Batumi, Gruzja © Shutterstock

Gruzja to przede wszystkim piękne średniowieczne monastyry i cerkwie, a także pyszna kuchnia i wyborne wino. Na turystów czekają rozmaite atrakcje oraz wspaniałe górskie i morskie widoki. Zaplanuj idealne wakacje w niezwykłym kraju Kartlów!

Gdzie leży Gruzja?

Gruzja jest państwem położonym na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Od północy graniczy z Rosją, od południa z Armenią i Turcją, a od wschodu z Azerbejdżanem. Zachodnią granicę kraju stanowi wybrzeże Morza Czarnego. Ze względu na wyjątkowe położenie w Gruzji dostępne są zarówno tereny górzyste, jak i nadmorskie.

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Gruzja kojarzona jest ze słońcem, świetną kuchnią i wyśmienitym winem. Kraj ten jest wyjątkowo popularny wśród turystów szukających ciekawszych miejsc na wakacje, podczas których mogą zorganizować wolny czas na wiele różnych sposobów. Państwo to łączy w sobie wiele skrajności, m.in. górskie szlaki i piaszczyste plaże, wielkie miasta i małe osady oraz wyjątkowe zabytki i nowoczesną architekturę. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić podczas pobytu w Gruzji?

Tibilisi, Gruzja © Shutterstock
Tibilisi, Gruzja © Shutterstock

Tbilisi

Stolica Gruzji, z pięknym Starym Miastem i zabytkową dzielnicą Betlemi. Świetną atrakcją są kolejki liniowe, prowadzące na różne punkty widokowe, np. na twierdzę Narikala. Popularnymi miejscami są też m.in. główna ulica Rustaveli, Plac Wolności, Most Pokoju czy pomnik The Chronicle of Georgia.

Klasztor Cminda Sameba (Kazbegi), Gruzja © Shutterstock
Klasztor Cminda Sameba (Kazbegi), Gruzja © Shutterstock

Klasztor Cminda Sameba (Kazbegi)

Malowniczo położony obiekt sakralny, wybudowany na wysokości 2170 m. n.p.m., z największym szczytem Gruzji w tle. Niewielki kościół uchodzi za symbol kraju i jest bezwzględnie jego najsłynniejszą atrakcją. Wejście na szczyt zajmuje ok. godzinę, ale trasa trekkingowa jest wyjątkowo przyjemna. Po drodze można podziwiać wioskę Gergeti z zabytkowymi zabudowaniami.

Batumi

Trzecie co do wielkości miasto w Gruzji, będące głównym centrum rozrywkowym. Słynie z zaskakującego kontrastu biednych slumsów oraz ogromnego przepychu, a także śmiałych, często dość kiczowatych architektonicznych rozwiązań. W mieście ciekawszymi atrakcjami są m.in. nadmorska promenada, plaża, Tańczące Fontanny czy Park Cudów.

Kutaisi, Gruzja © Shutterstock
Kutaisi, Gruzja © Shutterstock

Kutaisi

Jedno z największych miast Gruzji, ze świetnie zachowanymi zabytkami, ciekawymi muzeami oraz licznymi atrakcjami naturalnymi w pobliżu. Szczególnie popularne są m.in. katedra Bagrati, monastyr Gelati oraz Jaskinia Prometeusza.

Mestia

Miasteczko w Swanetii, w którym znajdują się wyjątkowe wieże obronne. Miały za zadanie chronić mieszkańców przed najeźdźcami oraz agresywnymi sąsiadami (Swanowie uchodzą za wybuchowych i porywczych). Chociaż to niewielka miejscowość, jest dostosowana do potrzeb turystów, a do tego zachwyca górskimi krajobrazami.

Góra Kazbek

Góra przez wielu uznawana za najpiękniejszy szczyt Kaukazu. Jest oceniana za dość łatwą do zdobycia, dlatego wielu hobbystów podejmuje próbę wspięcia się na szczyt. Rzeczywiście, nie jest trudno na nią wejść, ale trzeba posiadać odpowiedni sprzęt oraz przygotowanie. Już sam jej widok robi jednak niesamowite wrażenie.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Gori, Gruzja © Shutterstock
Katedra Najświętszej Marii Panny w Gori, Gruzja © Shutterstock

Gori

Rodzinne miasto Stalina, z poświęconym mu muzeum. W okolicy znajduje się także twierdza Gori, która jest nie tylko ciekawym zabytkiem, ale też świetnym punktem widokowym, z oszałamiającym widokiem na Kaukaz. Podczas wizyty warto też zobaczyć m.in. pomnik gruzińskich bohaterów wojennych, kościół św. Archaniołów z pięknym ogrodem oraz cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Gruzję? Pogoda i najlepszy czas na wizytę

Na wschodzie Gruzji panuje klimat zbliżony do śródziemnomorskiego, zaś za zachodzie jest on raczej subtropikalny. Wiele zależy więc od tego, gdzie planuje się pobyt. Ogólnie lata są jednak ciepłe, suche i bezchmurne, a zimy mroźne i śnieżne. W jakim czasie zaplanować urlop?

Gruzja pogoda

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest dość chłodny, szczególnie w górach, gdzie temperatura spada poniżej 0°C i pada śnieg. W tym okresie najlepiej skupić się na sportach zimowych, szczególnie w ośrodkach w regionie Gudauri.
  • Kwiecień-Czerwiec: wiosna przynosi przyjemne ocieplenie (ok. 10-20°C), ale też częstsze opady (w kwietniu i maju). Warunki sprzyjają zwiedzaniu zabytków, eksplorowaniu miast i miasteczek oraz spacerom i trekkingowi na górskich szlakach.
  • Lipiec-Sierpień: lato jest gorące i suche, przede wszystkim na nizinach. Temperatura dochodzi do 30°C, ale bardzo upalne dni są raczej rzadkie. Piękna, słoneczna pogoda jest idealna na plażowanie w Batumi, a także udział w lokalnych festiwalach.
  • Wrzesień-Październik: jesień jest nieco chłodniejsza (ok. 15-25°C), ale cały czas aura jest przyjemna. Świetny moment na późniejszy urlop, spędzony na m.in. spacerach po górach, odkrywaniu lokalnej kuchni i wycieczkach do winnic.
  • Listopad-Grudzień: koniec roku jest chłodniejszy (temperatura spada poniżej 10°C) i bardziej deszczowy, a czasem też i śnieżny (głównie w górach). W przerwach od zwiedzania można rozgrzać się w lokalnych knajpach, a także w gorących źródłach.
Chinkali, Gruzja © Shutterstock
Chinkali, Gruzja © Shutterstock

Co i gdzie jeść w Gruzji?

Kuchnia gruzińska jest niezwykle aromatyczna i bogata w smaku. Łączy w sobie wpływy rozmaitych kultur, m.in. greckiej, rzymskiej, indyjskiej, żydowskiej, bałkańskiej, tureckiej, arabskiej czy rosyjskiej. W potrawach dominują lokalne produkty, głównie warzywa, owoce i mięso dobrej jakości. Ważnym elementem kultury kulinarnej kraju jest też biesiadowanie, czyli spożywanie posiłków w przyjaznej atmosferze. Czego koniecznie musisz spróbować?

  • Chinkali: gruzińskie pierogi w kształcie sakiewek, z mięsnym farszem (z cielęciny lub wołowiny) oraz aromatycznym bulionem.
  • Czkmeruli: danie z kurczaka w gęstym sosie na bazie śmietany i masła, z dodatkiem wielu aromatycznych przypraw, m.in. czosnku i ostrej papryki.
  • Chaczapuri: placek z serem i innymi dodatkami, podawany w różnych odmianach (np. adżarskie ma kształt łódki jest podawane z serem, jajkiem i masłem).
  • Czurczchela: słodka przekąska w formie przypominającej batonika, wytwarzana z masy z orzechów włoskich oraz syropu winogronowego.

W całym kraju jest wiele świetnych restauracji i knajpek z autentyczną kuchnią. Najlepsze chinkali podobno są podawane w El Depo (Kutaisi), miejscu uwielbianym przez Gruzinów. Oczywiście obowiązkowym elementem wakacji w Gruzji jest degustacja wina, np. w Bu & Khari winebar (Batumi), lokalu z klimatycznymi wnętrzami oraz wybornymi daniami z regionalnych produktów.

Gdzie się zatrzymać w Gruzji? Informacje o noclegach

Gruzja jako popularny kraj turystyczny ma szeroką ofertę noclegową, dostosowaną do różnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Ekskluzywną opcją jest np. niezwykle stylowy, pięciogwiazdkowy Stamba Hotel, zaaranżowany w dawnym budynku wydawnictwa w Tbilisi. Zachwyca nie tylko wystrojem, ale też licznymi udogodnieniami oraz najwyższym poziomem obsługi.

Świetnym ośrodkiem jest też np. Boutique Hotel 32, położony tylko 1,5 km od plaży Batumi. Mieści się w przepięknym budynku, z niesamowitym widokiem na morze.

Tanią propozycją będzie z kolei np. Hostel Black Tomato Hostel Kutaisi położony blisko ważnych atrakcji, z nowoczesnymi, schludnymi, kolorowymi pokojami z niezbędnym wyposażeniem.

Zobacz inne wpisy o Gruzji


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?