Przygotowaliśmy poradnik dla wyjeżdżających do Portugalii. Zobacz, co warto zwiedzić, poznaj najważniejsze atrakcje i ciekawostki na temat ojczyzny Cristiano Ronaldo i melancholijnej muzyki fado. Ruszaj z nami na koniec Europy i poznaj jedno z najbardziej fascynujących państw naszego kontynentu.
Portugalskie odkrycia geograficzne
Portugalia była pionierem wielkich odkryć geograficznych. Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii, a Ferdynand Magellan, Portugalczyk w służbie Hiszpanii, poprowadził pierwszą podróż dookoła świata.
Gdzie leży Portugalia?
Portugalia, położona na zachodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego, jest krajem o powierzchni około 92 090 km², co czyni ją stosunkowo niewielkim państwem w Europie. Mimo swoich rozmiarów, kraj ten oferuje zaskakującą różnorodność krajobrazów – od malowniczych wybrzeży Atlantyku po majestatyczne góry i zielone doliny rzek. Z jednej strony otoczona oceanem, z drugiej graniczy tylko z Hiszpanią, Portugalia posiada również dwa regiony autonomiczne – Maderę i Azory.
Portugalia, z populacją około 10,3 miliona, jest krajem o średniej gęstości zaludnienia i wielokulturowym charakterze, z licznymi migrantami z Brazylii, Ukrainy, Republiki Zielonego Przylądka i innych krajów. Oficjalną walutą Portugalii jest euro.
Portugalia atrakcje – co warto zobaczyć? Gdzie warto pojechać?
Portugalia to kraj bogaty w atrakcje turystyczne, oferujący wiele możliwości do odkrywania piękna, historii i kultury. Co mPortugalia to kraj bogaty w atrakcje turystyczne, oferujący wiele możliwości do odkrywania piękna, historii i kultury. Co musi się znaleźć na Twojej liście “must-see?
Najstarsze granice w Europie
Portugalia ma jedne z najstarszych granic w Europie, które nie zmieniły się od 1139 roku. Jest to także najstarsze niezależne państwo w Europie, z utworzonym w 1290 roku uniwersytetem w Coimbrze – jednym z najstarszych na świecie.

Lizbona
Stolica Portugalii, znana z pięknych uliczek, historycznych dzielnic (takich jak m.in., Alfama i Belem) oraz słynnego mostu 25 Kwietnia. Leży w wyjątkowo malowniczym miejscu – na romantycznych wzgórzach, zaraz nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Zachwyca zróżnicowaną architekturą, łączącą style z różnych epok. W mieście warto odwiedzić także Mostek Zakochanych, Klasztor św. Hieronima i Zamek św. Jerzego. Podczas spaceru można usłyszeć na żywo melancholijną muzykę fado, która skutecznie zachęci do wizyty w jednej z lokalnych restauracji, serwujących wyśmienite tradycyjne dania.
Najdłuższy most w Europie
Most Vasco da Gama w Lizbonie, o długości 17,2 km, jest najdłuższym mostem w Europie. Został otwarty w 1998 roku i nosi nazwę na cześć słynnego portugalskiego odkrywcy.
Porto
Drugie co do wielkości miasto Portugalii, znane z winiarni produkujących słynne na całym świecie wino porto. Urokliwa dzielnica Ribeira pełna wąskich, brukowanych uliczek pozwala poczuć autentyczny klimat tego kraju. W mieście można zobaczyć także wiele pięknych zabytków, takich jak m.in. Katedra w Porto czy Most Luiz I, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto i rzekę.
Algarve
Region południowej Portugalii z przepięknymi plażami z efektownymi klifami i zatoczkami, jak m.in. Praia da Marinha, Praia de Benagil i Praia da Falésia. Algarve to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, np. snorkelingu i surfingu, a także golfa. W okolicy warto udać się do urokliwych miasteczek takich jak np. Lagos czy Tavira, z charakterystycznie portugalską architekturą oraz spokojną atmosferą. Popularnymi atrakcjami są też Park Narodowy Ria Formosa, w którym zobaczyć można rozmaite gatunki roślin i zwierząt, w szczególności ptaków.

Madera
Madera jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim, słynącą z pięknych widoków, górskich wędrówek i winnic. Przyciąga turystów rajskimi ogrodami i wulkanicznymi krajobrazami. Ze względu na bujną przyrodę nazywa się ją „wyspą wiecznej wiosny”. Na miejscu warto odwiedzić m.in. Funchal, park narodowy Laurissilva i Jaskinie São Vicente. Przy okazji można nurkować z delfinami czy obserwować wieloryby w ich naturalnym środowisku. Dobrze jest też skosztować lokalnego trunku, którym jest słodkie wino madeira.
Azory
Archipelag dziewięciu wysp na Oceanie Atlantyckim z wulkanicznymi krajobrazami, jeziorami kraterowymi i terenami do obserwacji ptaków. Wyspy te to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i trekkingu, z licznymi zielonymi szlakami, gorącymi źródłami oraz wodospadami. Panujące tu warunki są też jednymi z najlepszych na świecie w kwestii obserwacji delfinów i wielorybów.
Sintra
Malownicze miasto w pobliżu Lizbony, znane z bajkowych pałaców, takich jak Pałac Pena, Pałac Narodowy w Sintrze i Quinta da Regaleira. Obiekty są nie tylko ciekawostkami architektonicznymi z atrakcyjnie zaaranżowanymi wnętrzami, ale też świetnymi punktami widokowymi. Miasto do tego jest otoczone gęstymi lasami, w których można spacerować po malowniczych szlakach.
Dolina Douro
Region winiarski w północnej Portugalii nad rzeką Douro, znany ze spektakularnych, tarasowych winnic. Idealne miejsce dla miłośników natury, których relaksują takie zajęcia jak długie spacery albo rejsy po rzece. Można tu odwiedzić winnice, by brać udział w degustacji wybornych lokalnych win, takich jak m.in. słynne porto.
Coimbra
Miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, ze wspaniałą, barokową biblioteką Joanina. To ważne centrum kultury i nauki, z niezwykłą atmosferą. Podczas spacerów po stromych uliczkach, można zobaczyć wiele średniowiecznych zabytków, takich jak m.in. Klasztor Santa Cruz. Przy okazji warto przejść się wzdłuż rzeki Mondego oraz zajrzeć do uniwersyteckiego ogrodu botanicznego.

Nazaré
Nadmorskie miasteczko, które słynie z gigantycznych fal. Jest popularne szczególnie wśród surferów, którzy chcą podjąć wyzwanie zmierzenia się z żywiołem. To także urokliwe miejsce do relaksu nad oceanem. Malownicza plaża z tradycyjnymi, kolorowymi łodziami rybackimi oraz charakterystyczne białe domki tworzą autentyczny klimat portugalskiej wioski rybackiej. Do tego z punktu widokowego na klifie Sítio można zrobić zachwycające zdjęcia Oceanu Atlantyckiego.
Óbidos
Średniowieczne miasteczko, które zachowało swój historyczny charakter, otoczone imponującymi murami obronnymi. To miejsce pełne urokliwych uliczek i tradycyjnych białych domów z kolorowymi akcentami. W pobliżu znajduje się kilka zabytków, w tym najsłynniejszy z nich – górujący nad okolicą Zamek Óbidos. W mieście odbywa się popularny Festiwal Czekolady. Nie tylko podczas tego wydarzenia warto skusić się na tradycyjny lokalny likier ginjinha, podawany w czekoladowych kieliszkach.

Alentejo
Obszar na południowym zachodzie Portugalii, znany z pięknych krajobrazów z gajami oliwnymi, winnicami i zamkami. W okolicy znajduje się wiele urokliwych, średniowiecznych miasteczek, takich jak np. Évora. Można w nich podziwiać zabytki z różnych epok, w tym nawet rzymskie ruiny. Region słynie także z wybornej kuchni, w której dominują m.in. sery, jagnięcina i wyśmienite wino.
Serra da Estrela
Najwyższe pasmo górskie w Portugalii, z pięknymi szczytami, jeziorami i dolinami. W tym miejscu można liczyć na wspaniałe warunki do turystyki górskiej i narciarstwa zimowego. Turyści mogą wybierać spośród wielu wspaniałych szlaków do pieszych wędrówek, podczas których podziwia się przyrodę i bajkowe widoki.
Obserwacja delfinów
Portugalia jest doskonałym miejscem do obserwacji delfinów na wodach Oceanu Atlantyckiego, zwłaszcza na wybrzeżu Azorów i Algarve. Te wyjątkowo inteligentne, figlarne zwierzęta nie tylko pięknie wyglądają, ale też chętnie wchodzą w interakcje z ludźmi. Rejs w towarzystwie radośnie skaczących delfinów, w otoczeniu malowniczych widoków, to niezapomniane przeżycie i okazja do zrobienia niesamowitych zdjęć.
To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie gwarantuje turystom Portugalia. Kraj ten ma wiele do zaoferowania od pięknych plaż po malownicze góry, od zabytkowych miast po odosobnione wysepki. To miejsce, które zachwyca zarówno miłośników przyrody, historii, jak i kultury. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Spędzaj czas, jak lubisz
Portugalia pogoda – kiedy najlepiej jechać?
Pogoda w Portugalii jest zróżnicowana w zależności od regionu i pory roku. W Lizbonie i regionach przybrzeżnych (Algarve) lato jest gorące i słoneczne, z temperaturami sięgającymi 30-35°C. To popularny okres dla plażowiczów. Wiosna i jesień to bardzo przyjemne temperatury, z mniejszymi tłumami turystów. To dobry czas na zwiedzanie i na aktywności na świeżym powietrzu.
Wynajmij samochód na miejscu
W Porto i na północy Portugalii pogoda jest podobna do tej znanej z Lizbony, ale może być chłodniej, zwłaszcza zimą. Azory leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Okres od czerwca do września jest najlepszy czas na wizytę na tych wyspach.
Madera to subtropikalny klimat, co oznacza łagodne temperatury przez cały rok. Lato jest gorące i suchsze, zimy są łagodne. W Alentejo lato może być bardzo gorące, z temperaturami przekraczającymi 35°C. Wiosna i jesień są łagodniejsze i bardziej komfortowe.
W górach Serra da Estrela zima przynosi śnieg i możliwość uprawiania narciarstwa. Latem jest tu chłodniej niż na wybrzeżu.

Portugalia plaże – gdzie można wypoczywać?
Portugalia słynie z pięknych plaż, które przyciągają turystów z całego świata. Oto kilka najpopularniejszych plaż w Portugalii:
Praia da Rocha, Algarve
Jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż na wybrzeżu Algarve. Charakteryzuje się pięknymi czerwonymi skałami i złotym piaskiem. To idealne miejsce do kąpieli słonecznych i uprawiania sportów wodnych. W okolicy znajdują się wielopiętrowe hotele, dyskoteki oraz kasyno wzniesione na klifie.
Praia da Marinha, Algarve
Jedna z najbardziej urokliwych plaż w regionie Algarve, z malowniczymi formacjami skalnymi i przejrzystym turkusowym morzem. Co ciekawe, często nagrywane na niej są filmy reklamowe i teledyski. Jest to tak piękne miejsce, że niewątpliwie będzie idealne nie tylko na wypoczynek w ciągu dnia, ale też romantyczny spacer przy zachodzie słońca.

Praia de Carcavelos, Lizbona
Jedna z najpopularniejszych plaż w okolicach Lizbony i atrakcyjne miejsce dla miłośników surfingu i innych sportów wodnych. Ma doskonałą lokalizację, bowiem leży blisko samej stolicy – można szybko się na nią dostać korzystając z transportu publicznego. Słynie ze złocistego piasku, dużych fal oraz licznych udogodnień.
Praia de Cascais, Lizbona
Plaża położona jest w urokliwym miasteczku Cascais, niedaleko Lizbony. Jest popularna wśród mieszkańców i turystów. Można na niej cieszyć się złotym piaskiem i spokojną wodą. Miejsce jest też idealne do uprawiania sportów wodnych. W okolicy działają liczne plażowe bary.
Praia da Nazaré, Centro
Znana z niezwykle dużych fal (nawet 30 m!), które przyciągają surferów oraz bodyboardingu z całego świata. Rozległa, piaszczysta plaża, chroniona przed wiatrem przez przylądek. Wzdłuż pobliskiej promenady działa sporo restauracji i barów, dlatego wieczorem staje się centrum życia nocnego.
Praia da Falesia, Algarve
Jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Algarve, z majestatycznymi czerwonymi klifami i długim piaskowym brzegiem. Idealna nie tylko do opalania i kąpieli, ale też spacerów. Czysta, ciepła woda zachęca do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu znajdują się kawiarnie i restauracje.
Praia do Guincho, Cascais
Popularna plaża wśród miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Otaczają ją piękne wydmy, klify oraz górskie krajobrazy. W pobliżu mieści się kilka restauracji i kawiarni, w których można nasycić się czymś pysznym po dniu spędzonym na słońcu.

Praia do Camilo, Algarve
Mała, ukryta plaża w otoczeniu klifów i skalistych formacji, idealna na spokojne kąpiele i relaks. Aby się na nią dostać, trzeba zejść po dość stromych schodkach, co nie tylko jest świetną przygodą, ale też pozwala przy okazji cieszyć się niesamowitymi widokami. Krystalicznie czysta woda i drobny, złocisty piasek uprzyjemniają wypoczynek.
Praia de Dona Ana, Algarve
Plaża znana z pięknych formacji skalnych i nich schodów prowadzących na plażę. To miejsce, które przyciąga fotografów i miłośników przyrody. Woda jest idealna do pływania i snorkelingu, przez co jest to idealne miejsce dla wszystkich miłośników plażowania, także rodzin z dziećmi.
Praia de Santa Cruz, Centro
Plaża zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu Portugalii, znana ze swych duńskich inspiracji i białych domów na wydmach. Zachwyca malarskimi wręcz widokami. Czysta woda i drobny piasek przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców. W pobliżu znajdują się kawiarnie i restauracje, dlatego w każdej chwili można pójść po coś do picia lub do jedzenia.
Winnice w Portugalii – historie prawdziwe
Wino jest dumą narodową Portugalii, stałym bywalcem tutejszych stołów, bez którego lokalni mieszkańcy nie wyobrażają sobie nie tylko uroczystej kolacji, ale i codziennego lunchu. Poprosiliśmy Joannę Szyndler, by opowiedziała nam o rodzinnych winnicach, które odwiedziła.
Portugalskie winnice
Na krzaczkach pobłyskują w słońcu młode winogrona. Na zbiory czas przyjdzie wcześniej niż zwykle, bo pod koniec sierpnia. „Niegdyś winobranie odbywało się we wrześniu lub nawet październiku”, opowiada Ana Pereira da Fonseca. „Teraz winogrona dojrzewają wcześniej, coraz częściej zaczynamy zbiory już w wakacje. Wszystko przez globalne ocieplenie”, tłumaczy Ana. Spacerujemy wśród rzędów winorośli, po łagodnych zboczach winnicy Quinta do Sanguinhal. Blisko stąd do Lizbony, raptem 70 kilometrów. Na wybrzeże jeszcze bliżej, bo tylko 30. Wzgórza zatrzymują jednak zimne powietrze znad Atlantyku, tworzy się specyficzny mikroklimat – idealny do uprawy winorośli.
Z nasłonecznionego stoku wchodzimy w cień ogrodu, który otacza rodzinną posiadłość Any. Ogród został dopasowany do ukształtowania terenu, co chwilę schodzimy lub pniemy się po kamiennych schodkach, schylamy głowy, by przejść pod konarami najróżniejszych gatunków drzew. Ana prowadzi nas do tradycyjnej destylarni z miedzianymi alembikami i ręcznymi prasami, z których najstarsza pochodzi z 1871 roku. Wszystkie maszyny działają, ale dziś nie służą już do produkcji wina. Dają natomiast świadectwo tradycyjnym metodom produkcji wina i historii winnicy Quinta do Sanguinhal.
Chodźmy razem do Abla
Winna historia rodziny Pereira da Fonseca rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy pradziadek Any – Abel otwierał w Lizbonie kolejne sklepy z winem, a następnie jedną z pierwszych destylarni w centralnej Portugalii. Był on jedną z najbardziej wpływowych postaci, kształtujących ówczesny rynek portugalskiego wina. Utarło się nawet powiedzenie „idę do Abla”, czyli wyjść na miasto na kieliszek wina. Mawiał tak najbardziej znany portugalski poeta XX wieku – Fernando Pessoa. Lubił on odwiedzać sklepy Pereira da Fonseca w Lizbonie i pisał: „Ja u Abla. Krok od raju na ziemi, choć zagubiony”.
Ana opowiada nam o swoim pradziadku i kolejnych pokoleniach winiarzy. Z tradycyjnej destylarni prowadzi nas do miejsca, gdzie w ogromnych drewnianych beczkach leżakuje wino. Następnie przychodzi czas na degustację. Próbujemy czerwonych, wytrawnych win, o wiśniowym, lekko pikantnym aromacie; białych, lżejszych o cytrusowych nutach; a także tych tych różowych – nieco malinowych, idealnych na upał. Winnej degustacji towarzyszą regionalne sery i najważniejsza z portugalskich potraw – bacalhau, czyli dorsz przygotowywany tu na 365 sposobów.
Porto – na stołach od dwóch tysięcy lat
Wino produkuje się w całej Portugalii, od południowego Algarve, przez położone na Atlantyku wyspy – Maderę i Azory, aż po krańce północnego regionu Minho, w którym, tradycyjnie wytwarza się kwaskowate, orzeźwiające vinho verde o niskiej zawartości alkoholu. Wino ze wszystkich zakątków Portugalii trafia na rynki całego świata, jednak najbardziej znane są wina z regionów Alentejo i doliny rzeki Duero.
Tu znajduje się także najwięcej miejsc poświęconych enoturystyce – winnic, które można zwiedzać, poznać proces produkcji wina, skosztować tradycyjnych potraw połączonych z wine pairingiem, a nawet zatrzymać się na noc w nietypowym miejscu – ogromnej beczce, której okna wychodzą na winnicę. Winny region górnego Duero wpisano w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wino produkuje się tu od dwóch tysięcy lat. Uprawa winorośli zmieniła krajobraz regionu, wpłynęła na jego rozwój i kulturę, a od XVIII wieku wytwarza się tu także wino wzmocnione – słynne i przepyszne porto.

Poemat geologiczny
„Tarasy będące śladami potężnych ludzi wspinających się po zboczach, kształty i kolory, których nie jest w stanie oddać żaden rzeźbiarz, malarz ani muzyk, horyzont rozciągnięty poza granicami postrzegania. Dziewiczy wszechświat, który jakby dopiero co się narodził, cisza, której nawet rzeka nie ma odwagi przerwać (…). Poemat geologiczny. Absolutne piękno”, pisał o Dolinie Duero Miguel Torga, jeden z najbardziej znanych pisarzy portugalskich. O urodzie regionu mam okazję przekonać się na własne oczy. Ruszamy z Porto na zachód, w stronę winnicy Quinta da Pacheca. Zamiast jechać autostradą, wybieramy dłuższą trasę – kręte drogi prowadzące wzdłuż Duero. Rzeka wije się między wzgórzami, na których niczym tarasy ryżowe pną się kolejne piętra winnic. Jest ich tu bez liku – dużych, nastawionych na masową produkcję win i tych mniejszych, rodzinnych jak właśnie Quinta da Pacheca.
Z Porto przez morze
Na miejscu czeka na nas Hugo Fonseca i od razu zabiera nas, do miejsca, gdzie leżakuje porto. W Quinta da Pacheca winogrona wciąż zbiera się ręcznie, ostrożnie układa w skrzyniach, by owoce nie zgniotły się, a fermentacja nie zaczęła zbyt wcześnie. W niektórych winnicach, tak jak w tej Hugona, organizuje się także tradycyjne miażdżenie winogron czystymi, bosymi stopami w kamiennych kadziach. Ze zgniecionych owoców powstaje moszcz i za sprawą naturalnych drożdży rozpoczyna się proces fermentacji. A w czym tkwi sekret porto, produkowanego tylko w tym regionie? „Porto to wino wzmocnione. Po trzech, czterech dniach fermentacji dolewa się do niego 77-procentową brandy”, tłumaczy Hugo.

Brandy przerywa fermentację, a naturalne cukry pozostają w trunku, dzięki czemu porto jest nie tylko mocniejsze, ale i słodsze od tradycyjnego wina. Wino zimą leżakuje w winnicach, natomiast wiosną przewozi się je do miasta Vila Nova de Gaia, które dziś stanowi część aglomeracji miasta Porto. Tu jest starzone, a następnie butelkowane. Do Vila Nova de Gaia wino płynęło niegdyś rzeką Duero na pokładzie charakterystycznych, płaskodennych łodzi, które do dziś stanowią symbol Porto i jego wielką atrakcję turystyczną. Żartuje się, że Gaia to miasto z największą ilością etanolu na metr kwadratowy. Jego piwnice do dziś wypełniają butelki porto, a wiele z nich dostępna jest dla zwiedzających. Stąd też porto wyruszało w świat. Chętnie zabierano je pod pokłady żaglowców. Wzmocnione wino nie psuło się i mogło przetrwać miesiące, a nawet lata zamorskich wypraw.
Porto na co dzień, porto od święta
Produkcja porto w Portugalii ma tak duże znaczenie – zarówno kulturowe, historyczne, jak i ekonomiczne – że czuwa nad nim powołany w 2003 roku Instytut Wina Porto. To rządowa instytucja podlegająca pod Ministerstwo Rolnictwa, która kontroluje eksport i jakość wszystkich rodzajów porto. Hugo tłumaczy nam różnice między tymi podstawowymi: „Dużo zależy od rozmiaru beczek. Porto ruby wlewa się do dużych, dębowych, aby zachowało swój owocowy smak.
Porto tawny przechowuje się w mniejszych beczkach, dzięki którym wino nabiera orzechowego smaku”. Częstujemy się kolejnym kieliszkiem porto, aby poczuć różnicę. Porto różowe to nowość, ma zachęcić młodych do sięgania po trunek. „Z różowym porto można trochę pożartować, dodać mięty, dolać soku pomarańczowego, spędzić z nim lato”, zachwala Hugo. Sam jednak najchętniej sięga (choć tylko podczas specjalnych okazji) i kolekcjonuje porto vintage. To najbardziej prestiżowy rodzaj porto, powstały tylko z najlepszych winogron. Oczywiście tylko tych, które urosły na wzgórzach w dolinie Duero.
Co warto przywieźć z Portugalii?
Podczas wizyty w Portugalii warto kupić kilka rzeczy, które zabierze się ze sobą jako pamiątki lub prezenty dla bliskich. Charakterystycznymi lokalnymi produktami są:
- azulejos – zdobione, cienkie płytki ceramiczne, będące tradycyjną ozdobą portugalskich domów;
- biżuteria z korka – oryginalne, ręcznie robione ozdoby, które są prawdziwym symbolem Portugalii (kraj ten słynie z produkcji tego surowca);
- wino – wyśmienite lokalne trunki z pewnością przypomną o przyjemnościach podczas wakacji i umilą wieczory, szczególnie słynne porto;
- rękodzieło – w małych miasteczkach warto zwrócić uwagę na wyjątkowe wyroby rzemieślnicze, takie jak m.in. hafty, drewniane figurki czy ceramikę;
- pastéis de nata – słynne portugalskie babeczki z kremem, które najlepiej oczywiście smakują zaraz po wypieku, ale można je kupić także w zestawach do samodzielnego przygotowania albo w opakowaniach.

Z jakich potraw słynie Portugalia?
Portugalia jest krajem o bogatej tradycji kulinarnej, przez co oczarowuje różnorodnością smaków i aromatów. W daniach wykorzystuje się głownie świeże ryby, owoce morza, mięsa, warzywa i owoce, a także wino. Co warto zamówić podczas pobytu, by poznać lokalne kulinaria?
- Bacalhau à brás – zapiekany dorsz z jajkiem, cebulą i ziemniakami.
- Caldo verde – zupa z kapusty galicyjskiej, ziemniaków i chorizo.
- Arroz de marisco – ryż z owocami morza, w sosie pomidorowym z białym winem, z cebulą, czosnkiem i rozmaitymi przyprawami.
Jeśli zastanawiasz się, jakich kwot spodziewać się w restauracjach i sklepach, koniecznie sprawdź nasz artykuł o cenach w Portugalii.
Z jakich produktów słynie Portugalia?
W Portugalii wytwarzane są unikalne produkty, które są charakterystyczne dla kraju ze względu na jego położenie i klimat, ale też historię i kulturę. Przede wszystkim są to:
- wino – w całym kraju można zwiedzać winnice, w których wytwarza się m.in. porto i vinho verde, uznawane na całym świecie za jedne z najlepszych win;
- korek – Portugalia jest największym producentem korka, używanego nie tylko do zamykania butelek wina, ale też przy wytwarzaniu m.in. mebli, akcesoriów kuchennych, ozdób czy biżuterii;
- ceramika – w lokalnych sklepikach można znaleźć unikalne ręcznie robione talerze, filiżanki, dekoracje, a także charakterystyczne kafelki azulejos oraz jaskółki andorinhas;
- oliwa – w całym kraju znajduje się wiele gajów oliwnych, a portugalska oliwa ma wspaniały smak i aromat;
- złota biżuteria z serduszkiem Minho – złote serduszka wypełnione cienkimi drucikami tworzonymi metodą filigranu, będące symbolem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa;
- kogut z Barcelos – barwna figurka koguta, nawiązująca do średniowiecznej legendy, według której ptak swoim pianiem uratował niewinnego człowieka skazanego na powieszenie.
Portugalia ciekawostki – co warto wiedzieć o tym kraju?
Portugalia to fascynujący kraj o bogatej historii i kulturze, a także wielu ciekawostkach. Oto kilka interesujących faktów związanych z Portugalią:
- Granice Portugalii w obecnych kształtach istnieją od 1139 roku, co czyni je najstarszymi granicami państwowymi w Europie.
- Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie, a jej granice nie uległy zmianie przez ponad 800 lat.
- Portugalski jest oficjalnym językiem w kilku krajach na różnych kontynentach, w tym w Brazylii, Mozambiku, Angoli i Wschodnim Timorze.
- W XV i XVI wieku Portugalia była przodownikiem w odkrywaniu nowych lądów i szlaków morskich. To okres, w którym Vasco da Gama odkrył szlak morski do Indii, a Ferdynand Magellan opłynął świat. Portugalia kontrolowała kolonie na różnych kontynentach, od Brazylii po Azory i Makau.
- Portugalia jest jednym z najcieplejszych krajów w Europie, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Wyspa Madera jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc na świecie.
- Kuchnia portugalska jest znana z wybornych potraw z owoców morza, wędzonej ryby, pasteli de nata (tradycyjnych ciastek) i wspaniałych win, w tym porto i wina z doliny Douro.
- Fado to tradycyjna portugalska muzyka, która często wyraża uczucia melancholii i nostalgia. Jest to ważna część kultury muzycznej Portugalii.
- Portugalia jest znana z pięknych kafelków ceramicznych zwanych azulejos, które ozdabiają wiele budynków, placów i kościołów.
- Portugalia jest znana z innowacyjnej architektury, a jej najbardziej znanym architektem jest Álvaro Siza Vieira, który zdobył Nagrodę Pritzkera, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie architektury.
Te ciekawostki tylko to tylko maleńki fragment bogatej historii, kultury i dziedzictwa Portugalii. Kraj ten ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i miłośnikom historii i kultury. Najlepiej odkrywać go samodzielnie i to już na miejscu!
