Podczas zwiedzania Krety nie możesz pominąć stolicy, którą jest Heraklion. Większość zabytków mieści się w centrum, wraz z pięknym parkiem oraz zachwycającymi pozostałościami architektonicznymi jeszcze z czasów weneckich. Podpowiadamy, co powinieneś zobaczyć i zwiedzić, by dobrze wykorzystać czas w tym wielkim mieście!

Co warto zobaczyć w Heraklionie?

Heraklion to nie tylko niezwykłe zabytki, ale też urokliwy park oraz duży wybór restauracji, sklepów z pamiątkami i butików z odzieżą, a na obrzeżach – przyjemne plaże. Największą zaletą tego miasta jest jednak jego wyjątkowa atmosfera. Ponieważ przez wieki był tyglem wielu kultur, zaskakuje różnorodnością. Całość okalają okazałe, zadbane mury z IX wieku.

Zwiedzanie zacznij od portu, w którym zobaczysz bardzo dobrze zachowany fort Koules lub Castello a Mare (dawna, włoska nazwa) z pierwszej połowy XVI wieku. W jego wnętrzach wystawione są m.in. pozostałości statku, wraz z jego wyposażeniem i przewożonymi ładunkami, pochodzące prawdopodobnie z IX/X wieku. Podczas spaceru możesz podziwiać piękny widok na morze i okoliczne wyspy.

Widok z fortu Koules © shutterstock
Widok z fortu Koules © shutterstock

Wiele ciekawych eksponatów wystawiono w Muzeum Archeologicznym. Wśród nich znajdują się znaleziska z terenu całej Krety, m.in. neolityczne figurki, biżuteria i ceramika z czasów minojskich. Główną atrakcją jest słynny dysk z Festos, z którym wiąże się wiele teorii, legend i domysłów. Gliniana, okrągła tabliczka jest pokryta znakami, które dotychczas nie zostały rozszyfrowane przez żadnych badaczy. Tajemnicze znalezisko jest przez niektórych łączone z nieodkrytymi kultami czy nawet pozaziemskimi cywilizacjami.

W centrum znajduje się również katedra św. Minasa (Agios Minas), czyli największy kościół prawosławny na Krecie, wybudowany w XIX wieku. Miejsce budowy wskazał podobno sam jej patron, objawiając się jednemu z mnichów. Obiekt stanowi siedzibę kreteńskiego metropolity i jest ważnym miejscem kultu. Jego wystrój jest wyjątkowo okazały – ogromne wrażenie robią barwne, szczegółowe freski na sklepieniu.

Katedra św. Minasa © shutterstock
Katedra św. Minasa © shutterstock

Jakie zabytki czekają na Ciebie w Heraklionie na Krecie?

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznymi zabytkami Herakilionu jest architektura z czasów weneckich, w tym mury miasta, okalające centrum. Wybudowano je co prawda w IX wieku, ale zostały zmodyfikowane przez Włochów w XIII wieku. Ponieważ dbano o nie przez wieki, nadal doskonale się prezentują. Fortyfikacje te są uznawane ze względu na swoje rozmiary, funkcjonalność i estetykę za jedne z najważniejszych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przechadzka po nich to doskonała okazja do zrobienia pięknych zdjęć.

Kolejnym punktem Twojej wycieczki może być piękna loggia z XVII wieku, położona niedaleko parku Theotokópoulos. Dawniej pełniła funkcję miejsca spotkań bogatych mieszczan, co widać w jej efektownym wykończeniu. Budynek widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania po prostu musisz wejść do środka i spojrzeć w niebo przez spektakularny świetlik.

Na starym mieście znajdziesz jeszcze wiele wyjątkowych architektonicznych pamiątek. Jedną z nich jest monumentalna Fontanna Morosini wybudowana w podobnym okresie. Osiem zbiorników dostarczało wodę pitną mieszkańcom, podawaną przez rzeźby przedstawiające lwy – jest to o tyle ciekawe, że raczej zwierzęta te nie zdobiły fontann, ponieważ nie są kojarzone z wodą. W tym przypadku miały podobno symbolizować potęgę Wenecji.

Dlaczego Heraklion jest jednym z najciekawszych miejsc w Grecji?

Heraklion jest ogromnym miastem, z niezwykłą historią – zostało zbudowane przez Saracenów, ale później należało do Bizancjum, Wenecji, Imperium Osmańskiego i ostatecznie zostało przyłączone do Grecji. Bardzo dobrze widać to w eklektycznej architekturze. Najpiękniejsze zabytki zdecydowanie pochodzą z okresu weneckiego, kiedy to miasto dynamicznie się rozwijało i stało się jednym z centrów kulturowych renesansu. To właśnie stąd pochodził m.in. El Greco.

Wyjątkową cechą tego miasta jest to, że chociaż jest nastawione na turystykę, pozostaje zarazem niezwykle autentyczne. Przy tym doskonale łączy szacunek do historii i zabytków z nowoczesnością. W Heraklionie zobaczysz, jak rzeczywiście żyją Kreteńczycy. W trakcie zwiedzania koniecznie wybierz się na lokalne targowiska i odwiedź kilka małych, tradycyjnych knajp z typowo greckim jedzeniem.

Kup bilety na atrakcje zanim ruszysz w podróż!

Heraklion gdzie zjeść?

Jedną z najlepszych atrakcji Heraklionu jest jedzenie. Podczas wizyty usiądź w przynajmniej jednej restauracji podającej tradycyjne, lokalne potrawy. Każdy miłośnik serów, owoców morza, oliwek i win może liczyć w takim miejscu na prawdziwą ucztę.

Większość lokali gastronomicznych znajduje się w centrum miasta, w pobliżu parku, loggi, i fontanny z lwami. Wybór jest ogromny, dlatego wystarczy po prostu się rozejrzeć i ewentualnie wcześniej sprawdzić menu oraz opinie w Internecie.

Restauracja w Heraklionie © shutterstock
Restauracja w Heraklionie © shutterstock

Jeśli szukasz taniej, ale pysznej i typowo greckiej przekąski, idealny będzie np. bar Chop Chop podający m.in. souvlaki. Opiekane kawałki kurczaka lub wieprzowiny, podawane są z warzywami i frytkami, samodzielnie albo w picie.

Świetnym miejscem dla turystów spragnionych prawdziwych kulinarnych odkryć jest z kolei np. Petousis Restaurant. W restauracji skosztujesz najróżniejsze tradycyjnie greckie dania w najlepszym wydaniu. Wszystko jest przyrządzane wyłącznie z lokalnych składników.

W Heraklionie zobaczysz wyjątkowe zabytki, pysznie zjesz i przekonasz się, jak wygląda życie codzienne Kreteńczyków. To miasto z długą, niezwykłą historią powinno stanowić obowiązkowy punkt w planie każdego, kto wybiera się na Kretę. Odkryj to wyjątkowe miejsce!

Zobacz artykuły związane z Heraklionem i Kretą


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?