zielona oaza Litwy

Wilno to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy, dlatego nie dziwi fakt, że zajmuje ono najwyższe lokaty w międzynarodowych rankingach „green city”. Ponad 60% powierzchni miasta stanowią tereny zielone! Możesz je podziwiać z dobrej perspektywy, jeśli udasz się na Górę Trzykrzyską lub Górę Giedymina. Wilno słynie z akcji wspólnego sadzenia drzew przez władze i mieszkańców, a korzyści z nich płynące można zaobserwować nie tylko w głównych punktach miasta, ale i na terenach osiedli mieszkaniowych – tutaj po prostu na każdym kroku rosną piękne drzewa!

Ostra Brama w Wilnie © iStock
Ostra Brama w Wilnie © iStock

Z pewnością jednymi z najchętniej odwiedzanych zielonych punktów na mapie miasta są Ogród Bernardyński oraz Park Zakret. Co warto zobaczyć w Wilnie? Zarezerwuj czas na spacer po wpisanej na liście UNESCO starówce. Pełno tu klimatycznych uliczek, kamienic i kościołów. Ważnym zabytkiem Wilna jest oczywiście Ostra Brama, warto też udać się do Dzielnicy Żydowskiej. Wilno to miasto, które zajmowało szczególne miejsce w sercu Adama Mickiewicza, z kolei jego ślady widoczne są m.in. na ulicy Literackiej czy w Muzeum noszącym jego imię. City break w Wilnie to korzystna opcja pod względem finansowym. Ceny są tutaj niższe niż w popularnych metropoliach zachodnich, jednak atrakcje, zabytki i lokalna kuchnia nie ustępują miejsca najlepszym turystycznym miejscowościom na świecie. Koniecznie skosztuj chłodnika litewskiego i cepelinów, odpocznij przy kieliszku tradycyjnej nalewki. Dla zwolenników nietypowych smaków polecamy popularny litewski przysmak, czyli… wędzone świńskie uszy.

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków w Wilnie

Dortmund © iStock
Dortmund © iStock

Dortmund – z wizytą w Niemczech

Miasto w Zagłębiu Ruhry większości z nas kojarzy się z przemysłem. Warto jednak wiedzieć, że ponad 50% powierzchni Dortmundu stanowią tereny zielone oraz zbiorniki wodne. Twój pobyt w tym mieście nie może się obejść bez wizyty w Westfalenpark, czyli największym parku w Dortmundzie (ma powierzchnię ponad 70 hektarów!). Wydzielono tutaj miejsca rekreacyjne, place zabaw, dużą popularnością cieszy się także ogród różany. Na terenie parku znajduje się wieża widokowa i telewizyjna, czyli słynna wieża Florian. City break w Dortmundzie to również doskonała okazja do zwiedzenia m.in. kościoła św. Rajnolda (jest to najstarszy tego typu obiekt w mieście, datuje się go na XIII w.), Muzeum Browarnictwa czy ruin zamku średniowiecznego Hohensyburg. Pobyt w Dortmundzie ucieszy także każdego miłośnika piłki nożnej, który z pewnością umieści na swojej liście rzeczy do zrobienia zwiedzanie Westfalenstadionu, czyli miejsca, gdzie swoje mecze rozgrywa słynna Borussia Dortmund.

Westfalenpark i Wieża Florian w Dortmundzie © iStock
Westfalenpark i Wieża Florian w Dortmundzie © iStock

Dortmund nie jest jedynym zielonym miastem w Niemczech. Ponad 30% powierzchni kraju stanowią lasy, a wiele niemieckich miast zajmuje wysokie lokaty w rankingach „green city”. Można tutaj wymienić chociażby ranking HUGSI, w którym w pierwszej setce zielonych metropolii znalazło się aż 20 niemieckich miast, w tym Stuttgart czy Würzburg.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Dortmundzie

Przedmieścia Zurychu i Jezioro Zuryskie © iStock
Przedmieścia Zurychu i Jezioro Zuryskie © iStock

Zurych – szwajcarskie miasto o dwóch twarzach

Zurych, czyli największe miasto w Szwajcarii, ma dwa oblicza. Z jednej strony swoją siedzibę mają tutaj słynne międzynarodowe firmy, a po ulicach przechadzają się mieszkańcy w garniturach. Z drugiej natomiast miejsce to zapewnia nieustanny kontakt z przyrodą. Jezioro Zuryskie zachęca do spaceru wzdłuż promenady, a Góra Üetliberg jest idealnym punktem widokowym (możesz dotrzeć tam pieszo lub skorzystać z wygodnego transportu). Zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie wypoczywają w cieniu drzew na placu Lindenhof – możesz podziwiać stąd Stare Miasto, w tym zabytkową dzielnicę Niederdorf z kościołem Grossmünster. Intensywne zwiedzanie wymaga odpowiedniego nawodnienia organizmu – czy wiesz, że w Zurychu fontanny są wypełnione wodą pitną? W ciepłe dni możesz też skusić się na kąpiel w kąpielisku w samym centrum miasta.

Rzeka Limmat w Zurychu © iStock
Rzeka Limmat w Zurychu © iStock

Zwiedzanie Zurychu koniecznie musi objąć także spacer ulicą Bahnhofstrasse. To właśnie tutaj znajdują się butiki najsłynniejszych marek świata, a witryny sklepowe przyciągają uwagę ciekawym designem. Zurych to również ogród zoologiczny, liczne galerie sztuki i muzea, jak chociażby Muzeum Zabawek, FIFA Museum czy… Muzeum Drzew! Spacer w otoczeniu starych drzew i kamiennych ścian z pewnością zapewni Ci ciekawe doznania. Co na deser? Jeśli Zurych, to koniecznie pralina, choć z pewnością na jednej się nie skończy…

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Zurychu

Panorama Göteborga © iStock

Panorama Göteborga © iStock

Göteborg – z myślą o ekologii

Drugie co do wielkości miasto w Szwecji to miejsce, w którym mocno stawia się na ekologiczne rozwiązania w praktycznie każdej dziedzinie życia. Nikogo nie dziwią ogrody warzywne na dachach hoteli czy wydzielone strefy, w których testowane są ekologiczne technologie przyszłości. Najpopularniejsze zielone oazy miasta to przede wszystkim ogród botaniczny (175 hektarów!) oraz park Trädgårdsföreningen w centrum Göteborga. Piękną panoramę miasta można podziwiać z terenu parku Keillers, położonego na wzgórzu. W trakcie Twojego pobytu w Szwecji pada? Udaj się do parku Renströmsparken, to idealna przestrzeń do relaksu podczas deszczowej aury – deszczowy park zabaw zaskakuje dorosłych i zachwyca dzieci.

Kanał w centrum Göteborga © iStock

Kanał w centrum Göteborga © iStock

Co warto zobaczyć w Göteborgu? Jedną z pierwszych atrakcji, które odwiedzają turyści, jest plac Götaplatsen. To właśnie w tym miejscu znajduje się fontanna Posejdona, będącego symbolem miasta. Tuż obok mieści się m.in. Muzeum Sztuki i Teatr Wielki. Warto zarezerwować czas na spacer po najstarszej dzielnicy miasta, czyli Hadze, urzekającej drewnianymi zabudowaniami. Dzieci, jak i dorośli z pewnością spędzą miło czas w parku rozrywki Liseberg.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Göteborgu

Panorama Oslo © iStock

Panorama Oslo © iStock

Oslo – w otoczeniu fiordu

Stolica Norwegii jest położona nad fiordem, w otoczeniu malowniczych gór. Już taki opis jest gwarancją tego, że Twój pobyt w Oslo upłynie pod znakiem kontaktu z naturą. Koniecznie zarezerwuj czas na wizytę w ogrodzie botanicznym, który jest najstarszym tego typu ogrodem w Norwegii (powstał w 1814 roku). Relaks w malowniczej, zielonej scenerii zapewni Ci także park Frognerparken. Na jego terenie został wydzielony Park Vigelanda. Nazwa nie jest przypadkowa – to właśnie w tym miejscu można podziwiać rzeźby słynnego norweskiego artysty, Gustava Vigelanda. Oslo uzyskało tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Blisko 70% powierzchni miasta stanowią tereny zielone, a działania mające na celu ochronę środowiska są tutaj widoczne na każdym kroku.

Park Vigelanda w Oslo © iStock

Park Vigelanda w Oslo © iStock

Oslo to także miasto pełne historii, z którą możesz się zapoznać, będąc w jednych z licznych muzeów. Do najpopularniejszych z nich należy m.in. Muzeum Łodzi Wikingów czy Muzeum Muncha. Wielu turystów kieruje swe kroki na przedmieścia miasta, aby móc zobaczyć skocznię narciarską Holmenkollen. Z kolei w centrum Oslo największe grupy zwiedzających można zobaczyć w okolicy gmachu opery. Wyjątkowy design budynku, który zanurza się w wodzie, zaspokoi najbardziej wysmakowane gusta architektoniczne. Dłuższy wyjazd lub city break w Oslo to także doskonała okazja do zobaczenia Pałacu Królewskiego oraz otaczającego go parku wypełnionego pomnikami. W końcu zwiedzanie zabytków w malowniczej scenerii to główne założenie naszej podróży szlakiem zieleni w Europie.

Mamy najlepsze oferty lotów, hoteli i city breaków na Oslo


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?