Zagrzeb © Shutterstock

Zagrzeb to zabytkowa architektura i malownicze widoki. W tym spokojnym, urokliwym mieście można nie tylko oddać się zwiedzaniu, ale też aktywnemu wypoczynkowi w otoczeniu natury. Zaplanuj idealne wakacje w stolicy Chorwacji!

Gdzie leży Zagrzeb?

Zagrzeb to stolica i największe miasto Chorwacji. Leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Jest samodzielnym okręgiem administracyjnym. Stanowi również stolicę otaczającej go żupanii zagrzebskiej. Jest administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym, komunikacyjnym i naukowym centrum kraju.

Jakie są główne atrakcje i co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Zagrzeb jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Poza zabytkami sięgającymi czasów średniowiecznych i piękną przyrodą można w nim znaleźć wiele unikalnych atrakcji, a także klimatycznych sklepików, restauracji oraz kawiarenek. Które lokacje warto uwzględnić w swoich planach zwiedzania?

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zagrzeb © Shutterstock
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zagrzeb © Shutterstock

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zagrzeb

Najwyższa budowla sakralna w Chorwacji. Powstała w średniowieczu, ale po zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi została odbudowana w latach 1880-1902 w stylu neogotyckim. Wewnątrz zachowało się sporo oryginalnych elementów, m.in. bogato zdobione ławy.

Dolac Market Zagrzeb

Największy targ spożywczy, w samym centrum miasta. Na straganach można kupić lokalne produkty, w tym tradycyjne przysmaki i pamiątki. Ma wyjątkową atmosferę i jest idealnym miejscem, by odkrywać tradycje kulinarne Chorwacji.

Tunel Grič Zagrzeb © Shutterstock
Tunel Grič Zagrzeb © Shutterstock

Tunel Grič Zagrzeb

Historyczny tunel znajdujący się pod wzgórzem Grič, wybudowany w czasie II wojny światowej jako schron przeciwlotniczy. Od lat 90. pełni funkcję galerii sztuki oraz miejsca organizacji rozmaitych imprez i wydarzeń kulturalnych.

Park Maksimir Zagrzeb

Jeden z najpiękniejszych parków w Europie, powstały w XVIII w., na miejscu wyciętego biskupiego lasu. Znajduje się w nim miejskie zoo, nazwane na cześć biskupa Maksymilijana Vrhovca. Idealne miejsce na spokojny spacer i wypoczynek w kontakcie z przyrodą.

Plac Bana Jelačića Zagrzeb © Shutterstock
Plac Bana Jelačića Zagrzeb © Shutterstock

Plac Bana Jelačića Zagrzeb

Główny plac w mieście, otoczony pięknie zachowanymi secesyjnymi i modernistycznymi kamienicami, a także licznymi restauracjami, kawiarniami oraz sklepami. W jego centrum stoi konny pomnik chorwackiego hrabiego i bana, Josipa Jelačicia.

Wieża Lotrščak Zagrzeb

Jedna z pozostałości po średniowiecznych murach miasta. Obiekt ma 5 pięter, a ponieważ wokół jego kopuły znajduje się taras, jest doskonałym punktem widokowym na Stare Miasto.

Muzeum Zerwanych Związków Zagrzeb

Jedyne na świecie, prywatne muzeum, w którym eksponowane są osobiste przedmioty ludzi po rozstaniu, związane w jakiś sposób z zakończeniem związku. Do zbioru należą rozmaite pamiątki, z którymi wiążą się ciekawe historie prawdziwych relacji.

Kiedy warto jechać do Zagrzebia i jaka jest tam pogoda?

W stolicy Chorwacji panuje umiarkowany klimat kontynentalny. Lata są upalne, a zimy dość chłodne. W jakim czasie najlepiej zaplanować wyjazd do Zagrzebia?

Pogoda Zagrzeb

  • Styczeń — marzec: początek roku bywa mroźny (ok. -5-10°C). W tym czasie lepiej skupić się na zwiedzaniu zabytków, wizytach w muzeach oraz relaksie w restauracjach i kawiarniach.
  • Kwiecień czerwiec: wiosną jest zdecydowanie cieplej (ok. 10-25°C), dlatego jest to świetny moment na wcześniejsze wakacje. Warunki są idealne na spacery oraz eksplorowanie miasta.
  • Lipiec sierpień: lato jest słoneczne i upalne (często powyżej 35°C). W mieście jest najwięcej turystów. W najgorętsze dni warto szukać schronienia w klimatyzowanych muzeach albo nad pobliskim jeziorem Jarun.
  • Wrzesień październik: jesień jest łagodna i przyjemnie ciepła (ok. 10-25°C), dlatego warto pomyśleć o urlopie po sezonie. Warunki pogodowe nadal sprzyjają zwiedzaniu zabytków, pieszym wycieczkom oraz innym aktywnościom na świeżym powietrzu.
  • Listopad grudzień: pod koniec roku robi się coraz chłodniej (ok. 0-10°C), ale w mieście panuje świąteczna atmosfera. Na turystów czekają jarmarki bożonarodzeniowe, lodowiska, koncerty i wiele innych atrakcji.
Štrukli, Zagrzeb © Shutterstock
Štrukli, Zagrzeb © Shutterstock

Co i gdzie zjeść w Zagrzebiu?

Chorwacka kuchnia bazuje na świeżych, lokalnych składnikach, głównie rybach, owocach morza, mięsie (wołowina, jagnięcina i wieprzowina) oraz warzywach. Różni się w zależności od regionu, ale stolica jest miejscem, w którym można przetestować najlepsze przysmaki z całego kraju. Co zamawiać w restauracjach podczas pobytu?

  • Štrukli: połączenie ciasta i twarogu, gotowane lub zapiekane w piecu, serwowane na słodko lub wytrawnie, z rozmaitymi dodatkami (często szpinakiem i śmietaną).
  • Kotlovina: talerz z kawałkami różnych mięs, kiełbas oraz warzyw duszonych w winie, w specjalnym metalowym naczyniu.
  • Čevapčići: małe, podłużne smażone/grillowane kiełbaski z mielonego mięsa, zwykle wołowego, baraniego lub mieszanego, z dodatkiem cebuli, soli, pieprzu i papryki. Podaje się je z siekaną cebulą, kwaśną śmietaną czy Ajvarem.
  • Bučnica: rodzaj strudla z ciasta filo, wypełnionego nadzieniem z dyni, świeżego sera, śmietany, jajek i cukru.

Kuchnię Zagrzebia najlepiej odkrywać na wspominanym wcześniej placu Dolac. Na straganach dostępne są świeże produkty, ale też przetwory oraz gotowe dania. Zaraz przy targowisku znajduje się też słynne Bistro Dolac, w którym podawane są tradycyjne potrawy, w autentycznym wydaniu.

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Zagrzebiu?

Zagrzeb jest popularnym miastem turystycznym, dlatego łatwo w nim znaleźć miejsce noclegowe. Na miejscu dostępnych jest wiele ośrodków i prywatnych lokali, w różnych przedziałach cenowych.

Ekskluzywną propozycją jest np. pięciogwiazdkowy Hotel Esplanade Zagreb w centrum miasta, położony blisko głównego dworca kolejowego. Mieści się w imponującym obiekcie z 1925 r., będącym jednym z najpiękniejszych budynków w mieście.

Ciekawą opcją będzie też np. trzygwiazdkowy Hotel Jarun, w spokojnej okolicy, oddalony tylko 1 km od jeziora Jarun.
Budżetowym wariantem jest z kolei np. Hostel Bureau, w centrum miasta, z bardzo tanimi dzielonymi i osobnymi pokojami oraz wspólnymi pomieszczeniami do spędzania wolnego czasu.

Zobacz artykuły o Zagrzebiu


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?