Ojczyzna mitów, filozofów i demokracji to idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić fascynujące wakacje. Czekają na Ciebie zabytki, piaszczyste plaże i przepyszna kuchnia. Zainspiruj się, jak zaplanować pobyt w Grecji, by w pełni z niego skorzystać!

Gdzie leży Grecja?

Grecja (Republika Grecka) to kraj usytuowany w południowo-wschodniej części Europy, zlokalizowany na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią na północy, a także z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego na wschodzie, Jońskiego na zachodzie oraz Śródziemnego na południu. Oprócz obszaru kontynentalnego, Grecję tworzy około 2500 wysp, z których 165 jest zamieszkanych. Najważniejszymi z nich są m.in. Kreta, Dodekanez, Kos, Cyklady i Wyspy Jońskie.

Co warto zobaczyć w Grecji. Poznaj największe atrakcje

Grecja ze względu na swoją długą historię i ogrom zabytków pochodzących z czasów starożytnych przyciąga rocznie miliony turystów. Kultura tego kraju stanowi kolebkę europejskiej cywilizacji, dlatego wakacje w tym wyjątkowym miejscu są niezwykle ubogacające. Co szczególnie warto zobaczyć?

Akropol

Akropol ateński jest położony na wapiennym wzgórzu o wysokości względnej 70 m (ok. 157 m n.p.m.). Od VI w. p.n.e. był miejscem kultu Ateny. Znajdują się na nim jedne z najsłynniejszych budowli w Grecji, m.in. Partneon, Erechtejon, Świątynia Ateny Nike, Teatr Dionizosa czy Propyleje. Pozostałości budowli robią niesamowite wrażenie. Po zwiedzaniu koniecznie odwiedź także pobliskie Muzeum Akropolu, w którym wyeksponowane zostały najciekawsze znaleziska archeologiczne. Cały kompleks w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Meteory

Meteory to masyw skał z piaskowca i zlepieńca mieszczący się w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej, w pobliżu miasta Kalambaka. Składa się ze skał o wysokości nawet do 540 m n.p.m. Na ich szczytach w XIV wieku wybudowano 24 klasztory (monastyry), które były idealnym schronieniem dla prawosławnych mnichów. Dawniej dostawano się do nich z pomocą drabin i lin. Współcześnie większość z tych obiektów jest opuszczona – tylko 6 z nich jest otwarte dla turystów. Największym i najbardziej okazałym jest Wielki Meteor, czyli klasztor Przemienienia Pańskiego. Na górę da się dostać się dzięki specjalnym windom, dlatego podczas jazdy możesz zrobić niesamowite zdjęcia.

Świątynia Apollina w Delfach

Starożytna świątynia poświęcona Apollinowi w Delfach, która w 1987 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowano ją w VII wieku p.n.e., ale była jeszcze dwukrotnie odbudowywana w VI i IV wieku p.n.e. po pożarze i trzęsieniu ziemi. Słynie z tego, że można było w niej spotkać się z kapłanką Pytią, przepowiadającą przyszłość. Obiekt został zniszczony w 391 roku p.n.e., kiedy to cesarz Teodozjusz zakazał wróżbiarstwa. Już po samych pozostałościach można jednak się domyślić, jak bardzo okazała musiała to być budowla.

Łódki przycumowane blisko portu na Krecie, Grecja
Łódki przycumowane blisko portu na Krecie © iStock

Asklepiejon w Epidauros

Epidauros to miejscowość w Grecji, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniał w niej Asklepiejon, czyli najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki lekarskiej. Co pięć lat wierni pielgrzymowali do tego miejsca, by modlić się o uzdrowienie. Na co dzień świątynia pełniła funkcję szpitala. Ciekawostką był Abaton, w którym chorych leczono poprzez wprowadzanie ich w trans czy hipnotyczny sen. W miejscowości znajduje się również świetnie zachowany teatr z ok. 330 r. p.n.e., z widownią, która mogła pomieścić aż 14 tysięcy widzów.

Stanowisko archeologiczne w Filippi

Filippi to starożytne greckie miasto wybudowane przez Filipa Macedońskiego w połowie IV w. p.n.e., leżące w pobliżu Morza Egejskiego, na terenie regionu Macedonii Wschodniej. W 2016 roku mieszczące się w nim stanowisko archeologiczne wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ważne historycznie m.in. z tego względu, że w I w. n.e., w miejscu tym rozwinęła się pierwsza w Europie wspólnota chrześcijańska, której przewodził św. Paweł.

Mykeny i Tyryns

Mykeny jest jednym z najstarszych udokumentowanych siedlisk ludzkich. Można w nim zobaczyć pozostałości budynków datowane na późną epokę brązu, czyli XIV-XII wiek p.n.e. Podczas zwiedzania zobaczysz także słynny Grób Agamemnona oraz oszałamiające ruiny Tyrynsu, czyli cytadeli wybudowanej w okresie cywilizacji mykeńskiej. Oba te miejsca zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Stare miasto w Rodos

Rodos to stolica wyspy o tej samej nazwie. Najwięcej zabytków zobaczysz na starym mieście –m.in. okazałe fortyfikacje i budowle z XIV-XVI wieku. W tamtych czasach wyspa pod rządami Zakonu Joannitów stała się twierdzą oporu wobec ekspansji Turków. Koniecznie zobacz Pałac Wielkich Mistrzów, który dawniej był zakonnym kościołem, a obecnie jest Muzeum Bizantyjskim. Interesujące ekspozycje wystawione są również w dawnym szpitalu zakonnym, który dziś jest Muzeum Archeologicznym. Zajrzyj także do efektownych kościołów, takich jak m.in. Agia Triada, Agios Athanasios, Agia Aikaterini, Panagia tou Kastrou i Agia Paraskevi.

Góra Athos

Athos jest nazywana Świętą Górą i jest ważnym miejscem kultu dla chrześcijan wszystkich obrządków wschodnich. Stanowi jedyną taką na świecie wspólnotę mnichów prawosławnych ze statusem regionu autonomicznego, obejmując jeszcze część półwyspu Athos. Do miejsca tego dostaniesz się wyłącznie drogą morską. Uwaga! Jako turysta musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przebywać tutaj mogą jednak mężczyźni, a w ciągu doby na półwyspie nie powinno być więcej niż 10 osób o innym wyznaniu niż prawosławne. Jeśli uda Ci się już tutaj znaleźć, zobacz przede wszystkim takie klasztory, jak m.in. Wielka Ławra (największy i najstarszy), Simonopetra (mieści się na ponad trzystumetrowej skale) oraz Watopedi (z biblioteką składającą się z ok. 2000 rękopisów i 35 tysięcy ksiąg).

plaża livadaki folegandros grecja
Motorówka przy plaży Livadaki na Folegandros © Martyna Górna

Gdzie jechać pierwszy raz w Grecji?

Jeśli wybierasz się pierwszy raz do Grecji, najprawdopodobniej zależy Ci na tym, by zobaczyć najsłynniejsze zabytki i lokacje. W ten sposób możesz w pełni odkryć prawdziwe oblicza tego wyjątkowego kraju i jak najlepiej go poznać. W swoim planie zwiedzania koniecznie uwzględnij poniższe miejsca.

Kreta

Największa Grecka wyspa, która zachwyca malowniczymi plażami, górskimi szlakami, a także wieloma miejscami umożliwiającymi lepsze poznanie historii oraz kultury tego kraju. Zobaczysz tutaj m.in. Pałac Knossos, Wąwóz Samaria czy urokliwe miasto Chania. Kreta to także idealne miejsce dla rodzin, dzięki plażom i pysznej, prostej kuchni, a jeśli ten temat szczególnie Cię interesuje, sprawdź nasz artykuł o tym, dlaczego warto odwiedzić Kretę z dziećmi.

Korfu

Wyspa z oszałamiającą roślinnością, wieloma zabytkowym budowlami oraz klimatycznymi plażami, na których w pełni się zrelaksujesz i pięknie opalisz. Niezwykła historia tego miejsca sprawia, że dostrzeżesz w nim absolutnie wyjątkowe zabudowania, stanowiące efekt mieszania się wpływów włoskich, francuskich i brytyjskich. Podczas wizyty odwiedź m.in. Achillion, Starą Fortecę oraz kościół Agios Spyridon.

Rodos

Wyspa słynie z imponującego Starego Miasta w stolicy, gdzie zobaczysz m.in. Średniowieczny Pałac Wielkich Mistrzów. Z przyjemnością wypoczniesz także na szerokich plażach, rozkoszując się widokiem malowniczych krajobrazów. Na listę miejsc i obiektów do odwiedzenia dodaj m.in. Akropol, Muzeum Archeologiczne i Dolinę Motyli.

Santorini

Wyspa wulkaniczna, która słynie z charakterystycznych białych domów z niebieskimi dachami. Nigdzie na świecie nie zobaczysz takich zachodów słońca nad kalderą. Wspaniale spędzisz czas podczas zwiedzania winnic, a także Akrotiri (tzw. greckie Pompeje). Przy okazji musisz skosztować prawdziwego santoryńskiego wina, najlepiej ze szczepu Assyrtiko lub Vinsanto. 

Zakynthos

Wyspa Zakynthos obfituje oczywiście w piękne plaże, z czego szczególną ciekawostką jest Navagio, gdzie znajduje się wrak statku Panajotis. Miejsce słynie także z urokliwych wsi, bujnej zieleni oraz wspaniałych widoków na turkusowe Morze Jońskie i wapienne klify. W zatoce możesz też obserwować w swoim naturalnym środowisku żółwie morskie Caretta caretta.

Kos

Wyspa ma piaszczyste wybrzeże, przez co znajdziesz na niej wiele wspaniałych plaż. Do tego mieści się na niej wiele wykopalisk architektonicznych i szereg zabytków z różnych epok, takich jak m.in. Starożytny Amfiteatr, Casa Romana czy Zamek Joannitów. W przerwie od zwiedzania zajrzyj do lokalnych tawern z tradycyjnie greckimi specjałami.

Ateny

Zwiedzając Grecję na pewno żal byłoby Ci nie zobaczyć jej stolicy. Ateny to kolebka demokracji i ojczyzna największych filozofów w dziejach. Spędzisz tutaj aktywnie nie jeden, a nawet kilka dni. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć m.in. Narodowe Muzeum Archeologiczne, słynny stadion Panathinaiko, a także oczywiście Akropol.

ateny widok na akropol, ateny, grecja
Widok z Akropolu © iStock

Kefalonia

Wyspa, na której oczarują Cię górzyste pejzaże, turkusowe wody i imponujące jaskinie, takie jak m.in. Drogarati. Możesz wypocząć tutaj na plaży Myrtos, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wspaniałym doświadczeniem będą też wizyty w urokliwych, autentycznych wioseczkach pełnych dziewiczych, odludnych miejsc.

Mykonos

Ta niewielka wyspa należąca do archipelagu Cyklady jest idealnym wyborem dla miłośników mody, sztuki, luksusów i nocnego życia. Często wypoczywają na niej rozmaite sławy i celebryci. Nie brakuje tutaj także czegoś do zwiedzania. Ciekawymi atrakcjami są m.in. Alefkantra („Mała Wenecja”), kościół Panagia Paraportiani czy wiatraki z XVI wieku.

Saloniki

Miasto obfituje we wczesnochrześcijańskie zabytki z okresu Bizancjum. Słynnymi obiektami są m.in. rotunda św. Jerzego, Martyrium (miejsce w którym gromadzono relikwie męczenników),  bazylika św. Dymitra czy Panagia Chalkeon (tzw. Czerwony Kościół). Region ten słynie też z kulinariów, dlatego po prostu musisz wybrać się na obiad do lokalnej restauracji.

Ios

Wyspa jest popularna szczególnie wśród młodszych turystów, ponieważ jej stolica po zmroku zamienia się w imprezowy raj. Dla osób preferujących nieco spokojniejszy urlop jest tu też pod dostatkiem zabytkowych ruin, takich jak m.in. domniemany grób Homera, ojca poezji epickiej. Wspaniałym doświadczeniem będzie również spacer w ruinach miasta Plaktatos czy pozostałościach weneckiej fortecy Paleokastro z XV w. Idealnymi miejscami do wypoczynku będą z kolei długie, piaszczyste plaże, takie jak Gialos czy Milopotamos.

Samos

Wyspa pozwala solidnie wypocząć przez swój przyjemny, podzwrotnikowy klimat. Piękne krajobrazy z winnicami, cyprysami, gajami oliwnymi i sosnowymi lasami na długo pozostają w pamięci. W stolicy udaj się na degustację wina, a także odwiedź Muzeum Archeologiczne, kościół Agios Spyridon oraz Muzeum Wina Samos.

Heraklion

Heraklion słynie przede wszystkim z muzeów oraz unikalnych zabytków będącymi pamiątkami po czasach weneckich. Najważniejszymi atrakcjami są m.in. loggia z XVII wieku, Fontanna Morosini oraz oczywiście spektakularne mury otaczające całe miasto. Ogromnymi atutami są także m.in. urokliwy park, duży wybór świetnych restauracji z lokalnymi daniami oraz przyjemne plaże. Do tego możesz tutaj zobaczyć, jak naprawdę żyją Kreteńczycy, ponieważ atmosfera miasta jest wyjątkowo naturalna i autentyczna.

Chania

Malownicze, niezwykle urokliwe miasto portowe na Krecie. W architekturze zachwycającej starówki wyraźnie widać wpływy weneckie i osmańskie. Najważniejszymi zabytkami i atrakcjami są m.in. ruiny starożytnej Kydonii, port z XIV wieku z dobudowaną latarnią „egipską”, meczet Janczarów z 1645 roku oraz dzielnica turecka. Podczas spacerów wąskimi uliczkami z licznymi sklepami rzemieślniczymi kupisz oryginalne pamiątki oraz skosztujesz trochę wybornych lokalnych przysmaków.

Typowa grecka restauracja
Typowa grecka restauracja © shutterstock

Waluta i płatności w Grecji

Walutą obowiązującą w Grecji jest euro – została wprowadzona w 2002 roku. Wcześniej w kraju tym obowiązywała drachma.

Tak jak w innych europejskich krajach, w Grecji dostępne są wszystkie popularne metody płatności. Jeśli jednak planujesz wypoczynek w małym miasteczku czy na wsi, przed wyjazdem sprawdź konkretne miejsca, bo możesz mieć mniej opcji do wyboru.

Ile kosztuje pobyt w Grecji na 7 dni? Kiedy najtaniej podróżować do Grecji?

Trudno jest oszacować, ile trzeba wydać na tygodniowy pobyt w Grecji, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Koszty będą różnić się w zależności od m.in. terminu urlopu, miejsca i standardu zakwaterowania czy tego, ile atrakcji uwzględnisz w swoich planach.  Orientacyjnie możesz jednak przyjąć, że tydzień w Grecji to wydatek rzędu 600-1200 euro na osobę.

Szczyt turystyczny trwa od lipca do września. Najtaniej jest oczywiście poza sezonem – ceny zakwaterowania i biletów lotniczych są wyjątkowo korzystne w styczniu. Wycieczka zimą to dobry pomysł, jeśli zależy Ci głównie na zwiedzaniu. Zima w Grecji jest cieplejsza niż w Polsce, dlatego może to być całkiem przyjemna wycieczka. Kiedy jednak chcesz przy okazji poopalać się i popływać, wybierz się do Grecji np. w maju.

Jaskinia Melissani na Kefalonii Grecja
Jaskinia Melissani, Kefalonia © shutterstock

Ile wysp ma Grecja?

Grecja poza częścią kontynentalną składa się jeszcze z ok. 2500 wysp,  z których zamieszkanych jest 165. Są one rozsiane po Morzu Egejskim, Morzu Jońskim oraz Morzu Kreteńskim. Różne źródła podają inne liczby, ponieważ wiele zależy od tego, jaką przyjęło się definicję „wyspy” – niekiedy uwzględnia się także mniejsze wysepki czy większe skały.

Najsłynniejszymi zamieszkanymi greckimi wyspami są m.in. Kreta, Rodos czy Korfu. W miarę możliwości postaraj się wybrać także na inne, zachwycające przyrodą, architekturą oraz lokalną kulturą i kuchnią (jeśli chcesz poczytać o nich więcej, zajrzyj do menu u góry bloga, klikając w „Kierunki” i wybierając Grecję).

Grecja – Pogoda. Kiedy najcieplej?

Na południu Grecji panuje klimat śródziemnomorski – obszar ten znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. W regionach nizinnych oraz nadmorskich lata są suche i ciepłe, a zimy łagodne i raczej bez opadów. Na północy kraju panuje klimat kontynentalny umiarkowany – lato jest ciepłe, a zimy są mroźne i śnieżne.

W Grecji oczywiście najcieplej jest w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Przedstawiamy, jak wyglądają uśrednione temperatury w ciągu dnia w poszczególne miesiące.

Styczeń

  • średnia temperatura: 10-15°C
  • Niskie temperatury i duża szansa na opady deszczu, zwłaszcza w północnych regionach. W górach możliwe są opady śniegu.

Luty

  • Średnia temperatura: 10-16°C
  • Pogoda podobna jak w styczniu, ale dni stają się dłuższe.

Marzec

  • Średnia temperatura: 12-18°C
  • Początek wiosny przynosi coraz cieplejsze dni. Temperatura wzrasta, a roślinność zaczyna się odradzać.

Kwiecień

  • Średnia temperatura: 15-21°C
  • Pogoda staje się bardziej stabilna, a temperatury coraz wyższe. Roślinność intensywnie się rozwija i kwitnie. W tym miesiącu śmiało można już przyjechać na urlop.

Maj

  • Średnia temperatura: 20-25°C
  • Temperatury dalej wzrastają, dni są długie i słoneczne. Idealny czas dla turystów, którzy chcą tanio i spokojnie zwiedzać oraz korzystać z plaż.

Czerwiec

  • Średnia temperatura: 25-30°C
  • Dni stają się bardzo ciepłe. Możliwe są okazjonalne opady deszczu.

Lipiec

  • Średnia temperatura: 28-35°C
  • Najcieplejszy miesiąc w roku. Częste są upały, podczas których temperatura przekracza 30°C. Szczyt sezonu.

Sierpień

  • Średnia temperatura: 28-35°C
  • Upały są coraz częstsze i bardziej dotkliwe, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie się przed słońcem.  

Wrzesień

  • Średnia temperatura: 25-30°C
  • Temperatura zaczyna stopniowo spadać, ale nadal jest bardzo ciepło. Świetny miesiąc dla turystów, którzy nie przepadają za tłumami.

Październik

  • Średnia temperatura: 20-25°C
  • Nadal jest ciepło i przyjemnie, ale zaczyna być coraz bardziej jesiennie. Zwiększa się częstotliwość opadów.

Listopad

  • Średnia temperatura: 15-20°C
  • Dni stają się coraz krótsze, a temperatury zaczynają spadać, zwłaszcza w północnych regionach.

Grudzień

  • Średnia temperatura: 12-17°C
  • Jest coraz chłodniej, a w górach może pojawić się śnieg.
plaża Porto Timoni Korfu Grecja
Porto Timoni Beach na Korfu © shutterstock

Przysmaki i tradycyjne potrawy Grecji

Grecka kuchnia jest słynna na całym świecie. Wiele tradycyjnych dań nie bez powodu jest powszechnie znana. Wśród potraw w Grecji warto wymienić np.:

  • souvlaki (mięso grillowane w formie szaszłyka),
  • musaka (zapiekanka na bazie bakłażana, pomidorów oraz mielonego mięsa),
  • gyros (ścinki mięsa opiekanego na rożnie),
  • sałatka grecka (pomidory, ogórek, czerwona cebula, zielona papryka, czarne oliwki (najlepiej Kalamata), ser feta, oliwa z oliwek, suszone oregano).
Oliwki ©iStock
Oliwki ©iStock

Greckie smaki

Popularne stały się także charakterystyczne przekąski, czyli tzw. antipasti (mezedes) – np. oliwki, nadziewane serem papryczki i inne drobne przysmaki. Ciekawostką są orynckie rodzynki, nazywane „winogronem z Czarnego Koryntu”. Oczywiście nigdzie nie smakują tak, jak w swojej ojczyźnie, przygotowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami.

Odwiedzając poszczególne regiony Grecji urządź sobie degustację serów. Wiele części kraju może poszczycić się własnym serem produkowanym według tradycyjnej receptury. Na przykład:

  • biały ser pichtogalo w Chanii,
  • żółty dojrzewający ser ladotyri na wyspie Lesbos,
  • miękki biały ser katiki Domokou w regionie Domokos.

Pamiętaj jednak o tym, że Grecja ze względu na swoją topografię jest dość zróżnicowana pod względem kulinarnym. W poszczególnych regionach popularne są mniej znane dania. Wspólnym mianownikiem greckich potraw są świeże składniki, takie jak m.in. oliwa z oliwek najwyższej jakości, ser feta oraz świeże warzywa i zioła śródziemnomorskie (m.in. tymianek, oregano, rozmaryn, liść laurowy). Bazą dań są zarówno mięsa (głównie jagnięcina, baranina i drób), jak i ryby oraz owoce morza. Posiłkom towarzyszy wyborne wino, produkowane ze starych, rodzimych odmian winorośli. Śródziemnomorski klimat sprzyja ich uprawie, a tradycja winiarska przetrwała tu tysiące lat.

Kleftiko ©iStock
Kleftiko ©iStock

Smaki Grecji w różnych częściach kraju

Jeśli chcesz poznać autentyczną, prawdziwie aromatyczną i bogatą w smaku kuchnię grecką, wybieraj małe rodzinne restauracje oraz odwiedzaj lokalne targowiska.

Podróżując, nie omijaj najmniejszych miejscowości, grecka wieś ma do zaoferowania to, co najlepsze, w tym drogocenny szafran z Kozani, żółty groszek fava z Santorini, bakłażan Tsakoniki uprawiany m.in. na Peloponezie, czy też portokalia Chanion, czyli pomarańcze z Krety.

Kuchnia cykladzka

Santorini, Mykonos, Delos oraz Ios to malownicze wyspy wchodzące w skład archipelagu Cyklad, znajdującego się u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Każda z nich jest wyjątkowa pod względem kulinarnym. Cyklady słyną z takich przysmaków, jak makarounes (domowy makaron z karmelizowaną cebulką), sgardoumia (zupa na podrobach), dolmadakia (liście winogron faszerowane ryżem i aromatycznymi ziołami), revithokeftedes (smażone kuleczki z ciecierzycy), melitzanosalata (rodzaj pasty z pieczonych bakłażanów), duszona jagnięcina z pomidorami, czy też melopita (ciasto miodowe). Cykladzkie wyspy znane są również z wybornych trunków. Popularną na Santorini białą odmianą winorośli jest szczep Assyrtiko, z którego uzyskiwane są lekkie, delikatnie orzeźwiające białe wina.

Kreta – raj dla podniebienia

Poszukiwacze autentycznych doznań kulinarnych na Krecie poczują się dopieszczeni pod każdym względem. Lokalne specjały Krety są zdrowe i aromatyczne. Wśród nich wymienić należy ofto (pieczona koza), dakos (sucharki z pomidorami, miękkim białym serem i oliwą), a także boubouristoi (smażone ślimaki z dodatkiem octu, wina i rozmarynu). Kreta jest znana również z produkcji miękkiego białego sera xynomyzithra oraz kopanisti, a także żółtego twardego sera graviera. Restauracje w Chanii, Heraklionie oraz innych kreteńskich miejscowościach są mekką dla miłośników dobrego jedzenia. Na Krecie znajduje się też mnóstwo rodzimych winnic oferujących degustację białego i czerwonego wina. Cenione marki pochodzą z m.in. okolic Heraklionu (winnica Lyrarakis) oraz z miejscowości Sitia.

Wyspiarskie smaki Morza Jońskiego

Co wyróżnia kuchnię jońską? Przede wszystkim nieco kwaśny smak wynikający z zastosowania octu i rozmarynu w wielu tradycyjnych potrawach. Do najpopularniejszych przysmaków tej części Grecji zalicza się bourdetto (ryba, zazwyczaj skorpena, gotowana w pikantnym pomidorowym sosie), sofrito (stek cielęcy duszony w białym winie z dodatkiem czosnku i ziół), strapatsada (jajecznica z fetą i pomidorami) oraz pasteli (miodowe batoniki na bazie sezamu). Na wyspie Zakynthos warto spróbować ryby gotowanej z czosnkiem i sosem cytrynowym oraz wypiekanego w piecu wiejskiego chleba, który jest nieodłącznym dodatkiem do wielu potraw.

Greckie potrawy ©iStock
Greckie potrawy ©iStock

Kuchnia Dodekanezu

Dodekanez to archipelag na Morzu Egejskim, w skład którego wchodzi m.in. wyspa Rodos, Kos i Karpatos. Kuchnia Dodekanezu znana jest z pysznych dań mięsnych oraz deserów. Przykładem może być boukounies (wieprzowina duszona z dodatkiem ziół) oraz xerotigana (smażone ciasto skąpane w słodkim syropie lub miodzie). W tradycyjnych rodyjskich daniach i przekąskach znaleźć można spore ilości sezamu, miodu, ciecierzycy oraz innych warzyw strączkowych. Na Rodos kwitnie również produkcja rozmaitych trunków, ze słynnym Koriantolino na czele (jest to słodki likier na bazie kultowego ouzo z dodatkiem kolendry, szafranu i wanilii).

Greckie słodycze

Grecja słynie także ze swoich wyjątkowych słodyczy. Wśród nich wymienić można:

  • Baklava – Warstwowe ciasto z ciasta filo, przełożone orzechami (zazwyczaj orzechami włoskimi lub pistacjami), nasączone syropem z miodu i cytryny. Bardzo słodkie i aromatyczne.
  • Loukoumades – Małe, smażone na złoto pączuszki, podawane z miodem, cynamonem i często posypane orzechami. Grecki odpowiednik mini pączków.
  • Galaktoboureko – Ciasto filo z nadzieniem z gęstego kremu z semoliny (kaszki pszennej), zapiekane i polane syropem cytrynowo-cukrowym. Delikatne i kremowe.
  • Kataifi – Słodycz z cienkich nitek ciasta (przypominających włoskie „vermicelli”), wypełniona orzechami i nasączona syropem. Ciekawa struktura i słodki smak.
  • Melomakarona – Miękkie ciasteczka korzenne z mąki, oliwy i soku pomarańczowego, nasączone syropem miodowym i posypane orzechami. Popularne szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
  • Kourabiedes – Kruche ciasteczka maślane z migdałami, obficie obsypane cukrem pudrem. Często pojawiają się podczas świąt i uroczystości.
  • Halva – Popularny deser z semoliny, cukru, oliwy z oliwek i orzechów. Ma zwartą konsystencję i lekko korzenny smak. W Grecji spotyka się także wersję sezamową.
  • Pasteli – Batoniki z sezamu i miodu. Naturalne, słodkie i bardzo sycące – przypominają sezamki, ale bez dodatku cukru.
  • Glyko tou koutaliou (słodycze łyżeczkowe) – Owoce (np. figi, wiśnie, pomarańcze, a nawet skórki arbuza) konserwowane w gęstym syropie cukrowym, podawane na łyżeczce do herbaty jako poczęstunek.
  • Rizogalo – Grecki pudding ryżowy na mleku, doprawiony wanilią i cynamonem. Prosty, domowy deser, często jedzony na zimno.

Wyjazd do Grecji jest niemalże jak podróż w czasie. Zobacz na własne oczy słynne starożytne zabytki i miejsca, po których przechadzali się mityczni bogowie i herosowie. Wypocznij na pięknych plażach, rozkoszując się wyjątkowymi przysmakami i winem. Spraw sobie wakacje, które będziesz wspominać z rozrzewnieniem!

Zobacz nasze wpisy o Grecji


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?