Zamek Saint Jean i Katedra de la Major, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Z Marsylią związany jest hymn narodowy Francji, czyli „Marsylianka”. Żołnierze z tego miasta odegrali ważną rolę podczas rewolucji, dlatego pieśń zdobyła ogromną popularność. Miejsce to jest jednak warte zobaczenia nie tylko ze względów historycznych – zachwyca zabytkami, nadmorskim klimatem oraz wyborną kuchnią. Zaplanuj idealny weekend na Lazurowym Wybrzeżu!

Gdzie znajduje się Marsylia?

Marsylia to drugie pod względem wielkości miasto we Francji, położone na południu kraju, nad Morzem Śródziemnym, ok. 100 km od Alp. Od jego wschodu aż do granicy z Włochami rozciąga się Lazurowe Wybrzeże.
Chociaż o mieście dawniej mówiło się, że jest niebezpieczne (nazywano je nawet „francuskim Chicago”), od 2013 roku sytuacja uległa znacznej poprawie – w tym roku Marsylia została Europejską Stolicą Kultury, a liczne inwestycje i działania przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Marsylia: atrakcje i miejsca, które musisz zobaczyć

Marsylię z powodzeniem można zwiedzić w zaledwie 3 godziny, ale jak najbardziej warto spędzić w mieście przynajmniej weekend. Większość ciekawych lokacji znajduje się w okolicy Starego Portu, dlatego bez problemu możesz odkrywać kolejne atrakcje pieszo. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Marsylii!

Stary Port, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Stary Port, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Stary Port w Marsylii

Stary Port stanowi centrum miasta. Znajdziesz w nim większość opisanych poniżej zabytków, a także wiele świetnych restauracji, kawiarenek i sklepików. Teren został zrewitalizowany w 2013 roku, dlatego jest bezpieczny i przystosowany do potrzeb turystów.

Bazylika Notre Dame de la Garde, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Bazylika Notre Dame de la Garde, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Bazylika Notre Dame de la Garde

Neobizantyjska świątynia została wybudowana na wzniesieniu na poziomie 162 m n.p.m., przez co jest doskonałym punktem widokowym. Na jej wieży mieści się pozłacana figura Maryi z Dzieciątkiem, którą widać niemalże z każdego miejsca w mieście. Koniecznie zajrzyj też do środka – wnętrze jest bogato zdobione. W bazylice wyeksponowano także wota dziękczynne.

Muzeum MuCEM i fort św. Jana, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Muzeum MuCEM i fort św. Jana, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Muzeum MuCEM i fort św. Jana

Dwa budynki – nowoczesny i zabytkowy – połączone w wyjątkowo udany sposób. MuCEM (Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej) posiada bogatą ekspozycję. Na dachu obiektu mieści się też restauracja. Kładką (z której możesz podziwiać niesamowite widoki) przejdziesz do wspaniale zachowanego fortu św. Jana z XVIII wieku.

Wyspa i zamek If, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Wyspa i zamek If, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Wyspa i zamek If

Dość blisko brzegu miasta znajduje się wyspa If z zamkiem z XVI w., w którym więziony był Hrabia Monte Christo, bohater słynnej powieści A. Dumasa. Chociaż widać ją ze wzgórza La Garde, warto wybrać się na miejsce – prom wypływa ze Starego Portu.

Pałac Longchamp, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Pałac Longchamp, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Pałac Longchamp

Spektakularny obiekt z XIX w., postawiony w związku z ukończeniem budowy kanału dostarczającego wodę pitną. W rzeczywistości nie jest pałacem, a kompleksem parkowym z kolumnadą, ogromną fontanną i mniejszymi budynkami (mieszczą się w nich Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Naturalnej). Znajduje się poza centrum, ale wystarczy że wsiądziesz do tramwaju albo linii metra M1 i wysiądziesz na przystanku Cinq-Avenues-Longchamp.

Katedra la Major, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Katedra la Major, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Katedra la Major

Jeden z największych kościołów we Francji. Jego wnętrze jest dość skromne, ale warto zobaczyć ten obiekt ze względu na jego imponujące rozmiary oraz ciekawą bryłę architektoniczną.

Opactwo św. Wiktora, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Opactwo św. Wiktora, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Opactwo św. Wiktora

Budynek z V w. przypomina twierdzę warowną, ponieważ opactwo zostało zniszczone podczas Rewolucji Francuskiej i ostał się z niego tylko kościół, wybudowany w stylu przywodzącym na myśl zamek. Wewnątrz zobaczysz elementy odratowane elementy dawnych budowli, krypty z sarkofagami oraz wnęki z relikwiami świętych.

Stare Miasto w Marsylii

Obszar został niemalże doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Po odbudowie był zamieszkiwany przez biednych rybaków i imigrantów, ale obecnie pięknie się odradza i staje się artystyczną bohemą pełną kawiarenek oraz ciekawych sklepów.

Jednostka Mieszkaniowa Corbusiera

Ciekawostka dla miłośników architektury. Obiekt wybudowany w latach 1946-52, zaprojektowany przez słynnego Le Corbusiera, czyli Charlesa-Édouarda Jeanneret-Grisa. Był pierwszym na świecie luksusowym blokiem, składającym się z 337 mieszkań, a także biur, pokoi hotelowych, sklepów, restauracji, z tarasem i basenem na dachu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Marsylię? Pogoda i klimat

Marsylia leży w strefie klimatu subtropikalnego, śródziemnomorskiego. Oznacza to, że zimy są łagodne, a lato bardzo ciepłe. Jaki jest najlepszy czas na wizytę? Wiele zależy od indywidualnych preferencji.

  • Styczeń-Marzec: w zimie temperatura oscyluje między 5 a 15°C. Częste deszcze mogą być uciążliwe, dlatego okres jest najlepszy na zwiedzanie muzeów i zabytków.
  • Kwiecień-Czerwiec: warunki pogodowe są idealne na spacery po Starym Porcie. Można też już udać się na plażę, np. Plage des Catalans.
  • Lipiec-Sierpień: upalny szczyt sezonu wakacyjnego. Miasto tętni życiem, ale dla niektórych może być wtedy zbyt gorąco, tłoczno i drogo.
  • Wrzesień-Październik: pogoda nadal sprzyja, w dodatku można odpocząć od upałów. Turystów jest coraz mniej, dlatego zwiedzanie czy wizyty w restauracjach są o wiele przyjemniejsze.
  • Listopad-Grudzień: koniec toku to ciekawa opcja na świąteczny wyjazd, podczas którego warto odwiedzić np. jarmark na Placu Generała de Gaulle’a.
Targ rybny, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock
Targ rybny, Marsylia, Lazurowe Wybrzeże © Shutterstock

Kulinarne odkrycia: co warto zjeść w Marsylii?

Marsylia kusi prowansalskimi przysmakami, korzystającymi ze śródziemnomorskich lokalnych specjałów. Jakie dania są charakterystyczne dla tego miasta?

  • Zupa rybna Bouillabaisse: zupa na rybach i owocach morza gotowanych w całości, z prowansalskimi warzywami, cebulą, czosnkiem, koprem włoskim, oliwą, solą, pieprzem i szafranem.
  • Tapenade: prowansalska pasta z oliwek, kaparów i oliwy, często także z dodatkiem czosnku, anchois, bakłażana i przypraw.
  • Navettes: prowansalskie ciastka o kształcie czółenek, zwykle z dodatkiem olejku z kwiatu pomarańczy.
  • Pastís: anyżkowy likier, który tradycyjnie rozrabia się z wodą.

Wspaniałą restauracją ze świeżymi danami z ryb i owoców morza jest np. Lacaille w Starym Porcie. Na deser koniecznie wybierz się do najstarszej piekarni w mieście Four de Navettes, by skosztować tradycyjnych „nawetek”.

Noclegi w Marsylii: gdzie się zatrzymać?

W Marsylii możesz wybierać spośród wielu opcji noclegowych. Jesteś miłośnikiem luksusu? Koniecznie sprawdź np. InterContinental Marseille – Hotel Dieu, czyli piękny 5-gwiazdkowy obiekt z widokiem na Stary Port, z restauracją z gwiazdką Michelin.
Blisko centrum mieści się też np. 3-gwiazdowy Hôtel Escale Oceania Marseille Vieux Port, z bardziej przystępnymi cenami.
Kiedy zaś zależy Ci na tanim zakwaterowaniu, sprawdź np. hostel The People – Marseille o przyjaznej atmosferze.

Sprawdź nasze wpisy o Marsylii i Lazurowym Wybrzeżu


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?