Gdzie leży Tajlandia?
Tajlandia to państwo w południowo-wschodniej Azji, ze stolicą w Bangkoku. Graniczy od wschodu z Laosem i Kambodżą, od południa z Malezją oraz od zachodu (i północnego zachodu) z Mjanmą (Birmą). Dawniej nosiło nazwę Syjam – obecna nazwa obowiązuje od 11 maja 1949. „Thai” znaczy po tajsku „wolny”.
Tajlandia to świetna opcja na wypad we dwoje, ale także na rodzinne wakacje.
Jeśli zastanawiasz się, jak kształtują się ceny w Tajlandii, koniecznie sprawdź nasz artykuł w tym temacie.
Tajlandia – co warto zobaczyć?
Tajlandia jest niezwykle barwnym, egzotycznym krajem, który oczarowuje niezwykłą atmosferą i ciekawą kulturą. Turyści mogą nie tylko zwiedzać imponujące zabytki i eksplorować miasta czy mniejsze wioseczki, ale też wypoczywać na rajskich plażach. Podpowiadamy, co zwiedzić w Tajlandii.
Świątynie buddyjskie w Bangkoku
W stolicy znajduje się wiele spektakularnych świątyń buddyjskich, z których najsłynniejsze są Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) i Wat Arun (Świątynia Świtu). Robią niesamowite wrażenie ze względu na nietypową architekturę, bogate zdobienia, a także unikalną aurę duchowości.
Plaże Phuket
Phuket słynie z pięknych plaż o drobnym, białym piasku i turkusowych wodach. W takich warunkach można w pełni się zrelaksować, zażywając kąpieli wodnych i słonecznych. Najpopularniejsze są m.in. Patong Beach, Kata Beach i Karon Beach.
Park Narodowy Khao Sok
Obszar chroniony, położony na południu kraju, w prowincji Surat Thani. Jest porośnięty gęstym lasem deszczowym, z licznymi rzekami, formacjami skalnymi i malowniczymi jeziorami. Bajkowe miejsce, idealne dla miłośników przyrody. W parku można nie tylko spacerować, ale też przepłynąć się kajakiem.
Wyspy Phi Phi
Prawdziwie rajskie wyspy w prowincji Krabi, z egzotycznym klimatem, oszałamiająco pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą z rafami koralowymi kryjącymi się na dnie.
Wielki Pałac Królewski w Bangkoku
Spektakularny obiekt wzniesiony w 1782 r., który do połowy XX w. był siedzibą króla Tajlandii. W okolicy znajdują się liczne budowle świeckie i sakralne, w tym słynna Wat Phra Kaew. Turyści chcący zwiedzić Wielki Pałac muszą być stosownie ubrani – obowiązują długie spodnie/spódnice, koszule/bluzki z długimi rękawami oraz zabudowane buty. W razie potrzeby, na miejscu można wypożyczyć odpowiedni strój.
Sukothai
Dawna stolica historycznego królestwa, która obecnie jest parkiem historycznym wpisanym na listę UNESCO. Na miejscu można zobaczyć m.in. ruiny świątyń z XIII w., budowle w różnych stylach architektonicznych (np. khmerskim czy laotańskim) oraz okazałe posągi Buddy.
Elephant Nature Park w prowincji Chiang Mai
Sprawdzone miejsce, w którym można podziwiać słonie – zwierzęta są tutaj odpowiednio traktowane. Instytucja działa od lat 90., kiedy to została założona jako ośrodek ratowania słoni. Jest azylem także dla innych zwierząt, m.in. bawołów, psów i kotów. Podczas wizyty można nakarmić słonie, a nawet się z nimi wykąpać. Dostępna jest też opcja dłuższego pobytu, podczas którego pomaga się w opiekunom w różnych czynnościach.
Rynki w Tajlandii
Jednym z symboli Tajlandii są barwne rynki pełne różnorodnych lokalnych produktów, takie jak np. Targ Nocny na Rynku Rachadamnoen w Chiang Mai, pływające targowisko Damnoen Saduak w okolicach Bangkoku czy Chatuchak Market w samej stolicy.
Miasta i wyspy Tajlandia – co zobaczyć?
- Bangkok: stolica kraju, tętniąca życiem i kolorami; znana z ulicznego handlu, pięknych świątyń, i nowoczesnych wieżowców.
- Chiang Mai: miasto na północy, z wspaniałymi górskimi krajobrazami; słynie z buddyjskich świątyń, kultury plemiennej i rękodzieła.
- Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Leh: najpopularniejsze wśród turystów miasta na wyspach archipelagu Phi Phi na Morzu Andamańskim.
- Krabi: miasto nad Morzem Andamańskim, z zachwycającymi krajobrazami, a także wąwozami, jaskiniami i plażami.
- Pak Chong: miasto w prowincji Nakhon Ratchasima, otoczone pagórkami i parkami narodowymi, słynące z egzotycznej przyrody.
- Patong Beach: popularny kurort na wyspie Phuket, popularny wśród koneserów nocnego życia oraz plażowych barów, idealne także do uprawiania sportów wodnych i plażowania.
- Phuket: miasto na największej wyspie Tajlandii, z luksusowymi kurortami, plażami oraz klubami muzycznymi.
- Pattaya: miasto nad Zatoką Tajlandzką, z bogatym życiem nocnym, pięknymi plażami oraz licznymi atrakcjami ciągnącymi się wzdłuż popularnej plaży Pattaya Beach.
- Hua Hin: urokliwe nadmorskie miasto nad Zatoką Tajlandzką, z luksusowymi kurortami, plażami, polami golfowymi itp.
- Ayutthaya: dawna stolica Królestwa Syjamu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu koniecznie trzeba zobaczyć m.in. Wielki Pałac, a także świątynie Wat Mahathat i Wat Chaiwatthanaram.
- Ko Samui: miasto na wyspie w Zatoce Tajlandzkiej, z wieloma kurortami, plażami i okazałymi tropikalnymi roślinami.
- Sukhothai: miasto uważane za pierwszą stolicę Królestwa Tajlandii, pełne wyjątkowych zabytków i ruin, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kiedy najlepiej odwiedzić Tajlandię?
Tajlandia leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Rok dzieli się na porę deszczową i suchą. Na północy kraju deszczowy jest okres od czerwca do września, a na południu – od maja do października. Zastanawiasz się, kiedy jechać do Tajlandii? Krótko opisujemy, jak wygląda pogoda w poszczególnych miesiącach.
Tajlandia pogoda
- Styczeń-Marzec: początek roku jest nieco chłodniejszy i bardziej suchy, ze średnimi temperaturami 25-30°C. Warunki są idealne do zwiedzania zabytków, trekkingu w górach i podziwiania natury. Doskonały moment na urlop.
- Kwiecień-Czerwiec: pogoda jest bardziej wilgotna i gorąca, a temperatury sięgają nawet do 35°C. W tym czasie powinno się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz szukać ochłody w cieniu i klimatyzowanych pomieszczeniach. W maju opady zaczynają być coraz częstsze.
- Lipiec-Sierpień: najgorętsze miesiące, w których temperatura przekracza często 35°C, z dużym poziomem wilgoci. Jeśli dobrze znosi się upały i zachowuje się odpowiedzialnie, można korzystać z plaż, odwiedzać restauracje, a wieczorami zaglądać na targowiska.
- Wrzesień-Październik: opady są wyjątkowo obfite, przez co temperatura spada do ok. 30°C. W tym okresie lepiej wybrać wschodnie wybrzeże, na którym jest mniej deszczowo. W kraju jest mniej turystów, dlatego można spokojniej zwiedzać popularne lokacje.
- Listopad-Grudzień: opady stopniowo ustępują, a temperatura spada do ok. 25-30°C. Aura sprzyja m.in. zwiedzaniu, spacerom, trekkingowi, plażowaniu oraz innym aktywnościom na zewnątrz.
Tajlandia – pora deszczowa
Pora deszczowa w Tajlandii obfituje w nagłe, ulewne deszcze, a do tego obserwuje się wtedy bardzo wysoką wilgotność powietrza. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że intensywność zjawisk atmosferycznych jest zależna od tego, gdzie się przebywa, np. łagodniej jest na wyspach Koh Samui, Ko Phangan czy Koh Tao.
Zwiedzanie podczas pory deszczowej nie jest niemożliwe, ale wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Pogoda jest nieprzewidywalna, a ulewy i wiatr mogą być bardzo gwałtowne. W tym czasie koniecznie trzeba zabrać ze sobą duży parasol oraz komplet nieprzemakalnych ubrań (oraz zestaw odzieży na przebranie).
Pora deszczowa Tajlandia – kiedy?
W Tajlandii ogólnie wyróżnia się 3 pory roku: gorącą i suchą (od marca do maja), deszczową (od czerwca do października) oraz ciepłą i suchą (od listopada do lutego).
A o tym, co warto wiedzieć, przed pierwszą podróżą do Tajlandii, dowiesz się z tego artykułu.
A o tym, co warto wiedzieć, przed pierwszą podróżą do Tajlandii, dowiesz się z tego artykułu.
Gdzie i co jeść w Tajlandii?
Tajska kuchnia kusi unikalnymi smakami i aromatami. Nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Chociaż bywa bardzo pikantna, jest jednocześnie niezwykle orzeźwiająca. Jakie potrawy i przysmaki musisz sprawdzić podczas pobytu w Tajlandii?
- Pad Thai: danie z makaronu ryżowego, ze smażonymi krewetkami, jajkiem, orzeszkami ziemnymi, chili, kiełkami, tamaryndowcem, podawane z sosem rybnym oraz sokiem z limonki.
- Tom Yum Goong: pikantna zupa krewetkowa z grzybami tam yan, trawą cytrynową, chili, galangalem i papedą.
- Tom Kha Gai: pikantno-kwaśna zupa z mlekiem kokosowym, galangalem, liśćmi limonki, trawą cytrynową, tajskim chili, kolendrą, grzybami, kurczakiem, sosem rybnym i sokiem z limonki.
- Satay: kawałki mięsa (kurczaka, jagnięciny, wołowiny albo ryby) nadziane na patyczki bambusowe, grillowane nad ogniskiem i podawane z ostrymi sosami.
- Som Tum: pikantna sałatka z zielonego mango lub papai, z kiełkami fasoli, orzeszkami ziemnymi, pomidorem, sokiem z limonki i sosem rybnym, podawana z ryżem.
- Mango Sticky Rice: deser z kleistego ryżu z kawałkami dojrzałego mango i słodkim sosem kokosowym.
Zastanawiasz się, gdzie jeść w Tajlandii? Kraj ten słynie z najlepszej kuchni ulicznej. Koniecznie sprawdź lokalne stoiska. Zwróć jednak uwagę na to, czy jedzenie jest świeże i dobrze przygotowane. Najbezpieczniej jest wybierać stragany, na których kupują mieszkańcy.
Jeśli preferujesz restauracje, wybierz np. Thip Samai w Bangkoku, gdzie podobno serwowany jest najlepszy Pad Thai na świecie.
Noclegi w Tajlandii: gdzie warto się zatrzymać?
Noclegi w Tajlandii spełniają różne oczekiwania. W kraju bez problemu można znaleźć zarówno ekskluzywne hotele, jak i przystępne cenowo pensjonaty.
Dużym powodzeniem cieszy się np. Amanpuri Phuket – luksusowy resort w Phuket, z prywatną plażą, spa i szeregiem innych atrakcji.
Nieco rozsądniejszą cenowo opcją będzie z kolei np. niezwykle klimatyczny trzygwiazdkowy ON Thapae w Chiang Mai, z odkrytym basenem, ogrodem oraz tarasem.
Przy skromniejszym budżecie warto wybrać np. The LOL Elephant Hostel, ze świetną lokalizacją na Starym Mieście w Bangkoku, z wyjątkowo estetycznym wystrojem i wszelkimi udogodnieniami.
Zobacz nasze inne wpisy związane z Tajlandią
Co przywieźć z Tajlandii?
Wakacje w tak egotycznym kraju zachęcają do kupowania unikalnych pamiątek i prezentów dla bliskich. Na miejscu dostępne są wyjątkowe produkty spożywcze oraz rękodzieło, często w korzystnej cenie. Co warto przywieźć z Tajlandii?
- Wyroby jedwabne – tajski jedwab uchodzi za jeden z najlepszych na świecie, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na np. szale, koszule czy pościel.
- Tajskie przyprawy – miłośnicy tajskiej kuchni z pewnością będą chcieli przygotowywać ulubione dania także w domu, do czego przydadzą się aromatyczne przyprawy, takie jak m.in. chili, anyż, goździki, nasiona kolendry, gałka muszkatołowa, cynamon, kolczasty jesion czy długi pieprz.
- Tajska herbata – popularny napój z dodatkiem anyżu i tamaryndowca, który podawany z mlekiem kokosowym przynosi wspaniałe orzeźwienie w ciepłe dni.
- Tiger balm – słynny specyfik stosowany do łagodzenia bólu i stanów zapalnych, a także rozluźniania napiętych mięśni.
Skoro wiadomo już, co warto kupić, dobrze jest jeszcze zdawać sobie sprawę z tego, co można przywieźć z Tajlandii – nie wszystkie pamiątki wolno zabrać do kraju. Jakie przedmioty mogą wiązać się z kłopotami podczas kontroli na lotnisku? Turystom nie wolno wywozić m.in.:
- wypchanych zwierząt oraz ich części (np. kły, pazury, skorupy),
- nieprzetworzonych koralowców;
- roślin doniczkowych;
- krajowych dzieł sztuki;
- posągów Buddy wyższych niż 15 cm;
- świeżych owoców Duriana.
Praktyczne informacje dla osób odwiedzających Tajlandię
Szczepienia: turystom zaleca się szczepienia na WZW A, dur brzuszny i tężec.
Malaria: ryzyko zarażenia jest większe w dżunglach i rejonach wiejskich. Główne miasta są bezpieczne. Na wszelki wypadek warto stosować środki odstraszające komary.
Bezpieczeństwo: Tajlandia ogólnie jest bezpiecznym państwem, ale trzeba uważać na złodziei i oszustów. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że terytorium całego kraju występuje zagrożenie terrorystyczne i zalecane jest zachowanie ostrożności w rejonie atrakcji turystycznych, bazarów, obiektów kultu religijnego oraz budynków użyteczności publicznej.
Język: urzędowym językiem jest tajski, ale w miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się po angielsku.
Komunikacja miejska, taksówki: w miastach można wynająć tuk-tuka albo skorzystać z kolejki naziemnej. Przy korzystaniu z taksówek trzeba uważać, czy mają zamontowany taksometr – bez niego niektórzy kierowcy naliczają podwójne albo nawet potrójne opłaty. Najlepiej wybierać taksówki z napisami „Taxi-Meter”, które są zwykle żółto-zielone, jasnoniebieskie lub różowe.
Tajski masaż: relaksujące masaże są oferowane właściwie wszędzie, zarówno w luksusowych salonach spa, jak i na leżaku na ulicy. Osoby chcące skorzystać z takiej usługi powinny wystrzegać się kobiet nachalnie zapraszających do lokali z zasłoniętymi oknami czy znajdujących się w bardziej ukrytych uliczkach – najczęściej w takich miejscach oferowany jest masaż erotyczny. Prostytucja jest w Tajlandii zakazana, a takie praktyki to nielegalny sposób na obejście przepisów.