czeskie browary featured.jpg

Czechy to piękny kraj, który ma do zaoferowania wiele atrakcji. Turystów przyciąga tu różnorodność krajobrazów, zabytki, specyficzna kultura oraz znakomite piwo. Lagery, pilsnery, pszeniczne… Czesi celebrują spotkania przy piwie, kwitnie tu prawdziwa kultura rozmów przy kuflach pełnych złocistego napoju. Oczywiście z pianką na wysokość trzech palców!

W ciągu roku na terenie Czech odbywa się wiele piwnych festiwali, wśród nich między innymi: Międzynarodowy Festiwal Piwa, Czeski Festiwal Piwa, AleFestivAle czy Pilsner Fest. Na każdym z nich goszczą tłumy, a w ich trakcie wybierane jest również piwo roku. W kraju działa przeszło 300 browarów, w tym wiele prężnie działających mikrobrowarów. Nie można poczuć prawdziwego klimatu Czech bez odwiedzenia choćby jednego z nich. Dlatego przygotowaliśmy listę browarów, które warto odwiedzić lub przynajmniej spróbować ich produktów, kiedy już będziecie zwiedzać Czechy!

5 polecanych browarów w Czechach

Browar Štramberk

Położony niedaleko Ostrawy Štramberk to niesamowicie malownicze zabytkowe miasteczko położone na stoku wzgórza z ruinami średniowiecznego zamku na szczycie. Od kilku lat działa tu Browar Miejski, który wznowił swoją działalność po 150 latach przerwy. Aktualnie jest tu warzone niefiltrowane piwo jasne pełne typu pilzneńskiego o nazwie Trubač i ciemne piernikowo-karmelowe zwane Ušak. W budynku browaru można także zjeść posiłek po lub przed zwiedzaniem tego urokliwego miasteczka.

Zimowa panorama Štramberku ©iStock

Zimowa panorama Štramberku ©iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Štramberk Odległość od polskiej granicy: 50 kilometrów (około 45 minut jazdy samochodem)

GODZINY OTWARCIA

  • poniedziałek – czwartek – 12:00-22:00,
  • piątek – 12:00-00:00
  • sobota – 10:00-00:00
  • niedziela – 10:00-22:00

Browar Litovel

Znane także w Polsce piwo Litovel warzone jest od 1893 roku. Jakość piwa z tego położonego w okolicach Ołomuńca browaru została wielokrotnie doceniona przez fachowców z branży w najbardziej prestiżowych konkursach i na międzynarodowych targach. Piwo z Litovela jest jednym z niewielu w Czechach warzonych klasyczną metodą z użyciem tradycyjnych miejscowych receptur. Sam browar jest udostępniony do zwiedzania, dzięki czemu można prześledzić cykl produkcji piwa oraz spróbować produkowanych napojów w trakcie degustacji. Ponadto dzięki minibrowarowi działającemu w ramach zakładu każdy może uwarzyć swoje piwo – także według własnego przepisu!

Kadź do warzenia piwa ©iStock

Kadź do warzenia piwa panorama ©iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Litovel Odległość od polskiej granicy: 80 kilometrów (około 1 godziny i 15 minut jazdy samochodem)

GODZINY OTWARCIA

  • poniedziałek – piątek – 10:00-15:00

Browar Staropramen

Staropramen jest najbardziej praskim spośród czeskich piw. Ten położony na Smichovie browar produkuje słynny złocisty napój od 1869 roku i od wielu lat otaczany jest kultem. O smichovskim specjale mowa nawet na stronach „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Haška. Ale Staropramen to nie tylko historia, ale także nowoczesna wystawa poświęcona praskiemu browarnictwu. W starej siedzibie znajduje się multimedialne centrum, w którym można poznać całą tradycję warzenia piwa w Czechach. W interaktywną podróż w czasie zabiera nas wirtualny przewodnik, postać wzorowana na Josefie Paspie, przedwojennym piwowarze, który zmodernizował zakłady w Smichovie. Wycieczka bogata jest w wiele atrakcji wizualnych, w tym wizyty we wnętrzach wiernie oddających klimat minionych lat.

Panorama Pragi ©iStock

Panorama Pragi ©iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Praga Odległość od polskiej granicy: 160 kilometrów (2 godziny jazdy samochodem)

GODZINY OTWARCIA

  • poniedziałek – niedziela – 10:00-17:00

Browar w Svijanach

To jeden z najstarszych i możliwe, że najciekawiej położonych browarów w Czechach. Założony w połowie XVI wieku, graniczy z odrestaurowanym niedawno zamkiem Svijany. Historia tego browaru jest długa i ciekawa, choć pełna zakrętów – zmian właścicieli czy nawet gróźb upadku. Na szczęście od końca lat 90. i przeprowadzenia modernizacji browaru, Svijany zyskały sławę, stając się z niewielkiej marki lokalnej znanym w całym kraju producentem piwa. Dziś ta dawna klasztorna wytwórnia jest największym niezależnym browarem w Czechach. Przybywając do Svijan można podziwiać nie tylko zamek, ale też udać się na wycieczkę po browarze, zobaczyć jak powstaje miejscowe piwo i skosztować go w trakcie degustacji.

Warzenie piwa ©iStock

Warzenie piwa ©iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Svijany Odległość od polskiej granicy: ok. 50 kilometrów (55 minut jazdy samochodem)

GODZINY OTWARCIA

  • poniedziałek – piątek – 15:00-18:00
  • sobota – niedziela – 9:00-18:00

Wycieczki należy jednak rezerwować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem!

Browar Gambrinus w Pilźnie

Historyczny browar znajdujący się w piwnej stolicy Czech – Pilźnie, otwarty został w 1869 roku. Przez lata wyroby Gambrinusa rywalizowały na lokalnym rynku z piwami z innych browarów tego miasta. To sprawiło, że Gambrinus wiele razy ocierał się o upadek. W XX wieku wiele małych lokalnych browarów połączyło się ze sobą, by stworzyć znanego dziś wytwórcę piwa – Plzeňský Prazdroj, a. s.. Gambrinus jest dziś obok piw Pilsner Urquell i Radegast najbardziej znaną marką tej firmy, często obecną w mediach, ponieważ browar mocno angażuje się w promocje czeskiego futbolu. Same zabytkowe zabudowania w Pilźnie są z kolei gratką dla wielbicieli wycieczek piwnym szlakiem. Podczas zwiedzania browaru można poznać nie tylko technologię produkcji, ale też historię pilzeńskiego browarnictwa.

Plac Republiki i katedra św. Bartłomieja w Pilźnie ©iStock

Plac Republiki i katedra św. Bartłomieja w Pilźnie ©iStock

PODSTAWOWE INFORMACJE Miejscowość: Pilzno Odległość od polskiej granicy: 250 kilometrów (około 3 godziny jazdy samochodem)

GODZINY OTWARCIA

  • codziennie w okresie kwiecień – wrzesień – 8:00-18:00
  • codziennie w okresie październik – marzec – 8:00-17:00

Zaczynacie już planować podróż szlakiem czeskich browarów? 🙂


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?