hero top5 szlakow na maderze.jpg

Madera jest rajem dla miłośników pieszych wycieczek. Trasy trekkingowe są jedną z głównych atrakcji – a jest ich tutaj aż 30! Każda z nich oferuje niesamowite widoki w bliskości natury. Przespacerujesz się tutaj lewadami, szlakami górskimi, a nawet ścieżkami prowadzącymi przez klify tuż nad oceanem. To szlaki o różnym stopniu trudności i długości, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Szlak z Pico do Areeiro do Pico Ruivo © iStock
Szlak z Pico do Areeiro do Pico Ruivo © iStock

Madera – co warto zobaczyć?

Madera to przede wszystkim wyjątkowa przyroda, kontakt z naturą i niesamowite krajobrazy. Madera, wyspa wiecznej wiosny, jest praktycznie przez cały rok zielona – z bujną roślinnością, wodospadami, klifami i górami. Największą popularnością wśród podróżników cieszą się trasy wzdłuż lewad. A czym tak właściwie są lewady? Na Maderze zaczęły powstawać już w XIII wieku i służyły jako system nawadniania znajdujących się na południu wyspy upraw owoców i trzciny cukrowej. Łącznie powstało tutaj aż 200 lewad o całkowitej długości 2500 km.

Vereda dos Balcões © iStock
Vereda dos Balcões © iStock

1. Vereda dos Balcões

  • Stopień trudności: łatwy
  • Dystans: 3 km w obie strony
  • Czas przejścia: 1 godzina 30 minut
  • Oznaczenie: PR 11

Trasa PR11 Vereda dos Balcões znajduje się w górskiej miejscowości Ribeiro Frio, we wschodniej części wyspy. Dojazd z Funchal zajmuje około 40 minut samochodem. To jedna z najprostszych i mniej wystawionych na ekspozycję tras. Nachylenie ścieżki jest tak małe, że aż nieodczuwalne, dlatego dadzą sobie tutaj radę także osoby, które nie mają najlepszej kondycji. PR 11 to też dobry pomysł na krótki spacer z dziećmi.

Ribeiro Frio © iStock
Ribeiro Frio © iStock

Początek trasy, czyli Ribeiro Frio, jest atrakcją samą w sobie – znajdziesz tu ogrody, strumyki, malutkie wodospady i stawy z pstrągami. Ścieżka na początku biegnie przez gęsty las wawrzynowy, a w pewnym momencie zwęża się i wchodzi pomiędzy wysokie, skalne ściany, które pokryte są mchem i winoroślami. Można poczuć się tutaj jak w Alicji w Krainie Czarów – klimat jest naprawdę bajkowy. Po 45-minutowym spacerze dotrzesz na punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie z Balcoes możesz podziwiać zieloną dolinę Ribeira da Metade, a także panoramę na trzy najwyższe szczyty wyspy: Pico do Areeiro, Pico das Torres, Pico Ruivo oraz formację skalną Penha d’Aguia.

Levada das 25 Fontes © iStock
Levada das 25 Fontes © iStock

2. Levada das 25 Fontes

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 9,5 km w obie strony
  • Czas przejścia: 3-4 godziny w obie strony
  • Oznaczenie: PR 6

Początek trasy prowadzącej do Lewady 25 Źródeł znajdziesz nieopodal parkingu przy drodze ER110. Od tego miejsca czeka Cię jeszcze 2-kilometrowy spacer drogą asfaltową. Odcinek ten można jednak przejechać busem, który kursuje co kilka minut. Dopiero przy chatce w Rabacal rozpoczyna się właściwy szlak PR 6. Trasa jest raczej łatwa, jednak pojawiają się tutaj znacznie wyraźniejsze podejścia niż przy szlaku na Balcoes. Czasami na trasie występują też strome przepaście – są jednak odpowiednio zabezpieczone.

Wodospady przy Levada das 25 Fontes © iStock
Wodospady przy Levada das 25 Fontes © iStock

Szlak wije się tutaj przez las laurowy, tworząc przepiękne tunele z drzew i krzewów. Podczas wędrówki towarzyszyć Ci będzie śpiew ptaków. Po drodze natkniesz się na kilka punktów widokowych z panoramą na zalesione wzgórza. Na końcu tej ścieżki zobaczysz lagunę Lagoa das 25 Fontes i jej liczne wodospady, które spadają po pokrytych mchem skałach. Wysoka, porośnięta roślinnością ściana, po której sączy się woda wprost do jeziorka – to coś, co zapamiętasz na długo. Wycieczkę można też wydłużyć o spacer do wodospadu Risco.

Szlak Vereda da Ponta de São Lourenço © iStock
Szlak Vereda da Ponta de São Lourenço © iStock

3. Vereda da Ponta de São Lourenço

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 6 km w obie strony
  • Czas przejścia: 3 godziny w obie strony
  • Oznaczenie: PR 8

Vereda da Ponta de São Lourenço to wędrówka najbardziej wysuniętą na wschód częścią wyspy – półwyspem św. Wawrzyńca. Szlak rozpoczyna się w Baia d’Abra, na końcu drogi ER109. Można tam zostawić wypożyczony samochód na bezpłatnym parkingu lub dojechać autobusem nr 113. Na tę trasę warto wybrać się z samego rana. W ten sposób ominiesz największe tłumy i jeśli wstaniesz wystarczająco wcześnie – zobaczysz spektakularny wschód słońca. Półwysep św. Wawrzyńca ma wręcz półpustynny klimat i nie znajdziesz tu żadnego schronienia przed słońcem, więc warto pamiętać o zabraniu wody, nakrycia głowy i kremu z filtrem.

Ponta de São Lourenço © iStock
Ponta de São Lourenço © iStock

Półwysep ma pochodzenie wulkaniczne i zdecydowanie różni się od reszty wyspy. Trasa rozpoczyna się zejściem w dół, a następnie wejściem pod górę po drewnianej kładce. Po przejściu tego odcinka zaczyna się prawdziwa magia! Kręty szlak oferuje widoki na pionowe klify, fale z hukiem uderzające w wystające z wody skały i surowy krajobraz półwyspu smaganego silnym wiatrem. Sceneria zapiera tutaj dech w piersiach i pozwala docenić potęgę matki natury. Na trasie czeka Cię kilka męczących podejść i odcinków prowadzących tuż przy krawędzi – warto zachować ostrożność.

Levada do Caldeirão Verde © iStock
Levada do Caldeirão Verde © iStock

4. Levada do Caldeirão Verde

  • Stopień trudności: średni
  • Dystans: 13 km w obie strony
  • Czas przejścia: 6 godzin w obie strony
  • Oznaczenie: PR 9

Levada do Caldeirão Verde startuje w parku leśnym Queimadas. Wędrówka zaczyna i kończy się w tym samym miejscu – to tak naprawdę spacer tam i z powrotem, tą samą trasą. Na początek szlaku najlepiej dojechać samochodem, tuż obok znajduje się duży parking, na którym bez problemu zostawisz auto. Większość trasy przebiega przez las, dzięki czemu nie musisz obawiać się zbyt intensywnego słońca. Warto jednak zabrać ze sobą latarkę, która przyda się przy przejściu przez 4 tunele.

Tunel na trasie Levada do Caldeirão Verde © iStock
Tunel na trasie Levada do Caldeirão Verde © iStock

Lewada zabierze Cię w głąb doliny São Jorge – kilkukrotnie przecinając strome zbocza i oferując spektakularną panoramę na zielone wzgórza i wodospady. Najpierw prowadzi przez las, gdzie możesz podziwiać bujną roślinność, ale po 2-3 kilometrach wędrówki trasa staje się o wiele bardziej widowiskowa, odsłaniając dolinę i liczne wodospady. Fragmenty trasy PR 9 przechodzą przez tunele, które niegdyś zostały ręcznie wykute w skałach. Wisienką na torcie jest jednak jezioro, do którego wpada ponad 100-metrowy wodospad. Jezioro znajduje się w otoczeniu wielkich liści paproci i soczyście zielonych drzew, dzięki czemu można poczuć się jak w tropikach.

Najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo © iStock
Najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo © iStock

5. Pico Areeiro do Pico Ruivo

  • Stopień trudności: trudny
  • Dystans: 12/14 km w obie strony
  • Czas przejścia: 6-7 godzin w obie strony
  • Oznaczenie: PR 1

Szlak łączący Pico Areeiro i najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo, jest najbardziej ekscytującym i najpiękniejszym szlakiem górskim na całej wyspie. Jedynym sposobem, aby dostać się na parking przy Pico Areeiro, czyli na początek trasy PR 1, jest wynajem samochodu, złapanie stopa lub skorzystanie z lokalnych wycieczek turystycznych. Niestety nie dojeżdża tam żaden autobus. Wyruszając na wędrówkę tą trasą, trzeba być przygotowanym na duży wysiłek – do pokonania jest ponad 1000 m przewyższeń. Trasa prowadzi też przez nieoświetlone tunele, więc zabierz ze sobą latarkę.

Szlak na Pico Areeiro © Martyna Górna
Szlak na Pico Areeiro © Martyna Górna

Już po pierwszym kilometrze szlaku trafisz na punkt widokowy – Ninho da Manta. W zależności od pogody i pory dnia możesz zobaczyć białe obłoki chmur tuż pod Twoimi stopami lub typowo górski krajobraz ze strzelistymi szczytami. Nieco dalej ścieżka prowadzi prosto przez wąską grań Pedra Rija – odcinek jest dobrze zabezpieczony, ale i tak potrafi przyspieszyć bicie serca. Następnie dotrzesz na rozwidlenie szlaku w okolicy Pico do Gato. Ścieżka zachodnia jest krótsza (5,6 km) i łatwiejsza od wschodniego wariantu (7 km), obie jednak trawersują zbocza Pico das Torres. Cała trasa jest bogata w typowo wysokogórskie, dramatyczne krajobrazy. Z tego powodu może zająć Ci nieco dłużej, niż podają przewodniki – co chwilę będziesz zatrzymywać się, aby podziwiać te cudowne widoki!

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów na Maderze

Dolina Serra de Água © iStock
Dolina Serra de Água © iStock

Madera – pogoda

Kiedy jechać na Maderę? Mówi się, że nie ma złej pory na wakacje na Maderze, w końcu panuje tam wieczna wiosna! Trzeba jednak liczyć się z tym, że pogoda jest tutaj zmienna, a zimą opady i silne wiatry są dużo bardziej uciążliwe. Latem warto natomiast zadbać o ochronę przed słońcem, które na niektórych szlakach może dać się we znaki. Jeśli wybierasz się w wyższe partie wyspy, pamiętaj, żeby zabrać coś cieplejszego i wiatrochronnego.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?