Ojczyzna mitów, filozofów i demokracji to idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić fascynujące wakacje. Czekają na Ciebie starożytne zabytki, piaszczyste plaże i przepyszna kuchnia. Zainspiruj się, jak zaplanować pobyt w Grecji, by w pełni z niego skorzystać!

Gdzie leży Grecja?

Grecja (Republika Grecka) to kraj usytuowany w południowo-wschodniej części Europy, zlokalizowany na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią na północy, a także z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego na wschodzie, Jońskiego na zachodzie oraz Śródziemnego na południu. Oprócz obszaru kontynentalnego, Grecję tworzy około 2500 wysp, z których 165 jest zamieszkanych. Najważniejszymi z nich są m.in. Kreta, Dodekanez, Kos, Cyklady i Wyspy Jońskie.

Łódki przycumowane blisko portu na Krecie, Grecja
Łódki przycumowane blisko portu na Krecie © iStock

Co warto zobaczyć w Grecji. Poznaj największe atrakcje

Grecja ze względu na swoją długą historię i ogrom zabytków pochodzących z czasów starożytnych przyciąga rocznie miliony turystów. Kultura tego kraju stanowi kolebkę europejskiej cywilizacji, dlatego wakacje w tym wyjątkowym miejscu są niezwykle ubogacające. Co szczególnie warto zobaczyć?

Akropol

Akropol ateński jest położony na wapiennym wzgórzu o wysokości względnej 70 m (ok. 157 m n.p.m.). Od VI w. p.n.e. był miejscem kultu Ateny. Znajdują się na nim jedne z najsłynniejszych budowli w Grecji, m.in. Partneon, Erechtejon, Świątynia Ateny Nike, Teatr Dionizosa czy Propyleje. Pozostałości budowli robią niesamowite wrażenie. Po zwiedzaniu koniecznie odwiedź także pobliskie Muzeum Akropolu, w którym wyeksponowane zostały najciekawsze znaleziska archeologiczne. Cały kompleks w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Meteory

Meteory to masyw skał z piaskowca i zlepieńca mieszczący się w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej, w pobliżu miasta Kalambaka. Składa się ze skał o wysokości nawet do 540 m n.p.m. Na ich szczytach w XIV wieku wybudowano 24 klasztory (monastyry), które były idealnym schronieniem dla prawosławnych mnichów. Dawniej dostawano się do nich z pomocą drabin i lin. Współcześnie większość z tych obiektów jest opuszczona – tylko 6 z nich jest otwarte dla turystów. Największym i najbardziej okazałym jest Wielki Meteor, czyli klasztor Przemienienia Pańskiego. Na górę da się dostać się dzięki specjalnym windom, dlatego podczas jazdy możesz zrobić niesamowite zdjęcia.

Świątynia Apollina w Delfach

Starożytna świątynia poświęcona Apollinowi w Delfach, która w 1987 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowano ją w VII wieku p.n.e., ale była jeszcze dwukrotnie odbudowywana w VI i IV wieku p.n.e. po pożarze i trzęsieniu ziemi. Słynie z tego, że można było w niej spotkać się z kapłanką Pytią, przepowiadającą przyszłość. Obiekt został zniszczony w 391 roku p.n.e., kiedy to cesarz Teodozjusz zakazał wróżbiarstwa. Już po samych pozostałościach można jednak się domyślić, jak bardzo okazała musiała to być budowla.

Asklepiejon w Epidauros

Epidauros to miejscowość w Grecji, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniał w niej Asklepiejon, czyli najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki lekarskiej. Co pięć lat wierni pielgrzymowali do tego miejsca, by modlić się o uzdrowienie. Na co dzień świątynia pełniła funkcję szpitala. Ciekawostką był Abaton, w którym chorych leczono poprzez wprowadzanie ich w trans czy hipnotyczny sen. W miejscowości znajduje się również świetnie zachowany teatr z ok. 330 r. p.n.e., z widownią, która mogła pomieścić aż 14 tysięcy widzów.

Stanowisko archeologiczne w Filippi

Filippi to starożytne greckie miasto wybudowane przez Filipa Macedońskiego w połowie IV w. p.n.e., leżące w pobliżu Morza Egejskiego, na terenie regionu Macedonii Wschodniej. W 2016 roku mieszczące się w nim stanowisko archeologiczne wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ważne historycznie m.in. z tego względu, że w I w. n.e., w miejscu tym rozwinęła się pierwsza w Europie wspólnota chrześcijańska, której przewodził św. Paweł.

Mykeny i Tyryns

Mykeny jest jednym z najstarszych udokumentowanych siedlisk ludzkich. Można w nim zobaczyć pozostałości budynków datowane na późną epokę brązu, czyli XIV-XII wiek p.n.e. Podczas zwiedzania zobaczysz także słynny Grób Agamemnona oraz oszałamiające ruiny Tyrynsu, czyli cytadeli wybudowanej w okresie cywilizacji mykeńskiej. Oba te miejsca zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Stare miasto w Rodos

Rodos to stolica wyspy o tej samej nazwie. Najwięcej zabytków zobaczysz na starym mieście –m.in. okazałe fortyfikacje i budowle z XIV-XVI wieku. W tamtych czasach wyspa pod rządami Zakonu Joannitów stała się twierdzą oporu wobec ekspansji Turków. Koniecznie zobacz Pałac Wielkich Mistrzów, który dawniej był zakonnym kościołem, a obecnie jest Muzeum Bizantyjskim. Interesujące ekspozycje wystawione są również w dawnym szpitalu zakonnym, który dziś jest Muzeum Archeologicznym. Zajrzyj także do efektownych kościołów, takich jak m.in. Agia Triada, Agios Athanasios, Agia Aikaterini, Panagia tou Kastrou i Agia Paraskevi.

Góra Athos

Athos jest nazywana Świętą Górą i jest ważnym miejscem kultu dla chrześcijan wszystkich obrządków wschodnich. Stanowi jedyną taką na świecie wspólnotę mnichów prawosławnych ze statusem regionu autonomicznego, obejmując jeszcze część półwyspu Athos. Do miejsca tego dostaniesz się wyłącznie drogą morską. Uwaga! Jako turysta musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przebywać tutaj mogą jednak mężczyźni, a w ciągu doby na półwyspie nie powinno być więcej niż 10 osób o innym wyznaniu niż prawosławne. Jeśli uda Ci się już tutaj znaleźć, zobacz przede wszystkim takie klasztory, jak m.in. Wielka Ławra (największy i najstarszy), Simonopetra (mieści się na ponad trzystumetrowej skale) oraz Watopedi (z biblioteką składającą się z ok. 2000 rękopisów i 35 tysięcy ksiąg).

plaża livadaki folegandros grecja
Motorówka przy plaży Livadaki na Folegandros © Martyna Górna

Gdzie jechać pierwszy raz w Grecji?

Jeśli wybierasz się pierwszy raz do Grecji, najprawdopodobniej zależy Ci na tym, by zobaczyć najsłynniejsze zabytki i lokacje. W ten sposób możesz w pełni odkryć prawdziwe oblicza tego wyjątkowego kraju i jak najlepiej go poznać. W swoim planie zwiedzania koniecznie uwzględnij poniższe miejsca.

Kreta

Największa Grecka wyspa, która zachwyca malowniczymi plażami, górskimi szlakami, a także wieloma miejscami umożliwiającymi lepsze poznanie historii oraz kultury tego kraju. Zobaczysz tutaj m.in. Pałac Knossos, Wąwóz Samaria czy urokliwe miasto Chania.

Korfu

Wyspa z oszałamiającą roślinnością, wieloma zabytkowym budowlami oraz klimatycznymi plażami, na których w pełni się zrelaksujesz i pięknie opalisz. Niezwykła historia tego miejsca sprawia, że dostrzeżesz w nim absolutnie wyjątkowe zabudowania, stanowiące efekt mieszania się wpływów włoskich, francuskich i brytyjskich. Podczas wizyty odwiedź m.in. Achillion, Starą Fortecę oraz kościół Agios Spyridon.

Rodos

Wyspa słynie z imponującego Starego Miasta w stolicy, gdzie zobaczysz m.in. Średniowieczny Pałac Wielkich Mistrzów. Z przyjemnością wypoczniesz także na szerokich plażach, rozkoszując się widokiem malowniczych krajobrazów. Na listę miejsc i obiektów do odwiedzenia dodaj m.in. Akropol, Muzeum Archeologiczne i Dolinę Motyli. Tutaj zobaczysz także Kolosa Rodyjskiego, czyli olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa.

Santorini

Wyspa wulkaniczna, która słynie z charakterystycznych białych domów z niebieskimi dachami. Nigdzie na świecie nie zobaczysz takich zachodów słońca nad kalderą. Wspaniale spędzisz czas podczas zwiedzania winnic, a także Akrotiri (tzw. greckie Pompeje). Przy okazji musisz skosztować prawdziwego santoryńskiego wina, najlepiej ze szczepu Assyrtiko lub Vinsanto. 

Zakynthos

Wyspa Zakynthos obfituje oczywiście w piękne plaże, z czego szczególną ciekawostką jest Navagio, gdzie znajduje się wrak statku Panajotis. Miejsce słynie także z urokliwych wsi, bujnej zieleni oraz wspaniałych widoków na turkusowe Morze Jońskie i wapienne klify. W zatoce możesz też obserwować w swoim naturalnym środowisku żółwie morskie Caretta caretta.

Kos

Wyspa ma piaszczyste wybrzeże, przez co znajdziesz na niej wiele wspaniałych plaż. Do tego mieści się na niej wiele wykopalisk architektonicznych i szereg zabytków z różnych epok, takich jak m.in. Starożytny Amfiteatr, Casa Romana czy Zamek Joannitów. W przerwie od zwiedzania zajrzyj do lokalnych tawern z tradycyjnie greckimi specjałami.

Ateny

Zwiedzając Grecję na pewno żal byłoby Ci nie zobaczyć jej stolicy. Ateny to kolebka demokracji i ojczyzna największych filozofów w dziejach. Spędzisz tutaj aktywnie nie jeden, a nawet kilka dni. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć m.in. Narodowe Muzeum Archeologiczne, słynny stadion Panathinaiko, a także oczywiście Akropol.

ateny widok na akropol, ateny, grecja
Widok z Akropolu © iStock

Kefalonia

Wyspa, na której oczarują Cię górzyste pejzaże, turkusowe wody i imponujące jaskinie, takie jak m.in. Drogarati. Możesz wypocząć tutaj na plaży Myrtos, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wspaniałym doświadczeniem będą też wizyty w urokliwych, autentycznych wioseczkach pełnych dziewiczych, odludnych miejsc.

Mykonos

Ta niewielka wyspa należąca do archipelagu Cyklady jest idealnym wyborem dla miłośników mody, sztuki, luksusów i nocnego życia. Często wypoczywają na niej rozmaite sławy i celebryci. Nie brakuje tutaj także czegoś do zwiedzania. Ciekawymi atrakcjami są m.in. Alefkantra („Mała Wenecja”), kościół Panagia Paraportiani czy wiatraki z XVI wieku.

Saloniki

Miasto obfituje we wczesnochrześcijańskie zabytki z okresu Bizancjum. Słynnymi obiektami są m.in. rotunda św. Jerzego, Martyrium (miejsce w którym gromadzono relikwie męczenników),  bazylika św. Dymitra czy Panagia Chalkeon (tzw. Czerwony Kościół). Region ten słynie też z kulinariów, dlatego po prostu musisz wybrać się na obiad do lokalnej restauracji.

Ios

Wyspa jest popularna szczególnie wśród młodszych turystów, ponieważ jej stolica po zmroku zamienia się w imprezowy raj. Dla osób preferujących nieco spokojniejszy urlop jest tu też pod dostatkiem zabytkowych ruin, takich jak m.in. domniemany grób Homera, ojca poezji epickiej. Wspaniałym doświadczeniem będzie również spacer w ruinach miasta Plaktatos czy pozostałościach weneckiej fortecy Paleokastro z XV w. Idealnymi miejscami do wypoczynku będą z kolei długie, piaszczyste plaże, takie jak Gialos czy Milopotamos.

Samos

Wyspa pozwala solidnie wypocząć przez swój przyjemny, podzwrotnikowy klimat. Piękne krajobrazy z winnicami, cyprysami, gajami oliwnymi i sosnowymi lasami na długo pozostają w pamięci. W stolicy udaj się na degustację wina, a także odwiedź Muzeum Archeologiczne, kościół Agios Spyridon oraz Muzeum Wina Samos.

Heraklion

Heraklion słynie przede wszystkim z muzeów oraz unikalnych zabytków będącymi pamiątkami po czasach weneckich. Najważniejszymi atrakcjami są m.in. loggia z XVII wieku, Fontanna Morosini oraz oczywiście spektakularne mury otaczające całe miasto. Ogromnymi atutami są także m.in. urokliwy park, duży wybór świetnych restauracji z lokalnymi daniami oraz przyjemne plaże. Do tego możesz tutaj zobaczyć, jak naprawdę żyją Kreteńczycy, ponieważ atmosfera miasta jest wyjątkowo naturalna i autentyczna.

Chania

Malownicze, niezwykle urokliwe miasto portowe na Krecie. W architekturze zachwycającej starówki wyraźnie widać wpływy weneckie i osmańskie. Najważniejszymi zabytkami i atrakcjami są m.in. ruiny starożytnej Kydonii, port z XIV wieku z dobudowaną latarnią „egipską”, meczet Janczarów z 1645 roku oraz dzielnica turecka. Podczas spacerów wąskimi uliczkami z licznymi sklepami rzemieślniczymi kupisz oryginalne pamiątki oraz skosztujesz trochę wybornych lokalnych przysmaków.

Typowa grecka restauracja
Typowa grecka restauracja © shutterstock

Waluta i płatności w Grecji

Walutą obowiązującą w Grecji jest euro – została wprowadzona w 2002 roku. Wcześniej w kraju tym obowiązywała drachma.

Tak jak w innych europejskich krajach, w Grecji dostępne są wszystkie popularne metody płatności. Jeśli jednak planujesz wypoczynek w małym miasteczku czy na wsi, przed wyjazdem sprawdź konkretne miejsca, bo możesz mieć mniej opcji do wyboru.

Ile kosztuje pobyt w Grecji na 7 dni? Kiedy najtaniej podróżować do Grecji?

Trudno jest oszacować, ile trzeba wydać na tygodniowy pobyt w Grecji, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Koszty będą różnić się w zależności od m.in. terminu urlopu, miejsca i standardu zakwaterowania czy tego, ile atrakcji uwzględnisz w swoich planach.  Orientacyjnie możesz jednak przyjąć, że tydzień w Grecji to wydatek rzędu 600-1200 euro na osobę.

Szczyt turystyczny trwa od lipca do września. Najtaniej jest oczywiście poza sezonem – ceny zakwaterowania i biletów lotniczych są wyjątkowo korzystne w styczniu. Wycieczka zimą to dobry pomysł, jeśli zależy Ci głównie na zwiedzaniu. Zima w Grecji jest cieplejsza niż w Polsce, dlatego może to być całkiem przyjemna wycieczka. Kiedy jednak chcesz przy okazji poopalać się i popływać, wybierz się do Grecji np. w maju.

Jaskinia Melissani na Kefalonii Grecja
Jaskinia Melissani, Kefalonia © shutterstock

Ile wysp ma Grecja?

Grecja poza częścią kontynentalną składa się jeszcze z ok. 2500 wysp,  z których zamieszkanych jest 165. Są one rozsiane po Morzu Egejskim, Morzu Jońskim oraz Morzu Kreteńskim. Różne źródła podają inne liczby, ponieważ wiele zależy od tego, jaką przyjęło się definicję „wyspy” – niekiedy uwzględnia się także mniejsze wysepki czy większe skały.

Najsłynniejszymi zamieszkanymi greckimi wyspami są m.in. Kreta, Rodos czy Korfu. W miarę możliwości postaraj się wybrać także na inne, zachwycające przyrodą, architekturą oraz lokalną kulturą i kuchnią. Sprawdź najpiękniejsze wyspy Grecji.

Grecja – Pogoda. Kiedy najcieplej?

Na południu Grecji panuje klimat śródziemnomorski – obszar ten znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. W regionach nizinnych oraz nadmorskich lata są suche i ciepłe, a zimy łagodne i raczej bez opadów. Na północy kraju panuje klimat kontynentalny umiarkowany – lato jest ciepłe, a zimy są mroźne i śnieżne.

W Grecji oczywiście najcieplej jest w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Przedstawiamy, jak wyglądają uśrednione temperatury w ciągu dnia w poszczególne miesiące.

Styczeń

 • średnia temperatura: 10-15°C
 • Niskie temperatury i duża szansa na opady deszczu, zwłaszcza w północnych regionach. W górach możliwe są opady śniegu.

Luty

 • Średnia temperatura: 10-16°C
 • Pogoda podobna jak w styczniu, ale dni stają się dłuższe.

Marzec

 • Średnia temperatura: 12-18°C
 • Początek wiosny przynosi coraz cieplejsze dni. Temperatura wzrasta, a roślinność zaczyna się odradzać.

Kwiecień

 • Średnia temperatura: 15-21°C
 • Pogoda staje się bardziej stabilna, a temperatury coraz wyższe. Roślinność intensywnie się rozwija i kwitnie. W tym miesiącu śmiało można już przyjechać na urlop.

Maj

 • Średnia temperatura: 20-25°C
 • Temperatury dalej wzrastają, dni są długie i słoneczne. Idealny czas dla turystów, którzy chcą tanio i spokojnie zwiedzać oraz korzystać z plaż.

Czerwiec

 • Średnia temperatura: 25-30°C
 • Dni stają się bardzo ciepłe. Możliwe są okazjonalne opady deszczu.

Lipiec

 • Średnia temperatura: 28-35°C
 • Najcieplejszy miesiąc w roku. Częste są upały, podczas których temperatura przekracza 30°C. Szczyt sezonu.

Sierpień

 • Średnia temperatura: 28-35°C
 • Upały są coraz częstsze i bardziej dotkliwe, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie się przed słońcem.  

Wrzesień

 • Średnia temperatura: 25-30°C
 • Temperatura zaczyna stopniowo spadać, ale nadal jest bardzo ciepło. Świetny miesiąc dla turystów, którzy nie przepadają za tłumami.

Październik

 • Średnia temperatura: 20-25°C
 • Nadal jest ciepło i przyjemnie, ale zaczyna być coraz bardziej jesiennie. Zwiększa się częstotliwość opadów.

Listopad

 • Średnia temperatura: 15-20°C
 • Dni stają się coraz krótsze, a temperatury zaczynają spadać, zwłaszcza w północnych regionach.

Grudzień

 • Średnia temperatura: 12-17°C
 • Jest coraz chłodniej, a w górach może pojawić się śnieg.
plaża Porto Timoni Korfu Grecja
Porto Timoni Beach na Korfu © shutterstock

Przysmaki i tradycyjne specjały Grecji

Grecka kuchnia jest słynna na całym świecie. Wiele tradycyjnych dań, takich jak np. souvlaki (mięso grillowane w formie szaszłyka), musaka (zapiekanka na bazie bakłażana, pomidorów oraz mielonego mięsa) czy gyros (ścinki mięsa opiekanego na rożnie), są powszechnie znane w Europie i poza nią. Popularne stały się także charakterystyczne przekąski, czyli tzw. antipasti – oliwki, nadziewane serem papryczki i inne drobne przysmaki. Oczywiście nigdzie nie smakują tak, jak w swojej ojczyźnie, przygotowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami.

Pamiętaj jednak o tym, że Grecja ze względu na swoją topografię jest dość zróżnicowana pod względem kulinarnym. W poszczególnych regionach popularne są mniej znane dania. Wspólnym mianownikiem greckich potraw są świeże składniki, takie jak m.in. oliwa z oliwek, ser feta oraz świeże warzywa i zioła śródziemnomorskie (m.in. oregano, tymianek, rozmaryn). Bazą dań są zarówno mięsa (głównie jagnięcina, baranina i drób), jak i ryby oraz owoce morza. Posiłkom towarzyszy wyborne wino. Deserem są z kolei rarytasy przygotowywane z użyciem m.in. cynamonu, miodu czy orzeszków pistacjowych. Charakterystycznym smakołykiem jest np. baklava, czyli słodkie warstwowe ciasto.

wrak na navagio beach zakynthos grecja
Wrak na plaży Navagio na Zakyntos © iStock

Odwiedzając poszczególne regiony Grecji urządź sobie degustację serów. Koniecznie sprawdź m.in. pichtogalo z Chanii, ladotyri z Lesbos czy domokou z regionu Domokos.

Jeśli chcesz poznać autentyczną, prawdziwie aromatyczną i bogatą w smaku kuchnię grecką, wybieraj małe rodzinne restauracje oraz odwiedzaj lokalne targowiska.

Wyjazd do Grecji jest niemalże jak podróż w czasie. Zobacz na własne oczy słynne starożytne zabytki i miejsca, po których przechadzali się mityczni bogowie i herosowie. Wypocznij na pięknych plażach, rozkoszując się wyjątkowymi przysmakami i winem. Spraw sobie wakacje, które będziesz wspominać z rozrzewnieniem!

Zobacz nasze wpisy o Grecji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?