Noworodki nie mogą latać samolotem przed ukończeniem pierwszego tygodnia życia. Wynika to ze stopnia rozwoju ich organizmu – układ oddechowy i krążenia są jeszcze zbyt słabe, by poradzić sobie ze zmianami ciśnienia. Poza tym w praktyce zdobycie paszportu w tak krótkim czasie od urodzenia jest niemożliwe. Dobrze, jeśli podróżujące dziecko ma już ukończone trzy miesiące.

Przed podróżą należy zasięgnąć porady pediatry, choć nie oznacza to, że niemowlęta nie mogą podróżować w ogóle samolotem.

Podróże do 2. roku życia taniej

Dzieci do drugiego roku życia przewożone są na kolanach opiekuna. Ich podróż jest z reguły bezpłatna albo znacznie tańsza. Należy jednak zwrócić uwagę, ze większość linii lotniczych w takim przypadku nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla dziecka lub znacznie ogranicza jego objętość.

Możemy natomiast zabrać wózek dziecięcy. Przeważnie podjedziemy nim do samolotu i dopiero wtedy oddamy obsłudze do luku. Należy jednak wcześniej upewnić się, czy przewoźnik nie stosuje innych zasad odnośnie dziecięcych wózków. Najłatwiej zrobić to kontaktując się z konsultantem naszego Telefonicznego Centrum Obsługi. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać lot z jak najmniejszą liczbą przesiadek.

O czym pamiętać, wybierając się w podróż samolotem z niemowlęciem?

  • ubierz dziecko wygodnie, zabierz ubranka na zmianę w razie ubrudzenia lub zmiany pogody,
  • zabierz jedzenie i picie (limity dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym nie obejmują pokarmów dla niemowląt),
  • zabierz dziecięce sztućce (plastikowe) i butelkę lub ulubiony kubeczek,
  • zabierz ulubiony kocyk lub pieluszkę,
  • zabierz ulubioną maskotkę (małą),
  • zabierz nowe zabawki (zależnie od długości lotu); pamiętaj, by nie były to zabawki emitujące dźwięki,
  • zabierz podstawowe leki, których może potrzebować dziecko (przeciw biegunce, gorączce, plastry), zapasowe pieluszki oraz mokre chusteczki.

Zapobieganie zatykaniu uszu u najmłodszych uzależnione jest od rozwoju dziecka. Można dać mu soczek do picia przez słomkę lub z butelki albo nakarmić piersią. Starsze dzieci można zachęcić do ziewania, dać cukierek do ssania bądź lizaka.


Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.


Przeczytaj również:

Kinga Piętka

Z wykształcenia dziennikarka, z zawodu człowiek orkiestra. Przyciąga ją każda możliwość twórczego rozwoju i kreowania treści, od literackich po graficzne. Prywatnie zagorzała czytelniczka kryminałów i fotografka-amatoka, z czarnym pasem w niskobudżetowym podróżowaniu.

Szukasz konkretnego miejsca?