Stare miasto Praga © Shutterstock

Czechy słyną z pięknych górskich krajobrazów, zachwycających zabytków i wybornego piwa. Ten sąsiadujący z nami mały kraj obfituje w rozmaite atrakcje, dlatego jest świetnym miejscem na urlop. Zainspiruj się, jak zorganizować prawdziwą czeską wycieczkę – ahoj!

Gdzie leżą Czechy?

Czechy, a właściwie Republika Czeska, to unitarne państwo śródlądowe w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północy graniczy z Polską, od południa z Austrią, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, a od wschodu ze Słowacją.

E-winiety Czechy – gdzie kupić?

Winiety do Czech to świetny wybór, gdy planujesz krótką wycieczkę samochodem z południa Polski. Możesz kupić je online, ale też na granicy albo w Polskim Związku Motorowym, u zarządcy płatnych dróg lub na poczcie. Jeśli mieszkasz w centralnej lub północnej części kraju, sprawdź połączenia lotnicze, które często są bardzo opłacalne, a do tego przelot trwa często krócej niż godzina.

Co warto zobaczyć w Czechach?

W Czechach czekają na Ciebie liczne malownicze i urokliwe miejsca, a serdeczna atmosfera sprawi, że w pełni się zrelaksujesz. Jakie lokacje oraz atrakcje koniecznie powinny znaleźć się w Twoich planach?

Praga, Czechy © Shutterstock
Praga, Czechy © Shutterstock
  • Praga stolica kraju, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych zabytków, takich jak m.in. Stare Miasto, Zamek Praski, Katedra św. Wita czy Most Karola.
  • Český Krumlov – zachwycające średniowieczne miasteczko ze świetnie zachowanym grodem i zamkiem. Drugie po Pradze najczęściej odwiedzane miejsce w Czechach.
  • Kutná Hora – miasto znane z ogromnych pokładów srebra, z niesamowitym Starym Miastem ze spektakularnym gotyckim kościołem św. Barbary oraz kościołem klasztornym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Brno – miasto będące ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz naukowym, ze słynnymi uczelniami i licznymi zabytkami, takimi jak np. Zamek Špilberk.
Karlovy Vary,  Czechy © Shutterstock
Karlovy Vary, Czechy © Shutterstock
  • Karlovy Vary – miasto uzdrowiskowe z gorącymi źródłami mineralnymi oraz klimatyczną secesyjną architekturą. To właśnie tutaj produkuje się też słynny likier ziołowy Becherovka.
  • Morawski Kras – malowniczy rejon krasowy z licznymi jaskiniami.
  • Park Narodowy Czeska Szwajcaria – rezerwat przyrody z niezwykłymi skalnymi formacjami, takimi jak Pravčicka brama.
Olomuniec, Czechy © Shutterstock
Olomuniec, Czechy © Shutterstock
  • Olomuniec – miasto z bogatą historią i świetnie zachowaną barokową architekturą, nazywane małym Rzymem.
  • Pilsen – miasto znane przede wszystkim z produkcji piwa Pilsner Urquell i zakładów Škoda Transportation.
  • Telč – miasto z bajkową starówką z kolorowymi kamienicami, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Karlštejn, Czechy © Shutterstock
Zamek Karlštejn, Czechy © Shutterstock
  • Zamek Karlštejn – okazały gotycki XIV-wieczny zamek, z kaplicą Świętego Krzyża z bogatym wystrojem stylizowanym na bizantyński.
  • Skalne miasto Czechy – spektakularne piaskowcowe formacje ze szlakami pieszymi, otoczone lasem i rozległym jeziorem.
  • ZOO safari Czechy – ogród zoologiczny w Dvůr Králové, z największą kolekcją zwierząt afrykańskich w Europie.
  • Wiszący most Czechy – kładka piesza o długości 721 m, zawieszona 95 m nad doliną, łącząca schronisko Slaměnka ze zboczem góry Chlum.
  • Sky Walk Czechy – kręta drewniana kładka ze spiralną zjeżdżalnią, z której można podziwiać widok na góry i dolinę Morawy.
  • · Spacer w koronach drzew Czechy – atrakcja umożliwiająca przechadzanie się po drewnianych kładkach zawieszonych wysoko nad ziemią.

Kiedy najlepiej odwiedzić Czechy? Jaka jest pogoda?

W Czechach panuje klimat umiarkowany ciepły, zbliżony do warunków w Polsce. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda aura w poszczególnych miesiącach.

Pogoda Czechy

  • Styczeń — marzec: niskie temperatury (około -5-3°C) i częste opady śniegu. Idealny czas dla miłośników sportów zimowych, a także amatorów śnieżnych widoków.
  • Kwiecień — czerwiec: temperatury rosną (około 8-20°C), ale nadal bywa deszczowo. Warunki sprzyjają zwiedzaniu, spacerom, górskim wycieczkom i odkrywaniu lokalnej kuchni.
  • Lipiec — sierpień: szczyt sezonu turystycznego, z wieloma turystami i ciepłymi temperaturami (mogą przekraczać nawet 30°C). Latem można z przyjemnością korzystać ze wszystkich atrakcji i spędzać dużo czasu na zewnątrz.
  • Wrzesień — październik: złota jesień, z łagodnymi temperaturami (około 10-18°C). Podczas górskich wędrówek można zachwycać się kolorowymi krajobrazami, rozgrzewając się wieczorami w klimatycznych knajpkach.
  • Listopad — grudzień: pod koniec roku temperatury spadają często poniżej zera. Śnieżne pejzaże tworzę magiczną świąteczną atmosferę. W miastach stawiane są urokliwe jarmarki bożonarodzeniowe, z lokalnym rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami.
Svičková na smetaně, Czechy © Shutterstock
Svičková na smetaně, Czechy © Shutterstock

Gdzie i co jeść w Czechach?

Nasi sąsiedzi raczą się pożywnymi, głównie mięsnymi daniami, które zachwycą każdego miłośnika swojskiego jadła. Jakie czeskie specjały koniecznie musisz sprawdzić?

  • Knedlíky: knedle (zwykle drożdżowe, chlebowe lub ziemniaczane) podawane na słodko lub wytrawnie.
  • Svičková na smetaně: duszona polędwica wołowa w śmietanie podawana z knedlikiem, plasterkiem cytryny i żurawiną.
  • Hovězí guláš: gulasz wołowy na piwie, doprawiony cebulą i czosnkiem.
  • Smažeńý sýr: panierowany, smażony ser podawany z gotowanymi ziemniakami lub frytkami oraz sosem tatarskim.
  • Buchty: drożdżowe bułeczki z nadzieniem (dżemem lub marmoladą).
  • Ovocné knedlíky: słodkie knedle nadziewane owocami.

Czeską kuchnię najlepiej poznawać w lokalnych, małych knajpkach, takich jak np. U Bartošů w Otovicach. Oczywiście w stolicy również można znaleźć wiele świetnych restauracji, jak np. Restaurace U Parlamentu.

Czechy słyną z wybornego piwa – często nawet małe lokale warzą własny trunek. W Pradze działa ponad 20 browarów, a turyści mogą wybrać się na specjalne wycieczki szlakami piwowarskimi połączone z degustacjami.

Gdzie zatrzymać się w Czechach?

Noclegi w Czechach są dostępne w najróżniejszych standardach. W Pradze możesz jak najbardziej wynająć pokój w luksusowym hotelu, np. Augustine, a Luxury Collection Hotel, położonym zaraz przy Zamku Praskim.

Nieco bardziej przystępną cenowo opcją będzie np. Hotel Old Inn w Českým Krumlovie, w klimatycznym XV-wiecznym budynku.

W kraju działa także sporo tanich, ale schludnych hosteli, np. Hostel Dakura w Pradze.

Jaka jest waluta w Czechach?

Oficjalną walutą Republiki Czeskiej są korony czeskie (CZK / Kč), ale w wielu miejscach akceptowane jest także euro (EUR). 1 CZK to ok. 0,17 PLN.

Zobacz wpisy o Czechach


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?