Gdzie leży Dubaj?
Dubaj jest największym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i stolicą emiratu Dubaj, jednego z siedmiu składających się na ZEA. Leży na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. Od południa graniczy z Abu Zabi na południu, od północnego wschodu z Szardżą oraz od południowego wschodu z Omanem.
Miasto jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, a także odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym biznesie, dzięki swojemu strategicznemu położeniu na trasie handlowej między Europą i Azją.
Na jakim kontynencie leży Dubaj? W Azji Południowo-Zachodniej.
W jakim kraju jest Dubaj? W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Jakich kosztów wakacji w Dubaju należy się spodziewać? Sprawdź nasz artykuł o cenach w Dubaju.
Atrakcje, które warto zobaczyć w Dubaju?
W mieście na odkrycie czeka ogrom niesamowitości, które oszałamiają swoim przepychem i rozmachem. Jakie atrakcje na pewno powinieneś uwzględnić w planie zwiedzania Dubaju?
Muzeum przyszłości Dubaj
Instytucja założona przez fundację Dubai Future Foundation w 2022 r. Ekspozycja pokazuje prognozy co do tego, jak będzie rozwijać się technologia i społeczeństwo w najbliższych dziesięcioleciach, dlatego z pewnością zainteresuje nie tylko osoby zafascynowane nauką. Muzeum łączy tradycyjną wystawę z interakcyjnymi stoiskami czy nawet elementami spektaklu, przez co odwiedzający mogą w pełni zaangażować się w prezentowane treści. Dodatkowym atutem jest imponujący budynek, ozdobiony kaligrafią arabską – obiekt jest jednym z symboli nowoczesnego Dubaju.
Dubai Marina
Zamożna dzielnica znana przede wszystkim z ekskluzywnego kompleksu rekreacyjnego z restauracjami i piaszczystym wybrzeżem. Jest idealnym miejscem na spacer wzdłuż wody, podczas którego można oglądać nowoczesne wieżowce – szczególnie spektakularnie prezentują się po zmroku. Marina obfituje w eleganckie kawiarnie i rozmaite sklepy, a także kiermasze z rękodziełem. W miejscu tym można też wykupić rejs jachtem, który jest świetną okazją do zrobienia pięknych zdjęć zatoki.
Dzielnice Umm Suqeim i Jumeirah
Dzielnica Umm Suqeim bezpośrednio sąsiaduje z Dubai Marina. To właśnie tutaj znajdują się największe, najpopularniejsze miejskie plaże. Mieści się tu również jeden z symboli Dubaju, czyli hotel Burj Al Arab, zaliczany do najbardziej luksusowych ośrodków wypoczynkowych. Obiekt ma charakterystyczny kształt żagla, przez co jest jednocześnie ciekawostką architektoniczną.
Dzielnica Jumeirah to typowy kompleks handlowo-usługowo-mieszkalny. Oryginalnym konstruktem jest Madinat Jumeirah, czyli zespół budynków i kanałów, które mają imitować dawną arabską osadę. W miejscu tym znajduje się też Jumeirah Mosque, czyli jedyny w mieście meczet otwarty dla osób niebędących muzułmanami. Świetna opcja, gdy chce się zwiedzić taką świątynię.
Dubai Mall
Największe centrum handlowe na świecie, działające od 2008 roku. Znajduje się w nim ponad 1200 sklepów oraz ponad 120 restauracji i kawiarni. Na uwagę szczególnie zasługują efektowne salony luksusowych marek mody, takich jak m.in. Chanel, Louis Vuitton czy Gucci. W centrum znajdują się również liczne atrakcje, np. podwodne zoo Dubai Aquarium, lodowisko czy kino. W obiekcie z powodzeniem można spędzić cały dzień.
Burj Khalifa (Burdż Chalifa)
Najwyższy budynek świata (828 m wysokości), symbol Dubaju, postawiony w 2010 roku. Stanowi świetny punkt widokowy – turyści mogą wjechać na jeden z dwóch tarasów obserwacyjnych: na 124./125. oraz 148. piętrze, z których rozpościera się zachwycający widok na miasto i pustynię. W obiekcie mieści się także słynna restauracja At.mosphere na 122. Piętrze i inne atrakcje. Podczas zwiedzania warto udać się także do muzeum w którym budowy wieżowca, w którym w atrakcyjny sposób przedstawiono szczegóły inwestycji, w tym m.in. niezwykłe wyzwania związane z tworzeniem i realizacją tego ambitnego projektu.
Dzielnica Bur Dubai
Bardziej historyczna, tradycyjna część miasta, w której można zbliżyć się do arabskiej kultury. Wraz z Dubai Creek są dzielnicami uznawanymi za najstarsze w Dubaju. W Bur Dubai w talach 50. XX w. znajdowała się rybacka osada bez dostępu do prądu i wody. Kiedy jednak kanał w Dubai Creek został dostosowany do przyjmowania większych statków, handel morski z Indiami, Półwyspem Arabskim i Afryką sprawił, że wioska zaczęła się dynamicznie rozwijać i przekształciła się w ośrodek handlowy. Na miejscu można zwiedzać tradycyjne arabskie targi. Atrakcją są też niewątpliwie knajpy serwujące tanie, tradycyjne dania kuchni Bliskiego Wschodu.
Dzielnica Al Fahidi
Historyczna dzielnica ciągnąca się aż do wybrzeża Dubai Creek. Zachwyca wąskimi uliczkami skrywającymi się między piaskowymi, tradycyjnymi budynkami. Na miejscu znajduje się wiele galerii sztuki i muzeów, takich jak m.in. Coffee Museum i Coin Museum. Warto zwrócić uwagę także na pozostałości murów miejskich z XIX w oraz meczet Al Farooq, który można jednak obejrzeć tylko z zewnątrz.
Gold Souk
Targ złota w komercyjnej dzielnicy Deira, będący jednym z najstarszych i najsłynniejszych bazarów w Dubaju. Obowiązkowe miejsce dla miłośników ozdób i wyrobów ze szlachetnych kruszców. Na rynku działa ponad 380 sprzedawców, z których większość oferuje biżuterię. Ciekawostką jest powszechnie akceptowana możliwość negocjacji ceny, co pozwala sporo zaoszczędzić na zakupie i daje wrażenie wizyty na prawdziwym arabskim targu. Miejsce warto odwiedzić także z tego względu, że można w nim zobaczyć niezwykle kunsztowne ozdoby i efektowne wystawy prezentujące produkty.
Dubai Miracle Garden
Niezwykły ogród z kwiatowymi rzeźbami m.in. zamków, zwierząt czy samolotów, stworzony na pustyni w 2013 roku. Jest największym obiektem tego typu na świecie – kompozycja mieści się na powierzchni 71 tysięcy m2 i obejmuje ponad 150 gatunków – ok. 50 milionów kwiatów i 250 milionów innych roślin. Wybrane rzeźby są wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, np. największy obiekt wykonany z kwiatów na świecie, czyli instalacja w kształcie Airbusa A380. Ogród można zwiedzać tylko sezonowo, od października do kwietnia.
Dubai Frame
Obiekt pełniący rolę pomnika, muzeum i obserwatorium, mieszczący się w parku Zabeel. Jest największą ramą na świecie, o wysokości 150,24 m i szerokości 95,53 m. W niezwykły sposób łączy teraźniejszość z przeszłością – z jednej strony można patrzeć na nowoczesną panoramę miasta z Burj Khalifą i innymi wieżowcami, a z drugiej na historyczne dzielnice Dubaju. Jeśli ma się odwagę, warto przejść się po szklanym moście na szczycie obiektu.
Sztuczne Wyspy Palmowe
Największe na świecie wyspy usypywane sztucznie przez człowieka na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju od 2001 r. Świetny przykład ambitnego przedsięwzięcia inżynieryjnego, które stało się słynne na całym świecie. Kompleks tworzy układ w kształcie drzewa palmowego, na którego składają się: Palma Jebel Ali, Palma Deira oraz Palma Jumeirah. Wyspy stanowią wizytówkę Dubaju i są nawet nazywane 8. cudem świata. Mieszczą się na nich luksusowe hotele, restauracje i plaże. Podczas spaceru po promenadzie otaczającej wyspy można zachwycać się widokami na nowoczesną architekturę i morze.
Jaka jest pogoda w Dubaju i kiedy warto się tam wybrać?
W Dubaju panuje podzwrotnikowy, gorący, suchy klimat. Latem temperatury przekraczają nawet 40°C. Do tego niska wilgotność sprawia, że upały mogą być wyjątkowo uciążliwe dla turystów. Z tego względu wiele osób decyduje się na wyjazd poza sezonem.
Pogoda Dubaj
- Styczeń–marzec: na początku roku jest chłodniej (ok. 20-30°C), co sprawia, że warunki są idealne do zwiedzania, korzystania z plaż i eksploracji miasta.
- Kwiecień–czerwiec: zaczyna robić się coraz cieplej (ok. 35°C-40°C), dlatego w ciągu dnia rozsądniej wypoczywać w hotelu, zaś zwiedzać rano lub wieczorem.
- Lipiec–sierpień: lato jest niezwykle suche i gorące, dlatego musisz zachować ostrożność oraz chronić się przed upałami (przekraczającymi często 40°C). Najlepiej przemieszczać się na zewnątrz dopiero po zmroku.
- Wrzesień–październik: jesień jest nieco łagodniejsza, ale nadal upalna (ok. 35°C-38°C). Osoby odporne na gorąco mogą jednak z powodzeniem korzystać z plaż, zwiedzać zabytki i odkrywać lokalne ciekawostki.
- Listopad–grudzień: koniec roku przynosi większe ochłodzenie (ok. 25°C-30°C), dzięki czemu to idealny moment na korzystanie ze wszystkich atrakcji i dobrodziejstw miasta. Okres świąteczny obfituje również w spektakularne pokazy (np. sztucznych ogni) oraz rozmaite imprezy i wydarzenia.
Noclegi – gdzie warto się zatrzymać w Dubaju?
Chociaż Dubaj głównie znany jest z najbardziej luksusowych hoteli, takich jak np. Burj Al Arab Jumeirah, w mieście dostępnych jest wiele miejsc noclegowych reprezentujących różny standard. Zdecydowanie przystępniejszą cenowo opcją jest np. Rove City Walk w wyjątkowo wygodnej lokalizacji, z licznymi udogodnieniami oraz pięknym widokiem na miasto.
Najtańszym rozwiązaniem są hostele, takie jak np. At The Top Hostel, zlokalizowany w centrum. Pokoje są schludne i w pełni wyposażone. To doskonała propozycja dla osób z ograniczonym budżetem, szczególnie tych podróżujących w grupie.
Gdzie i co zjeść w Dubaju?
Emiracka kuchnia to unikalne połączenie smaków arabskich, indyjskich, irańskich, tureckich oraz śródziemnomorskich. Wiele dań zyskało popularność na całym świecie – podczas pobytu po prostu musisz skosztować autentycznego kebaba czy hummusu. Jakie jeszcze potrawy powinieneś sprawdzić podczas urlopu?
- Shawarma: skrawki mięsa (zwykle drobiowego lub wołowego) okrawanego z pionowego rożna, podawane z warzywami i przyprawami na talerzu, w pieczywie pita albo pszennym wrapie.
- Falafel: smażone pulpeciki z ciecierzycy lub bobu, podawane z pitą, warzywami (głównie ogórki, pomidory i sałata).
- Mezze: talerz przekąsek, takich jak m.in. hummus, pasta z bakłażana, marynowane warzywa, oliwki, ser i pita.
- Khuzi: danie z gotowanego ryżu, serwowane z duszonym mięsem (baraniną lub kurczakiem) oraz przyprawami.
- Luqaimat: kuleczki z ciasta smażone na głębokim oleju, podawane z miodem lub syropem z wodą różaną.
Tradycyjną kuchnię emiracką najlepiej odkrywać w historycznej dzielnicy Dubaju (Deira) oraz w Dubai Marina. Autentyczny arabski obiad zjesz w takich restauracjach jak np. Zaroob albo Mama’esh.