Florencja © Shutterstock

Florencja jest pięknym włoskim miastem, pełnym zabytków, muzeów i innych atrakcji. Zachwyca nie tylko niezwykłą architekturą, ale też malowniczymi widokami, unikalną atmosferą oraz wyśmienitą kuchnią. Przekonaj się, dlaczego dawniej była stolicą Włoch – zainspiruj się, jak zaplanować pobyt w urokliwej stolicy Toskanii!

Gdzie leży Florencja?

Florencja to malowniczo położone miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów. Jako stolica Toskanii i prowincji jest otoczona pięknymi wzgórzami oraz winnicami. W latach 1865–1871 była stolicą Włoch.

Co warto zobaczyć we Florencji?

Florencja przede wszystkim słynie z zabytkowej architektury, w której dominują spektakularne bazyliki i katedry. Z tego względu określa się ją potocznie „Miastem Kościołów”. W jakie miejsca koniecznie musisz się udać?

Cathedral of Santa Maria del Fiore in Piazza del Duomo Florence © Shutterstock
Cathedral of Santa Maria del Fiore in Piazza del Duomo Florence © Shutterstock

Katedra Santa Maria del Fiore na placu Piazza del Duomo Florencja

Najsłynniejszy zabytek w mieście, który jest ważnym punktem orientacyjnym. Jej wyjątkowym elementem jest przede wszystkim kopuła z XV w. projektu Filippo Brunelleschiego, która stanowi symbol bogactwa i innowacyjności Florencji. Wnętrza świątyni kryją wiele ciekawostek, takich jak m.in. fresk autorstwa Domenico di Michelino przedstawiający Dantego oraz wizerunki Nieba, Piekła i Czyśćca, pomnik konny sir Johna Hawkwooda czy zegar Paolla Uccella z czterema głowami świętych.

Ponte Vecchio i Palazzo Vecchio Florencja

Najstarszy most we Florencji (z XIV w.), zaprojektowany przez ucznia Giotta. Jest nazywany Mostem złotników, ponieważ mieści się na nim wiele sklepów i salonów jubilerskich. Na jego środku znajduje się pomnik Celliniego – na jego ogrodzeniu zakochane pary zawieszają kłódki i wyrzucają klucz do rzeki Arno.
Pałac Vecchio jest jednym z ważniejszych obiektów w mieście, ponieważ przez lata był budynkiem rządowy. Aktualnie mieści się w nim ratusz, ale też muzeum z eksponatami z kolekcji Medyceuszy.

Florencja Galeria Uffizi © Shutterstock
Florencja Galeria Uffizi © Shutterstock

Florencja Galeria Uffizi

Największe muzeum we Florencji, z dziełami m.in. Botticellego, Caravaggia czy Tycjana. Jest jednym z najstarszych na świecie. Pałac Uffizi z XVI w., w którym się znajduje, należał dawniej do Medyceuszy. Dawniej mieściły się w nim biura administracyjne.

Bazylika Santa Croce Florencja

Kościół z XIII w. znany nie tylko ze swojej wyjątkowej bryły architektonicznej (obiekt był kilkukrotnie przebudowywany), ale przede wszystkim z tego, są w nim pochowani tacy wybitni florentyńczycy, jak m.in. Machiavelli, Michał Anioł, Vasari i Galileusz.

Muzeum Galileusza

Museo Galileo Galilei poświęcone słynnemu naukowcowi i astronomowi Galileuszowi. Chociaż pochodził z Pizy, większość życia spędził właśnie we Florencji. Wystawa obejmuje instrumenty, których używał podczas pracy, m.in. astrolabium, stare mapy, globusy czy soczewkę, która pomogła mu odkryć księżyce Jowisza. Przed wejściem umieszczono także nadal działający, stworzony przez niego zegar słoneczny.

Boboli Gardens Florencja © Shutterstock
Boboli Gardens Florencja © Shutterstock

Ogrody Boboli Florencja

Ogrody położone przy Palazzo Pitti, będące zdecydowanie najpiękniejszymi terenami zielonymi w mieście. Przez wieki były wielokrotnie przebudowywane. Stanowiły inspirację dla m.in. ogrodów wersalskich. Na ich terenie mieszczą się m.in. amfiteatr, egipski obelisk, fontanna Neptuna oraz stawy z wodospadami.

Kiedy warto odwiedzić Florencję? Jaka jest pogoda?

We Florencji panuje klimat śródziemnomorski. Lata są ciepłe i suche, a zimy dość łagodne. W jakich miesiącach dobrze zaplanować urlop, by cieszyć się dobra aurą?

Florencja Pogoda

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest dość chłodny i deszczowy (ok. 5-15°C). Miasto ma jednak mimo wszystko swój urok, a do tego nie trzeba obawiać się tłumów turystów.
  • Kwiecień-Czerwiec: w tym czasie zaczyna być coraz cieplej (ok. 15-25°C), co sprzyja zwiedzaniu, spacerom oraz wypoczynkowi nad rzeką Arno.
  • Lipiec-Sierpień: lato jest słoneczne i ciepłe, z częstymi upałami (powyżej 30°C). Jako że jest to szczyt sezonu, a pogoda zachęca do różnych aktywności, w mieście jest najwięcej turystów.
  • Wrzesień-Październik: jesień jest nieco chłodniejsza, ale nadal przyjemna (ok. 15-25°C). Dobry moment na wakacje po sezonie, z mniejszą ilością turystów i niższymi cenami. Warunki są idealne na m.in. spacery, zwiedzanie, a także wycieczki do winnic.
  • Listopad-Grudzień: koniec roku jest dość zimny (ok. 5-10°C). W mieście nadal jednak dużo się dzieje, a także wypełnia je świąteczna atmosfera.
Ribollita, Florencja © Shutterstock
Ribollita, Florencja © Shutterstock

Gdzie i co jeść we Florencji?

Kuchnia toskańska składa się z prostych, sytych dań, w których dominują różne rodzaje pieczywa, sery, aromatyczne zioła, sezonowe warzywa i przede wszystkim mięso. Do potraw podaje się najczęściej mocne, czerwone wino Chianti. Jakie specjały koniecznie powinieneś zamówić w restauracji?

  • Bistecca alla fiorentina: grillowany stek z młodego wołu lub jałówki, z polędwicy z kością, pieczony na grillu. Podaje się go zwykle z fasolą cannellini, oliwą i sałatką.
  • Lampredotto: kanapka z bułki z czwartym żołądkiem bydła, czyli trawieńcem, wolno gotowanym w bulionie warzywnym, z ziołami i sosem.
  • Ribollita: zupa z różnych warzyw, cannellini i chleba, podawana z oliwą.
  • Cantucci e Vin Santo: chrupiące, migdałowe ciasteczka (cantucci) zanurzone w słodkim winie deserowym Vin Santo.

Jedną ze słynniejszych restauracji we Florencji jest elegancka Golden View Firenze, z niesamowitym widokiem na Ponte Vecchio. Pyszne tradycyjne kanapki można z kolei zamówić np. w Da Nerbone przy Piazza del Mercato Centrale.

Gdzie zatrzymać się we Florencji?

We Florencji dostępny jest szeroki wybór miejsc noclegowych w różnych przedziałach cenowych – od ekskluzywnych hoteli, aż po tanie hostele i pokoje wynajmowane przez osoby prywatne.

Niezwykłym miejscem, które spełni nawet najwyższe wymagania jest np. pięciogwiazdkowy Hotel Bernini Palace, mieszczący się w budynku z XV wieku. W bogato zdobionych wnętrzach znajdują się prawdziwe antyki oraz żyrandole ze szkła Murano. Plusem jest też doskonała lokalizacja – do katedry i Mostu Złotników można dojść w zaledwie 5 minut.

Polecaną, a zdecydowanie tańszą opcją jest też np. trzygwiazdkowy, elegancki 4F Boutique Hotel Florence, w samym centrum miasta, w urokliwej okolicy.

Przy skromnym budżecie warto wziąć pod uwagę hostele, takie jak np. Hostel YellowSquare Florence. Obiekt oferuje schludne, nowoczesne pokoje, a także sezonowy odkryty basen, ogród oraz taras.

Zobacz inne artykuły o Florencji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?