Korfu Grecja © iStock

Zachwyć się architekturą stanowiącą unikalną mieszankę wpływów rzymskich, bizantyjskich, weneckich, francuskich i angielskich. Ciesz się słońcem i rozkoszuj widokiem lazurowej wody rozbijającej się o klify. Skosztuj lokalnych specjałów i rozsmakuj się w kumkwacie w każdym wydaniu. Zapraszamy na Korfu – podpowiadamy, jak zaplanować udane wakacje na tej pięknej greckiej wyspie!

Gdzie leży Korfu?

Korfu, w starożytności znana pod nazwą Kerkyra, to górzysta wyspa należąca do Grecji, w północnej części Morza Jońskiego. Jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą z archipelagu Wysp Jońskich, położoną między Włochami, a zachodnim wybrzeżem Grecji i Albanii.

Wyspa ma linię brzegową o długości 217 km, powierzchnię 592 km², długość 62 km oraz przeciętną szerokość wynoszącą ok. 9,5 km. Zamieszkuje ją ok. 110 tys. mieszkańców.

Łącznie z kilkoma mniejszymi wysepkami wyspa wchodzi w skład gminy Korfu, zaliczanej do regionu Wysp Jońskich. Stolicą wyspy jest miasto Korfu, nazywane też Kerkirą.

Historia Korfu

Wyspa Kerkyra została skolonizowana przez Korynt w połowie VIII wieku p.n.e. Chociaż greckie kolonie utrzymywały raczej dobre relacje z metropolitami, w tym przypadku wyspa dążyła do niepodległości, co skutkowało napiętymi stosunkami. Pod koniec VII wieku p.n.e. Kerkyra została zmuszona do poddania się, ale niedługo znów stała się niezależna.

W 435 r. p.n.e. w wyniku sporu o kontrolę nad miastem Epidamnos zaostrzył się konflikt wyspy z Koryntem. Wydarzenie to było jedną z przyczyn wybuchu II wojny peloponeskiej.

Na przestrzeni wieków wyspa należała do cesarstwa rzymskiego, Bizancjum oraz Wenecji. Następnie, po rozwiązaniu Republiki Weneckiej przez Napoleona (1800–1807) stała się częścią Heptanezu.

Na mocy pokoju w Tylży (1807) wyspa trafiła pod władanie Francji. Z kolei po Kongresie Wiedeńskim (1815) podlegała Anglii aż do 1864 roku. Następnie stała się częścią niepodległej Grecji.

Korfu – atrakcje

Na wyspie zobaczysz wiele unikalnych zabytków z różnych epok oraz odwiedzisz niezwykłe miejsca kuszące ciekawą historią i pięknymi widokami. Wybraliśmy najsłynniejsze atrakcje, które koniecznie powinieneś uwzględnić w swoim planie zwiedzania.

Klasztor Vlacherna

Klasztor wybudowany w XVII wieku, mieszczący się na niewielkiej wysepce. Z lądem jest połączony wąską groblą, przy której miejscowi rybacy cumują swoje łodzie. Obiekt jest położony w pobliżu lotniska, dlatego jest jedną z pierwszych atrakcji, którą zobaczysz po przybyciu na wyspę. Malutki biały kościółek z pomarańczową dachówką malowniczo wygląda pośród wody, a miejsce ma niezwykle romantyczną atmosferę.

Stare miasto

Zróżnicowane pod względem architektonicznym centrum Korfu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowa łączy wielu stylów, ponieważ można w niej znaleźć obiekty z czasów panowania weneckiego, francuskiego i brytyjskiego. Koniecznie zobacz jeden z symboli wyspy, czyli kościół Agios Spyridonas, a także wybierz się na Liston – najsłynniejszą ulicę w mieście, przy której napijesz się wybornej kawy.

Stara i nowa forteca

Stare miasto otaczają dwie fortece. Starsza budowla mieści się na półwyspie, na wschód od miejskich zabudowań. Wenecka twierdza pochodzi z XV wieku, ale została wybudowana na umocnieniach z VI wieku. Jest doskonałym punktem widokowym, ponieważ po wejściu na jej szczyt możesz podziwiać panoramę wyspy i całej zatoki. Przy wejściu przyjrzyj się także wykutym w marmurze rzeźbom.

Na zachodzie mieści się tzw. nowa twierdza, również wybudowana przez Wenecjan, w XVII wieku. Wybierz się na nią ze względu na piękną okolicę oraz możliwość zrobienia zachwycających fotografii.

Korfu — widok na miasto z lotu ptaka, Gracja © iStock
Korfu — widok na miasto z lotu ptaka, Gracja © iStock

Paxos i Antipaxos

Jedne z najbardziej urokliwych wysepek na Morzu Jońskim, na które dostaniesz się wykupując specjalny rejs.

Paxos to górzysta wyspa, która słynie z wysokiej jakości oliwy oraz wina. Według greckiej mitologii wyspa była kiedyś połączona z Korfu, ale Posejdon odciął ją swoim trójzębem, by stworzyć miejsce schadzek z jego ukochaną Amfitriti. Na miejscu będziesz podziwiać wysokie klify i jaskinie, a także malutkie miasteczka pełne klimatycznych knajpek i sklepików.

Antipaxos jest wysepką oddaloną od Paxos o zaledwie 3 kilometry. Mieszka na niej na stałe tylko ok. 30 osób. Przyciąga turystów plażami, które są potocznie nazywane „greckimi Karaibami”. Na wyspie możesz posilić się w kilku tawernach. Poza tym nie znajdziesz żadnych sklepów czy hoteli.

Przylądek Drastis

Miejsce na północnym krańcu wyspy, które oczaruje Cię widokami. Zobaczysz tutaj jeden z najpiękniejszych krajobrazów na całej wyspie – lazurowa woda obmywająca wapienne klify sprawia, że od razu się rozmarzysz. Jeśli wybierzesz się tutaj w bezwietrzny dzień, możesz przy okazji zdecydować się na kąpiel i skorzystać z uroków przyjemnej plaży.

Jaskinie i plaże w Paleokastritsa

Miejscowość Paleokastritsa położona na zachodnim wybrzeżu wyspy jest znana z otaczających ją plaż i jaskiń. Na zwiedzanie możesz wybrać się łodzią. Cała wycieczka trwa ok. godziny, a koszt takiej atrakcji to ok. 20€. Na koniec zrelaksuj się na Rajskiej Plaży, uznawanej przez wielu za najpiękniejszą na Korfu.

Doświadcz i zobacz jeszcze więcej!

Najpiękniejsze plaże Korfu

Urlop w tak pięknym miejscu, ze sprzyjającym klimatem, skutecznie zachęca do kąpieli wodnych i słonecznych. Nie wyobrażasz sobie wakacji na wyspie bez wypoczynku na plaży? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać!

Halikounas

Plaża z ciężkim, pięknym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Idealna opcja, jeśli lubisz aktywny wypoczynek. Stabilne fale sprawiają, że miejsce jest doskonałe dla miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Dziki brzeg skutecznie zachęci Cię też do samotnych spacerów, które pozwolą Ci głęboko się wyciszyć.

Porto Timoni i Pirate Beach

Dwie niewielkie, podobne do siebie plaże, położone przy wąskim przesmyku między zielonymi wzniesieniami. Ponieważ są piaszczysto-kamieniste, z kamienisto-żwirowym dnem, zabierz ze sobą buty do pływania. Woda pięknie mieni się na niebiesko i jest idealna do kąpieli. Przy plażach nie ma żadnej infrastruktury, dlatego zabierz ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria i coś do jedzenia.

Agios Gordios

Duża, szeroka, piaszczysta plaża w zatoce, otoczona przez wielkie, bujnie porośnięte klify. Ogromnymi zaletami tego miejsca są ciepła, czysta woda, dość łagodne zejście i spore fale. Przy plaży mieści się wiele restauracji, barów i hotelów, dlatego możesz wypożyczyć leżaki. Jeśli wybierasz się samochodem, zwróć uwagę na to, że nie ma tutaj parkingu.

Agios Stefanos Beach

Szeroka, piaszczysta plaża z bardzo łagodnym zejściem. Woda zachwyca jasnobłękitnym odcieniem. Podczas wypoczynku będziesz podziwiać niesamowite klify. Na miejscu możesz korzystać z hotelowej restauracji oraz parkingu. Dostępna jest też opcja wypożyczenia leżaków i parasoli.

Korfu — Widok na morze i góry Paleokastritsa. Plaża na pierwszym planie to Agios Spiridon Beach, Grecja © iStock
Widok na morze i góry Paleokastritsa. Plaża na pierwszym planie to Agios Spiridon Beach, Korfu, Grecja © iStock

Agios Spiridon Beach

Niewielka piaszczysto-kamienista plaża w miejscowości Paleokastritsa, na którą łatwo można dostać się autobusem. Mieści się w małej zatoczce otoczonej przez klify. Miejsce jest niezwykle popularne wśród plażowiczów, a także miłośników sportów wodnych. Wypożyczysz tutaj m.in. kajaki, rowery wodne czy SUPy. Możesz też wybrać się na wycieczkę łódką, by zobaczyć jaskinie oraz trudniej dostępne zatoczki czy małe wysepki. Najlepiej wybierz się tutaj rano – w sezonie plaża bywa zatłoczona.

Rovinia Beach

Żwirowo-kamienista plaża średniej wielkości, z widokiem na klify i góry. Miejsce jest wyjątkowo ustronne i klimatyczne. Woda jest tak przejrzysta, że koniecznie zabierz ze sobą maskę do nurkowania. Przy plaży nie ma infrastruktury, dlatego musisz wziąć prowiant oraz ręczniki i parasole. Tylko w sezonie czasem podpływa łódź-kantyna z przekąskami i napojami.

Mirtiotissa (Myrtiotissa)

Kameralna plaża, na której możesz opalić całe ciało. Miejsce jest popularne wśród nudystów. Wąskie zatoczki, skały i wysokie klify nie tylko pięknie wyglądają, ale też tworzą wiele ustronnych miejsc. Płytkie dno i spokojne fale sprawiają, że pływanie jest bardzo bezpieczne. Przy plaży możesz wypożyczyć leżaki i parasole, a także skorzystać z usług tawerny.

Issos Beach

Szeroka, duża piaszczysta plaża z pustynnym krajobrazem. Okazałe wydmy oddzielają ją od jeziora Korission, na którym możesz zobaczyć flamingi. Łagodne zejście, a także duży wybór atrakcji sprawiają, że miejsce jest popularne wśród rodzin z dziećmi. W sezonie działa tutaj odpłatny park wodny.

Marathias Beach

Plaża oznaczona błękitną flagą, która świadczy o najwyższej jakości tego miejsca. Ma złocisty piasek oraz łagodne zejście do morza. Rozbudowana infrastruktura sprawia, że z powodzeniem spędzisz tutaj nawet cały dzień – możesz korzystać z m.in. tawern, wypożyczalni sprzętów, przebieralni i pryszniców. Plaża jest lubiana szczególnie przez młodzież, ponieważ bary są na niej otwarte do białego rana.

Roda

Piaszczysto-żwirowa plaża w kurorcie, który dawniej był rybacką wioską. Miły, kameralny klimat sprawi, że skutecznie się odstresujesz. Na miejscu możesz bez problemu wypożyczyć leżaki i parasole. Podczas wypoczynku będziesz zajadać się pysznymi świeżymi owocami i słodkimi przekąskami, sprzedawanymi w pobliżu.

Kiedy najlepiej pojechać na Korfu?

Charakterystyczny dla tego regionu podzwrotnikowy klimat śródziemnomorski jest wyjątkowo lubiany przez turystów. Ponieważ zimy są łagodne, sezon turystyczny na Korfu trwa aż od maja do października. Najpopularniejsze są oczywiście miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień.

Jeśli wolisz spokój i chcesz nieco zaoszczędzić na noclegu oraz biletach lotniczych, zaplanuj urlop na wiosnę (maj-czerwiec) albo jesień (wrzesień-październik). Wtedy nadal będziesz cieszyć się przyjemną pogodą, ale bez tłumów, upałów i drożyzny.

Korfu - Widok Pontikonisi Grecja © iStock
Widok Pontikonisi obszar na wyspie Korfu, Grecja © iStock

Pogoda na Korfu

Korfu ma przyjemnie łagodny, dość wilgotny klimat. Zimy są umiarkowane, a lato nieco chłodniejsze niż w pozostałych częściach Grecji.

 • Na wyspie obserwuje się trochę wyższe opady (rocznie ponad 1150 mm), największe w grudniu – ok. 240 mm.
 • Latem częste są wilgotne wiatry północno-zachodnie.
 • W ciągu roku odnotowuje się ok. 144 bezchmurnych dni.
 • Od maja do września średnie dzienne nasłonecznienie wynosi 10 godzin.
 • Średnia temperatura w miesiącach czerwiec-sierpień wynosi 32 °C.

Klimat wyspy stwarza warunki sprzyjające egzotycznej roślinności, takiej jak np. dzikie orchidee oraz szereg roślin endemicznych (m.in. dzika mięta, rzadkie odmiany krokusów).

Sezony turystyczne na Korfu

Piękna pogoda gwarantuje Ci dużą swobodę przy wyborze terminu wyjazdu na Korfu. Ze względu na przyjemne temperatury i przyjazne warunki na wyspie można wyróżnić trzy sezony turystyczne:

 • sezon wiosenny (kwiecień-czerwiec) – wiosna na Korfu jest ciepła i łagodna. Temperatury powoli zaczynają rosnąć, a przyroda zaczyna się zazieleniać. Czas ten jest dobry, jeśli nie przepadasz za upałami i jesteś nastawiony na zwiedzanie. Pogoda jest idealna na spacery w urokliwych lokacjach i oglądanie zabytków. Pod koniec maja i w czerwcu możesz też z powodzeniem wypoczywać na plaży. Przy tym zauważysz mniejsze ilości turystów oraz niższe ceny;
 • sezon letni (lipiec-sierpień) – w tym czasie wyspa przeżywa największe oblężenie i najwięcej się na niej dzieje. Upalne dni przyciągają osoby spragnione słonecznych wakacji. Będziesz mieć okazję brać udział w różnych festiwalach i skorzystasz z wielu dodatkowych atrakcji. Jeśli lubisz spędzać czas na plaży i marzy Ci się równa, mocna opalenizna, zarezerwuj termin z dużym wyprzedzeniem. Bądź jednak przygotowany na wyższe ceny i tłumy w popularnych miejscach;
 • sezon jesienny (wrzesień-październik) – temperatura zaczyna powoli spadać, ale pogoda nadal jest całkiem przyjemna. To doskonały moment na późniejsze wakacje, jeśli chcesz naładować baterie przed zimą i planujesz nieco mniej wydać na podróż. Nie tylko będziesz nadal cieszyć się ostatkami ciepła, ale też odpoczniesz od zgiełku. Morze nadal jest dość ciepłe, a jesienne krajobrazy również mają swój urok. Niestety, wiele atrakcji może być już niedostępnych, dlatego przed zarezerwowaniem przelotu stwórz plan zwiedzania i sprawdź, do kiedy są czynne wybrane miejsca czy obiekty.

Wakacje na Korfu: praktyczne porady

Przygotowując się do wyjazdu na Korfu pamiętaj nie tylko o tym, by dobrze spakować walizkę i sprawdzić ważność paszportu czy dowodu osobistego. Zadbaj także o ubezpieczenie – chociaż na wyspie respektowana jest EKUZ, obejmuje ona jedynie bardzo podstawowe świadczenie. Jakie kwestie powinieneś jeszcze przemyśleć przed wylotem?

Wymarzone wakacje na Korfu

Jak poruszać się po wyspie Korfu?

Na wyspę dostaniesz się samolotem, dlatego musisz zastanowić się, jak będziesz poruszać się na miejscu. Popularnym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu. Ceny za taką usługę nie są wysokie (szczególnie poza sezonem), a w ten sposób zyskujesz niezależność i możliwość swobodnego tworzenia planu zwiedzania. Musisz jednak mieć na względzie zły stan dróg, które mogą być dużym utrudnieniem.

Alternatywą jest korzystanie z autobusów. Na wyspie kursują międzymiastowe zielone busy, tzw. Green Buses, oraz niebieskie busy miejskie, tzw. Blue Buses. Przejazd kosztuje zwykle kilka euro.

Na mniejsze wysepki i do popularnych nadmorskich miejscowości dostaniesz się także łodzią lub promem. Takie rejsy bywają jednak dość drogie – trzeba za nie zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu euro.

Zwiedzaj Korfu po swojemu

Na co trzeba uważać na Korfu?

Korfu nie jest ogólnie niebezpiecznym miejscem. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźni, ale oczywiście nie każdemu można ufać. Nie ma jednak co przesadnie obawiać się przestępczości.

Największym zagrożeniem jest zły stan dróg. Jezdnie są dziurawe, bardzo wąskie i do tego często nie mają chodników. Podczas jazdy trzeba szczególnie uważać na pieszych oraz uważnie obserwować stan nawierzchni, by nie uszkodzić opony czy zawieszenia.

Czy na Korfu jest drogo?

Ceny na Korfu są zbliżone do stawek w innych zachodnioeuropejskich krajach. Na wyspie jest nieco drożej niż w Polsce, ale różnice nie są zaporowe. Jeśli jednak chcesz znaleźć tanie zakwaterowanie, lepiej szukaj go z dużym wyprzedzeniem lub zaplanuj urlop na wiosnę bądź jesień.

Ile zabrać pieniędzy na wakacje na Korfu? Wiele zależy od Twoich oczekiwań co do wyjazdu i osobistych preferencji. Orientacyjnie można przyjąć, że na tydzień powinno wystarczyć ok. 600-1200 euro na osobę.

Ile leci się na Korfu?

Na Korfu z Polski leci się kilka godzin. Dla przykładu, podróż z Warszawy średnio trwa 2 godziny i 25 minut.

Czego spróbować na Korfu? Kulinaria i lokalne produkty

Kuchnia Korfu ma wiele wspólnego z tradycyjnymi greckimi kulinariami, ale ogólnie w dość dużym stopniu się wyróżnia. Co ciekawe, nie opiera się głównie na rybach i owocach morza, ale na mięsie – przede wszystkim wołowinie i drobiu oraz grillowanych warzywach.

Popularnymi słodkościami na Korfu jest oczywiście powszechna w całej Grecji baklawa, ale też wszelkie wyroby z kumkwaru. Ten kwaskowato-słodki owoc cytrusowy jest jednym z symboli wyspy, dlatego jest szeroko wykorzystywany do przygotowywania różnych przetworów i produktów, m.in. marmolad, ciast czy loukoumi (słodkich galaretek obtoczonych w cukrze).

Typowym trunkiem z Korfu jest likier z kumkwatu, który jest dość mocny – ma ok. 40% alkoholu. Dostępne są dwa warianty: pomarańczowy (na bazie soku, z dodatkiem skórki i cukru) oraz biały (z samego soku).

Co warto zjeść na Korfu?

Odwiedzając lokalne tawerny i restauracje koniecznie sprawdź poniższe dania:

 • sofrito – mięso duszone w białym winie z cebulą i czosnkiem, smażone na oliwie;
 • pastitsada – wołowina z aromatycznym, lekko pikantnym sosem pomidorowym podawana z makaronem; tradycyjne niedzielne danie na wyspie;
 • bourdeto – ryba gotowana w sosie pomidorowym z warzywami i ostrą czerwoną papryczką.

Jeśli chcesz poznać autentyczne smaki Korfu, wybieraj małe rodzinne restauracje i tawerny. Zajrzyj do takich miejsc, jak np. Veranda Taverna – znajduje się nad brzegiem zatoki, dlatego podczas jedzenia możesz rozkoszować się nie tylko smakami i aromatami, ale też widokami. Odwiedź również Papagiorgis Patisserie przy ulicy Nikiforou Theotoki w centrum Korfu, by skosztować unikalnych deserów.

Korfu - przysmaki kuchni greckiej © iStock
Greckie przysmaki © iStock

Pamiątki i zakupy na Korfu

Zastanawiasz się, co przywieźć z Korfu? Popularnymi pamiątkami są przetwory z kumkwatu. Zaskocz swoich bliskich słoiczkiem marmolady lub opakowaniem rozkosznie słodkich loukoumi – czegoś takiego na pewno nigdy nie jedli. Świetnym pomysłem będzie także przywiezienie np. butelki dobrej oliwy, paczuszki lokalnych przypraw czy tradycyjnych ozdób i wyrobów drewnianych.

Najlepsze miejsca na zakupy na Korfu to zdecydowanie targowiska i rodzinne sklepiki. W ten sposób możesz znaleźć coś absolutnie wyjątkowego, a do tego wesprzesz mieszkańców wyspy i ich małe, lokalne interesy.

Na Korfu odkryjesz kolejne oblicze Grecji – bardziej zróżnicowane i egzotyczne. Przygotuj się na wakacje, podczas których wypoczniesz w taki sposób, na jaki tylko masz ochotę. Zapomnij o całym świecie, uciekając na tę niezwykłą wyspę!

Zobacz inne artykuły o Korfu


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?