sloneczna majorka.jpg

Ładna pogoda sprzyja intensywnemu myśleniu, dokąd wybrać się na wczasy w tym roku. Niskie ceny biletów lotniczych i sporo ofert linii sprzyjają planowaniu podróży zagranicznych. Tym razem proponujemy Wam spędzenie urlopu nad Morzem Śródziemnym. Zobaczcie, dokąd można polecieć w tym roku w dobrych cenach!

Niedawno przedstawialiśmy Wam najciekawsze miejsca na urlop na Bałkanach i w Grecji. Pozostajemy na południu Europy, ale przenosimy się do basenu Morza Śródziemnego. Cypr, Malta, Włochy, Francja i Hiszpania – oto bohaterowie kolejnej garści naszych inspiracji!

Katedra La Seu w Palmie © iStock
Katedra La Seu w Palmie © iStock

Palma, czyli stolica Majorki

Baleary, czyli należące do Hiszpanii wyspy na Morzu Śródziemnym to idealne miejsce na letni wypoczynek. Przyjemny klimat, piękne widoki i ciepła woda. Oto, z czego znana jest Majorka! Największa wyspa archipelagu słynie z ładnych kąpielisk i spokojnej atmosfery. Stolica Balearów – Palma to niezwykłe miasto, w którym czuć klimat śródziemnomorskiego kurortu. Znajdziemy tu efektowną marinę, gotycką katedrę La Seu, górującą nad nabrzeżem, a także piękne bulwary i place starego miasta. Co ciekawe, w okresie między X a XIII wiekiem Palma znajdowała się w rękach Arabów i do dziś można tu natknąć się na pozostałości po tamtym okresie – z Banys Àrabs (Łaźniami Arabskimi) na czele.

Plaża de Formentor na Majorce © iStock
Plaża de Formentor na Majorce © iStock

Baleary to nie tylko Palma i rozrzucone po wybrzeżu Majorki liczne hotele. To także gaje oliwne, uprawy winorośli i sady, znajdujące się w środkowej części największej wyspy archipelagu. To również Ibiza – z pięknymi krajobrazami i urokliwym miastem noszącym tą samą nazwę, co wyspa. I choć trzeba przygotować się tam na głośne imprezy muzyczne do samego rana, to również warto zahaczyć o nią w trakcie pobytu na Balearach. To wreszcie najmniej znana spośród tutejszych wysp Minorka – z efektownym wybrzeżem klifowym i tajemniczych budowli megalitycznych – tauli i navet, pochodzących z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e.!

Klify Ta' Ċenċ na Gozo © iStock
Klify Ta’ Ċenċ na Gozo © iStock

Malta – skalista twierdza z pięknymi plażami

Malty chyba nie musimy nikomu specjalnie polecać! To przecież jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie. Przepiękny, choć maleńki kraj, pełen niegdyś groźnie wyglądających, a dziś po prostu zapierających dech w piersiach umocnień, twierdz i budowli, które powstały między XVI a XVIII wiekiem, gdy Malta była państwem rządzonym przez zakon joannitów. Poza tym znajdziemy tu przepiękne klifowe wybrzeże – polecamy zwłaszcza strome klify na wyspie Gozo, noszące osobliwą nazwę Ta’ Ċenċ. Oprócz malowniczych klifów spotkamy tu jednak przede wszystkim łagodnie opadające do Morza Śródziemnego plaże, prawdziwą atrakcję dla fanów łapania promieni słonecznych i pływania.

Valletta wieczorem © iStock
Valletta wieczorem © iStock

Ale Malta to również niesamowita Valetta. Stolica państwa i dawna siedziba zakonu, silnie ufortyfikowana i pełna zabytków. W mieście znajdziemy ich aż 320 – w tym Pałac Wielkiego Mistrza, Fort Saint Elmo czy osiem tzw. zajazdów – domów zakonnych joannitów, przybywających z różnych krajów Europy. Niesamowite, że niemal wszystkie zabytki przetrwały burzliwe dzieje – tureckie oblężenia, zdobycie wyspy przez Francuzów i lata panowania brytyjskiego. Niestety do dziś nie przetrwał w całości okazały, jeden z najpiękniejszych w mieście, budynek Opery Królewskiej, zburzony podczas niemieckiego nalotu w czasie II wojny światowej. Niemniej jednak, centrum Valetty jest niesamowite i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Alghero od strony morza © iStock
Alghero od strony morza © iStock

Alghero – katalońskie miasto na włoskiej Sardynii

Sardynia, choć piękna, słoneczna i pełna atrakcji, do dziś znajduje się nieco na uboczu naszych zainteresowań wakacyjnych. Jej zachodnia część to prawdziwa ciekawostka – okolice zamieszkane są w znacznej mierze przez ludzi posługujących się językiem katalońskim! To pozostałość po czasach średniowiecza, gdy Sardynia znalazła się najpierw w rękach Królestwa Aragonii, a później Hiszpanii. Dziś Alghero i zachodnia część Sardynii to świetne miejsce na wypoczynek – piękne śródziemnomorskie miasto z niepowtarzalnym klimatem, wąskimi uliczkami i ładnymi budynkami, otoczone przez wspaniałe klify i góry schodzące stromymi zboczami do wód Morza Śródziemnego. Na pewno trzeba zobaczyć przylądek Caccia ze słynną Grotą Neptuna. Poza tym, niedaleko Alghero znajduje się stanowisko archeologiczne Palmavera z tzw. nuragiem, czyli stożkowatą budowlą sprzed niemal 3500 lat!

La Pelosa z lotu ptaka © iStock
La Pelosa z lotu ptaka © iStock

Ale Sardynia to nie tylko zabytki, groty i tajemnicze obiekty z zamierzchłej przeszłości. To także plaże i to jedne z najlepszych w Europie! I nie trzeba wcale jechać z Alghero do Olbii, by zobaczyć przepiękne, ale potwornie drogie okolice Costa Smeralda. Wystarczy wybrać się na La Pelosa. Szmaragdowa woda, drobny, niemal biały piasek i wspaniała pogoda. Nic dziwnego, że od kilku lat właśnie ta plaża pojawia się regularnie we wszystkich rankingach nadmorskich atrakcji turystycznych Europy!

Cerkiew św. Łazarza w Larnace © iStock
Cerkiew św. Łazarza w Larnace © iStock

Larnaka, miasto dwóch kultur

Niegdyś Cypr był miejscem, w którym obok siebie istniały dwie kultury – grecka i turecka. Wydarzenia w XX wieku sprawiły, że wyspa została podzielona i z jej południowej części wyjechali Turcy, a z północnej – Grecy. Ślady niegdysiejszej egzystencji można jednak do dziś znaleźć w Larnace. Co prawda nie ma tu już ludności tureckiej, lecz ślady jej wielowiekowej bytności znajdziemy tu na każdym kroku – obok pięknej prawosławnej cerkwi św. Łazarza, położony nad unikatowym Jeziorem Solnym meczet Hala Sultan Tekke. Obok średniowiecznego zamku i okazałej promenady przy znanej plaży Finikoudes, stara turecka dzielnica Skala. To wszystko przenika się, tworząc ciekawy krajobraz kulturowy.

Plaża Finikoudes w Larnace © iStock
Plaża Finikoudes w Larnace © iStock

Okolice Larnaki także są warte polecenia dla amatorów plażowania i pływania w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Oprócz wspomnianej już Finikoudes (polecanej zwłaszcza rodzinom – morze jest tu płytkie, a dostęp do plaży jest łatwy, dzięki położeniu w zasadzie w centrum miasta). Warto zajrzeć jeszcze na rozległą plażę Mackenzie, położoną na południe od miasta. To również gratka dla wielbicieli samolotów, plaża znajduje się bowiem nieopodal lotniska, więc można tam z perspektywy leżaka obserwować lądujące i startujące maszyny.

Teatr rzymski i twierdza Alcazaba w Maladze © iStock
Teatr rzymski i twierdza Alcazaba w Maladze © iStock

Malaga – słoneczny dom Picassa

Jedno z najbardziej na południe wysuniętych miast Hiszpanii, andaluzyjska Malaga może pochwalić się wielowiekową historią i słynnymi na cały świat mieszkańcami. Wystarczy wspomnieć Pabla Picassa, Antonia Banderasa czy Fernando Hierro. Miasto założyli Rzymianie i dzięki temu znajdziemy tu jeden z najstarszych zabytków Hiszpanii – ruiny rzymskiego teatru. Później wielokrotnie zmieniało swoją przynależność – stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, Królestwa Wizygotów, a następnie arabskiego Kalifatu Umajjadów. To właśnie z tamtych czasów pochodzą jedne z najciekawszych zabytków Malagi – twierdza Alcazaba oraz zamek Gibralfaro. Mimo doskonałych fortyfikacji miasto zostało jednak zdobyte przez Hiszpanów pod koniec XV wieku. Ich panowanie zaowocowało powstaniem katedry (nigdy nie ukończonej!) oraz licznych kościołów i klasztorów. Z kolei przełom XIX i XX wieku zaowocował powstaniem licznych budynków stylu secesyjnym. Dziś Malaga zachwyca przyjezdnych bogactwem stylów i swoim malowniczym położeniem między morską zatoką a wysokim pasmem górskim Montes de Málaga.

Malaga to także brama Costa del Sol, hiszpańskiego słonecznego wybrzeża ze znanymi kąpieliskami, jak Marbella czy Nerja. Dodatkowo w Nerja można zwiedzić niesamowuty zespół jaskiń – Cueva de Nerja, z efektownymi naciekami skalnymi (znajdziemy tam największy na świecie – mierzący… 32 metry stalagmit!) i śladami bytności człowieka datowanymi na 25-20 tysięcy lat p.n.e. Klimat, krajobraz i wszechobecny blichtr sprawiają, że Costa del Sol bardzo często porównywane jest z południową Kalifornią.

Esplanada del Puerto w Alicante © iStock
Esplanada del Puerto w Alicante © iStock

Alicante i wspaniałości Białego Wybrzeża

Hiszpania może pochwalić się długim i wspaniałym wybrzeżem Morza Śródziemnego z pięknymi miastami i zachwycającymi widokami. Alicante i całe Costa Blanca nie są tu wyjątkami od reguły. Największe wrażenie w Alicante robi góra Benacantil z położonym na niej zamkiem św. Barbary, który zaczął powstawać jeszcze w czasach panowania Arabów. To stamtąd rozciąga się świetny widok na całe miasto i okazały port. W samym mieście warto przespacerować się miejskimi alejami i promenadami – położonej tuż przy porcie Explanada de España z marmurowej nawierzchni w faliste wzory czy La Rambli, głównej alei łączącej port ze śródmieściem z okazałą halą targową Mercado Central na czele.

Na pewno trzeba odwiedzić Barri Vell – Santa Creu, czyli starą dzielnicę, rozłożoną u stóp zamku św. Barbary z okazałym miejskim ratuszem, konkatedrą św. Mikołaja, bazyliką św. Marii i wysokimi zabytkowymi kamienicami położonymi przy wąskich uliczkach oraz MUBAG – muzeum sztuki mieszczącym się w XVIII-wiecznym miejskim pałacu. Poza tym warto także obejrzeć iście hiszpańską atrakcję – Plaza de Toros, czyli okazałą XIX-wieczną arenę walk byków wraz ze znajdującym się tam muzeum.

Domy w Villajoyosa © iStock
Domy w Villajoyosa © iStock

Alicante to także piękne wybrzeże Costa Blanca, która można poznać od najlepszej strony już w samym mieście, a to za sprawą efektownej plaży Postiguet. Jeśli dodamy do tego bliskość Villajoyosy i Benidormu, czyli kurortów posiadających wspaniałe plaże, możemy śmiało powiedzieć, że pobyt tutaj z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem dla zaprzysięgłych plażowiczów. Jest też i coś dla fanów nurkowania. Wyspa Tabarca, znajdująca się w administracyjnych granicach Alicante to fantastyczne miejsce do uprawiania tego sportu.

Plac Masséna i Stare Miasto w Nicei © iStock
Plac Masséna i Stare Miasto w Nicei © iStock

Nicea – piękność Riwiery

„Piękna Nicea” to tytuł nieoficjalnego hymnu stolicy Riwiery Francuskiej, który bardzo dobrze oddaje charakter tego miasta. Warto pamiętać, że Nicea zalicza się do grona największych miast w całej Francji, a przecież można się tu poczuć jak w prawdziwym kurorcie. Wspaniałe centrum miasta, zabytki pochodzące z wielu epok – ruiny rzymskich term, obiekty sakralne z XIV-XVIII wieku, piękne przykłady zabudowy z przełomu wieków XIX i XX, a także wczesny modernizm. Z pewnością należy przespacerować się szeroką śródmiejską Promenadą du Paillon i odwiedzić przepięknie ukształtowany plac Massena, a później zajrzeć nad sam brzeg morza i pokonać na całej długości słynną Promenadę Anglików, która łączy stare miasto z portem i zamkiem oraz położone tuż na brzegu morza lotnisko. Na koniec z pewnością należy wspiąć się na wysokie wzgórze zamkowe, które oddziela centrum miasta i wspaniały port.

Menton na Lazurowym Wybrzeżu © iStock
Menton na Lazurowym Wybrzeżu © iStock

Lazurowe Wybrzeże to jednak nie tylko Nicea, ale także inne miasta rozsiane na linii brzegowej Morza Śródziemnego, ciągnącej się od Marsylii do granicy z Włochami. Tu znajduje się Cannes, czyli jedno z najbardziej znanych miast Francji, jej nieoficjalna filmowa stolica, co wiąże się oczywiście ze słynny festiwalem. To tu można zachwycać się pięknym morzem i wspaniałymi widokami w Antibes, Saint-Tropez, Menton czy Villefranche-sur-Mer. Wreszcie właśnie tutaj znajduje się synonim luksusu, bogactwa i blichtru, czyli słynne księstwo Monako, z prawdziwym symbolem w postaci kasyna w Monte Carlo.

Panorama Palermo © iStock
Panorama Palermo © iStock

Palermo i uroki północnej Sycylii

Historyczne miasta basenu Morza Śródziemnego mogą pochwalić się różnorodnymi wpływami. Tak jest też z Palermo, które było w czasach swojego istnienia i fenicką kolonią, i rzymskim miastem, przechodziło z rąk do rąk – byli tu Bizantyjczycy, Arabowie, a nawet… słowiańscy jeńcy, osadzeni przez arabskich władców! Do dziś w Palermo możemy jednak zaobserwować głównie pozostałości panowania Normanów, którzy w XI wieku założyli tu własne państwo i hiszpańskich dynastii, w których rękach Sycylia znajdowała się z krótkimi przerwami aż do połowy XIX wieku. To z tego okresu pochodzi okazały Pałac Normanów, czyli przez wieki siedziba królów sycylijskich, czy też katedra (z grobami pierwszego króla Sycylii – Rogera II i cesarza niemieckiego Fryderyka II Hochenstaufa) – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z katedrami w Cefalù i Monreale jako przykłady architektury arabsko-normańskiej. Z późniejszego okresu pochodzą także wybudowany w XIX wieku, okazały Teatro Massimo, czyli miejscowa opera – uważana za jedną z największych scen tego typu w Europie, a także budynki mieszkalne w centrum Palermo z niesamowitą zabudową Quattro Canti – skrzyżowania Via Maqueda i Via Vittorio Emanuele z barokowymi fasadami kamienic.

Cefalù i La Rocca © iStock
Cefalù i La Rocca © iStock

Poza Palermo, warto odwiedzić położone rzut beretem od sycylijskiej stolicy Monreale, ze słynną katedrą z nie mniej znanymi mozaikami z okresu romańskiego. Z tego powodu należy zajrzeć również do Cefalù – ze wspaniałą katedrą, która położona jest w centrum urokliwego, zabytkowego miasteczka u stóp malowniczej skały o niezbyt wyszukanej nazwie – La Rocca. Te okolice to nie tylko zabytki, ale też wiele kilometrów wyśmienitych piaszczystych plaż. Świetne miejsca na plażowanie znajdziemy również w pobliżu Palermo, choćby w Mondello, gdzie także znajdziemy czystą, szmaragdową wodę i biały, drobny piasek.

Jak sami widzicie, możliwości jest naprawdę wiele i tylko od Was zależy, dokąd polecicie na swój wymarzony i w pełni zasłużony urlop. Pamiętajcie jedynie, by dobrze przygotować się do podróży, sprawdzić, czy i jakie dodatkowe dokumenty są wymagane przez kraj przylotu, jakie formularze należy wypełnić przed podróżą oraz zapoznać się z nowymi zasadami bezpieczeństwa.

Życzymy Wam przyjemnych chwil w trakcie podróży!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?