Plac Świętego Piotra w Watykanie © Shutterstock

Stolica Włoch jest nazywana Wiecznym Miastem, ponieważ stanowi kolebkę europejskiej cywilizacji. Podróż do niej jest cennym doświadczeniem nie tylko ze względu na rolę historyczną i kulturową tego miejsca. W mieście można zachwycić się pięknymi zabytkami, a także wyborną kuchnią i unikalną atmosferą. Mówi się, że się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – może już czas, by Twoja droga również tam Cię doprowadziła!

Lokalizacja Rzymu

Rzym jest największym miastem i stolicą Włoch. Leży w środkowej części kraju, nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Jest jedną z najważniejszych metropolii na świecie, a także dużym węzłem komunikacyjnym.
Lot z Polski do Rzymu trwa zaledwie kilka godzin, np. z Warszawy zajmuje ok. 2h, więc jest to idealny kierunek na city break.

Rzym © Shutterstock
Rzym © Shutterstock

Rzym – skarbnica zabytków i atrakcji

Stolica Włoch zachwyca bogactwem słynnych zabytków. Co szczególnie stanowi wizytówkę miasta i koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu?

Koloseum

Koloseum w Rzymie ©Shutterstock
Koloseum w Rzymie ©Shutterstock

Amfiteatr wzniesiony w I w. n. e., będący jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie. Na własne oczy możesz zobaczyć, gdzie odbywały się walki gladiatorów. To tutaj mordowano także chrześcijan – obiekt ma więc też ogromne znaczenie historyczne.

Panteon

Panteon w Rzymie © Shutterstock
Panteon w Rzymie © Shutterstock

Świątynia ku czci wszystkich rzymskich bogów, wzniesiona w II w. n. e. na Polu Marsowym. Jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Europie. Imponuje kunsztem architektonicznym, a widok przez oculus (otwór wewnątrz dachu) robi niesamowite wrażenie.

Forum Romanum

Forum Romanum w Rzymie ©Shutterstock
Forum Romanum w Rzymie ©Shutterstock

Najstarszy plac w mieście, przy którym mieszczą się liczne zabytkowe ruiny, obiekty sakralne i łuki triumfalne. Miejsce to dawniej było sercem społecznego życia miasta. Znajduje się przy nim także Umbilicus Urbis Romae, czyli symboliczny pępek świata – środek Rzymu. Dodatkowym atutem jest malowniczy widok na Koloseum i wzgórza Palatynu.

Plac i bazylika Św. Piotra

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie ©Shutterstock
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie ©Shutterstock

Jedno z najważniejszych miejsc sakralnych dla chrześcijan. Zachwyci Cię nie tylko monumentalna świątynia (z kopułą projektu samego Michała Anioła), ale też kolumny Berniniego oraz egipski obelisk. Przy okazji koniecznie udaj się na spacer do Ogrodów Watykańskich.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi w Rzymie © Shutterstock
Fontanna di Trevi w Rzymie © Shutterstock

Położona w samym sercu Rzymu, jest największą i jedną z najbardziej znanych fontann na świecie. Przedstawia morską scenę, w której centrum stoi posąg Neptuna, boga morza, na rydwanie w kształcie muszli, ciągniętym przez dwa konie morskie. Turyści wrzucają do niej monety, co ma im zapewnić powrót do Wiecznego Miasta.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie w Rzymie ©Shutterstock
Schody Hiszpańskie w Rzymie ©Shutterstock

Schody Hiszpańskie, znajdujące się w Rzymie, liczą 135 stopni, które prowadzą od Piazza di Spagna do kościoła Trinità dei Monti na szczycie wzgórza. Zbudowane w XVIII wieku, stanowią popularne miejsce spotkań i jedną z ikonicznych atrakcji turystycznych miasta. Warto wspomnieć, że siadanie na schodach jest zabronione, ze względu na ich wartość historyczną.

Watykan

Watykan ©Shutterstock
Watykan ©Shutterstock

Najmniejsze niepodległe państwo świata, jest enklawą w sercu Rzymu, siedziba duchowa i administracyjna Kościoła Katolickiego. Jego sercem jest Bazylika św. Piotra, największy kościół chrześcijański, wraz z imponującym placem przed nią. W Watykanie znajdują się także słynne Muzea Watykańskie, w tym słynna Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła.

Trastevere

Trastevere klimatyczna dzielnica Rzymu © Shutterstock
Trastevere klimatyczna dzielnica Rzymu © Shutterstock

Niezwykle klimatyczna dzielnica Rzymu, położona nad brzegiem Tybru. W labiryncie wąskich uliczek znajdziesz rozmaite restauracje, kawiarnie i sklepy, w których odkryjesz wiele ciekawostek. Idealne miejsce, jeśli interesuje Cię autentyczne lokalne życie.

Kiedy najlepiej odwiedzić Rzym? Pogoda i najlepszy czas na wizytę

Przyjemny klimat śródziemnomorski sprawia, że masz dużą swobodę co do wyboru terminu, w którym zdecydujesz się odwiedzić Rzym.

Styczeń – Marzec: Początek roku jest dość chłodny, ale średnia temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 13-16°C. Idealne warunki na spokojne zwiedzanie miasta.

Kwiecień – Czerwiec: Dni są ciepłe, a roślinność zachwyca swoją bujnością. Doskonały czas na odkrywanie wszystkich uroków Rzymu.

Lipiec – Sierpień: Najgorętszy okres i szczyt sezonu turystycznego. Odpowiedni dla miłośników upałów, plażowania i festiwali.

Wrzesień – Październik: Turyści powoli opuszczają miasto, ale pogoda nadal jest wyjątkowo przyjemna. Jak najbardziej możesz spacerować, zwiedzać, a także degustować lokalne specjały.

Listopad – Grudzień: Chłodny okres, za to wolny od tłumów i wysokich cen. Umożliwia spokojne zwiedzanie, a także pozwala cieszyć się świąteczną atmosferą.

Kulinarne i kulturalne odkrycia – gdzie i co jeść w Rzymie

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych na świecie. W Rzymie warto sprawdzić lokalne specjały, a także znane dania i desery w ich najbardziej autentycznym wydaniu.

  • Panini: kanapka z pieczywa (np. ciabatty) z prosciutto, rukolą i mozzarellą, podawana zwykle na ciepło.
  • Tortellini: pierożki z nadzieniem mięsnym, grzybowym lub serowym, podawane z sosem.
  • Lasagne: duże prostokątne płaty makaronu, przekładane farszem z pomidorów, mięsa, beszamelu i innych dodatków, zapieczone w żaroodpornym naczyniu.
  • Tiramisu: deser z biszkoptów nasączonych espresso, przekładanych kremem z mascarpone, jaj i cukru, posypany grubą warstwą tartej czekolady.
Rzym ©Shutterstock
Rzym ©Shutterstock

Wyborną pizzę zjesz np. w „Pizzerii Loffredo”. Duży wybór tradycyjnych dań makaronowych czeka Cię z kolei w takich restauracjach, jak np. „Cantina e Cucina” czy „Mimi e Coco”. Na deser koniecznie wybierz się na prawdziwe włoskie lody w „La Gelateria Frigidarium”.

Poruszanie się po Rzymie – praktyczne porady

Planując wyjazd, musisz mieć na względzie także transport w Rzymie. Jakie są jednak najlepsze sposoby na poruszanie się po mieście? Przedstawiamy przydatne wskazówki:

  • Pieszo: Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Wszystkie najważniejsze atrakcje tak naprawdę znajdują się w centrum, a spacer urokliwymi wąskimi uliczkami to sama przyjemność.
  • Samochód: Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu, ponieważ daje dużo swobody w planowaniu pobytu. Miej jednak na względzie to, że w sezonie ceny takich usług są zdecydowanie wyższe.
  • Taksówki: Taryfa w Rzymie ma jedne z najwyższych stawek w Europie i na świecie. Rozsądnie jest traktować tę opcję tylko jako ostateczność.
  • Komunikacja miejska: Jeśli zechcesz udać się do nieco bardziej oddalonych miejsc albo zmęczy Cię chodzenie, możesz skorzystać z metra (nadziemnego i podziemnego), tramwajów (w mieście działa 6 linii) albo autobusu.

Zakwaterowanie w Rzymie – gdzie się zatrzymać?

Hotele w Rzymie reprezentują rozmaity standard. W mieście dostępne są ośrodki luksusowe, takie jak np. Hotel Hassler Roma, o średnim standardzie, jak np. Hotel Navona, ale też opcje budżetowe, jak np. Hostel Alessandro Palace.

Na krótki pobyt ciekawą i przystępną cenowo opcją jest camping z basenem na obrzeżach miasta, np. Camping Village Roma.

Jeśli jednak planujesz dłuższe, intensywne wakacje i zależy Ci na dobrej lokalizacji, wybierz zakwaterowanie w obszarze pomiędzy Tybrem a Piazza Navona.

Zobacz nasze inne artykuły o Rzymie


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?