Dalmatia – Dubrovnik, old town , Cultural heritage, UNESCO, cultural monuments,

Chorwacja najczęściej kojarzy się z letnim wypoczynkiem nad Adriatykiem – a jednak ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. I to przez wszystkie cztery pory roku!

Prawdopodobnie Twoje skojarzenia z Chorwacją są jasne: słońce, lazurowa woda Adriatyku, owoce morza na talerzu i Dingač w kieliszku. Nie jest to jednak jedyny sposób, na który można podejść do wypoczynku w Chorwacji. Przekonaj się, że to leżące na granicy Środkowej i Południowej Europy państwo ma wiele do zaoferowania przez cały rok.

Wiosna w Chorwacji – stolica tonąca w kwiatach

Wiosenny urlop w Chorwacji? Temperatura wody nie będzie wprawdzie jeszcze zachęcać do morskich kąpieli, ale coś za coś – wiosenny wyjazd to świetny pomysł dla Ciebie, jeśli chcesz uniknąć letniego skwaru. A skoro wiosna w Chorwacji, to może Zagrzeb? Stolica kraju to zdecydowanie warty rozważenia kierunek na wiosenny city break. Co zatem robić wiosną w Zagrzebiu?

Oprócz bogatej oferty kulturalnej i licznych zabytków (w końcu stolica!), uwagę przyciąga nietypowe wydarzenie: FloraArt, czyli plenerowa wystawa kwiatów i roślin, odbywająca się co wiosnę w parku Bundek. Parkami zresztą Zagrzeb stoi. Rodziny z pewnością przyciągnie najstarszy w tej części Europy Park Maksimir – z ogrodem zoologicznym, ale również liczną fauną. Po długich spacerach należeć Ci się będzie klasyczny środkowoeuropejski relaks, czyli obserwacja miejskiego gwaru w towarzystwie filiżanki kawy – tym bardziej że Zagrzeb posiada mocną kawową scenę. 

Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Chorwacja, w pełnym rozkwicie magnolii. Na pierwszym planie widoczne są jasnoróżowe kwiaty magnolii, a w tle majestatyczny żółty budynek teatru z flagą Chorwacji na szczycie.
Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Chorwacja – kwitnące magnolie na tle zabytkowego budynku teatru © Ivo Biočina

Jeśli urlop w Chorwacji koniecznie łączy się dla Ciebie z widokiem na Morze Adriatyckie,  dobrym pomysłem może być Split. W lecie miasto często odwiedzają zainspirowani starożytną historią i „Grą o tron” turyści, wiosną wizyta będzie przebiegać w nieco spokojniejszej atmosferze. Spokojniejszej, ale nie nudnej! 7 maja odbywa się tam Sudamja – coroczne święto Splitu, a zarazem upamiętnienie patrona miasta, czyli św. Dujama. To nie tylko okazja dla ducha, ale i ciała – za sprawą licznych kulinarnych imprez, chociażby na słynnym Targu Rybnym.

Chorwackie lato – wielka historia i clubbing

Nie możemy pominąć lata, bo jednak tradycji musi stać się zadość! W Chorwacji to nie tylko czas plażowania i kąpieli w już mocno rozgrzanym Adriatyku, ale i sezon festiwalowy. Jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń jest Letni Festiwal w Dubrowniku (Dubrovačke Ljetne Igre), czyli cykl rozsianych po mieście koncertów muzyki klasycznej, przedstawień teatralnych wystaw i koncernów zespołu folklorystycznego Linđo, które odbywają się przez cały lipiec i sierpień. Przy okazji pasjonaci historii mogą też skorzystać z klasycznej atrakcji Dubrownika, czyli spaceru Murami Miejskimi. W tym przypadku przyda się jednak nie tylko zamiłowanie do dawnych dziejów, ale i przyzwoita kondycja – to dość wymagająca trasa, zwłaszcza w lecie.

Amfiteatr w Puli, Chorwacja  [c] Ivan Šard
Amfiteatr w Puli © Ivan Šard

Mało oczywistym, a godnym zainteresowania wakacyjnym kierunkiem (zwłaszcza dla wspomnianych fanów historii!) może być również Pula – miasto położone na półwyspie Istria. Zobaczysz tam wiele doskonale zachowanych śladów obecności Rzymian – wrażenie robią Łuk Sergiusza czy Świątynia Augusta. Prawdziwym symbolem Puli jest starożytny Amfiteatr, niegdyś służący walkom gladiatorów, dziś (na szczęście) wydarzeniom kulturalnym – festiwalowi filmowemu czy koncertom.

Makarska [c] Vjeko Begović
Makarska © Vjeko Begović

A co, jeżeli wielka historia interesuje Cię znacznie mniej niż nadmorski relaks? W takim przypadku rozważ wakacje na Riwierze Makarskiej, czyli wybrzeżu położonym między Splitem a Dubrownikiem. To najcieplejszy region Chorwacji, możesz więc spodziewać się bezchmurnego nieba i cieplutkiej wody. Temperaturę skutecznie podgrzewa również bogate życie nocne – zwłaszcza w jego największej miejscowości, czyli właśnie Makarskiej. To właśnie tam czekają na Ciebie liczne kluby, jak chociażby słynny, zlokalizowany w nadmorskiej jaskini. 

Chorwacja jesienią – Morskie Organy i trufle

Jesień w Chorwacji – podobnie jak wiosna – to propozycja dla tych, których niekoniecznie interesuje klubowe życie, a raczej odpoczynek i niespieszne sycenie zmysłów. Gdzie? Na przykład w Zadarze. To właśnie tam można zobaczyć – być może! – jedne z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Wystarczy usiąść na Organach Morskich, czyli schodzących do Adriatyku, grających (tak!) schodkach i chłonąć chwilę. Warto jednak zadbać o ciepłe ubranie lub koc – jesienią wciąż ciepłe dni nie przynoszą już ciepłych wieczorów.

Zadar, sea organ [c] Luka Esenko
Organy Morskie, Zadar © Luka Esenko

Innym, ale równie interesującym kierunkiem może okazać się dla Ciebie Rijeka, która przyciąga za to atmosferą tętniącego życiem, portowego miasta. Poza sezonem miasta takie jak Rijeka stanowią idealny pomysł dla foodies. Czego warto spróbować w Rijece? Rzecz jasna ryb i owoców morza!

Smakosze powinni rozważyć również wizytę na półwyspie Istria, a zwłaszcza w niewielkiej, malowniczo położonej miejscowości Motovun. Dlaczego? Bo to chorwackie zagłębie trufli! Niektóre z jej odmian są dostępne przez cały rok, inne wyłącznie jesienią. Ten kojarzony z luksusem składnik często jest tu używany w stosunkowo prostych daniach z makaronem czy w firtaja, czyli chorwackim omlecie. Kulinarną przyjemność dopełni lokalna oliwa oraz białe wino – w szczególności malvazija. Czego chcieć więcej?

Grape harvest, Motovun [c] Maja Danica Pečanić
Zbiór winogron, Motovun © Maja Danica Pečanić

Zima w Chorwacji – jarmarki bożonarodzeniowe i gorące źródła

Kto to widział: jechać do Chorwacji w zimie? A czemu nie! Temperatura będzie znacznie łagodniejsza niż w Polsce (rzadko spada poniżej zera), a świąteczny klimat – w pełni zachowany. Tu znów godnym polecenia kierunkiem będzie stolica. Co roku na centralnym placu Zagrzebia, czyli Placu bana Josipa Jelačicia, rozbłyskują światła bożonarodzeniowego jarmarku. Świąteczna atmosfera rozlewa się jednak na całe miasto, wszędzie więc będzie Ci towarzyszyć aromat grzanego wina. Te przytulne okoliczności sprzyjają również zwiedzaniu najsłynniejszych zabytków Zagrzebia, takich jak Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W odległości około godziny jazdy samochodem od stolicy znajduje się coś, czego chyba z Chorwacją nie kojarzymy: uzdrowiska z gorącymi źródłami. Miejscowości takie jak Krapinskie Toplice, Stubičke Toplice oraz Tuheljske Toplice kuszą basenami z ciepłą, silnie zmineralizowaną wodą – podobno bardzo korzystną dla zdrowia, a z pewnością naprawdę przyjemną. Po wygrzaniu ciała w geotermalnych wodach, warto pamiętać o najpiękniejszej pamiątce z tego regionu, czyli sercu z piernika, znanego jako licitarsko srce.  Sztuka wyrobu pierników w północnej części Chorwacji od 2010 roku wpisana jest na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Advent Zagreb [c] Julien Duval
Zagrzeb zimą © Julien Duval

Jeśli jednak nawet zimą ciągnie Cię nad Adriatyk, możesz rozważyć urlop w dalmatyńskim Szybeniku. Zobaczysz tam wiele pierwszorzędnych zabytków, w tym wpisane na listę UNESCO katedrę św. Jakuba oraz twierdzę św. Mikołaja, część fortyfikacji weneckich z XVI-XVII w. Zaledwie 20 minut jazdy od Szybenika znajduje się Park Narodowy Krka z licznymi wodospadami i kaskadami. To popularne miejsce, zimą zyskuje szczególną magiczną atmosferę. Po powrocie do miasta warto zregenerować siły w którejś spośród konob – serwujących lokalną, opartą na rybach i owocach morza kuchnię.

Chorwacja na każdą porę roku

To wszystko to oczywiście tylko skromny wybór spośród wachlarza możliwości, które proponuje Chorwacja. Warto więc zerwać ze stereotypem, który łączy ten południowosłowiański kraj wyłącznie z letnim wypoczynkiem. Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłu na zimowy city break, czy na wiosenny urlop, Chorwacja będzie mieć wiele do zaoferowania. To kraj o bogatej historii, łączący w sobie dwa różne światy: kuszące winem, oliwą i słońcem Śródziemnomorze oraz bliską nam Europę Środkową. Warto dać mu szansę nie tylko w sezonie!

Artykuł powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną


Przeczytaj również:

FAQ

Rafał Sowiński

Z zawodu copywriter i szkoleniowiec, z wykształcenia i pasji kulturoznawca. Miłośnik nieoczywistych historii, muzyki elektronicznej i starych map. Gorący zwolennik turystyki kulinarnej.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?