Gdzie leży Korea Południowa?
Korea Południowa (oficjalnie znana jako Republika Korei) zajmuje południową część Półwyspu Koreańskiego w Azji Wschodniej. Od zachodu oblewa ją Morze Żółte, a od wschodu – Morze Wschodnie. Na północy graniczy z Koreą Północną – wzdłuż słynnej strefy zdemilitaryzowanej. Korea Południowa to stosunkowo niewielki kraj – ma powierzchnię 100 210 km², czyli jest trzy razy mniejsza od Polski. Jednak na tym obszarze mieszka niespełna 53 milionów ludzi, z czego 10 milionów w stołecznym Seulu.
Co warto zobaczyć w Korei Południowej?
Atrakcje Korei Południowej są bardzo zróżnicowane – od tętniących życiem metropolii po ciche górskie świątynie. Znajdziesz tu i historyczne pałace, i futurystyczne wieżowce. Ciekawych miejsc nie brakuje. Przygotuj się na podróż, która pokaże Ci wiele twarzy koreańskiej kultury!
Pałac Changdeokgung
Najpewniej w planie Twojej wyprawy znajdzie się Seul – co zwiedzić w tym mieście? Do najsłynniejszych atrakcji stolicy (i zarazem całej Korei) należy kompleks pięciu królewskich pałaców, z których najbardziej imponujący – Changdeokgung – został wpisany na listę UNESCO. Jego „Sekretny Ogród” to 44 hektary starannie zaprojektowanej przestrzeni, w której dawni władcy szukali wytchnienia od dworskiej codzienności i królewskich obowiązków. Warto wiedzieć, że osoby ubrane w tradycyjny strój hanbok mogą zwiedzać pałac bezpłatnie!
Bukchon
Nieopodal pałacu rozciąga się unikalna dzielnica Bukchon – dawna wioska, gdzie ponad 900 tradycyjnych domów hanok tworzy żywe „muzeum” architektury. To w żadnym wypadku nie jest jednak skansen – miejscowi naprawdę tu mieszkają, prowadzą herbaciarnie i rzemieślnicze pracownie. Szczególnie urokliwe są wąskie uliczki prowadzące na wzgórze, skąd rozciąga się panorama na całą dzielnicę i otaczające ją wieżowce. W licznych warsztatach możesz natomiast nauczyć się kaligrafii, wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty lub spróbować swoich sił w wytwarzaniu tradycyjnego papieru hanji.
Gangnam
Interesuje Cię nowoczesne oblicze Korei? Odkryjesz je w seulskiej dzielnicy Gangnam (tak, z tej piosenki, o której teraz myślisz). To właśnie tam 123-piętrowy Lotte World Tower (jeden z najwyższych budynków świata) góruje nad morzem świateł i kusi odważnych punktem widokowym ze szklaną podłogą, przez którą można podziwiać miasto z wysokości ponad 500 metrów. W Gangnam odwiedzisz również COEX Mall – największe podziemne centrum handlowe Azji, w którym dzięki licznym atrakcjom (jest nawet oceanarium!) śmiało możesz spędzić cały dzień. Wieczorem dzielnica zamienia się w tętniące życiem centrum rozrywki, gdzie nocne kluby sąsiadują z noraebanami, czyli tradycyjnymi salami do karaoke.
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (DMZ)
Niezwykłym doświadczeniem jest wizyta w strefie DMZ – rozdzielającej Koreę Południową i Koreę Północną, określaną mianem najbardziej strzeżonej granicy świata. Z punktu widokowego znanego jako Obserwatorium Dora można zobaczyć znajdującą się na terytorium Korei Północnej propagandową wioskę Kijondong. Możliwe jest również zwiedzanie Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa – transgranicznej przestrzeni służącej do negocjacji między oboma koreańskimi państwami. Warto odwiedzić też stację Dorasan – ostatni przystanek południowokoreańskiej kolei, gdzie puste perony czekają na powrót pociągów kursujących do Pjongjangu. W pobliskim Parku Pokoju Imjingak zobaczysz natomiast fragment oryginalnego muru granicznego oraz przeczytasz poruszające historie rozdzielonych rodzin.
Wyspa Jeju
Na południu kraju czeka na Ciebie wyspa Jeju. Atrakcje tego miejsca to nie tylko wspaniałe plaże i majestatyczna góra Hallasan. To właśnie tam zobaczysz również wodospady Cheonjeyeon, które spadają trzema kaskadami do turkusowych basenów. W wiosce Seongeup poznasz natomiast życie lokalnej społeczności haenyeo – kobiet nurkujących bez sprzętu za owocami morza. Wyspa słynie też z unikalnych formacji geologicznych – warto zejść do jaskini lawowej Manjanggul, jednej z najdłuższych na świecie. Ta ostatnia atrakcja będzie znów dostępna od jesieni 2025 roku – aktualnie trwają tam prace konserwacyjne.
Największe miasta Korei Południowej
Od futurystycznego Incheon po portowy Busan – każda z koreańskich metropolii ma swój unikalny charakter i atmosferę. Zobacz, czym wyróżniają się największe miasta Korei Południowej.
Seul – nowoczesna metropolia ze starą duszą
Seul – stolica Korei Południowej – to miasto, które nigdy nie zwalnia tempa. Wiesz już o królewskich pałacach czy (zupełnie odmiennych!) dzielnicach Bukchon i Gangnam. Warto też odwiedzić dzielnicę Myeongdong – znaną z handlu trwającego do późnej nocy i Katedry Myeongdong (choć to nieoczywiste, to właśnie chrześcijaństwo jest najpopularniejszą religią we współczesnej Korei Południowej). Nad miastem góruje N Seoul Tower – wieża komunikacyjna z punktem widokowym, a zarazem symbol stolicy – to doskonałe miejsce, by podziwiać panoramę metropolii po zmroku. Seul to także miasto młodych – dzielnica uniwersytecka Hongdae tętni życiem dzięki artystycznej atmosferze, niezależnym butikom i klimatycznym kawiarniom, w których przesiadują studenci.
Busan – gdzie góry spotykają morze
Busan (w Polsce znane również jako Pusan), drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej, przyciąga turystów nie tylko plażami, ale też niezwykłym położeniem – między górami a oceanem. Plaża Haeundae to centrum życia towarzyskiego, również podczas słynnego festiwalu filmowego BIFF. Warto wybrać się też do buddyjskiej świątyni Beomeosa, położonej na zboczach góry Geumjeongsan. W dzielnicy Gamcheon, zwanej „koreańskim Santorini”, zobaczysz jeden z najbardziej fotogenicznych widoków w kraju: kolorowe domki „wspinające się” po zboczu wzgórza. Port w Busan słynie natomiast z targu rybnego Jagalchi, gdzie skosztujesz owoców morza prosto z oceanu.
Incheon – brama do Korei
Choć większość turystów kojarzy Incheon (znane w Polsce również jako Inczon) głównie z międzynarodowym lotniskiem, miasto ma znacznie więcej do zaoferowania. Dzielnica Songdo to istny cud urbanistyki – została zbudowana na osuszonym terenie, a dziś przypomina miasto z przyszłości: z 68-piętrowym Northeast Asia Trade Tower i parkiem wzorowanym na nowojorskim Central Parku. Warto odwiedzić też historyczną dzielnicę Chinatown (jedyną oficjalną chińską dzielnicę w kraju) oraz wyspę Wolmido z jej nadmorską promenadą, parkiem rozrywki i licznymi restauracjami.
Daegu – miasto mody i kultury
Czwarte co do wielkości miasto Korei ma opinię najbardziej stylowego w kraju. To tutaj znajduje się największy w Korei targ tekstylny Seomun, działający od czasów dynastii Joseon. Nowoczesne oblicze miasta reprezentuje Daegu Art Factory – centrum sztuki współczesnej urządzone w dawnej fabryce tytoniu. W upalne dni (a Daegu słynie z wysokich temperatur) mieszkańcy chronią się w 83 Tower – wieżowcu z obrotową restauracją na szczycie, skąd rozciąga się widok na całą okolicę.
Kiedy najlepiej odwiedzić Koreę Południową? Jaka jest tam pogoda?
Klimat Korei Południowej sprawia, że występują tam cztery wyraźne pory roku. Wybór terminu podróży będzie więc zależeć głównie od tego, jakie atrakcje chcesz zobaczyć i jaką pogodę preferujesz.
Wiosna w Korei Południowej
Marzec przynosi wyraźne ocieplenie, ale prawdziwa magia zaczyna się w kwietniu, gdy kraj pokrywa się różowym kobiercem kwiatów wiśni. Festiwale hanami – czyli podziwiania kwitnących drzew – przyciągają tłumy do parków i nad brzegi rzek. Pamiętaj: pomimo coraz cieplejszych dni, wiosną w Korei należy się przygotować na chłodne poranki i wieczory.
Lato w Korei Południowej
Koreańskie lato jest gorące i intensywne, z temperaturami równymi 20-30°C. Czerwiec rozpoczyna sezon monsunowy, który trwa do lipca. W tym okresie warto zaplanować odpoczynek na plażach Busanu lub wyspy Jeju.
Jesień w Korei Południowej
Jesień zachwyca paletą czerwieni i złota w górskich parkach narodowych. Temperatury są przyjemne (14-21°C), a powietrze rześkie i suche. To idealny czas na wędrówki górskie i odkrywanie tradycyjnych świątyń.
Zima w Korei Południowej
W zimie średnie temperatury oscylują wokół 0°C, mogą też występować obfite opady śniegu. To doskonała okazja dla miłośników sportów zimowych – ośrodki narciarskie w prowincji Gangwon-do oferują świetnie przygotowane stoki.
Co i gdzie warto zjeść w Korei Południowej?
Jakie kulinarne atrakcje oferuje Korea Południowa? Kuchnia tego kraju o prawdziwy festiwal smaków i aromatów – zanim ruszysz na kulinarne podboje, poznaj najważniejsze dania i miejsca, w których możesz ich spróbować.
Kimchi – fermentowane warzywa przyprawione chili i czosnkiem – znajdziesz dosłownie wszędzie. Najlepsze spróbujesz jednak na targach tradycyjnej żywności, takich jak Gwangjang Market w Seulu. To najstarszy kryty targ w Korei z ponad stuletnią historią, gdzie lokalni sprzedawcy od pokoleń sprzedają przysmaki przygotowane według tradycyjnych przepisów. Warto tu również zamówić bindaetteok – chrupiące placki przygotowywane ze świeżo mielonej fasoli mung z dodatkiem posiekanych warzyw, a także mayak kimbap – małe rolki z wodorostów nadziewane marchwią, rzodkwią i ryżem przyprawionym olejem sezamowym.
Bardzo popularnym wśród turystów daniem pozostaje bibimbap – miska ryżu z warzywami, wołowiną i jajkiem. Choć danie jest dostępne w całym kraju, prawdopodobnie najsmaczniejszą wersję serwują restauracje w mieście Jeonju, gdzie powstał oryginalny przepis. Szczególnie dobrą opinią cieszą się takie restauracje, jak działająca od 1952 roku Hankookjib, Gogung w centrum zabytkowej dzielnicy Hanok oraz słynąca z autentycznego smaku Honamgak. Jeśli odwiedzisz wyspę Jeju, koniecznie spróbuj lokalnej odmiany z owocami morza i glonami.
W dzielnicy Hongdae w Seulu znajdziesz dziesiątki restauracji specjalizujących się w koreańskim barbecue. To właśnie tutaj możesz spróbować bulgogi (czyli marynowanej, grillowanej wołowiny) czy samgyeopsal – grillowanego boczku. Najlepsze miejscówki to Piggy-Bank Stone Grill, Saemaul Restaurant czy Hongik Sutbul Galbi. Prawdziwe kulinarne szaleństwo czeka Cię również na ulicach Myeongdong. Ten największy targ street foodu w kraju ożywa po zmroku – to właśnie tam dziesiątki stoisk oferują tteokbokki (pikantne kluski ryżowe), hotteok (słodkie naleśniki z syropem) oraz różnorodne przekąski z owoców morza.
Gdzie zatrzymać się w Korei Południowej?
Jeśli marzy Ci się Korea Południowa, noclegi będą jedną z najważniejszych kwestii do zaplanowania. A jest z czego wybierać: baza noclegowa Korei to zarówno ultranowoczesne hotele, jak i rodzinne pensjonaty. Wyjątkowym doświadczeniem będzie nocleg w domu hanok – w seulskiej dzielnicy Bukchon znajdziesz kilkadziesiąt takich obiektów przekształconych w butikowe hotele. W takim miejscu będziesz spać na tradycyjnej macie na podgrzewanej podłodze ondol! Jeszcze inną opcją jest tzw. temple stay, czyli pobyt w buddyjskiej świątyni – to nie tylko nocleg, ale i atrakcja sama w sobie.
Jeśli interesuje Cię współczesne oblicze Korei, Seul również ma Ci bardzo wiele do zaoferowania. W dzielnicy Gangnam znajdziesz hotele światowych sieci, możliwy jest również nocleg w hotelu ulokowanym o Lotte World Tower. Trudno o lepszy hotelowy widok na stolicę Korei! Jeżeli jednak szukasz tańszych rozwiązań, doskonałą opcją będą nowoczesne hostele, często położne dzielnicach uniwersyteckich – jak Hongdae w Seulu. Znajdziesz tu zarówno tradycyjne dormitoria, jak i prywatne pokoje w przystępnych cenach. Wiele z nich oferuje darmowe śniadania i organizuje wieczorne spotkania, podczas których możesz poznać innych podróżników.
Na wyspie Jeju popularne są niewielkie pensjonaty zwane minbak. Te rodzinne obiekty pozwolą Ci poznać atmosferę wyspy w jej najbardziej autentycznym wydaniu. Właściciele takich miejsc chętnie Ci doradzą, gdzie zjeść najlepsze owoce morza i które plaże warto odwiedzić. W sezonie letnim należy zadbać o odpowiednio wcześniejszą rezerwację, szczególnie w pobliżu popularnych miast – jak chociażby Seogwipo.
Praktyczne informacje przed podróżą do Korei Południowej
Przygotowanie do wyjazdu do Korei Południowej nie przynosi większych trudności, ale wcześniej warto poznać kilka kluczowych informacji, które ułatwią pobyt w Kraju Porannej Świeżości.
Czy do Korei Południowej potrzebna jest wiza?
Wiza do Korei Południowej nie jest potrzebna – obywatele Polski mogą przebywać w tym kraju bez wizy przez 90 dni, jeśli tylko podróżują w celach niekomercyjnych. Do końca 2024 roku Polacy są również zwolnieni z konieczności posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (K-ETA) – prawdopodobnie to ułatwienie zostanie przedłużone, należy jednak śledzić oficjalne informacje. W każdym przypadku konieczny będzie, rzecz jasna, ważny paszport.
Jaką walutą płaci się w Korei Południowej?
Obowiązująca waluta w Korei Południowej to won południowokoreański (KRW). Orientacyjny kurs to około 350 wonów za 1 złotego. Ceny w Korei Południowej są zbliżone do polskich – cena obiadu w restauracji będzie się wahać między 9000 a 23000 KRW (25-68 PLN), a bilet na metro 1500 KRW (niecałe 4,50 PLN). Produkty, które doskonale znamy z polskich sklepów (pieczywo, ser, jabłka) potrafią być jednak odczuwalnie droższe niż w naszym kraju – tym bardziej warto zdecydować się na lokalne specjały. Karty płatnicze są w Korei powszechnie akceptowane, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie zapas gotówki.
Jak wygląda transport w Korei Południowej?
Transport publiczny w Korei działa jak szwajcarski zegarek! Superszybkie pociągi KTX łączą główne miasta – podróż z Seulu do Busanu zajmuje niecałe 3 godziny. W samym Seulu rozbudowana sieć metra dociera praktycznie wszędzie, a wszystkie stacje i zapowiedzi są opisane również po angielsku. Uwaga: warto wyrobić sobie kartę TMoney, którą można płacić za przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego.
Jaka jest różnica czasu między Polską a Koreą Południową?
Różnica czasu między Polską a Koreą Południową to +8 godzin w czasie zimowym i +7 godzin w letnim. Pełne przestawienie się na lokalny czas może Ci zająć nawet 2-3 dni, dlatego na początku pobytu warto zaplanować mniej intensywne aktywności.
Ciekawostki o Korei Południowej
Korea Południowa to kraj, który przeszedł drogę od ubogiego, dotkniętego wojną państwa do światowej potęgi technologicznej. Ta transformacja, zwana „cudem nad rzeką Han”, wpłynęła na każdy aspekt życia Koreańczyków. Dziś Korea Południowa to ważny eksporter samochodów, statków, półprzewodników i… popkultury. Wystarczy wspomnieć o K-dramach czy K-popie, czyli koreańskiej odmianie muzyki pop, która zdobyła popularność na całym świecie – kultura Korei ma licznych fanów również w Polsce.
Aspirujące gwiazdy K-popu, zanim zadebiutują na scenie, przechodzą przed długie szkolenia. Nie chodzi tylko o śpiew i taniec – uczą się też języków obcych, etykiety i sztuki wystąpień publicznych. Seulska dzielnica Gangnam jest pełna agencji artystycznych, w których młodzi ludzie próbują swoich sił podczas przesłuchań. Co interesujące, wszyscy mężczyźni w świecie K-popu muszą liczyć się z przerwą w karierze – w związku z obowiązkową służbą wojskową, która nie omija nawet najpopularniejszych wykonawców.
Takie podejście do służby wojskowej nie dziwi – oficjalnie konflikt nigdy się nie zakończył, podpisano jedynie zawieszenie broni. O historii i sytuacji kraju nieustannie przypomina omówiona już wcześniej strefa DMZ. Z tą pozostałością wojny koreańskiej wiąże się jednak nieoczywista ciekawostka: strefa zdemilitaryzowana stała się rajem dla dzikich zwierząt. Zaobserwowano tam nawet rzadkie niedźwiedzie himalajskie!
Warto też wiedzieć, że niedawno wszyscy Koreańczycy… stali się młodsi (przynajmniej oficjalnie). Dlaczego? Do 2023 roku Koreańczycy liczyli wiek inaczej niż reszta świata – dziecko w dniu narodzin miało już jeden rok, a kolejny rok dodawało się nie w dniu urodzin, ale 1 stycznia. Wprowadzona reforma zastąpiła tradycyjną metodę międzynarodowym sposobem, a zatem wszyscy mieszkańcy Korei Południowej „odmłodnieli”.
Artykuł powstał we współpracy z Korea Tourism Organization