Rzeka Douro przepływająca przez centrum Porto

Portugalia to gwarancja pięknej pogody, ogromny wybór zachwycających zabytków, a także wyborna kuchnia. Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha tego kraju, wybierz słoneczne Porto. Masz ochotę na wakacje słodkie jak wino, które stąd pochodzi? Zobacz, jak odkrywać to niezwykłe miasto!

Porto: co warto wiedzieć?

Porto to miasto położone w północnej części Portugalii, u ujścia rzeki Duero do Oceanu Atlantyckiego. Jest drugą co do wielkości metropolią w kraju, zaraz po Lizbonie. Stanowi ważny ośrodek gospodarki, edukacji i kultury.

Widok na stare miasto w Porto nad rzeką Duero (Douro)
Stare miasto w Porto © iStock

Pierwotnie miasto zostało założone przez Celtów lub Rzymian – pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z V wieku. Przez wieki było podbijane przez różne nacje, m.in. Swebów, Wizygotów i Maurów. W 868 zostało przyłączone do Portugalii.

W średniowieczu Porto było ważnym ośrodkiem handlowym i zyskało rozpoznawalność w całej Europie przez wyborne lokalne wino. Stało się tak dzięki temu, że w 1387 Jan I, król Portugalii, poślubił Filipę Lancaster zawierając sojusz portugalsko-angielski. Angielscy kupcy wypromowali miejscowy trunek na całym świecie.

Odpocznij w Porto

Miasto zachwyca zróżnicowaną architekturą. Podczas przechadzek możesz podziwiać zabytki w historycznym centrum, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznym widokiem są też kolorowe, wąskie domy zdobione tradycyjnymi kafelkami azulejo.

Porto przyciąga turystów swoją unikalną atmosferą, zabytkami i kulturą, ale przede wszystkim możliwością skosztowania wyśmienitego wina w towarzystwie portugalskich przysmaków.

Detal kamienic w Porto z elewacjami wyłożonymi płytkami azulejo
Kamienice z elewacjami wyłożonymi płytkami azulejo © iStock

Z czego znane jest Porto?

Miasto Porto przede wszystkim jest kojarzone z odmianą wina, którego nazwa bezpośrednio zawiązuje do swojego miejsca produkcji. Zwykle słodkie lub półsłodkie porto jest wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro. Alkohol dojrzewa i jest butelkowany w mieście Vila Nova de Gaia. W zależności od odmiany może przyjmować barwę od ciemnoczerwonej do słomkowej. Wszystkie rodzaje mają mocny aromat wanilii i dębu, a także charakterystyczny, korzenny posmak.

Kolejnym symbolem Porto są unikalne, urokliwe kolorowe domki zdobione tradycyjnymi portugalskimi kafelkami ceramicznymi azulejo. Niezwykły klimat ma także Ribiera, czyli nadbrzeżna dzielnica z wąskimi uliczkami. Najsłynniejszym obiektem architektonicznym jest z kolei Most Dom Luís I, zaprojektowany przez ucznia Gustave’a Eiffela.

Miasto słynie także z barwnego nocnego życia, któremu towarzyszą poruszające dźwięki tradycyjnej muzyki fado – melancholijnych pieśni wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Po zmroku z przyjemnością będziesz odwiedzać klimatyczne kawiarenki, bary i kluby w takich dzielnicach jak Baixa czy Ribiera.

Widok na starą dzielnicę Ribiera w Porto nad brzegiem rzeki Duero (Douro)
Charakterystyczne domy Ribiery brzegiem Duero © iStock

Główne atrakcje Porto: co musisz zobaczyć?

Porto nie jest wielkim miastem, ale zdecydowanie trudno się w nim nudzić – niezależnie od tego, czy ma się cały tydzień, czy tylko kilka dni. Podczas odwiedzin koniecznie musisz uwzględnić w swoich planach najsłynniejsze atrakcje Porto. Co zobaczyć?

Ponte Dom Luis I

Ten dwukondygnacyjny most stalowy nazwany na cześć króla Ludwika I jest znakiem rozpoznawczym miasta. Został wybudowany w XIX w. Pierwotnie miał być zaprojektowany przez Gustave’a Eiffela, ale jego propozycja została odrzucona. Ostatecznie jego autorem został jednak jego uczeń, Théophile Seyrig. Na niższy poziom dostaniesz się z Ribiery, zaś na wyższy – schodami lub kolejką. Na górze możesz liczyć na wspaniały widok na miasto.

Ribeira

Jedna z najsłynniejszych dzielnic Porto, ciągnąca się wzdłuż rzeki Douro. Stanowi część historycznego centrum, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznie wąskie, brukowane uliczki są wypełnione klimatycznymi barami i restauracjami z lokalnymi przysmakami. Podczas zwiedzania koniecznie udaj się m.in. na plac Praça da Ribeira oraz jedną z najstarszych ulic w mieście – Rua da Fonte Taurina. Podczas spaceru zobaczysz aż 6 mostów, a także możesz zrobić niesamowite zdjęcia kolorowych kamieniczek odbijających się w wodzie.

Widok na most Ponte Dom Luis I w Porto
Ponte Dom Luis I © iStock

Dworzec Porto-São Bento

Główny dworzec kolejowy w Porto z 1916 roku jest bogato zdobiony kaflami ceramicznymi azulejo. Mozaiki przedstawiają istotne sceny z historii Portugalii. Do ich stworzenia wykorzystano aż ponad 20000 elementów. Dworzec znajdziesz przy Praça de Almeida Garrett, czyli w samym centrum miasta. Nie jest tylko atrakcją turystyczną – działają tutaj 4 perony kolejowe oraz stacja metra.

Casa do Infante

Casa do Infante (Dom Księcia), znany również pod nazwą Alfândega Velha (Stary Dom Celny), jest zabytkowym domem z XIV wieku. Początkowo był mennicą, ale później wykorzystywano go do różnych celów. W XVII wieku został gruntownie przebudowany. Nazwa obiektu nawiązuje do tego, że rzekomo w miejscu tym w 1394 roku narodził się książę Henryk Żeglarz – trzeci syn króla Jana I i Filipy Lancaster, nazywany ojcem morskiej potęgi Portugalii.

Katedra Sé

Jedna z najważniejszych i najstarszych świątyni w Porto – jej budowa rozpoczęła się w XII w. Ponieważ w kolejnych wiekach była wielokrotnie przebudowywania, stanowi niezwykłą mieszankę stylów architektonicznych. Widać w niej zarówno elementy romańskie, gotyckie, jak i barokowe czy rokoko. We wnętrzu dostrzeżesz także okazałe mozaiki z azulejo.

Górująca nad starym miastem katedra Se w Porto
Katedra Sé góruje nad domami starego miasta © iStock

Wieża Kleryków (Torre dos Clérigos)

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Porto z XVII w. Zwróć na nią uwagę nie tylko ze względu na ciekawą bryłę architektoniczną (wyraźne inspiracje włoskimi dzwonnicami), ale też niesamowity widok – na szczycie znajdują się dwa tarasy widokowe, z których możesz podziwiać panoramę miasta. Wieża ma 75,6 m i żeby się na nią dostać, musisz pokonać ok. 250 stopni. Podczas wchodzenia zobaczysz carillion, czyli specjalny instrument składający się z 49 dzwonów.

Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves

Najsłynniejszy obiekt muzealny w mieście, z bogatą ekspozycją obejmującą prace artystów z całego świata. Zalicza się go do jednego z najważniejszych instytucji tego typu na świecie. Wyróżnia się wspaniałą kolekcją sztuki, ale jest też wyjątkowy pod względem architektonicznym – został zaprojektowany przez słynnego portugalskiego projektanta Alvaro Siza Vieira. Budynek dodatkowo otacza piękny 18-hektarowy park, w którym możesz wypoczywać rozkoszując się widokiem egzotycznych roślin.

Księgarnia Lello (Livraria Lello)

Lubisz książki? To idealne miejsce dla Ciebie. Księgarnia jest uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Skojarzenia z filmami fantasy są jak najbardziej trafne – miejsce to zainspirowało m.in. J.K. Rowling przy pisaniu serii książek o czarodzieju Harrym Potterze. Kręte, drewniane, rzeźbione schody, półki wypełnione aż po sufit księgami z różnych epok, witraże i inne dekoracje sprawią, że poczujesz się jak w magicznej krainie.

Widok na ogród i Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves w Porto
Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves © iStock

Degustacja wina

Obowiązkowym elementem pobytu w Porto powinna być degustacja wina. Najsłynniejsze piwnice mieszczą się w Vila Nova de Gaia, czyli w pobliżu miasta. W samym Porto bez problemu znajdziesz jednak wiele barów, w których zostaniesz poczęstowany kilkoma odmianami tego trunku w towarzystwie melodii fado i wyśmienitych lokalnych przekąsek. Szybko zauważysz, że ceny udziału w degustacji wina są różne – jak możesz się domyślić, im droższa przyjemność, tym alkohol będzie lepszej jakości.

Przejażdżka zabytkowym tramwajem

Piesze zwiedzanie Porto będzie nie lada wyzwaniem nawet dla najbardziej wprawionych turystów. Jeśli chcesz nieco szybciej i wygodniej poruszać się po mieście, wsiądź do kolorowego, odrestaurowanego tramwaju turystycznego. Linie 1, 18 i 22 pozwolą Ci zobaczyć najpiękniejsze miejsca w centrum, a sama przejażdżka jest miłym doświadczeniem.

Zaplanuj zwiedzanie Porto

Pogoda w Porto: najlepszy czas na odwiedziny

Porto posiada klimat śródziemnomorski przybrzeżny, z łagodnymi, ciepłymi latami i zimami. Średnia roczna temperatura wynosi 20°C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień, zaś najzimniejszym – styczeń. W ciągu roku odnotowuje się średnio ok. 147 deszczowych dni, z czego większość przypada na pierwszy kwartał.

Zabytkowy tramwaj stojący na ulicy w centrum Porto
Zabytkowy tramwaj w Porto © iStock

Pogoda Porto styczeń

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 14°
  • Umiarkowane warunki, częste opady.

Pogoda Porto luty

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 16°C
  • Temperatura rośnie, ale nadal pogoda jest dość zimowa.

Pogoda Porto marzec

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 17°C
  • Można zauważyć pierwsze oznaki wiosny, pogoda sprzyja spacerom.

Pogoda Porto kwiecień

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 19°C
  • Roślinność kwitnie, dni stają się coraz cieplejsze, zaczynają pojawiać się pierwsi turyści.

Pogoda Porto maj

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 22°C
  • Pogoda jest idealna do zwiedzania, spacerów i innych aktywności na świeżym powietrzu – świetny moment na tani urlop, wolny od tłumów.

Pogoda Porto czerwiec

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 24°C
  • Zaczyna się sezon wakacyjny, centrum miasta oraz plaże zapełniają się ludźmi.

Pogoda Porto lipiec

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 27°C
  • Szczyt sezonu z pogodą idealną dla miłośników słońca i wypoczynku na plaży.

Pogoda Porto sierpień

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 28°C
  • Najcieplejszy miesiąc w roku, dni bywają dość upalne, ale nadal przyjemne.

Pogoda Porto wrzesień

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 26°C
  • Temperatura spada, a sezon turystyczny powoli się kończy.

Pogoda Porto październik

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 22°C
  • Początek pięknej, ciepłej, łagodnej jesieni.

Pogoda Porto listopad

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 18°C
  • Nadchodzą chłodniejsze dni, które dla Polaków są jednak nadal całkiem przyjemne.

Pogoda Porto grudzień

  • Średnia temperatura w ciągu dnia: 14°C
  • Pierwszy zimowy miesiąc, w którym w mieście wyraźnie można poczuć ducha nadchodzących Świąt.
Ulica w Porto z widokiem na Torre dos Clerigos
Centrum Porto z Wieżą Kleryków na horyzoncie © iStock

Kiedy najlepiej jechać do Porto?

Wybór terminu wyjazdu do Porto powinien być uzależniony od Twoich preferencji i możliwości. Chcesz spędzić prawdziwe portugalskie lato, wygrzewając się w słońcu, korzystając z plaż i rozkoszując się ciepłymi nocami przy dźwiękach tęsknego fado? Zaplanuj urlop na szczyt sezonu – lipiec, sierpień lub wrzesień.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by nieco zaoszczędzić na zakwaterowaniu i przelocie, pomyśl o wakacjach poza sezonem. Najlepszym wyborem będzie kwiecień i maj, ale w październiku nadal jest dość ciepło. Do tego odpoczniesz od tłumów. Co ciekawe, najtańsze bilety lotnicze do Porto można znaleźć w styczniu. Taka wycieczka to oryginalny pomysł na ferie zimowe – wtedy po prostu skupisz się na zwiedzaniu.

Widok pasteis de bacalhaus, czyli krokiecików z dorsza w jednym ze sklepów w Porto
Pastéis de bacalhau w jednym ze sklepów w Porto © iStock

Porto: co i gdzie jeść?

W Porto poznasz typowo portugalską kuchnię. To właśnie stąd pochodzi wiele narodowych dań, takich jak np. dorsz à la Gomes de Sá. Podstawą serwowanych potraw są dary oceanu, czyli ryby i owoce morza. Możesz też wybierać spośród różnych przysmaków mięsnych oraz warzywnych. Ważnym dodatkiem są oczywiście typowe dla kuchni śródziemnomorskiej oliwki i świeże zioła.

Co zjeść w Porto?

Portugalskie kulinaria są mocno zróżnicowane, dlatego z pewnością wybierzesz coś, co spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak chcesz jak najlepiej poznać to miejsce także od tej strony, odważ się sprawdzić przynajmniej kilka tradycyjnych dań. Zaliczają się do nich m.in.:

  • zupa caldo verde – pożywna potrawa przygotowana z ziemniaków, kapusty i kiełbasy chouriço;
  • francesinha – zapiekana kanapka z kiełbasą, szynką, wołowiną i serem, podawana w sosie pomidorowo-piwnym;
  • bolinhos de bacalhau – pulpety z ziemniaków, dorsza, jajek, pietruszki i cebuli;
  • tripas à moda do Porto – gulasz z flaków, z białą fasolą, cebulą i marchewką;
  • queijo serra da estrela – ser wytwarzany w górach Serra da Estrela o charakterystycznie słodkim, lekko kwaśnym smaku;
  • pastéis de nata – babeczki z ciasta francuskiego z kremem budyniowym;
  • bacalhau – dorsz zapiekany z jajkiem i ziemniakami;
  • cozido a Portuguesa – mięsno-warzywny gulasz z ryżem;
  • caldeirada – gęsta zupa ryba z dorsza, tuńczyka lub okonia.
Francesinha, czyli jeden z przysmaków charakterystycznych dla Porto, na talerzu w restauracji
Francesinha © iStock

Gdzie zjeść w Porto?

W Porto znajdziesz wiele świetnych restauracji. Wybieraj te serwujące tradycyjne dania, wykorzystujące lokalne produkty. Wyjątkowe menu oferują m.in. Petisqueira Voltaria oraz Camafeu.

Prawdziwe kanapki francesinha w najlepszym wydaniu dostaniesz w knajpce A Sandeira, a wyśmienitą kawę – w stylowej kawiarni Cafe Majestic.

Planujesz romantyczną kolację po dniu pełnym wrażeń? Wybierz Wine Quay Bar, z pięknym widokiem na ocean. Przed snem skuś się także na lampkę wina w Praia da Luz, klimatycznym lokalu przy plaży.

Jak pić Porto?

Jeśli chcesz skosztować prawdziwego porto, zacznij od degustacji. Najlepiej udaj się do piwnic w Vila Nova de Gaia, czyli miasta położonego po drugiej stronie rzeki. Dopiero gdy poznasz w ten sposób smak tego trunku, możesz śmielej eksperymentować z różnymi rodzajami i wariantami.

Kieliszek wina porto stojący na tarasie z widokiem na miasto Porto
Porto z perspektywy kieliszka porto © iStock

Porto pije się w określony sposób, w zależności od jego odmiany:

  • wytrawne i półsłodkie podaje się jako aperitif przed posiłkiem, na wzmocnienie apetytu (powinno być schłodzone do ok. 12 °C);
  • słodkie jest traktowane jako deser po posiłku (powinno mieć naturalną temperaturę lub delikatnie niższą, ok. 18 °C).

Zwiedzanie Porto w 3 dni: jak zaplanować?

W Porto znajdziesz wiele atrakcji, ale nie oznacza to, że potrzebujesz dużo czasu, by je dobrze poznać. Masz tylko 3 dni, bo np. wybierasz się na weekend albo planujesz objazdowe wakacje? To w zupełności wystarczy.

Trudno jest zaproponować uniwersalny plan zwiedzania, ponieważ każdy ma inne preferencje i oczekiwania co do wakacji. Najrozsądniej jest przejrzeć wszystkie najpopularniejsze i wybrać te, które najbardziej Cię interesują. Następnie sprawdź, gdzie są zlokalizowane i pogrupuj je względem odległości.

Panorama ujścia Duero do Atlantyku, z latarnią morską Felgueiras i plażą do Carneiro
Latarnia morska Felgueiras i plaża Carneiro © iStock

Naszym zdaniem, jeśli chcesz zobaczyć Porto w 3 dni, Twój plan może wyglądać następująco:

  • Dzień 1. – Centrum (Torre dos Clérigos i Kościół Kleryków, księgarnia Lello, Plac Wolności [Praça da Liberdade], Kościół św. Ildefonsa, stacja kolejowa São Bento, katedra Katedra Sé i Ribiera).
  • Dzień 2. – Vila Nova de Gaia (wycieczka degustacyjna do piwnic z prawdziwym porto, most Ponte Luís I, rejs po rzece Douro).
  • Dzień 3. – Guimarães i plaża Espinho (średniowieczny zamek; wypoczynek w nadmorskim kurorcie).

Plaże w Porto: najlepsze miejsca do relaksu

Porto to nie tylko wspaniałe zabytki, urokliwe uliczki i klimatyczne knajpki. W przerwie od zwiedzania chętnie poopalałbyś się na plaży i popływał w ciepłej wodzie? Możesz wybierać spośród wielu wspaniałych miejsc, na których w pełni się odprężysz.

Widok znad Oceanu Atlantyckiego na Praia de Matosinhos niedaleko Porto
Praia de Matosinhos © iStock

Praia Das Pastoras, Praia Do Carneiro, Praia Do Ourigo, Praia Dos Ingleses i Praia Da Luz

Kilka blisko położonych plaż, niedaleko centrum Porto. Łatwo do nich dojedziesz – wystarczy, że wsiądziesz w tramwaj nr 1 lub jeden z autobusów STCP.

Praia De Gondarém, Praia Do Molhe i Praia Do Homem Do Leme

Plaże idealne na spacer, wypicie drinka czy relaks przy czymś smacznym. Działa przy nich wiele dobrych restauracji z pięknym widokiem na morze. Dodatkową atrakcją na Praia do Molhe, jest Pergola da Foz, czyli efektowna balustrada z lat 30.

Praia De Matosinhos i Praia Internacional

Plaże mieszczą się w okolicznej miejscowości, Matosinhos. Dojedziesz do nich metrem z centrum Porto. Jeśli lubisz mniej oblegane miejsca, wybierz Praia Internacional. Kiedy zaś wolisz duże, piaszczyste plaże albo chcesz wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem po deptaku, wybierz Praia de Matosinhos. W sezonie możesz na niej wynająć sprzęt do sportów wodnych.

Widok mostu Ludwika I (Ponte dom Luis I) i Duero w centrum Porto z lotu ptaka
Ponte Dom Luis I z niecodziennej perspektywy © iStock

Porto oczaruje Cię swoim klimatem. Jako serce portugalskiej historii i kultury, pozwoli Ci w pełni zrozumieć ten wyjątkowy kraj oraz jego naród. Zaplanuj wakacje obfitujące w niezapomniane wrażenia, piękne widoki oraz oszałamiające smaki i aromaty!

Sprawdź loty i noclegi w Porto

Przeczytaj więcej o Porto


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?