Frankfurt nad Menem jest miastem wysokich wieżowców i biznesu, ale też ostoją sztuki i kultury. Chociaż zostało zniszczone podczas wojny, wiele zabytków pięknie odrestaurowano, a inne zastąpiono efektowną nowoczesną architekturą. Zaplanuj idealny pobyt w mieście Goethego i Gutenberga!

Gdzie leży Frankfurt?

Frankfurt nad Menem to miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży po obu stronach rzeki Men, u stóp gór Taunus. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym, a także jedną z najważniejszych metropolii finansowych na świecie oraz znanym centrum wystawienniczym. Ze względu na swoje korzystne położenie stanowi ważny węzeł komunikacyjny.

Atrakcje we Frankfurcie. Co warto zobaczyć?

Frankfurt nad Menem słynie z międzynarodowych targów, a także ogromu wystaw, galerii i obiektów muzealnych. W mieście regularnie odbywają się rozmaite festiwale, ściągające uczestników z całego świata. Przy tym zachwyca licznymi zabytkami oraz urokliwymi miejscami, idealnymi na spacery. Gdzie szczególnie warto się udać?

Römer Frankfurt, Niemcy © Shutterstock
Römer Frankfurt, Niemcy © Shutterstock

Römer Frankfurt

Imponujący gmach ratusza, wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. Dawniej był posiadłością bogatej francuskiej rodziny kupieckiej. Stał się własnością miasta w 1405 r. W kolejnych dekadach dołączano do niego przylegające obiekty, co doprowadziło do stworzenia rozbudowanego kompleksu. Turyści mogą zwiedzać bogato zdobione wnętrza, w tym m.in. Salę Cesarską, w której odbywały się koronacje niemieckich królów.

Commerzbank – Main Tower Frankfurt, Niemcy © Shutterstock
Commerzbank – Main Tower Frankfurt, Niemcy © Shutterstock

Commerzbank – Main Tower Frankfurt

Jeden z symboli Frankfurtu. Najwyższy biurowiec w mieście, wybudowany w latach 1994-1997. Jako pierwszy w Europie przekroczył granicę 300 m wysokości. Turyści mogą wjechać na taras widokowy, by podziwiać panoramę miasta.

Städel Museum Frankfurt

Jedna z najważniejszych galerii sztuki w Niemczech. Wystawa obejmuje ponad 3 tys. wybitnych europejskich dzieł malarskich powstałych na przestrzeni siedmiu wieków, od początku XIV w., przez w późny gotyk, renesans, barok, aż po XIX, XX i XXI wiek. Można na niej zobaczyć prace m.in. Lucasa Cranacha czy Sandro Botticellego.

Stara Opera – Alte Oper Frankfurt, Niemcy © Shutterstock
Stara Opera – Alte Oper Frankfurt, Niemcy © Shutterstock

Stara Opera – Alte Oper Frankfurt

Eklektyczny obiekt z końca XIX w., z przewagą elementów klasycystycznych. Została odbudowana na przełomie lat 70. i 80. Miejska opera mieści się w pobliskim nowoczesnym budynku, a obiekt ten obecnie jest siedzibą frankfurckiej radiowej orkiestry symfonicznej. Jego okolica pozwala poczuć przedwojenny klimat miasta.

Zeil Frankfurt

Główna ulica handlowa Frankfurtu, przy której znajdują się dziesiątki sklepów, kawiarni i restauracji. Miejsce spotkań, tętniące życiem w dzień i w nocy. Ponieważ dawne zabudowania zostały doszczętnie zniszczone w czasie wojny, jest wypełniona nowoczesną, awangardową architekturą. Przez jej środek biegnie aleja drzewek i ławeczek.

Nadbrzeże Menu Frankfurt

Wiele miejsc na nadbrzeżu Menu z powodzeniem zaadaptowano do wypoczynku i rekreacji. Mieszczą się na nim bary, zadbane strefy relaksu z leżakami, a także przystanie statków wycieczkowych.

Dom Goethego Frankfurt

Dom rodzinny słynnego poety Johanna Wolfganga von Goethego, autora m.in. „Cierpień młodego Wertera”. Został odbudowany w latach 40 i 50. i z czasem odtworzono jego wystrój, aranżując w nim muzeum poświęcone pisarzowi.

Palmengarten Frankfurt, Niemcy © Shutterstock
Palmengarten Frankfurt, Niemcy © Shutterstock

Palmengarten Frankfurt

Największy ogród botaniczny w Niemczech, otwarty od 1871 r. Mimo burzliwej historii, został zrekonstruowany w 1992 r. Można w nim podziwiać tysiące roślin, w tym także tropikalnych i subtropikalnych, uprawianych na zewnątrz lub w specjalnych klimatyzowanych szklarniach.

Frankfurt ZOO, Niemcy © Shutterstock
Frankfurt ZOO, Niemcy © Shutterstock

Frankfurt ZOO

Ogród Zoologiczny działający od 1858 roku, będący drugim najstarszym tego typu obiektem w Niemczech (zaraz po berlińskim ZOO). Na ponad 11 hektarach hodowane jest ponad 4500 zwierząt. Świetna rozrywka dla rodzin z dziećmi, ale też idealne miejsce na relaksujący spacer.

Kiedy najlepiej odwiedzić Frankfurt? Pogoda we Frankfurcie

We Frankfurcie panuje umiarkowany klimat oceaniczny. Lata są ciepłe i raczej słoneczne, a zimy zimne i wietrzne. Przez cały rok obserwuje się częściowe zachmurzenie. W jakim czasie dobrze zaplanować wyjazd?

Pogoda Frankfurt nad Menem

  • Styczeń – marzec: początek roku jest chłodny (ok. -1-10°C), z częstymi opadami deszczu i śniegu. W tym czasie można skupić się na zwiedzaniu muzeów oraz degustowaniu lokalnych przysmaków.
  • Kwiecień – czerwiec: wiosną jest przyjemnie ciepło (ok. 10-20°C), a parki i ogrody pięknie się zazieleniają. Warunki są idealne np. na spacery w Palmengarten oraz podziwianie zabytkowych budynków.
  • Lipiec – sierpień: lato to najcieplejszy okres w roku (ok. 18-30°C), ze sporadycznymi opadami. Pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu oraz wypoczynku na nadbrzeżu Menu.
  • Wrzesień – październik: jesienią temperatury spadają (ok. 10-20°C), ale nadal można cieszyć się słoneczną, ciepłą pogodą. Parki zachwycają złocistymi kolorami, tworząc niezwykły krajobraz.
  • Listopad – grudzień: koniec roku jest chłodniejszy (ok. 0-7°C), a miasto często spowija mgła. W tym czasie warto jednak wybrać się na słynny jarmark bożonarodzeniowy Frankfurter Weihnachtsmarkt, a także można korzystać z wielu świątecznych atrakcji.
Frankfurter Kranz, Niemcy © Shutterstock
Frankfurter Kranz, Niemcy © Shutterstock

Gdzie i co zjeść we Frankfurcie?

Kuchnia niemiecka głównie opiera się na mięsie – wieprzowinie, cielęcinie, wołowinie, baraninie, dziczyźnie i drobiu. Tradycyjne potrawy są tłuste, syte, często oblane gęstymi sosami. Zwykle towarzyszy im złociste piwo albo apfelwein, czyli kwaskowaty jabłkowy cydr. Które potrawy są typowe dla Frankfurtu?

  • Grüne Soße: zielony sos przyrządzany z ziół (nać pietruszki, szczypiorek, rzeżucha, krwiściąg mniejszy, trybula, ogórecznik lekarski, szczaw i melisa), spożywany zwykle z ziemniakami oraz sznyclem lub jajkami na twardo.
  • Frankfurter Würstchen: krótkie, cienkie kiełbaski z wieprzowiny, nazywane też po prostu Frankfurterkami; serwuje się je najczęściej parzone lub wędzone, z musztardą i chrzanem, a także ziemniakami albo pieczywem.
  • Handkäse Music: danie z sera twarogowego wytwarzanego w Hesji, podanego z cebulą, octem, olejem i pieczywem.
  • Frankfurter Kranz: tort warstwowy z biszkoptu lub ciasta piaskowego, z masą maślaną i krokantem z orzechów.

Świetne tradycyjne frankfurckie jedzenie oraz wyborny apfelwein serwowane są w restauracji Daheim im Lorsbacher Thal. Mieści się poza centrum, ale warto się do niej wybrać ze względu na piękną okolicę oraz wyjątkową historię – w miejscu tym wytwarza się jedne z najlepszych cydrów w mieście już od początku XIX w.

Urokliwą kawiarnią jest z kolei Goldene Waage, mieszcząca się w historycznym, renesansowym budynku. Można w niej skosztować tradycyjne frankfurckie wypieki i napić się aromatycznej kawy.

Noclegi we Frankfurcie

We Frankfurcie dostępnych jest wiele miejsc noclegowych o bardzo dobrym standardzie.

Schludne, nowoczesne pokoje w dobrych cenach można wynająć np. w a&o Frankfurt Ostend. Obiekt znajduje się w pobliżu popularnych atrakcji, ok. 3,5 km od Domu Goethego i ok. 3,8 km od Städel Museum.

Zakwaterowanie o wysokim standardzie zapewnia z kolei np. Hilton Frankfurt Airport. Nowoczesny obiekt należący do słynnej sieci mieści się w efektownym, futurystycznym budynku, blisko lotniska.

Nowoczesne, designerskie pokoje są dostępne również w ośrodku Grand Hotel Downtown, położonym zaledwie 100 m od głównego dworca kolejowego. Jego goście mogą korzystać z rozmaitych udogodnień, m.in. sauny.

Zobacz nasze artykuły o Frankfurcie i Niemczech


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?