Bruksela © Shutterstock

Bruksela jest ważnym ośrodkiem politycznym, ale też niezwykłym miastem pełnym zabytków, muzeów i innych atrakcji. Zaplanuj pobyt w stolicy Belgii!

Bruksela jest miastem pełnym zabytków, muzeów, galerii oraz rozmaitych atrakcji. Łączy zabytkową i nowoczesną architekturę, zachwycając bogatym dziedzictwem historycznym oraz kulturowym. Zobacz, dlaczego warto poznać bliżej główną siedzibę instytucji Unii Europejskiej!

Gdzie leży Bruksela?

Bruksela jest stolicą Belgii, a także Unii Europejskiej. Jest również siedzibą króla, parlamentu belgijskiego, NATO i Euroatomu. Miasto leży w środkowej części kraju, nad rzeką Zenne. Stanowi ważny ośrodek polityczny, handlowy, finansowy, kulturalny oraz naukowy.

Co warto zobaczyć w Brukseli?

Stolica Belgii przyciąga turystów nie tylko piękną architekturą z różnych epok, ale też m.in. licznymi muzeami, spektakularnymi instalacjami artystycznymi, efektownymi muralami czy malowniczymi parkami. Miasto ma wyjątkową atmosferę, a ponieważ centrum spokojnie można obejść na piechotę, warto się w nim zanurzyć. Które punkty koniecznie trzeba uwzględnić w planie zwiedzania?

Grand Place Bruksela © Shutterstock
Grand Place Bruksela © Shutterstock

Grand Place Bruksela

Grote Markt, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest uznawany za jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Otaczają go wyjątkowe, zabytkowe obiekty, takie jak m.in. spektakularny gotycki ratusz z XV w., Dom Królewski (siedziba władz miejskich), a także efektowne gildie kupieckie.

Atomium Bruksela

Futurystyczna konstrukcja, będąca jednym z symboli Brukseli. Instalacja z 1958 roku, wybudowana z okazji wystawy Expo 58 – przedstawia atom żelaza, powiększony 165 miliardów razy. Obiekt można zwiedzać także wewnątrz, ponieważ zaaranżowano w nim m.in. wystawy, sale konferencyjne oraz punkty widokowe.

Manneken Pis Bruksela © Shutterstock
Manneken Pis Bruksela © Shutterstock

Manneken Pis Bruksela

„Sikający chłopiec”, czyli najsłynniejsza atrakcja Brukseli. Niewielki pomnik-fontanna z brązu autorstwa Hieronima Duquesnoya Starszego, która jest symbolem belgijskiego poczucia humoru. W pobliżu znajduje się muzeum, w którym można poznać historię pomnika i zobaczyć kolekcję jego strojów – przy różnych okazjach chłopcu zakładane są tematyczne ubranka.

Parlament Europejski Bruksela

Siedziba instytucji Unii Europejskiej, w którym odbywają się posiedzenia rady oraz podejmowane są jedne z najważniejszych decyzji. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających, w dodatku za darmo. Wewnątrz zaaranżowano m.in. centrum informacyjne Parlamentarium, z interaktywnymi wystawami pomagającymi lepiej zrozumieć rolę Parlamentu Europejskiego.

Pałac Królewski Bruksela © Shutterstock
Pałac Królewski Bruksela © Shutterstock

Pałac Królewski Bruksela

Monumentalny Palais Royal jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej. Piękny neoklasycystyczny budynek z XIX w. warto obejrzeć nie tylko z zewnętrz. Wnętrza kryją bogato zdobione sale (m.in. Tronowa, Lustrzana czy Ogłoszeń), z licznymi malowidłami, rzeźbami, obrazami i freskami. Pałac jest dostępny dla turystów zwykle od końca lipca do września. W okolicy znajdują się również piękne ogrody oraz Park Bruksela, idealne na spacer.

Mont des Arts Bruksela

Wzgórze Sztuki w Brukseli to jedno z najciekawszych zakątków miasta, które stanowi połączenie kultury, sztuki i architektury. Jest wspaniałym miejscem na relaksującą przechadzkę. W pobliżu znajduje się wiele muzeów i galerii sztuki, a także wzniesienie, z którego można podziwiać najpiękniejszy widok na miasto.

Katedra św. Michała i św. Guduli Bruksela © Shutterstock
Katedra św. Michała i św. Guduli Bruksela © Shutterstock

Katedra św. Michała i św. Guduli Bruksela

Imponująca gotycka katedra z XI-XV w., będąca jedną z najważniejszych świątyń w kraju, bowiem była m.in. miejscem koronacji królów. We wnętrzu można zobaczyć niesamowite organy, barokowe rzeźbione konfesjonały oraz niezwykłe witraże z XVI w.

Muzeum Sztuki Dawnej Bruksela (Musée Royaux des Beaux-Arts)

Jedno z najważniejszych muzeów w kraju, w którym wystawione są dzieła z okresu od średniowiecza do XIX w. Na miejscu można podziwiać prace takich słynnych artystów jak m.in.: Peter Paul Rubens, Pieter Bruegel Starszy czy Anthony van Dyck.

Kiedy najlepiej odwiedzić Brukselę?

W Brukseli panuje klimat, który określa się jako umiarkowanie ciepły. Lata są przyjemne i częściowo zachmurzone, a zimy bardzo zimne, wietrzne i pochmurne. W jakich miesiącach warunki pogodowe najbardziej sprzyjają zwiedzaniu?

Pogoda Bruksela

  • Styczeń-Marzec: początek roku jest chłodny (ok. 3-10°C) i deszczowy. Przy takiej aurze lepiej skupić się na zwiedzaniu zabytków, muzeów i galerii sztuki.
  • Kwiecień-Czerwiec: wiosną dni zaczynają być coraz cieplejsze (ok. 10-20°C) i bardziej słoneczne. Pogoda sprzyja spacerom po parkach oraz eksploracji różnych zakamarków miasta.
  • Lipiec-Sierpień: lato jest przyjemnie ciepłe (ok. 25-30°C) i wilgotne. Stolica Belgii tętni życiem, ponieważ odbywają się w niej liczne festiwale oraz inne eventy.
  • Wrzesień-Październik: jesień przynosi ochłodzenie (ok. 10-18°C) oraz częste opady deszczu. Kiedy pogoda nie będzie dopisywać, zamiast zwiedzania można oddać się degustacji lokalnych przysmaków oraz wybornego piwa.
  • Listopad-Grudzień: koniec roku jest coraz chłodniejszy (ok. 0-8°C), deszczowy i często śnieżny. Miasto ma swój urok, ponieważ wypełnia je bożonarodzeniowa atmosfera. Podczas pobytu koniecznie trzeba odwiedzić jarmarki świąteczne.
Tradycyjne frytki belgijskie z majonezem © Shutterstock

Gdzie zjeść w Brukseli?

Kuchnia Belgijska pod wieloma względami jest podobna do francuskiej, ale ma też swoje cechy charakterystyczne. Przede wszystkim dania są duże i syte. Popularne są potrawy z rybami i owocami morza, ale też mięsem oraz warzywami (głównie ziemniakami). Kraj słynie również z wyśmienitej czekolady oraz piwa. Jakie przysmaki warto degustować podczas pobytu w stolicy?

  • Belgijskie frytki: grubo cięte frytki z ziemniaka, smażone dwukrotnie (w różnych temperaturach), na tłuszczu zwierzęcym. Są chrupkie i mają miękkie wnętrze. Podaje się je z różnymi sosami, głównie majonezem i keczupem.
  • Moules-frites: małże gotowane w białym winie, czosnku i ziołach, serwowane z frytkami.
  • Carbonnades a la bruxelloise: gulasz wołowy z mięsa wołowego, cebuli, piwa belgijskiego i przypraw, podawany z frytkami lub kluseczkami.
  • Wafle belgijskie: słodkie gofry podawane na różne sposoby, m.in. z owocami, bitą śmietaną, czekoladą czy syropem klonowym.

Najlepsze frytki w mieście zjesz podobno w Maison Antoine. Klasyczne brukselskie potrawy czekają na Ciebie z kolei np. w bistro Chez Richard. Na piwo koniecznie udaj się zaś do słynnego baru Delirium Café, który serwuje ponad 2000 gatunków tego złocistego trunku.

Gdzie można się zatrzymać w Brukseli?

Bruksela jako stolica kraju ma szeroką, zróżnicowaną ofertą noclegową.

Idealną opcją dla miłośników luksusu będzie np. pięciogwiazdkowy Rocco Forte Hotel Amigo, położony przy Wielkim Placu, tylko 200 metrów od Manneken Pis. Pokoje z wyjątkowo eleganckim wystrojem są doskonale wyposażone, a obiekt daje dostęp do wielu udogodnień.

Popularnym miejscem jest np. trzygwiazdkowy Hotel Made In Louise położony tylko 300 metrów od ulicy Avenue Louise. Wyróżnia się nowoczesnym, oryginalnym wystrojem i wysokim poziomem obsługi.

Budżetową opcją będzie natomiast np. Hostel The Classic by 2GO4 Grand Place w świetnej lokalizacji, w samym centrum miasta. Oferuje schludne pokoje, klimatyczny wystrój i wyjątkowo przystępne ceny.

Zobacz inne wpisy o Brukseli


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?