W samolotach obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące płynów wnoszonych na pokład. Reguła ta nie obejmuje jednak mleka, wody czy soków dla niemowląt.

Mleko i picie dla dziecka w samolocie

Podczas odprawy należy zgłosić do kontroli wszystkie płyny przeznaczone dla malucha na czas podróży. Zazwyczaj rodzic lub opiekun musi skosztować napoju.

W większości samolotów tanich i regularnych linii lotniczych znajdują się mikrofalówki, możesz poprosić obsługę o podgrzanie mleka, gdy maleństwo zgłodnieje. Pamiętaj, że powietrze w samolocie jest bardzo suche, należy pić więcej płynów niż zazwyczaj, aby uniknąć odwodnienia.

W przypadku podróży z małym dzieckiem warto też rozważyć zabranie ze sobą mleka lub kaszek w proszku, co przyspieszy kontrolę bezpieczeństwa. W takiej sytuacji już na pokładzie samolotu można poprosić obsługę o gorącą wodę do przygotowania posiłku.

Natomiast dla starszego dziecka i dla siebie na czas podróży możesz kupić wodę lub sok w hali odlotów, już po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Zobacz też, jak przewozić jedzenie dla dziecka w samolocie.


A może na pierwszą podróż wybierzecie się na city break? Sprawdźcie ranking miejsc, które warto odwiedzić całą rodziną.

City break z dziećmi

Karmienie piersią w samolocie

Karmienie piersią w samolocie jest dozwolone i akceptowane przez większość linii lotniczych na całym świecie, co czyni je wygodnym i naturalnym sposobem na uspokojenie niemowlęcia, zapewnienie mu jedzenia oraz łagodzenie dyskomfortu związanego ze zmianami ciśnienia podczas startu i lądowania. Karmienie piersią jest powszechnie akceptowane w przestrzeniach publicznych, w tym także na pokładach samolotów, a większość linii lotniczych – zwłaszcza międzynarodowych – wspiera mamy karmiące.

Nie ma potrzeby używania kocyka czy osłon, chyba że mama czuje się z nimi bardziej komfortowo. Warto wybrać miejsce przy oknie, które zapewnia większą prywatność, i zadbać o wygodny strój, np. bluzki z guziczkami lub specjalną odzież do karmienia. Na dłuższe loty przydatna może okazać się mała poduszka, która ułatwi podtrzymywanie dziecka podczas karmienia. Podczas startu i lądowania karmienie piersią jest szczególnie zalecane, ponieważ ssanie pomaga wyrównać ciśnienie w uszach malucha, zapobiegając bólowi i dyskomfortowi; jeśli dziecko nie chce ssać, alternatywą może być smoczek. Karmienie w samolocie to naturalny sposób na zapewnienie maluchowi spokoju.


Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.


Przeczytaj również:

Kinga Piętka

Z wykształcenia dziennikarka, z zawodu człowiek orkiestra. Przyciąga ją każda możliwość twórczego rozwoju i kreowania treści, od literackich po graficzne. Prywatnie zagorzała czytelniczka kryminałów i fotografka-amatoka, z czarnym pasem w niskobudżetowym podróżowaniu.

Szukasz konkretnego miejsca?