Gdzie leży Praga?
Praga jest stolicą i największym miastem Czech. Mieści się w zachodniej części kraju, nad Wełtawą. Stanowi miasto wydzielone na prawach kraju. Jest słynnym europejskim ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowym, turystycznym, kulturalnym i akademickim.
Co warto zobaczyć w Pradze?
Praga oczarowuje zabytkową architekturą z różnych epok, którą można podziwiać spacerując między klimatycznymi uliczkami. Pobyt koniecznie trzeba umilić sobie wizytą w tradycyjnej restauracji, w której serwują pyszne, lokalne piwo. Jakich lokacji nie można przegapić podczas zwiedzania?
Stare Miasto w Pradze
Niezwykle klimatyczna starówka z piękną zabudową oraz licznymi zabytkami, wpisana na listę UNESCO. W okolicy znajdują się m.in. Kościół Matki Bożej przed Tynem, Kościół św. Mikołaja, pomnik Jana Husa oraz ratusz Staromiejski i słynny zegar astronomiczny, na którym o każdej pełnej godzinie można zobaczyć „marsz apostołów”, czyli pokaz ruchomych figurek.
Zamek na Hradczanach Praga
Dawna siedziba czeskich królów, której budowę rozpoczęto w IX w. Wewnątrz znajdują się galerie sztuki oraz muzea. Sam obiekt jest też świetnym punktem widokowym, ponieważ znajduje się na wzgórzu. Co ciekawe, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy zamek na świecie (pod względem zajmowanej powierzchni).
Katedra św. Wita w Pradze
Majestatyczna, gotycka świątynia na terenie kompleksu zamkowego na Hradczanach. Jest historycznym kościołem grzebalnym i koronacyjnym królów czeskich. Przechowywane są w nim insygnia koronacyjne.
Most Karola Praga
Efektowny most łączący Stare Miasto z Małą Straną, na którym oprócz pięknych widoków można podziwiać 30 rzeźb i figur świętych. Według miejscowych wierzeń, dotknięcie figury św. Jana Nepomucena przynosi szczęście.
Josefov Praga
Dawna żydowska dzielnica, o bogatej historii i kulturze – jedna z najlepiej zachowanych w Europie. Na miejscu można odwiedzić sześć synagog, stary cmentarz, ratusz żydowski oraz Muzeum Żydowskie.
Wyspa Kampa Praga
Urokliwa sztuczna wyspa o powierzchni 5,2 hektara, położona w centrum Pragi. Idealne miejsce na spacer czy wypoczynek nad Wełtawą. W okolicy znajduje się wiele atrakcji, takich jak m.in. galerie sztuki, restauracje czy kawiarnie.
Teatr narodowy w Pradze
Imponujący, neorenesansowy budynek, w którym wystawia się dramaty, ale też opery oraz balety. Jeden z najpiękniejszych obiektów w mieście. Nawet jeśli nie uda Ci się zarezerwować biletów na spektakl, koniecznie udaj się na spacer w jego okolicy.
Pałac Wallensteina Praga
Barokowy pałac, będący siedzibą Senatu Czeskiego. Przy efektownej budowli znajduje się spektakularny ogród z fontannami, wazami, rzeźbami, zarybionymi stawami itp. Ciekawostką jest sztuczna wapienna ściana z grotami. Po terenie przechadzają się pawie i dzikie kaczki. Latem (od czerwca do września) w miejscu tym odbywają się też koncerty.
Wzgórze Petřín Praga
Wzgórze z rozległym terenem zielonym, z ogrodami i parkami. Na szczyt można wjechać kolejką liniową. Znajduje się na nim stalowa wieża widokowa, z której można obserwować Hradczany i Stare Miasto. W pobliżu znajduje się także Labirynt Luster, czyli instalacja ze zwierciadeł oraz dioramą przedstawiająca starcie studentów praskich z wojskami szwedzkimi na moście Karola w 1648 r.
Kiedy najlepiej odwiedzić Pragę?
Klimat w Czechach jest opisywany jako umiarkowany ciepły. Warunki pogodowe są zbliżone do tych w Polsce, dzięki czemu łatwiej jest podjąć decyzję o tym, na kiedy zaplanować wyjazd. Kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Pradze?
Praga pogoda
- Styczeń-Marzec: początek roku jest typowo zimowy, z niskimi temperaturami (średnio ok. -2-4°C) i opadami śniegu. W tym czasie można m.in. odwiedzać muzea i galerie oraz zwiedzać miasto, ciesząc się śnieżnymi krajobrazami.
- Kwiecień-Czerwiec: wiosna jest już cieplejsza, ze średnimi temperaturami ok. 10-20°C. Warunki są idealne do spacerów, eksploracji miasta oraz relaksu w ogródkach piwnych.
- Lipiec-Sierpień: lato jest ciepłe i słoneczne (średnio ok. 20-25°C), z rzadko występującymi upałami. W szczycie sezonu miasto tętni życiem, ponieważ odbywa się w nim wiele festiwali kulturalnych i muzycznych.
- Wrzesień-Październik: jesień jest chłodniejsza (średnio ok. 10-18°C), ale nadal bardzo przyjemna, dlatego to idealny moment na wycieczkę. Miasto jest klimatycznie ozdobione drzewami w złocistych kolorach. W tym okresie szczególnie niezwykły będzie spacer po Ogrodach Wallensteina. Po zwiedzaniu można rozgrzać się dobrym, tradycyjnym czeskim jedzeniem.
- Listopad-Grudzień: koniec roku przynosi zimowe ochłodzenie (ok. -1-5°C oraz opady śniegu. W mieście rozstawione zostają bożonarodzeniowe jarmarki, dlatego panuje w nim wyjątkowa, świąteczna atmosfera.
Gdzie i co zjeść w Pradze?
Kuchnia w Pradze to tradycyjne, czeskie przysmaki w najlepszym wydaniu. Potrawy są przede wszystkim mięsne, podawane zazwyczaj z różnymi odmianami knedlików. Posiłki idealnie uzupełnia lokalne piwo. W stolicy szczególnie sprawdź takie dania, jak:
- Kulajda: gęsta zupa na bazie kwaśnej śmietany, ziemniaków, grzybów i koperku.
- Smažený sýr: smażony, panierowany ser, podawany z frytkami, sałatką lub knedlikami.
- Veprové koleno: golonka pieczona w piwie, doprawiona cebulą, czosnkiem, pieprzem chili, liściem laurowym, czarnym pieprzem i pikantnym sosem, podawana z piklowaną rzodkiewką, musztardą i chlebem.
- Bramboráky: placki ziemniaczane z tartych ziemniaków, cebuli, jajek, mąki, doprawione majerankiem i kminkiem.
- Tradelník: ciasto w rodzaju brioszki, zwinięte w kształt komina, posypane cukrem i kruszonymi orzechami włoskimi.
Gdzie zjeść w Pradze? W daniach tradycyjnej kuchni rozsmakujesz się np. w restauracji U Kroka. Najlepsze knedliki podaje z kolei podobno Bistro Knedlin. Chcesz odwiedzić elegancki lokal? W restauracji V Zátiší odkryjesz czeskie przysmaki w bardziej nowoczesnym wydaniu. Podczas wizyty musisz też skosztować słynnego piwa Staropramen. Jeśli będziesz mieć okazję, odwiedź także browar w Smíchovie.
Gdzie nocować w Pradze?
Noclegi w Pradze reprezentują różny standard. W mieście dostępne są zarówno opcje ekskluzywne, jak i budżetowe.
Idealnym wyborem dla miłośników luksusu będzie np. The Julius Prague w znakomitej lokalizacji, z eleganckim wystrojem i obsługą na najwyższym poziomie.
Bardziej przystępną cenowo opcją będzie z kolei np. kameralny, trzygwiazdkowy Hotel Ikona w klimatycznej okolicy, blisko najsłynniejszych atrakcji.
Nocleg w Pradze nie musi być drogi. Tanią alternatywą jest np. Luma Terra Prague Hostel w centrum miasta, ze schludnymi, nowocześnie urządzonymi pokojami.