Kasbah Ait Ben Haddou w górach Atlas, Maroko.

Maroko to fascynujący, wielokulturowy kraj. Przyciąga turystów z całego świata spektakularnymi zabytkami, malowniczymi widokami oraz niezwykle aromatyczną, kolorową kuchnią łączącą wpływy arabskie, berberyjskie i francuskie. Podpowiadamy, jak zaplanować idealny urlop w Królestwie Marokańskim!

Gdzie leży Maroko?

Maroko (a właściwie Królestwo Marokańskie) to państwo położone w północno-zachodniej Afryce, ze stolicą w Rabacie. Ma dostęp do Morza Śródziemnego (od północy oraz do Oceanu Atlantyckiego (od zachodu). Na wschodzie graniczy z Algierią, a na południu ze spornym terytorium Sahary Zachodniej.

Do kogo należy Maroko? Maroko należy do państw Maghrebu.

Czy Maroko to bogate państwo? Maroko jest średnio zamożnym państwem, ale jednym z najbardziej stabilnych krajów w Afryce Północnej.

Co jest większe – Maroko czy Polska? Polska ma powierzchnię 322 575 km², zaś Maroko 710 850 km², co sprawia, że Maroko jest większe od Polski.

Jakie są główne atrakcje turystyczne Maroka?

Maroko zachwyca bogatą historią i kulturą, zapewniając ogrom egzotycznych wrażeń. W kraju wiele atrakcji czeka na turystów nie tylko w miastach, ale też na pustyni i w górach Atlas. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić?

Miasta w Maroku – mapa

Casablanca Maroko

Największe miasto Maroka, znane z filmu z Humphrey’em Bogartem i Ingrid Bergman. Jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturowym, a także największym portem morskim. Na miejscu koniecznie udaj się do meczetu Hassana II – jest jednym z największych na świecie i jedynym, do którego mają wstęp osoby nie będące wyznawcami Islamu. Zajrzyj także na lokalne bazary.

Meczet Hassana II w Casablance, Maroko.
Meczet Hassana II w Casablance, Maroko. ©Shutterstock

Rabat Maroko

Stolica kraju z wieloma ciekawymi zabytkami, takimi jak m.in. kazba al-Udaja, Ogrody Andaluzyjskie, Mauzoleum Muhammada V, ruiny Twierdzy Szalla, minaret Hasana, medyna oraz katedra św. Piotra.

Kazba al-Udaja w Rabacie, Maroko.
Kazba al-Udaja w Rabacie, Maroko. ©Shutterstock

Marrakesz Maroko

Niezwykle barwne miasto o wyjątkowej atmosferze. Największymi atrakcjami są m.in. plac Dżami al-Fana, medyna, Meczet Księgarzy, ruiny Pałacu El Badi, Pałac Bahia, Grobowce Saadytów, Ogrody Majorelle oraz liczne muzea, np. Muzeum Orientalistyczne.

Marrakesz, Maroko
Marrakesz, Maroko ©Shutterstock

Fez Maroko

Miasto słynie z produkcji wysokiej jakości galanterii skórzanej. Ciekawymi lokacjami są m.in. farbiarnia skór Chouwara, meczet Al-Karawijjin, medresa Al-Attarine, grobowce Marynidów, dzielnica żydowska Mellah, Błękitna Brama czy pałac Mokri.

Brama do starożytnej medyny Fez, Maroko
Brama do starożytnej medyny Fez, Maroko ©Shutterstock

Plaże Maroko

W Maroko jak najbardziej warto korzystać z pięknej pogody, wypoczywając na plażach i uprawiając sporty wodne. Jednymi z najpopularniejszych miejsc są:

Plaża w Agadirze, Maroko
Plaża w Agadirze, Maroko ©Shutterstock
  • plaża w Agadirze – długa, szeroka i piaszczysta;
  • plaża w Mirleft – piaszczysta, położona w zatoczce, z łagodnym zejściem;
  • plaża w Essaourii – długa i szeroka, idealna do uprawiania sportów wodnych;
  • Legzira – dzika plaża w otoczeniu efektownych czerwono-pomarańczowych skał;
  • Sidi Kaouki – piaszczysta, z wysokimi falami.

Czym charakteryzuje się kultura i wiara w Maroku?

Przed wyjazdem warto wiedzieć, jaka jest wiara w Maroku. Kwestia ta jest niezwykle ważna ze względu na poszanowanie lokalnej kultury. Nieprzestrzeganie kilku zasad może doprowadzić do krępujących czy wręcz nieprzyjemnych sytuacji.

Czy w Maroko jest islam?

Muzułmanie stanowią 99% populacji (wyznawcy sunnickiego islamu).

Co jest zabronione w Maroko?

W Maroko obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i spożywania narkotyków. Zaleca się także ograniczenie kontaktów fizycznych między kobietami i mężczyznami w miejscach publicznych. Należy pamiętać też o tym, że rozsądniej jest nosić skromniejsze ubrania, które odkrywają mniej ciała (m.in. dłuższe sukienki i spodnie). Nie jest to co prawda zabronione, ale lepiej, by kobiety nie podróżowały i nie przemieszczały się bez towarzystwa mężczyzn.
Ważną informacją jest to, że do meczetów mają wstęp wyłącznie muzułmanie (wyjątkiem jest meczet Hassana II w Casablance). Do tego nie wolno fotografować ich wnętrza z progu.

Bazar w Maroku
Bazar w Maroku ©Shutterstock

Maroko Pogoda

Na północnym zachodzie kraju obserwuje się klimat śródziemnomorski, z długimi latami i krótkimi zimami. W południowej części kraju, za górami Atlas, panuje z kolei ciepły klimat pustynny.

Kiedy najlepiej jechać do Maroka?

Styczeń-marzec: na początku roku pogoda jest dość zróżnicowana – na północy jest chłodniej i deszczowo, zaś np. w Marrakeszu jest dość ciepło. To dobry czas na zwiedzanie zabytków oraz odkrywanie lokalnej kuchni.

Kwiecień-czerwiec: wiosna przynosi ocieplenie oraz sprawia, że natura się zazielenia. Ponieważ nie ma jeszcze upałów, jak najbardziej można zwiedzać, spacerować, chodzić po górskich szlakach, eksplorować pustynie czy wypoczywać na plażach.

Lipiec-sierpień: szczyt sezonu jest najcieplejszym momentem w roku (szczególnie w centrum i na południu kraju). Dni są bardzo gorące i suche, temperatura przekracza nawet 40°C. Przyjemniej jest w miejscowościach nadmorskich.

Wrzesień-październik: jesień wiąże się z przyjemnym ochłodzeniem. Idealny moment na urlop po sezonie, ponieważ pogoda nadal umożliwia korzystanie z plaż i cieszenie się spacerami. Ze względu na zbiory w niektórych regionach można wziąć udział w lokalnych festiwalach.

Listopad-grudzień: koniec roku przynosi ochłodzenie i częstsze opady. Mimo to warunki jak najbardziej sprzyjają zwiedzaniu. W tym czasie najlepiej skupić się na podziwianiu słynnych miast i wizytach w muzeach.

Waluta Maroko

Aktualną walutą Maroko jest dirham marokański (MAD). W przeliczeniu 1MAD to ok. 0,4 PLN.
Warto zabrać ze sobą drobne dolary lub euro – są chętnie przyjmowane. W wielu miejscach da się płacić kartą, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego lepiej mieć przy sobie gotówkę.


Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują poszczególne produkty spożywcze, obiad w restauracji czy paliwo, koniecznie sprawdź nasz artykuł o cenach w Maroko.


Jakie języki są używane w Maroku i czy łatwo się tam porozumieć?

W jakim języku mówi się w Maroku? Językami urzędowymi są arabski i tamazight (berberyjski), ale w praktyce wiele Marokańczyków dobrze mówi po francusku (szczególnie przedstawiciele starszych pokoleń oraz mieszkańcy miast). W wielu miejscach turystycznych obsługa posługuje się językiem angielskim. Na wszelki wypadek warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi zwrotami po arabsku i francusku, ponieważ w przeciwnym razie można mieć kłopot z komunikacją.

Zobacz nasze wpisy związane z Maroko


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?