Czy wiesz, że Blue Monday, uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku, wypada w styczniu? z eSky na pewno Cię ominie! Nic tak nie poprawia nastroju jak zaplanowanie wymarzonej podróży. Już teraz pomyśl o wiosennej wyprawie i ucieknij od przygnębiającej atmosfery tego dnia. Kiedy i gdzie warto się wybrać? Oto TOP 5 festiwali, które pozwolą Ci przywitać wiosnę w najlepszym stylu.

Początek stycznia to czas, w którym media trąbią o Blue Monday. Co to w ogóle znaczy? Termin ten został wypromowany przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla i wiąże się z obniżeniem nastroju. Według opracowanego przez Arnalla wzoru matematycznego można obliczyć, że Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Ma to związek z czynnikami meteorologicznymi, psychologicznymi i finansowymi.

Podróże – skuteczny sposób na poprawę samopoczucia

Część osób traktuje teorię Arnalla w kategorii mitu, są też i tacy, którzy utożsamiają się z jego poglądami. Jedno jest pewne – Blue Monday 2024 wypada 15 stycznia. Jeśli i Ty odczuwasz chwilowy spadek nastroju i chcesz w szybki sposób poprawić sobie humor, pomyśl o zbliżającej się wiośnie. Nic tak jej nie przywoła jak wiosenne festiwale kwiatów. Co je łączy? Popularność wśród turystów i możliwość odwiedzenia pięknych miejsc. Jeśli chcesz wziąć udział w jednym z wydarzeń, warto wcześniej zaplanować wyjazd. Gdzie lecieć w marcu lub kwietniu? Mamy dla Ciebie 5 propozycji. W tym roku świętuj nadejście wiosny podczas podróży!

Maderskie miasteczko udekorowane na festiwal kwiatów
Maderskie miasteczko udekorowane na festiwal kwiatów © iStock

1. Festiwal Kwiatów w Zamku Książ

Zestawienie musi otworzyć polski akcent, a dokładniej festiwal kwiatowy w Wałbrzychu, na Zamku Książ. Położony na cyplu skalnym, w otoczeniu lasu, kompleks zamkowo-parkowy to nie tylko gratka dla miłośników architektury i historii, ale i dobrej zabawy. W 2024 roku tematyką festiwalu będzie „sekretny ogród księżnej Daisy von Pless”, a wszelkie wydarzenia odbędą się między 1 a 5 maja.

Zamek Książ
Zamek Książ © iStock

Biorąc pod uwagę wcześniejsze edycje wydarzenia teren wokół i wnętrza zamku wypełnią aranżacje florystyczne mistrzów w swoim fachu. Do tego konkursy oraz zabawy dla dużych i małych, wykłady, warsztaty, zwiedzanie wnętrz zamku – lista atrakcji jest długa. Na terenie festiwalu organizowane są także stoiska gastronomiczne, z rękodziełem oraz z produktami regionalnymi.

Sprawdź oferty noclegów przy Zamku Książ

2. Tulip Festival Amsterdam

Drugie miejsce to prawdopodobnie pierwsze skojarzenie wśród miłośników kwiatów. Festiwal Tulipanów w Amsterdamie potrwa od 1 do 30 kwietnia. W tym czasie miasto będą zdobić kolorowe tulipany – specjalna mapka wydarzenia pomoże Ci je łatwo zlokalizować, a nawet i pogrupować według ulubionych gatunków. Mosty, wystawy sklepowe i ulice będą wręcz uginać się od kwiatów. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest Parada Kwiatów, zaplanowana na 20 kwietnia. Ogromne platformy ozdobią tulipany, żonkile oraz hiacynty, a o oprawę wydarzenia zadbają muzycy, animatorzy i tancerze.

Kobieta na polu tulipanów
Kobieta na polu tulipanów © iStock

Czujesz niedosyt? Cały region Bollenstreek słynie z pól tulipanów. Koniecznie zaplanuj wizytę w Keukenhof (bilety kup online). Starannie zaprojektowane ogrody toną w kolorach, pobudzają zmysły wzroku oraz węchu, a przy tym są doskonałym tłem do zdjęć. Aby zwiedzić w spokojnym tempie cały obszar, potrzebujesz kilku godzin. Wolisz odwiedzić farmę tulipanów? Odwiedź De Tulperij w Voorhout.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów w Amsterdamie

3. Madeira Flower Festival

Kolejne miejsce to Madera, doskonały kierunek podróży o każdej porze roku. Jednak przywitanie wiosny właśnie w tym miejscu wiąże się z potężną eksplozją kolorów i zapachów! Choć atmosfera festiwalu jest odczuwalna na całej wyspie, główne uroczystości są organizowane w Funchal. Wiosenny festiwal kwiatowy w 2024 roku na Maderze odbędzie się między 2 a 26 maja, masz więc spore możliwości w wyborze daty podróży.

Maderczycy w tradycyjnych strojach niosący kosze kwiatów na festiwal
Maderczycy w tradycyjnych strojach niosący kosze kwiatów na festiwal © iStock

W tym czasie w Funchal mieszkańcy i turyści biorą udział w licznych targach, koncertach, wystawach. Główna parada przypada na 30 kwietnia, ale warto dodać, że harmonogram festiwalu jest wypełniony po brzegi. Wiele emocji wzbudza ceremonia budowania przez dzieci muru kwiatowego (29 kwietnia), co ma reprezentować wezwanie do pokoju i nadzieję na lepszy świat. Wszystkim uroczystościom towarzyszy muzyka, tańce, kolorowe stroje z kwiatów oraz oczywiście maderskie wino. Co oprócz festiwalu kwiatów? Sprawdź artykuł o TOP 5 pieszych szlaków na wyspie, które zachwycą Cię naturą.

Sprawdź oferty lotów i noclegów na Maderze

4. Temps de Flors Girona

Wolisz wybrać się na krótkie wakacje w maju? Dobrym wyborem będzie city break w Hiszpanii, a dokładniej – w Gironie. Z pewnością jest ona doskonale znana fanom serialu „Gra o tron”, choć tym razem przedstawimy jej bardziej kolorową odsłonę. To właśnie w tym mieście organizowany będzie (już po raz 68!) najpopularniejszy w kraju festiwal kwiatowy. Przez kilka dni spokojna miejscowość zamienia się w tętniącą życiem, kolorową łąkę. Kwiaty zdobią pomniki, zabytki, ulice, wystawy sklepowe, a nawet i dziedzińce przed domami mieszkańców.

Girona udekorowana na Temps de Flors
Girona udekorowana na Temps de Flors © iStock

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-19 maja, a jedne z najpopularniejszych kompozycji kwiatowych będzie można zobaczyć w pobliżu katedry oraz prowadzących do niej schodów. Warto także wybrać się do łaźni arabskich z XII wieku, w okolice bazyliki Sant Feliu czy czerwonego mostu Eiffla. Girona to także miasto kolorowych domków nad rzeką Onyar, słynnej dzielnicy żydowskiej El Call – tu również napotkasz na swej drodze kompozycje kwiatowe. Festiwal zwykle odbywa się równocześnie z festiwalem muzyki a capella, więc o dobrą atmosferę dba wszechobecny śpiew.

Sprawdź najlepsze oferty lotów i noclegów w Gironie

Najpopularniejsze festiwale kwiatów to dobry pretekst do podróży. Zobacz najciekawsze zabytki miasta, skosztuj lokalnej kuchni, a przede wszystkim przywitaj wiosnę w kolorowym stylu!

5. Hanami Festival Japonia

Miejsce 5 to już daleka wycieczka, ale kto powiedział, że festiwal kwiatów nie może być pretekstem do poznania kultury Japonii? Hanami, Sakura, a może po prostu Festiwal Kwitnącej Wiśni? Bez względu na to, którą z nazw się posłużysz, możesz liczyć na niezapomniane wrażenia podczas Twojej podróży do Japonii. Rozkwitające drzewa wiśni zarówno przyciągają turystów z całego świata, jak i odrywają Japończyków od pracy. Hanami Festival to czas organizowania pikników w pobliżu drzew wiśni, aby móc w gronie bliskich podziwiać budzącą się do życia naturę. Miłośnicy romantycznej atmosfery podziwiają to widowisko pod osłoną nocy, zwykle z zapalonymi papierowymi lampionami w dłoni. Sakura to tradycja, ale i moment, w którym Japończycy pochylają się nad kwestią przemijania.

Kwitnące drzewa wiśni w Tokio
Kwitnące drzewa wiśni w Tokio © iStock

Festiwal Kwitnącej Wiśni przypada na przełom marca i kwietnia. Daty rozkwitania drzew są oczywiście uzależnione od pogody i samej lokalizacji. Sporo turystów decyduje się na podróż do Tokio, gdzie festiwal zwykle odbywa się w ostatnich dniach marca. Rozkwitanie drzewa to proces ok. 10-14-dniowy, ale pełne kwitnienie trwa zaledwie kilka dni. Najlepsze miejsca do podziwiania kwitnącej wiśni w Tokio to m.in. Park Ueno oraz brzegi rzeki Meguro.

Sprawdź loty i noclegi w Tokio w najlepszej cenie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?