Wschód słońca nad starymi pagodami starożytnego miasta Bagan w Mjanmie

Azja to największy i najbardziej zróżnicowany kontynent, prawdziwa mozaika różnych kultur, tradycji i języków. To właśnie tam mieszka 60% ludności całego świata. 

W cieniu najwyższych gór świata narodziły się największe cywilizacje, powstały wielkie religie i rozwijały się wspaniałe kultury. W Azji natrafimy na ślady dawnych dynastii, władców i duchowych przywódców. Co jeszcze sprawia, że ten kontynent jest tak wyjątkowy?

Dolina Himalajów w Nepalu, Azja
Dolina Himalajów w Nepalu © shutterstock

Azja w pigułce – co musisz wiedzieć?

Azja obejmuje rozległe obszary, od lodowców na Syberii po tropikalne plaże południowo-wschodniej części kontynentu. Na północy dominują masywne góry, w tym dach świata – Himalaje z najwyższy szczytem, Mount Everestem. Na południu Azja jest oblana wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego, a na wschodzie Pacyfiku. Na całej szerokości geograficznej Azji spotkamy całą paletę warunków atmosferycznych – od arktycznych mrozów na północy po gorący klimat tropikalny na południu. 

Azja to kolebka głównych światowych religii, takich jak hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo. Indie są miejscem narodzin hinduizmu i buddyzmu, a Mekka i Medyna w Arabii Saudyjskiej to najważniejsze święte miejsca islamu.

Świątynia Angkor Wat w Kambodży, Azja
Świątynia Angkor Wat w Kambodży © shutterstock

Języki w Azji są równie zróżnicowane jak kultury. Chiński, hinduski, arabski, bengalski – to tylko niektóre z języków używanych w tym obszarze. 

Na terenie Azji znajduje się 48 państw oraz 5 terytoriów zależnych Australii i Wielkiej Brytanii. Cały kontynent ma powierzchnię ponad 44 milionów kilometrów kwadratowych, na której żyje około 4,5 miliarda ludzi.

Top atrakcje turystyczne Azji – co musisz zobaczyć?

  • Wielki Mur Chiński – symbol chińskiej potęgi i niezłomności, monumentalna budowla o długości ponad 21 000 kilometrów. Zbudowany w różnych okresach chińskiej historii, stanowił system obronny przed inwazjami i dzisiaj przyciąga miliony turystów.
  • Angkor Wat w Kambodży – majestatyczny kompleks, który początkowo powstał jako świątynia hinduistyczna, a z czasem przekształcił się w buddyjską. Przyciąga turystów mistyczną atmosferą, zwłaszcza na niepowtarzalne zachody słońca.
  • Petronas Towers w Malezji – te bliźniacze wieże to jedne z najwyższych budynków na świecie. Ich futurystyczny design i widowiskowe odbicie w pobliskim jeziorze sprawiają, że są one nie tylko ikoną Kuala Lumpur, ale także całej Azji oraz symbolem nowoczesności i sukcesu Malezji.
  • Świątynia Złotego Buddy w Tajlandii – zdobyła swoją sławę dzięki złotej figurze Buddy, która jest największym na świecie posągiem wykonanym z czystego złota. 
  • Hawra Bridge w Indiach – wyjątkowy most, który jest nie tylko częścią krajobrazu, ale również sercem miasta. 
  • Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – to najwyższy budynek na świecie. Futurystyczna architektura i luksusowe wnętrza są symbolem bogactwa i postępu ZEA.
  • Himalaje – najwyższy łańcuch górski na świecie, rozciągający się przez pięć państw azjatyckich. To nie tylko raj dla miłośników trekkingu i himalaizmu, ale również obszar o niezwykłej duchowej mocy, związany z kulturą buddyjską.
  • Bajkał – najgłębsze i najstarsze jezioro na świecie. Krystalicznie czysta woda i otaczające góry czynią go niezwykłym miejscem.
  • Pustynia Gobi – rozciąga się na granicy Chin i Mongolii i jest jedną z największych pustyń na świecie. Bezkresne piaski, skaliste formacje i nieprzewidywalna aura przyciągają podróżników z całego świata.
  • Petra – starożytne miasto wykute w skale położone w Jordanii. Główną atrakcją Petry jest Al-Khazneh, czyli „Skarbiec Faraona”, który jest symbolem tego magicznego miejsca.
Jezioro Bajkał w Rosji, Azja
Jezioro Bajkał w Rosji © shutterstock

Kulinarna podróż po Azji – smaki Wschodu

Kuchnia azjatycka to prawdziwa uczta dla zmysłów, bogata w kolory i aromaty.
Wyróżnia się różnorodnością smaków – od pikantnych i kwaśnych po słodkie i słone, przez  sushi z Japonii, pad thai z Tajlandii aż po dim sum z Chin. 

Azjatycka kuchnia charakteryzuje się umiejętnym łączeniem przypraw, ziół i aromatycznych składników. Każdy region ma swoje charakterystyczne potrawy, związane z lokalną kulturą i tradycją. To nie tylko jedzenie, to także często element dziedzictwa kulturowego. Wiele potraw jest gotowanych na wokach, co pozwala na szybkie i równomierne przygotowanie.

Kuchnia Azji – dania z woka
Kuchnia Azji © shutterstock

Społeczny aspekt jedzenia odgrywa ważną rolę w azjatyckich kulturach. Także religia w Azji głęboko kształtuje kuchnię, determinując preferencje żywieniowe i praktyki kulinarne – od zasad wegetarianizmu w hinduizmie po rygorystyczne zasady halal w islamie.

Najpopularniejsze wydarzenia i festiwale w Azji. Poznaj wschodnią kulturę

  • Songkran w Tajlandii – podczas tajlandzkiego Nowego Roku, Songkran, ulice zamieniają się w ogromne pole bitwy wodnej. Serwowane są także rozmaite przysmaki, od tradycyjnych curry po słodkie desery.
  • Hanami, Święto Kwitnących Wiśni w Japonii – podczas sezonu kwitnienia wiśni organizowane są różne zabawy i festiwale, podczas których można delektować się specjalnymi potrawami i napojami, inspirowanymi pięknem kwitnących kwiatów.
  • Pusoy Festival na Filipinach – to czas, gdy ulice Manili ożywają smakami tradycyjnych filipińskich przysmaków, takich jak lechon (pieczony prosiak), halo–halo (lodowy deser) i adobo (danie mięsne w marynacie).
  • Diwali w Indiach – hinduskie Święto Świateł. Przypada między październikiem a listopadem. Z tej okazji przygotowuje się różnorodne specjały, w tym słodkie desery, krokiety, dania mięsne i wegetariańskie, które są spożywane w gronie rodziny i przyjaciół.
  • Chiński Nowy Rok – to jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt w chińskim kalendarzu. Obchodzony jest w zależności od kalendarza księżycowego i zazwyczaj przypada między 21 stycznia a 20 lutego. Organizowane są pokazy sztucznych ogni czy przedstawienia na ulicach. 
Festiwal Songkran – bitwa wodna w Tajlandii, Azja
Festiwal Songkran – bitwa wodna w Tajlandii © shutterstock

Podróżowanie po Azji. Praktyczne wskazówki

  • Zanim wyjedziesz do Azji, sprawdź ważność swojego paszportu. Na stronie MSZ możesz przeczytać, czy kraj, do którego zamierzasz podróżować, wymaga wizy. W niektórych przypadkach wiza jest dostępna po przylocie, a w innych konieczne będzie wcześniejsze złożenie wniosku przez ambasadę.
  • Skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży, aby sprawdzić, czy potrzebujesz szczepień. Zabierz ze sobą apteczkę podróżną z niezbędnymi lekami, zwłaszcza z repelentami przeciwko owadom i lekami przeciwmalarycznymi. Pamiętaj, by kupić ubezpieczenie turystyczne na wypadek chorób czy wypadków. 
  • Sprawdź, jaka waluta obowiązuje w danym kraju oraz czy karty płatnicze są akceptowane
  • Warto też dowiedzieć się więcej o lokalnych zwyczajach, normach kulturowych i przepisach. To pomoże Ci unikać faux pas w trakcie zwiedzania danych regionów.
  • Zdecyduj, które kraje i miejsca chciałbyś odwiedzić. Azja jest ogromna, i dostosowanie trasy do swoich zainteresowań pomoże ci lepiej wykorzystać czas.
  • Najlepsza pora na podróżowanie do Azji zależy od konkretnego miejsca, które zamierzasz odwiedzić, a także od preferencji dotyczących pogody i atrakcji. 
  • Kraje Południowo–Wschodniej Azji (Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Indonezja itp.) najlepiej zwiedzać od grudnia do lutego – to pora sucha z umiarkowanymi temperaturami. 
  • Do Indii  i Nepalu warto pojechać od października do marca (okres przejściowy między porą deszczową a upałami).
  • Japonię i Koreę możesz odwiedzić od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada
  • Okres od kwietnia do października sprawdzi się na zwiedzania Chin. 
  • Polską zimą warto zaplanować podróż do Malezji, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Malediwy czy Sri Lankę.

Sprawdź nasze inne wpisy o Azji


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?