Podróżowanie się zmienia, a my razem z nim. Chcemy odpocząć, choć brakuje nam czasu. Chcemy nowych doświadczeń, choć brak nam odwagi. Tymczasem świat pełen przygód czeka tuż za rogiem. Wątpliwości zostaw za sobą, zabierz ciekawość i leć! City break — to takie proste.

Podróżowanie jak wypad do sklepu

City break to typ krótkiego wyjazdu zwykle do jednego ze znanych europejskich miast lub odpoczynek w jego okolicach. Czy to weekendowy wypad do Paryża, czy spontaniczna decyzja o spędzeniu kilku dni w Berlinie, wyjazdy city break stały się nieodłącznym elementem współczesnego stylu życia. Są też ściśle związane z dwudziestoletnią już historią eSky.pl. Od początku naszej działalności inspirujemy do krótszych i dłuższych podróży, które poszerzają horyzonty.


„Podróż stała się metaforą mojej codzienności, nieustającego bycia w ruchu, doświadczania w pełni małych zmian, codziennego dbania i pogłębianie swojej świadomości w drodze zwaną życiem. Uważam, że takie podejście może budzić ekscytację i ciekawość nawet w codziennej podróży do pracy czy sklepu”.

Eli Wierkowska, doświadczona nauczycielka jogi i mentorka w rozmowie dla eSky.pl

Przeczytaj pełny wywiad z Eli o tym, jak być otwartym i odkrywać świat bez uprzedzeń.


Para uśmiechniętych ludzi robiących selfie na tle miejskiej scenerii. Mężczyzna ubrany w dżinsową koszulę, a kobieta w kapeluszu i uśmiechnięta od ucha do ucha. Oboje mają na plecach plecaki, sugerujące, że są w podróży lub na city break.
Uśmiechnięta para robi selfie podczas spaceru po mieście w trakcie city break © Shutterstock

Co to jest city break?

City break to krótki wypad do miasta, który może stać się pretekstem do zwiedzania jego atrakcji lub okolic. Często są to wyjazdy na 2-3 dni, idealne na weekend. Ich celem może być zwiedzanie, zakupy, smakowanie lokalnej kuchni czy po prostu oderwanie się od codzienności (posiedzenie na plaży, relaks wśród natury). Jedną z największych zalet wyjazdów city break jest możliwość naładowania baterii bez konieczności brania długiego urlopu.

Na jaki city break masz ochotę?
Termin „city break” zyskał popularność dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych i urbanizacji. To właśnie one sprawiły, że krótki wypad do innego miasta stał się szeroko dostępny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podróż do innego kraju była luksusem. Dziś podróżowanie jest na wyciągnięcie ręki, a dzięki eSky.pl możesz zorganizować swój city break w kilka minut.


Jak zmieniło się nasze podróżowanie?

Jeszcze w XIX wieku młodzi arystokraci odbywali tak zwane Grand Tour, czyli długie podróże po Europie, które miały na celu poszerzenie ich wiedzy o sztuce, kulturze i historii. Odwiedzali miasta takie jak Rzym, Florencja, Ateny czy Wiedeń, gdzie studiowali dzieła sztuki, architekturę i filozofię. Grand Tour było traktowane jako istotny element kształcenia, przygotowujący młodych ludzi do pełnienia ważnych ról społecznych i politycznych. Dziś city breaki, choć krótsze, kontynuują tę tradycję odkrywania i nauki poprzez podróże.

Grand Tour inspirowało wielu znanych pisarzy ówczesnej epoki. Lord Byron opisał swoje podróże w poemacie „Wędrówki Childe Harolda”, gdzie opisał swoje wrażenia z takich miejsc jak Grecja i Włochy. Mary Shelley we „Frankensteinie” wykorzystała trasy typowe dla Grand Tour, opisując podróże przez Genewę i Włochy. Johann Wolfgang von Goethe w „Podróży włoskiej” szczegółowo dokumentował swoje refleksje z podróży, pozostawiając po sobie unikalne spojrzenie na sztukę i kulturę tamtych czasów.

Współcześnie podróżujemy głównie z powodów rekreacyjnych. Chcemy się zrelaksować i oderwać od nadmiaru pracy czy codziennego stresu. Jednak aspekt edukacyjny nie zanikł całkowicie – wciąż lubimy łączyć wypoczynek z poznawaniem świata i pogłębianiem naszej wiedzy. 

Pomysły na city break

Wielu z nas może towarzyszyć błędne przekonanie, że wyjazd na zaledwie kilka dni, nie przyniesie oczekiwanego relaksu lub będzie nudny. Okazuje się jednak, że wystarczy na chwilę zmienić otoczenie, by inaczej spojrzeć na świat i naładować baterie. Podpowiadamy, jak spędzić czas na krótkim wyjeździe, by był satysfakcjonujący.

City break — rodzinna przygoda

Z początkiem roku szkolnego zabierz swoje dzieciaki na krótki wypad łączący zabawę i edukację. Jednego dnia możecie odwiedzić park rozrywki, innego wspólnie odkrywać arcydzieła sztuki lub zabytki, które ożywią historię lepiej niż szkolne podręczniki. Najlepsze pomysły na city break z dziećmi znajdziesz w artykule Rafała Sowińskiego.

Kobieta i chłopiec siedzący w kolorowym wagoniku na karuzeli w parku rozrywki. Chłopiec ubrany w żółtą koszulkę z uśmiechem patrzy w obiektyw, a kobieta za nim również uśmiecha się. W tle widać kolorowe elementy karuzeli i budynki parku
Przejażdżka na karuzeli w parku rozrywki sprawia frajdę nie tylko maluchom © Shutterstock

City break z przyjaciółkami, czyli babski wyjazd 

Dzień możecie zacząć od leniwego śniadania w jednej z modnych kawiarni, a potem zrelaksować się w lokalnym spa. Odkryjcie butiki z unikalnymi kolekcjami od lokalnych projektantów. Czas spędzony na wspólnych spacerach po mieście to idealny sposób na pogłębienie więzi — niezależnie od tego, czy to jest dzień kobiet czy dzień matki. Karolina Cesarz stworzyła listę miejsc, gdzie warto wybrać się z przyjaciółkami.


„Warto wyjechać i podpatrzeć, jak inne kultury cieszą się życiem”. O tym, jaką rolę odgrywają podróże w życiu kobiet chcących zadbać o balans między strefą prywatną a zawodową, rozmawiała Katarzyna Barcik z trenerką międzykulturową i ekspertką od różnorodności – Moniką Guzek.


City break w męskim stylu

Wybierzcie się na wyprawę, która łączy ekscytujące aktywności, takie jak udział w lokalnych wydarzeniach sportowych z poznawaniem nowych miast. Możecie spróbować sił w regionalnych rozrywkach, takich jak paintball, czy gokarty lub oddać aktywnością wśród natury w niewielkiej odległości od centrum. Z najlepszymi kumplami, z partnerką, synem lub ojcem. O tym, jak zorganizować city break w męskim stylu podpowiada Daniel Król.

City break — poznawaj lokalne smaki  

Jeżeli jesteś typowym foodies, to na pewno znasz już smak croissantów z paryskiej kawiarni, rzymskiej carbonary, czy madryckiej paelli. Ale z pewnością masz jeszcze wiele do odkrycia. W Neapolu spróbuj sfogliatelle – chrupiącego ciasta z nadzieniem z ricotty, w Porto delektuj się francesinhą – bogato nadziewaną kanapką w sosie piwnym, a w Reykjavíku odkryj smak hakarla – fermentowanego rekina. Każde z tych dań może być osobnym pretekstem do małej miejskiej wyprawy. Które europejskie miasta są najbardziej smakowite sprawdziła dla nas Małgorzata Millan.

City break — relaks i natura

City break nie musi oznaczać zwiedzania ruchliwych centrów miast –  na takim wyjeździe możesz też odnaleźć bliski kontakt z naturą. Wiedeń zachwyca zielonymi parkami, jak Prater czy Lainzer Tiergarten, a Oslo pozwala na relaks w otoczeniu lasów i fiordów, gdzie można także podziwiać zorzę polarną. Miasta takie jak Zurych czy Genewa zachwycą Cię widokami na góry. Wybierz się do miasta otoczonego zielenią i relaksuj się podczas spacerów po rozległych parkach lub rezerwatach przyrody. W miejscach, o których pisze Rafał Sowiński, na pewno nie braknie Ci kontaktu z naturą.

Rowerzysta na krętej leśnej drodze, otoczony gęstymi drzewami i poranną mgłą, z promieniami słońca przebijającymi się przez gałęzie w trakcie swojego coolcation
Wypoczynek w miejscach o umiarkowanym klimacie sprzyja długim aktywnościom na świeżym powietrzu [c] Shutterstock

City break na plaży 

City break można spędzić także na plaży, ciesząc się słońcem i morską bryzą! Wiele miast ma dostęp do pięknych plaż, co czyni je idealnym wyborem na jesienny wypad, kiedy pogoda w Polsce zaczyna być mniej sprzyjająca. Przykłady takich miejsc to Barcelona z plażą Barceloneta, Lizbona z pobliskimi plażami Costa da Caparica oraz Nicea, gdzie plaże są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jak wypocząć na plaży, nie biorąc długiego urlopu, podpowie Ci Daniel Król.

Algarve - mężczyzna w jaskini plażowej w Praia da Coelha, Albufeira. Portugalia © iStock
Algarve – mężczyzna w jaskini plażowej w Praia da Coelha, Albufeira. Portugalia © iStock

Co to znaczy, że city break to MY?

Hasło kampanii „City break to MY” idealnie oddaje ducha tych wyjazdów. Bo city break to nie tylko miejsce, do którego się udajemy, ale przede wszystkim ludzie, którzy ten wyjazd tworzą. To Ty decydujesz, co zobaczyć, z kim, jak spędzicie czas i jakie wspomnienia przywieziecie ze sobą. eSky.pl jest tu po to, aby pomóc zrealizować każdą podróżniczą fantazję, niezależnie od tego, czy planujesz romantyczny wypad, wycieczkę z przyjaciółmi, czy samotne zwiedzanie nowych miejsc. Jesteśmy liderem w organizacji wyjazdów city break i doskonale rozumiemy potrzeby współczesnych podróżników. Rezerwując na eSky.pl masz pewność, że otrzymasz Gwarancję Najniższej Ceny oraz możliwość zadbania o wszelkie aspekty swojej podróży takie jak transfery czy ubezpieczenie, w trakcie jednej, wygodnej rezerwacji. Dzięki temu i Twojej kreatywności każdy city break będzie niepowtarzalny. 

City break z eSky.pl, dlaczego warto?

Dzięki platformie eSky.pl możesz szybko i łatwo znaleźć idealny lot i hotel, kupić ubezpieczenie podróżne, zdecydować czy potrzebujesz transferu z lotniska, i zarezerwować bilety na atrakcje, które sprawią, że Twój wyjazd będzie niezapomniany. Niezależnie od tego, czy szukasz luksusowego hotelu w centrum miasta, czy przytulnej kawalerki na przedmieściach – z eSky.pl masz pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Nie musisz już spędzać czasu na wyszukiwaniu dogodnych propozycji, do zaplanowania udanego wyjazdu city break często wystarczy jeden klik!

Sprawdź nas 😉

Krótki wypad, długotrwałe korzyści

Naukowcy potwierdzają, że nawet krótki wyjazd ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Rafał Sowiński w artykule „Czy podróże są zdrowe? Naukowcy już to wiedzą” prezentuje badania, które potwierdzają, że zmiana otoczenia, choćby na kilka dni, pozwala zredukować stres i poprawić nastrój. Zaledwie dwa dni w nowym miejscu mogą sprawić, że wrócisz do codziennych obowiązków z nową energią i świeżym spojrzeniem.


Cezary Pazura o wyjazdach city break

Opowiem, dlaczego te wyjazdy są konieczne. Pierwszy raz po narodzeniu dzieci wyjechaliśmy sami na zaproszenie jednej z firm do Dubaju. Przyjechaliśmy do hotelu, zasiedliśmy na kanapach i cisza. Nagle okazało się, że jedynym tematem do rozmowy są dla nas dzieci. Mówię: „Edytka, my musimy nauczyć się rozmawiać ze sobą!”. I po to wyjeżdżamy na city break, żeby znowu się poczuć jak kiedyś, jak na pierwszych randkach, kiedy co wieczór mieliśmy pięćdziesiąt tematów i wciąż nie mogliśmy się nagadać. Organizujemy opiekę nad dziećmi od piątku do niedzieli, czasami od czwartku i wylatujemy.

Przeczytaj cały wywiad z Cezarym Pazurą


Aktywne zwiedzanie – poszerzaj swoje horyzonty!

City break to doskonała okazja, by zasmakować kultury, czy zachwycić się sztuką wybranych miast. Tradycja takich wypraw sięga czasów Grand Tour, kiedy to młodzi arystokraci podróżowali po Europie, aby poszerzyć swoje horyzonty. Dziś city break może być traktowany jako współczesna forma tej edukacyjnej podróży, choć w bardziej kompaktowej wersji. Wiele osób decyduje się na krótki wypad do miast Europy, aby zobaczyć na własne oczy dzieła, o których czytali w książkach, i zanurzyć się w atmosferze miejsc pełnych historii.


Zwiedzaj miasta i ucz się języków!

„Kiedy korzystamy z języka w codziennych sytuacjach, nasz mózg lepiej zapamiętuje nowe słowa. Trochę na tej samej zasadzie jak dziecko mówiące „marchewka, ale nie groszek”, zauważa, że dostaje marchewkę i zapamiętuje skuteczność komunikacji. W podróży, poprzez działanie, nauka języka może stać się procesem naturalnym” – mówi Patryk Topoliński, psycholog i poliglota w rowmowie o tym, jak przełamać bariery językowe w podróży


Gdzie na city break?

Włochy – Rzym, Wenecja, Bolonia

  • Rzym: Miasto to jest skarbnicą historii i sztuki. Koloseum, Forum Romanum, czy Kaplica Sykstyńska to miejsca, gdzie można zrozumieć fundamenty europejskiej cywilizacji. Każdy krok po Rzymie to lekcja historii. Wizyta w Watykanie to nie tylko zwiedzanie muzeów, ale także refleksja nad wpływem chrześcijaństwa na kulturę Zachodu.
„Ponad milion euro. Ponoć tyle pieniędzy co roku wyławiają z Fontanny di Trevi władze Rzymu. Pasuje to do teorii naszej rozmówczyni, że lubimy inwestować w doświadczenia, a nie tylko rzeczy materialne”. Sprawdź, jakie doznania z Rzymu przywieźli Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska w wywiadzie „Celebracja życia po włosku”.
  • Wenecja: To miasto na wodzie fascynuje swoją wyjątkową architekturą. Spacer po Placu Świętego Marka, wizyta w Pałacu Dożów oraz rejs gondolą po kanałach pozwalają odkryć, jak Wenecja stała się jednym z najważniejszych centrów handlu i sztuki w Europie. Wenecja to także dom dla wielu wybitnych artystów, których dzieła można podziwiać w licznych muzeach i galeriach.
  • Bolonia: Znana z najstarszego uniwersytetu w Europie, Bolonia jest miastem, gdzie edukacja i nauka mają długą tradycję. Bolonia to także kulinarna stolica Włoch, co czyni ją idealnym miejscem do poznania lokalnych smaków.

A możę jednak Sycylia?

„Sycylia. Nie mogę zdecydować się, które miasto odwiedzić. Więc zahaczam o kilka. Im więcej ich odkrywam, tym bardziej chcę kupić jeden z tych domków sprzedawanych za 1 euro i przeprowadzić się na włoską wyspę”.


Daria Prygiel
Przeczytaj pełen reportaż Darii Prygiel, Sycylia. Kilka miast, kilka scenariuszy życia.  


Grecja – Ateny

  • Ateny: Stolica Grecji to miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i wiele podstawowych koncepcji, które ukształtowały współczesny świat. Zwiedzanie Akropolu z Partenonem to nie tylko obcowanie z architektonicznymi arcydziełami, ale także zrozumienie istoty greckiej kultury i jej wpływu na rozwój sztuki i nauki. Ateny to także miejsce, gdzie można odkryć Muzeum Akropolu czy Narodowe Muzeum Archeologiczne, które przechowują bezcenne artefakty z czasów starożytnych. Które z tych atrakcji są dostępne zupełnie za free? Dowiesz się z artykułu „Najlepsze darmowe atrakcje w Atenach”.

Hiszpania – Madryt

  • Madryt: Wizyta w Muzeum Prado pozwala zobaczyć jedne z najważniejszych dzieł sztuki europejskiej, w tym prace Velázqueza, Goyi i El Greco. Spacer po Pałacu Królewskim to okazja do poznania hiszpańskiej monarchii, a zwiedzanie Placu Hiszpańskiego i Gran Via pokazuje, jak Madryt ewoluował przez wieki, stając się nowoczesną stolicą o bogatym dziedzictwie. Co jeszcze zobaczyć w Madrycie? Poznaj 5 rad od lokalnych mieszkańców.

Węgry – Budapeszt

  • Budapeszt: Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wzgórzu Zamkowym to okazja do poznania historii Węgier oraz podziwiania panoramicznych widoków na położone nad Dunajem miasto. Łaźnie termalne, takie jak Łaźnie Gellerta, nie tylko pozwalają na relaks, ale także są świadectwem wpływów tureckich na kulturę węgierską.

Portugalia – Lizbona

  • Lizbona: Miasto, gdzie można zobaczyć wpływy zarówno arabskie, jak i zachodnie. Wieża Belem i Klasztor Hieronimitów są doskonałymi przykładami architektury manuelińskiej, a spacer po dzielnicy Alfama pozwala zanurzyć się w tradycyjnym portugalskim stylu życia. Lizbona to także miejsce narodzin fado – melancholijnej muzyki, która odzwierciedla duszę tego miasta.

Po co jechać do Alfamy?

„Wybrałem się do Alfamy, by szukać lizbońskiej autentyczności. To w końcu najbardziej charakterystyczna i najstarsza dzielnica Lizbony. Wystawiam więc czułki i staram się wszystko w siebie wessać. Klimat, historię, budynki, słowa.”

Jakub Sokołowski
Przeczytaj relację Kuby z Lizbony


Austria – Wiedeń

  • Wiedeń: To miasto, które było centrum europejskiej muzyki klasycznej, tu tworzyli  tworzyli Mozart, Beethoven i Strauss. Wizyta w Pałacu Schönbrunn to podróż przez dzieje Habsburgów, a zwiedzanie Katedry św. Szczepana pozwala poznać gotyckie mistrzostwo architektury.
City break jako część języka turystyki

Termin „city break” stał się częścią specjalistycznego języka turystyki, który odzwierciedla różne motywacje i doświadczenia podróżnicze. Lingwiści zauważają, że język ten ewoluuje, odzwierciedlając zmiany społeczne i ekonomiczne w społeczeństwach.

City break w liczbach, najnowsze dane eSky.pl

City breaki stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków, szczególnie w okresach długich weekendów. Najnowsze dane z platformy eSky.pl pokazują, że Włochy dominują jako ulubiony kierunek – 51% podróżnych wybrało się tam na Boże Ciało 2024, z kosztami wyjazdów zaczynającymi się od 430 zł za osobę. W sierpniu również króluje Italia, z Rzymem i Bolonią na czele, które łącznie odpowiadają za 33% rezerwacji, z kosztami od 490 zł. Grecja, Hiszpania, Malta i Cypr również przyciągają wielu Polaków, oferując city breaki w przystępnych cenach, często poniżej 600 zł za osobę. Co ciekawe, coraz częściej na krótkie wypady wybierane są typowo wakacyjne kierunki, co wskazuje na zmieniające się preferencje podróżnych, którzy szukają słońca i relaksu nawet podczas krótkich wyjazdów.

Para uśmiechających się ludzi siedzi przy stoliku na zewnątrz kawiarni. Mężczyzna z tatuażem na przedramieniu podaje kobiecie kawałek jedzenia, podczas gdy ona trzyma filiżankę i uśmiecha się. Oboje są ubrani w casualowe ubrania, a w tle widać malowniczą uliczkę
Para siedząca przy stoliku jednej z europejskich kawiarni na świeżym powietrzu © Shutterstock

Patrząc na dane roczne z eSky.pl dotyczące wyszukiwań city break, miasta takie jak Rzym, Malta, Barcelona i Wenecja są najczęściej wybieranymi kierunkami wśród Polaków. Co ciekawe, podobny trend utrzymuje się w ostatnich 50 dniach w sprzedaży wyjazdów, gdzie Rzym, Malta, Barcelona i Wenecja ponownie znalazły się na szczycie listy najpopularniejszych kierunków. Widać również rosnące zainteresowanie miejscami jak Kopenhaga, Paryż czy Dubaj. Te dane podkreślają, że Polacy coraz częściej wybierają różnorodne kierunki, szukając unikalnych doświadczeń podczas krótkich, intensywnych wypadów.

City break co to? Po prostu leć!

Wyjazdy city break to wspaniały sposób na to, by w krótkim czasie doświadczyć czegoś nowego. To Ty decydujesz, jak spędzić ten czas, a my jesteśmy tu, by pomóc Ci zrealizować te plany. 

Hanna Sieja-Skrzypulec

Literaturoznawczyni, copywriterka i instruktorka pisania. Autorka „Twórczego pisania na gruncie polskim”, scenariuszy filmowych oraz artykułów poświęconych kreatywności. Kocha mikropodróże, szwendanie się po miastach oraz wędrówki przez pola i lasy. Lepiej nie pytać jej o drogę.



Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?