Chcesz świętować Dzień Kobiet inaczej niż zwykle? W tym roku zamiast tulipanów i czekoladek wybierz tworzenie wspomnień na całe życie. Zarezerwuj city break z przyjaciółką lub grupą koleżanek. Kilka dni urlopu od codzienności to najlepszy prezent od siebie dla siebie. Zwłaszcza jeśli spędzi się go w Mediolanie, który aż kipi od atrakcji.

Dzień Kobiet 2024 – w domu czy w podróży?

Każda okazja jest dobra do świętowania, prawda? Nie zastanawiaj się, Dzień Kobiet to idealny pretekst, aby zarezerwować czas w jeden z marcowych weekendów i polecieć na city break z przyjaciółkami. W ten sposób będziesz świętować nie jeden, a kilka dni! Co wybierasz: Dzień Kobiet 2024 w budzącej się dopiero z zimowego snu Polsce czy weekend pełny kobiecej energii we włoskiej stolicy mody, sztuki i pysznego jedzenia? Mediolan czeka ze swoimi galeriami sztuki, zabytkami, muzeami, sklepami i kafejkami. Co zobaczyć, gdzie zjeść, jakie atrakcje zaliczyć? Czasu zostało niewiele, dlatego mamy dla Was same sprawdzone adresy.

Przyjaciółki w Mediolanie przed katedrą Duomo
Przyjaciółki w Mediolanie przed katedrą Duomo © shutterstock

Co zobaczyć w Mediolanie? Nie tylko zabytki

Wycieczka do Mediolanu nie obędzie się bez zwiedzania. W końcu miasto to uznawane za najbogatsze we Włoszech słynie ze wspaniałej architektury. Swoim pięknem oszałamia m.in. tutejsza gotycka perła, czyli katedra Duomo di Milano. Nie bez przyczyny określa się ją mianem najpiękniejszej budowli sakralnej świata. Warto zobaczyć ją z zewnątrz, obejrzeć misternie zdobione wnętrza, a także wejść na taras widokowy na jej dachu. Panorama miasta naprawdę jest zachwycająca! W Mediolanie znajduje się też najsłynniejsza scena operowa świata – La Scala w Teatro alla Scala. Możecie wybrać się na wieczorny występ – koniecznie w eleganckich strojach – lub zwiedzić budynek za dnia.

Sprawdź najlepsze oferty na city break w Mediolanie

Zabytki, które warto zobaczyć w Mediolanie, to także zamek Sforzów, czyli Castello Sforzesco. Na jego dziedziniec wejdziecie za darmo. Niepozorny z zewnątrz Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore, czyli kościół św. Maurycego skrywa prawdziwy skarb! Jego ściany pokryte są XVI-wiecznymi freskami, dzięki którym miejsce to nazywane jest Kaplicą Sykstyńską Mediolanu. Przerwa podczas zwiedzania? Koniecznie w parku Sempione z zadbanymi stawami, w których pływają żółwie. Znajdziecie tu też Łuk Triumfalny, który wspaniale wygląda zwłaszcza o świcie i przy zachodzie słońca.

Łuk Pokoju w Mediolanie
Łuk Pokoju w Mediolanie © shutterstock

City break w Mediolanie – szlakiem sztuki

Z czego słynie Mediolan? Ze sztuki! Podczas wycieczki do tego miasta warto poświęcić więc nieco czasu na obejrzenie najsłynniejszych dzieł, które się tu znajdują. Zacznijcie od Pinakoteki Brera w XIII-wiecznym Palazzo di Brera. Zgromadzono tu obrazy, rzeźby czy instalacje artystyczne m.in. włoskich renesansowych twórców takich jak Rafael Santi, Caravaggio, Giovanni Bellini czy Peter Paul Rubens. Obejrzeć można także dzieła Rembrandta, Canalettego, van Dycka czy Picasso.

City break w Mediolanie najlepiej połączyć z poszukiwaniem śladów żyjącego tu przed wiekami Leonarda da Vinci. Fresk zatytułowany „Ostatnia wieczerza” znajdziecie w XV-wiecznym refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie. W mieście działają też dwa muzea poświęcone temu genialnemu artyście – Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonardo da Vinci, a także Leonardo3 Museum. Zbiory rysunków i pism Leonardo znajdują się także w galerii w zamku Sforzów oraz Pinakotece Ambrosiana (m.in. projekt słynnej maszyny latającej). Warto wybrać się do Galleria d’Arte Moderna oraz Museo del Novecento ze zbiorami sztuki XIX- i XX-wiecznej. Na uwagę zasługują m.in. takie nazwiska jak Modigliani, Picasso, van Gogh i Cézanne.

Sprawdź bilety na atrakcje w Mediolanie
Kobiety próbujące włoskich gelato
Kobiety próbujące włoskich gelato © shutterstock

Mediolan – gdzie zjeść?

Weekendowe świętowanie Dnia Kobiet 2024 w stolicy Lombardii najlepiej zwieńczyć wspaniałą ucztą! Tradycyjne dania bazują na mięsie i maśle. Są to m.in. szafranowe risotto alla milanese, ossobuco alla milanese, czyli potrawka z giczy cielęcej ze szpikiem duszona w winie czy też jarzynowa zupa minsetrone. Jako szybką przekąskę warto zjeść panzerotti, focaccię czy bruschettę jak w innych częściach Włoch. Gdzie zjeść w Mediolanie? Polecamy klimatyczną dzielnicę Brera z lokalami o niewielkiej liczbie stolików, np. Brera 29 Cucina & Cocktails i Stendhal Milano. Jeśli oprócz zaspokojenia głodu chcecie dowiedzieć się coś o swojej przyszłości, skręćcie w uliczkę Via Fiori Chiari. W knajpkach przesiadują tam bowiem wróżki.

Jeśli lubisz bawić się w klubach lub przesiadywać w barach i restauracjach, odwiedź dzielnicę Navigli – czyli centrum mediolańskiego życia nocnego. Usytuowana wzdłuż pięciu głównych kanałów, nazywana jest małą Wenecją. Ma w sobie naprawdę wiele uroku, zwłaszcza wieczorami, gdy nad wodą rozstawiane są stoliki okolicznych barów i restauracji. To idealna sceneria do niezobowiązujących rozmów przy kieliszku wina, uroczystej kolacji czy zabawy do białego rana w klubie tanecznym. Najlepsze opinie mają takie miejsca jak np. Pasta Fresca da Giovanni, Belé Ristorante czy Il Principe dei Navigli.

Galleria Vittorio Emanuele w Mediolanie
Galleria Vittorio Emanuele w Mediolanie © shutterstock

Wycieczka do Mediolanu – gdzie na zakupy?

Wycieczka do Mediolanu może być dla Waszej paczki dobrą okazją do zakupów. Miasto uważane jest za jedną z najważniejszych stolic mody i znajdziesz w nim butiki najsłynniejszych projektantów. Marki takie jak Gucci, Chanel, Prada, Dior czy Louis Vuitton znajdziecie w najpiękniejszej i jednej z najstarszych galerii handlowych świata – Gelerie Vittorio Emanuele. Nawet jeśli nie planujecie zakupów, zobaczcie jego neoklasycystyczne wnętrza i przeszklony dach – naprawdę robią wrażenie! Na posadzce znajdziecie też mozaikę z herbem Turynu, z którym wiąże się pewien przesąd…

Poleć na dzień kobiet do Mediolanu

Jednym z pierwszych skojarzeń z Mediolanem jest jego dzielnica mody, czyli Quadrilatero della Moda nazywana Złotym Prostokątem. Zrobicie tu zakupy w sklepach włoskich projektantów i marek. Znajdziecie je na obszarze mieszczącym się między ulicami Via della Spiga, Via Manzoni, Via Sant’Andrea i Via Montenapoleone. Jeśli chcecie lepiej poznać historię mody, wybierzcie się do muzeum w Palazzo Morando na wystawę Costume Moda Immagine. Ciekawym miejscem jest także powstała w 1990 roku 10 Corso Como, galeria ze sklepami, księgarniami, restauracjami.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?