Nabrzeże starego portu w Bari o zachodzie słońca

Stolica regionu Apulia to idealne miejsce na wakacje pełne wypoczynku, słońca i wyśmienitych przysmaków. Potrzebujesz głębokiego odprężenia i zanurzenia się w prawdziwie włoskiej atmosferze, pośród krętych uliczek i pięknych średniowiecznych zabytków? Podpowiadamy, jak zaplanować urlop w Bari!

Ogólne informacje o Bari

Bari jest największym miastem nad Morzem Adriatyckim i stolicą regionu Apulia. Stanowi ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny Włoch południowych. Dzięki dużemu portowi utrzymuje morskie połączenie z Czarnogórą, Chorwacją i Grecją.

Miasto przede wszystkim utrzymuje się z przemysłu stoczniowego i spożywczego – słynie z produkcji makaronów i win, a także z turystyki.

Od 1930 roku w Bari organizowane są Międzynarodowe Targi Lewantyńskie, na których przedsiębiorcy z całego świata promują rodzime produkty.

Port w Bari i Teatro Margherita
Port w Bari © iStock

Bari, a także cały region Apulia, to idealne miejsce na wakacje. Podczas pobytu możesz zarówno poświęcić się zwiedzaniu, jak i odpoczynkowi na plażach czy spacerom wzdłuż wybrzeża. Przy okazji zobaczysz wiele pięknych, interesujących i ważnych historycznie miejsc oraz odkryjesz lokalne ciekawostki.

Do tego, mieszkańcy Bari są wyjątkowo serdecznie nastawieni i gościnni. Miasto ma niezwykle autentyczną, ciepłą atmosferę. Urlop w takim miejscu pozwoli Ci całkowicie się odprężyć i na nowo odkryć radość z prostych przyjemności.

Gdzie leży i z czego słynie Bari?

Specyficzne położenie Bari sprawia, że leży w miejscu, w którym krzyżują się zachodnia i wschodnia kultura. Dzięki temu miasto, a także cała gmina, zachwycają swoim zróżnicowaniem.

Patronem Bari jest św. Mikołaj, którego relikwie spoczywają w bazylice San Nicola. W tym samym miejscu znajduje się także nagrobek żony Zygmunta I Starego – Królowej Bony. Miasto bowiem było stolicą samodzielnego księstwa Bari, należącego dawniej do rodu Sforzów, z którego pochodziła.

Bari jest znane przede wszystkim z wyśmienitego, ręcznie robionego makaronu orecchiette. Na miejscu w wielu knajpkach i sklepikach można na żywo obserwować jego proces produkcji. Miasto słynie także z zabytków, m.in. wspaniale zachowanego średniowiecznego centrum oraz imponującego zamku z XII wieku, położonego nad brzegiem morza.

Co warto zobaczyć i robić w Bari?

Liczne atrakcje turystyczne Bari sprawiają, że z pewnością uda Ci się stworzyć inspirujący plan zwiedzania. Doskonale zachowane średniowieczne zabytki, piękne nadmorskie widoki i urokliwe zakątki czekają na odkrycie. Nastaw się także na spacery w towarzystwie przyjemnej scenerii oraz wypoczynek na niesamowitych plażach. Jakie są najciekawsze miejsca w Bari – w samym mieście, a także w gminie?

Zobacz, co kryją Bari i okolice

Port i starówka w Bari

W mieście Bari koniecznie zajrzyj do portu. Panuje w nim wyjątkowa atmosfera prawdziwego włoskiego nadmorskiego kurortu. Na miejscu wejdź do któreś z knajpek, by skosztować świeżo złowionych ryb i owoców morza.

Kolejnym miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest starówka. Nie ma na niej jednego głównego rynku, a w zamian wiele mniejszych placyków. Na każdym z nich znajdziesz wiele zabytków oraz restauracji i kawiarni. Eksplorując wąskie uliczki będziesz rozkoszować się zapachem ręcznie przygotowywanego makaronu i świeżo parzonej kawy, przy okazji obserwując niespieszne codzienne życie mieszkańców.

Ludzie na placu w starej części Bari (Bari Vecchia)
Na starym mieście w Bari © iStock

Stojący na wodzie Teatro Margherita

Teatr wybudowany na palach zanurzonych w morzu. Przed nim w tym miejscu stał drewniany budynek Varietà Margherita. W latach 1912-1914 wzniesiono aktualny obiekt, zaprojektowany przez Francesco De Giglio. Co ciekawe, był pierwszym budynkiem w Bari ze zbrojonego betonu. Współcześnie w miejscu tym nie odbywają się już spektakle, a raczej konferencje i wystawy. Głównym teatrem został znajdujący się w pobliżu Teatro Petruzzelli.

Lungomare Imperatore Augusto i Lungomare Araldo di Crollalanza

Nadmorska promenada w Bari podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich, Lungomare Imperatore Augusto, rozciąga od portu aż do Teatro Margherita. Miejsce słynie z pięknych wschodów słońca. Druga część, Lungomare Araldo di Crollalanza, rozpościera się od teatru na wodzie w stronę południa. Jest zdecydowanie częściej wybierana przez miłośników spacerów.

Teatro Margherita w Bari
Teatro Margherita w Bari © iStock

Główna ulica handlowa Via Sparano da Bari

Miejski deptak, prowadzący do historycznego centrum miasta. Tętni życiem i zachwyca pięknymi zabudowaniami. Ulica ma 750 m długości i jest zamknięta dla ruchu drogowego. To przede wszystkim tutaj możesz wybierać spośród ogromu restauracji, kawiarenek, sklepów oraz butików luksusowych marek.

Castello Svevo

Jedna z głównych atrakcji miasta. Imponujący, renesansowy zamek został wybudowany w XII wieku, z inicjatywy króla sycylijskiego Normana Rogera II. Przez lata pełnił funkcję rezydencji przedstawicieli dynastii andegaweńskiej, a później rodu Sforzów. Jest położony w wyjątkowo malowniczym miejscu i otoczony fosami. Według legendy, w miejscu tym cesarz Fryderyk II spotkał się ze św. Franciszkiem z Asyżu.

Wnętrze panzerotto
Wnętrze bazyliki św. Mikołaja w Bari © iStock

Bazylika św. Mikołaja

Piękny kościół z białego kamienia, będący wspaniałym egzemplarzem architektury romańskiej. Nie tylko jest efektownym budynkiem, ale też kryje w środku wiele cennych zabytków i dzieł sztuki. To właśnie tutaj spoczywa królowa Bona Sforza oraz są przechowywane relikwie św. Mikołaja. Po obejrzeniu kościoła wejdź jeszcze do położonego w sąsiedztwie muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z historią bazyliki.

Castel del Monte

Niesamowity zamek z XII wieku wybudowany przez Fryderyka II Hohenstaufa, który już w średniowieczu nazywano mianem „Stupor Mundi”, czyli „ten, który zadziwia świat”. Obiekt jest uznawany za jedno z najciekawszych dzieł architektury średniowiecznej i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyróżnia się nietypowym kształtem – został wybudowany na planie ośmiokąta, z zachowaniem zadziwiającej precyzji geometrycznej. Do tego pełnił funkcję zegara słonecznego, ponieważ co godzinę promienie słońca wypełniały jeden z ośmiu pokoi na piętrze. Powód wyboru tej niestandardowej formy pozostaje tajemnicą.

Uliczka na starym mieście w Bari
Uliczka w Bari © iStock

Plaża Pane e Pomodoro

Miejska plaża, położona tylko 3 kilometry od centrum, otwarta dla wszystkich. Jest szeroka i niekamienista – w północnej części jest piaszczysta, a w południowej bardziej żwirowa. Na miejscu możesz skorzystać z rozbudowanej infrastruktury, m.in. barów, restauracji i toalet. W sezonie o bezpieczeństwo dbają ratownicy.

Dzielnica Murat

Nie tylko stare miasto zasługuje na uwagę. Dzielnica Murat, czyli tzw. nowe centrum ma typowy układ szachownicy, naśladujący ten wykorzystywany w amerykańskich miastach. W Borgo Murattiamo zobaczysz rozmaite gmachy publiczne, m.in. teatry, uczelnie i urzędy, a także różne hotele i apartamenty. Tutaj znajduje się też dworzec kolejowy Bari Centrale, z którego możesz wyruszyć w podróż do okolicznych miast i miejscowości.

Widok z lotu ptaka na Polignano a Mare w Apulii
Polignano a Mare z lotu ptaka © iStock

Polignano a Mare

Urokliwe miasteczko położone ok. 30 kilometrów na południe od Bari, uznawane za jedną z największych atrakcji regionu Apulia. Malownicza architektura oraz wąskie uliczki pełne niespodzianek sprawiają, że jest idealnym miejscem na spacery. Jego wizytówką jest jednak zachwycająca plaża Cala Lama Monachile, z oszałamiającymi klifami na których wznoszą się domy. Po wypoczynku możesz wybrać się na rejs, podczas którego zwiedzisz morskie groty.

Domy w Alberobello

Alberobello jest kolejnym wyjątkowym miasteczkiem, położonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bari. Główną atrakcją tego miejsca są trulli – charakterystyczne kamienne domki budowane na planie koła, z nietypowymi stożkowatymi dachami z wapiennych łupków. Zabudowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektóre z nich są wynajmowane turystom. W mieście znajduje się także kościół Sant’Antonio di Padova, również wybudowany w tym niezwykłym stylu.

Domki trullo (trulli) w Alberobello
Trulli w Alberobello © iStock

Kiedy najlepiej jechać do Bari?

W Bari panuje wyjątkowo przyjemny klimat śródziemnomorski, co oznacza, że lata są ciepłe i suche, a zimy – umiarkowane. Średnia temperatura roczna wynosi 20°C. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, ale upały nie są zbyt dokuczliwe. Pogoda w Bari przez większość roku sprzyja turystom, dlatego z powodzeniem możesz zaplanować wyjazd także poza sezonem.

Temperatura w Bari

Styczeń

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 12°C
 • Chłodny zimowy miesiąc z częstymi opadami deszczu.

Luty

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 13°C
 • Nadal jest dość chłodno, ale opady są coraz rzadsze.

Marzec

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 15°C
 • Początek wiosny przynosi wzrost temperatur i więcej słonecznych dni.

Kwiecień

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 18°C
 • Zaczyna być coraz cieplej, deszcze są sporadyczne, a natura zachwyca swoją świeżością i intensywnością.

Maj

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 21°C
 • Dni są cieplejsze i bardziej słoneczne. Idealne warunki do zwiedzania.

Czerwiec

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 25°C
 • Początek lata, z wysokimi temperaturami i piękną, słoneczną pogodą. Jak najbardziej możesz już wybrać się na plażę.

Lipiec

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 28°C
 • Dni są upalne, z minimalnymi opadami deszczu. W regionie jest coraz więcej turystów.

Sierpień

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 27°C
 • Dalej jest gorąco, sporadycznie pojawiają się burze.

Wrzesień

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 24°C
 • Z początkiem jesieni temperatura zaczyna spadać, ale nadal jest bardzo przyjemnie.

Październik

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 20°C
 • Dni zaczynają być krótsze, a opady deszczu coraz częstsze.

Listopad

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 16°C
 • Jest coraz chłodniej i bardziej deszczowo.

Grudzień

 • Średnia temperatura w ciągu dnia: 14°C
 • Dni i noce bywają zimne, jest deszczowo i wietrznie.
Poleć do Bari

Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Bari?

Planując wyjazd do Bari weź pod uwagę terminy od kwietnia do października, kiedy możesz liczyć na najlepsze warunki pogodowe.

Jeśli marzysz o prawdziwych, włoskich, słonecznych wakacjach, zarezerwuj termin w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Musisz jednak mieć na względzie to, że jest to szczyt sezonu, przez co ceny zakwaterowania, biletów lotniczych itp. mogą być wyższe.

Kiedy preferujesz zwiedzanie i nie zależy Ci aż tak na opalaniu na plaży czy pływaniu w morzu, jak najbardziej możesz wybrać się do Bari wiosną lub jesienią. Warunki atmosferyczne nadal powinny być przyjemne, a przy tym ceny będą zdecydowanie niższe i uda Ci się sporo zaoszczędzić.

Idealnym kompromisem są miesiące na granicy sezonu, czyli maj oraz wrzesień. Wtedy możesz już śmiało korzystać z uroków plaż, ale wydasz nieco mniej na wyjazd, a także unikniesz tłumów.

Ludzie na placu w Polignano a Mare
Polignano a Mare© iStock

Jak poruszać się po Bari?

Podróż do Bari samolotem z Warszawy trwa ok. 2 godzin. Jeśli wybierasz się na wakacje własnym samochodem, droga zajmie Ci ponad 20 godzin, dlatego konieczny może być postój z noclegiem. Niewątpliwie przelot jest bardziej ergonomiczną opcją.

Najważniejszym lotniskiem obsługującym Bari jest Karol Wojtyła Airport (BRI). Do centrum miasta dostaniesz się:

 • autobusem – linia autobusowa kursuje regularnie między lotniskiem a dworcem kolejowym ulokowanym w centrum miasta;
 • taksówką – pod terminalem przylotów znajdziesz sporo czekających taksówkarzy;
 • wynajętym samochodem – przy lotnisku możesz od razu wypożyczyć auto, które przyda Ci się podczas pobytu, jeśli planujesz zwiedzać nie tylko samo miasto, ale też okolice.

Dojazd z lotniska do Bari podanymi sposobami zajmuje ok. 15-30 minut (czas może różnić się w zależności od pory dnia i natężenia ruchu).

Transport w Bari

W Bari możesz korzystać z różnorodnych środków transportu, by łatwo dostać się do wybranych atrakcji i zabytków.
Wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem są autobusy publiczne. Sieć AMTAB zapewnia połączenia między różnymi dzielnicami. Bilety kupisz w kiosku, na przystanku autobusowym albo u kierowcy.

W Bari bardzo dobrze rozwinięta jest też sieć kolejowa, dzięki której dostaniesz się do innych miast w regionie. W mieście znajduje się dworzec główny Bari Centrale, z którego dostaniesz się do większości popularnych miejsc.

Tak jak w innych europejskich miastach, możesz korzystać z rowerów miejskich i hulajnóg elektrycznych, by szybko przemieszczać się między wybranymi punktami. Dostępne są również taksówki, do zamówienia telefonicznie lub poprzez aplikację mobilną. Opcja ta jest jednak dość kosztowna.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wynajem auta. Za dzień zapłacisz tylko kilkadziesiąt złotych, a zyskasz pełną swobodę w planowaniu wyjazdów.

Suszący się makaron orecchiette
Suszący się makaron orecchiette © iStock

Co i gdzie jeść w Bari?

Apulia słynie z wyjątkowo żyznych ziem, co wyraźnie można odczuć w kuchni Bari. To właśnie tutaj panują idealne warunki do uprawy rozmaitych zbóż, warzyw i owoców. Z tych zakątków Włoch pochodzą jedne z najlepszych gatunków wina, oliwy oraz makaronów.

Regionalnym specjałem jest orecchiette, czyli makaron z twardej pszenicy, kształtem przypominającym muszelki, czy jak sama nazwa wskazuje, „małe uszy”. Zwykle podaje się go ze świeżym sosem pomidorowym, warzywami i mięsem.
Lokalnymi przysmakami są również sery, takie jak m.in. pecorino – owczy, podpuszczkowy, dojrzewający, twardy, w smaku lekko pikantny.

Podczas pobytu oczywiście skosztuj też lokalnego wina, m.in. białego z Locorotondo czy czerwonego z Castel del Monte.

Panzerotti na ulicznym stoisku
Panzerotti na ulicznym stoisku © iStock

Do innych najbardziej tradycyjnych, miejscowych dań i przysmaków zaliczają się m.in.:

 • tiedda barese – zapiekanka z ryżu, małżami i warzywami (ziemniaki, cebula, pomidory),
 • involtini – roladki mięsne nadziewane boczkiem lub warzywami,
 • panzerotto – odmiana calzone, czyli pizzy zapieczonej w kształt pieroga, z nadzieniem z salami, szynki, warzyw, jajka i sera,
 • taralli – małe, kruche krążki z ciasta, podawane jako przekąska do wina,
 • sgagliozze – małe kawałki polenty (ciasto z mąki lub kaszki kukurydzianej) usmażone w głębokim tłuszczu i posypane solą,
 • caffè leccese – kawa z lodem i mlekiem migdałowym.

Na starym mieście Bari bez problemu znajdziesz wiele urokliwych lokali gastronomicznych. Sprawdzaj nie tylko duże restauracje – najbardziej autentyczne smaki odkryjesz w małych, rodzinnych knajpkach. W niektórych właściciele są tak serdeczni, że zaproszą Cię do kuchni i pokażą, jak przygotowuje się orecchiette.

Kobieta oglądająca trulli w Alberobello
W Alberobello © iStock

Noclegi w Bari: gdzie warto się zatrzymać?

Szukając noclegu w Bari przede wszystkim miej na względzie swój budżet. W mieście możesz wybierać spośród wielu opcji – od luksusowych hoteli, przez prywatne apartamenty na wynajem w ramach Airbnb, aż po tanie hostele.

Jeśli cenisz sobie najwyższy standard zakwaterowania, zdecyduj się na jeden z najlepszych hoteli w centrum miasta. Twoje oczekiwania z pewnością spełni np. Hotel Nicolaus albo Bari Palace Hotel. Cena obejmuje piękne wnętrza, obsługę na najwyższym poziomie, restaurację ze świetnym wyżywieniem oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak np. basen.

Godnymi polecenia hotelami średniej klasy są z kolei np. Oriente Hotel Bari, położony blisko historycznego centrum, a także Mercure Villa Romanazzi Carducci z wyjątkowo przystępnymi cenami.

W sytuacji gdy planujesz większość czasu spędzać na zwiedzaniu i wypoczynku na plaży, przez co chcesz nieco zaoszczędzić na zakwaterowaniu, zrób rezerwację w np. Bari Old Town Hostel albo Bed and Breakfast Bari Murat. Pokoje mają przyzwoity standard, niskie ceny, a przy tym mają świetną lokalizację.

Znajdź swoje miejsce w Bari

Bari przyciąga bogatą historią, unikalną architekturą oraz wyjątkowo przyjazną, rozkosznie spokojną atmosferą. Zachwyć się starym miastem i lokalną kuchnią, oddając się urokom włoskiego stylu życia. Przekonaj się, jak pięknie wygląda zachód słońca nad Adriatykiem przy kieliszku wybornego wina i porcji wyśmienitego makaronu!

Sprawdź inne artykuły związane z Bari


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?