Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Miasto w Zatoce Aniołów ma niewątpliwie niebiański klimat. Przyjemna pogoda, piękna architektura oraz wyborna kuchnia sprawiają, że warto tutaj spędzić chociaż jeden dzień. Lazurowe Wybrzeże nie bez powodu przyciąga ponad 2 miliony turystów. Zaplanuj idealny urlop w Nicei!

Gdzie leży Nicea?

Nicea jest piątym co do wielkości miastem we Francji. Znajduje się w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Leży u podnóża Alp Nadmorskich, nad Morzem Śródziemnym. Pod jego powierzchnią, wzdłuż Promenady Paillon, przepływa rzeka Paillon.

Atrakcje Nicei. Co warto zobaczyć?

Wszystkie najważniejsze atrakcje w Nicei są skupione w centrum. Dzięki temu z powodzeniem uda Ci się zobaczyć je podczas 3-4 godzinnego spaceru. Jakie miejsca powinny znaleźć się na Twoim planie zwiedzania?

Stare miasto, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Stare miasto, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Stare miasto (Vieux Nice)

Historyczne stare miasto w swojej wschodniej części głównie składa się z wąskich, urokliwych uliczek i kolorowych kamienic. Tutaj możesz podziwiać m.in. barokową katedrę Sainte-Réparate. W zachodniej części udaj się m.in. na słynne targowisko Cours Saleya oraz targ kwiatowy Marché aux Fleurs. Zwróć uwagę także na budynek opery (Opéra de Nice Côte).

Pałac Lascaris

Efektowna barokowa budowla z XVII wieku, wybudowana dla bratanka Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Jean-Paula Lascarisa. Z zewnątrz nieszczególnie się wyróżnia, ale wnętrza są urządzone z niezwykłym przepychem. Współcześnie pełni rolę muzeum miejskiego.

Promenada Paillon, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Promenada Paillon, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Plac Massena i Promenada Paillon

Główny plac w mieście oraz 12-hektarowy park, w miejscu w którym jeszcze w XVIII wieku przepływała rzeka Paillon. Ponieważ często zalewała miasto, zabudowano jej koryto. To właśnie tutaj odbywa się wiele miejskich imprez, m.in. Karnawał w Nicei. Plac wyróżnia się posadzką ułożoną we wzór szachownicy oraz Fontanną Słońca. W parku poza piękną przyrodą zobaczysz m.in. podświetlaną fontannę Miroir d’Eau, kopię słynnej rzeźby Dawida czy ciekawy architektonicznie kompleks Lycée Massena.

Promenada Anglików, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Promenada Anglików, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Promenada Anglików

Jedna z najsłynniejszych atrakcji Nicei. Promenada ciągnie się przez prawie 7 km. Nazwa nawiązuje do tego, że została wybudowana z inicjatywy angielskiej arystokracji, która w XVII w. chętnie wypoczywała w mieście. Podczas spaceru miniesz kilka atrakcji, takich jak m.in. miniaturowa kopia Statuy Wolności, pomnik symbolizujący przyłączenie Nicei do Francji w 1860 r., statuę bogini Nike, a także wiele luksusowych, zabytkowych hoteli.

Wzgórze Zamkowe, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Wzgórze Zamkowe, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Wzgórze Zamkowe

Punkt widokowy, na którym można zrobić niesamowite zdjęcia miasta. Z jednej strony zobaczysz m.in. Stare Miasto i Promenadę Anglików, a z drugiej – Stary Port i wzgórze Mont Boron.

Muzeum Matisse, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Muzeum Matisse, Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Muzea w Nicei

W mieście działa wiele obiektów muzealnych, z wyjątkowymi eksponatami. Zobaczysz w nich dzieła najsłynniejszych artystów pochodzących z Nicei, np. Matisse’a czy Chagalla. Na uwagę zasługują też m.in.: Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej czy Muzeum Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej.

Plaże w Nicei

Nicejska plaża jest bezpłatna, szeroka i dość długa (ok. 5 km), ale niestety kamienista. Wybierając się na nią pamiętaj o specjalnych butach ochronnych oraz macie do leżenia. Dostępne są także płatne odcinki należące do restauracji/hoteli, z leżakami i pełną infrastrukturą. Jeśli zaś lubisz nieco bardziej dzikie kąpieliska, sprawdź skalistą plażę Coco Beach za Starym Portem.

Kiedy jechać do Nicei? Pogoda w Nicei

Na Lazurowym Wybrzeżu panuje przyjemny klimat śródziemnomorski. Charakteryzuje się gorącym, suchym latem oraz łagodną zimą. Z tego względu miasto można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Kiedy jest najlepszy czas na urlop w Nicei? Przede wszystkim znaczenie ma to, jakie masz plany i preferencje.

 • Styczeń-Marzec: w zimie temperatury wynoszą ok 8-15°C. Nie jest zbyt chłodno ani deszczowo, dlatego możesz skupić się na spokojnym zwiedzaniu zabytków i muzeów.
 • Kwiecień-Czerwiec: w tym okresie zaczyna być coraz cieplej (średnio ok. 12-25°C). Warunki są idealne do spacerów po słynnych promenadach, parkach i ogrodach (np. w Parku Colline du Château), a także udziału w festiwalach kulturalnych.
 • Lipiec-Sierpień: szczyt sezonu turystycznego przynosi upały nawet ponad 30°C, wysokie ceny oraz tłumy. Wtedy możesz jednak w pełni skupić się na korzystaniu ze wszystkich uroków miasta, z przerwami na wypoczynek na plaży.
 • Wrzesień-Październik: jesienią temperatury zaczynają powoli spadać (ok. 15-25°C), ale nadal pogoda jest wyjątkowo przyjemna. Urlop poza sezonem będzie tańszy i pozwoli zwiedzać wszystkie atrakcje bez tłumów.
 • Listopad-Grudzień: początek zimy wiąże się z ochłodzeniem, ale nie mrozami. Urlop w Nicei to ciekawa propozycja na wycieczkę w okresie międzyświątecznym, ponieważ miasto zachwyca wtedy dekoracjami i jarmarkami.
Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Nicea, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Gdzie i co zjeść w Nicei?

Kuchnia nicejska stanowi unikalne połączenie tradycji prowansalskich z włoskimi wpływami. Podczas pobytu koniecznie sprawdź takie przysmaki, jak:

 • Sałatka Nicejska: sałatka z jajkiem na twardo, tuńczykiem, anchois, pomidorami, oliwkami, kaparami i innymi dodatkami.
 • Pissaladiere: tarta cebulowa z oliwkami i anchois.
 • Pan Bagnat: kanapka z chrupkiej bagietki z nadzieniem ze składników sałatki nicejskiej.
 • Socca: naleśnik z mąki z ciecierzycy, podawany na ciepło z pieprzem.
 • Tarta Tropézienne: lekkie ciasto przekładane słodkim, waniliowym kremem.

Autentyczne lokalne dania serwuje m.in. słynny lokal Chez René Socca. Na deser udaj się zaś np. do cukierni Maison Auer.
Nicejskie jedzenie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kultury Francji, przez co restauracje podające tradycyjne potrawy są oznaczone specjalną naklejką z kobietą trzymającą kosz warzyw i owoców. Koniecznie sprawdzaj takie miejsca!

Noclegi w Nicei

W Nicei znajdziesz wiele hoteli, od zabytkowych pozostałości po angielskiej arystokracji, po nowoczesne hostele. Wspaniałym luksusowym ośrodkiem jest np. Hotel Negresco położony przy Promenadzie Angielskiej, z niesamowitym widokiem na Morze Śródziemne. Świetny standard oferuje też np. Hotel Le Saint Paul oddalony zaledwie 30 metrów od plaży. Bardziej budżetową propozycją będzie z kolei np. Hostel Ozz by HappyCulture w dogodnej lokalizacji w centrum.

Zobacz nasze wpisy o Nicei


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?