Przed podróżą należy zasięgnąć porady pediatry, choć nie oznacza to, że niemowlęta nie mogą podróżować w ogóle samolotem.
Podróże do 2. roku życia taniej
Dzieci do drugiego roku życia przewożone są na kolanach opiekuna. Ich podróż jest z reguły bezpłatna albo znacznie tańsza. Należy jednak zwrócić uwagę, ze większość linii lotniczych w takim przypadku nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla dziecka lub znacznie ogranicza jego objętość.
Możemy natomiast zabrać wózek dziecięcy. Przeważnie podjedziemy nim do samolotu i dopiero wtedy oddamy obsłudze do luku. Należy jednak wcześniej upewnić się, czy przewoźnik nie stosuje innych zasad odnośnie dziecięcych wózków. Najłatwiej zrobić to kontaktując się z konsultantem naszego Telefonicznego Centrum Obsługi. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać lot z jak najmniejszą liczbą przesiadek.
O czym pamiętać, wybierając się w podróż samolotem z niemowlęciem?
- ubierz dziecko wygodnie, zabierz ubranka na zmianę w razie ubrudzenia lub zmiany pogody,
- zabierz jedzenie i picie (limity dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym nie obejmują pokarmów dla niemowląt),
- zabierz dziecięce sztućce (plastikowe) i butelkę lub ulubiony kubeczek,
- zabierz ulubiony kocyk lub pieluszkę,
- zabierz ulubioną maskotkę (małą),
- zabierz nowe zabawki (zależnie od długości lotu); pamiętaj, by nie były to zabawki emitujące dźwięki,
- zabierz podstawowe leki, których może potrzebować dziecko (przeciw biegunce, gorączce, plastry), zapasowe pieluszki oraz mokre chusteczki.
Zapobieganie zatykaniu uszu u najmłodszych uzależnione jest od rozwoju dziecka. Można dać mu soczek do picia przez słomkę lub z butelki albo nakarmić piersią. Starsze dzieci można zachęcić do ziewania, dać cukierek do ssania bądź lizaka.