Gdzie znajduje się Kutaisi?
Kutaisi jest trzecim pod względem wielkości miastem w Gruzji, położonym na zachodzie kraju, nad rzeką Rioni, na wysokości 125 – 300 m n.p.m. Jest stolicą prowincji Imeretia. Stanowi ważny ośrodek polityczny oraz kulturalny.
Co warto zobaczyć w Kutaisi?
Kutaisi jest miastem, w którym zanurzysz się w autentycznym, zachodniogruzińskim klimacie i zachwycisz się bogatą historią, której świadectwo widać w świetnie zachowanych zabytkach. W otoczeniu znajdziesz również kilka pięknych atrakcji naturalnych. Jakie są najpopularniejsze miejsca?
Katedra Bagrati Kutaisi
Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Spektakularna świątynia z XI w. dawniej znajdowała się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale przez gruntowny remont (i zbytnią ingerencję w jej oryginalną strukturę) została z niej wykreślona. We wnętrzu katedry można podziwiać kunsztownie wykonane ikony oraz freski. Obok obiektu znajdują się również ruiny pałacu-cytadeli, zniszczonego w XVIII w.
Monaster Gelati Kutaisi
Kompleks klasztorny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który jest miejscem pochówku słynnego gruzińskiego króla David Aghmashenebeli. Składa się z wielu zabudowań, m.in. katedry pw. Narodzenia NMP, kościoła św. Grzegorza, dwóch cerkwi, dzwonnicy oraz Akademii Nauk. W klasztorze zwróć uwagę na mozaikę z XII w., a także freski oraz średniowieczne manuskrypty.
Jaskinia Prometeusza Kutaisi
Jaskinia Kumistavi jest jedną z najpopularniejszych atrakcji naturalnych w pobliżu miasta. Zachwyca unikalnymi formacjami skalnymi. Wpływa się do niej łódką z przewodnikiem. Trasa ma długość ok. 1,5 km oraz obejmuje 6 sal.
Biały Most
Most łączący brzegi rzeki Rioni, uznawany przez wielu za umowną granicę między Europą a Azją. Konstrukcja niezwykle efektownie wygląda podczas zachodu słońca oraz po zmroku. Można z niej podziwiać malowniczy widok na miasto i góry.
Plac Davida Agmashenebeli i fontanna Colchis
Tak zwany Plac Centralny, z niezwykłą fontanną Colchis. Konstrukcja składa się z 30 złotych posągów przedstawiających m.in. konie, tygrysy i barany (odwzorowują znaleziska archeologiczne pochodzące z 5-6 tys. lat p.n.e), a także tamadę – mistrza ceremonii supry (tradycyjna gruzińska uczta).
Kiedy najlepiej odwiedzić Kutaisi?
Klimat Kutaisi jest określany jako umiarkowany, subtropikalny wilgotny. Lata są ciepłe i wilgotne, a zimy łagodne. Przez cały rok obserwuje się obfite opady. Aby wybrać najlepszy czas na wizytę, warto wiedzieć, jak wygląda pogoda w poszczególnych miesiącach.
Kutaisi pogoda
- Styczeń-Marzec: pierwsze miesiące roku są zwykle chłodne i deszczowe (średnio ok 10°C). Aura sprzyja wtedy raczej zwiedzaniu zabytków i odkrywaniu lokalnej kuchni.
- Kwiecień-Czerwiec: wiosną natura budzi się do życia, a dni stają się coraz cieplejsze (ok. 20-25°C). Pogoda jest idealna do spacerów, wycieczek do okolicznych atrakcji naturalnych oraz eksplorowania uroków miasta.
- Lipiec-Sierpień: lato jest słoneczne i bywa gorące (często ok. 30-35°C). W mieście można zauważyć najwięcej turystów. W upalne dni można np. relaksować się w Parku Centralnym albo zaplanować wycieczkę do jaskiń.
- Wrzesień-Październik: jesień jest już chłodniejsza, ale nadal dość ciepła (ok. 20°C). W tym czasie jak najbardziej można spacerować, zwiedzać oraz poznawać lokalną kulturę.
- Listopad-Grudzień: koniec roku jest chłodny i deszczowy (średnio ok. 10°C). Przed zimnem można skryć się w muzeach (m.in. Historycznym, Archeologicznym) oraz restauracjach, delektując się tradycyjnymi, sytymi gruzińskimi potrawami.
Gdzie i co jeść w Kutaisi?
Kuchnia gruzińska ze względu na wyjątkową historię tego kraju, łączy w sobie wpływy m.in. rosyjskie, tureckie i bliskowschodnie. Jest raczej prosta, pożywna i oparta na sezonowych, lokalnych produktach. W daniach często wykorzystuje się mięsa, sery oraz różnego rodzaju pieczywa i ciasta. Podczas pobytu koniecznie sprawdź takie dania, jak np.:
- Chinkali: gruzińskie pierogi/kołduny w formie zawijanych sakiewek z ciasta, zwykle z farszem mięsnym, często podawane w bulionie.
- Chaczapuri imeretyńskie: rodzaj pieczywa nadziewanego serem (najczęściej suluguni), jajkiem i masłem, w charakterystycznym kształcie łódki, z różnymi dodatkami. W Kutaisi typową lokalną odmianą jest chaczapuri z fasolą.
- Mchadi: smażone lub pieczone placki kukurydziane, podawane najczęściej z serem suluguni lub gulaszem warzywnym.
- Czurczchela: deser w kształcie słodkich, ciągnących się batoników z orzechów zatopionych w masie z winogronowego soku, mąki kukurydzianej i cukru.
Autentyczne gruzińskie dania serwuje m.in. słynna restauracja Magnolia, uznawana za najlepszą w mieście. Jej dodatkowym atutem jest balkon nad rzeką Rioni, wprost przed drzewem słynnym magnolii, którego rozkwit zwiastuje przyjście wiosny. Ciekawym miejscem jest też Toma’s Wine Cellar, czyli domowa winnica rodziny Omiadze, gdzie warto udać się na degustację lokalnych trunków w towarzystwie lokalnych przysmaków.
Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Mestii
Gdzie zatrzymać się w Kutaisi?
W mieście działa wiele obiektów noclegowych o różnych standardach i cenach.
Jednym z bardziej luksusowych hoteli jest elegancki, pięciogwiazdkowy Kutaisi Inn położony blisko dworca kolejowego, z ogrodem i tarasem.
Dobrą opcją jest również trzygwiazdkowy, estetyczny Hotel Green Town w świetnej lokalizacji – znajduje się tylko ok. 200 m od katedry Bagrati, a także ok. 1 km od Białego Mostu.
Budżetową propozycją jest z kolei Black Tomato Hostel Kutaisi. Oferuje nowoczesne, estetyczne pokoje w dobrej cenie, a do tego mieści się niedaleko słynnych atrakcji, m.in. tylko ok. 600 m od fontanny Colchis.