Wyspy Grecji

Wakacje w Grecji – na dźwięk takiego hasła zamawiasz wczasy na Rodos lub Krecie? To popularne kierunki wakacyjne, ale zdecydowanie niejedyne, które warto zobaczyć w tej części świata. Grecja to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej. Słoneczne, bogate w atrakcje i zabytki. Skoro mowa o tych drugich, koniecznie wybierz się do Attyki. To kolebka cywilizacji europejskiej i demokracji. Nie bez powodu jest ona nazywana także Grecją w miniaturze. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoja podróż była idealna.

Starożytna kraina Grecji

Attyka to miejsce o ponad 6000-letniej historii. Widać ją na każdym kroku – w zabytkach, w muzeach, w architekturze. Zajmujący południową część Grecji region niegdyś słynął z rolnictwa. Obecnie starożytne wpływy mieszają się tu z tymi nowoczesnymi, będąc znakomitym miejscem na wakacje w Grecji. Wszystko to uzupełnia śródziemnomorski klimat i pyszna kuchnia z dodatkiem lokalnych win. Co warto zwiedzić w Attyce? Ateny, Pireus czy Eleusis to tylko niektóre z naszych propozycji.

 

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Atenach

Ateny – jedno z najstarszych miast świata

Miasto Platona i Sokratesa to miejsce, w którym narodziła się demokracja. Warto odwiedzić tu Narodowe Muzeum Archeologiczne, słynny stadion Panathinaiko (w całości zbudowany z marmuru) czy wybrać się do historycznej dzielnicy miasta – Plaki. Pełno tu wąskich uliczek, neoklasycznych budowli, ale i barów czy sklepów. Z kolei Monastiraka i pobliska dzielnica Psyrri, to miejsca tętniące życiem nocnym, kuszącym mieszkańców, jak i turystów. Lubisz zakupy? Musisz udać się do dzielnicy handlowej, skupionej wokół ulicy Ermou. Działa tu ponad 2500 sklepów!

Sounio © Shutterstock
Sounio © Shutterstock

Największą i najcenniejszą pod względem architektury, sztuki i nauki atrakcją Aten jest Akropol. Na wzgórzu zobaczysz świątynie Ateny Nike, Erechtejon, Propyleje czy Partenon, będący symbolem ateńskiej demokracji. Nieopodal znajduje się Muzeum Akropolu z ponad 4000 znaleziskami uwieczniającymi historię tego miejsca. U stóp Akropolu znajduje się m.in. świątynia Hefajstosa, starożytny Teatr Dionizosa, świątynia Zeusa Olimpijskiego czy Łuk Hadriana, będący symbolicznym wejściem do miasta.

Alimos © Shutterstock
Alimos © Shutterstock

Pireus – główny port Aten

Pireus to jeden z największych portów Morza Śródziemnego, zlokalizowany ok. 10 km od Aten. To właśnie w tym miejscu można podziwiać ruiny słynnych Długich Murów, które swego czasu łączyły Ateny z portem. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Teatr Miejski, znajdujący się na Placu Korai. Neoklasyczny budynek przykuwa uwagę turystów, a przestrzeń wokół niego jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań mieszkańców. W Pireus warto także odwiedzić Muzeum Archeologiczne, a wolny czas spędzić w jednej z dwóch zatok: Zea lub Mikrolimano.

Archaiol Museum © Shutterstock
Archaiol Museum © Shutterstock

Eleusis – świadek tajemniczych misteriów eleuzyjskich

Położone ok. 20 km od Aten miasto Eleusis (inaczej Elefsina) zostało założone w II tysiącleciu p.n.e. Miejsce to słynęło przede wszystkim z kultu Demeter, bogini płodności, obfitych plonów oraz jej córki Persefony. Kluczowym punktem miasta jest stanowisko archeologiczne, będące niegdyś ważnym ośrodkiem religijnym, w którym odbywały się misteria eleuzyjskie (od XV w. p.n.e. przez kolejne 2 tysiące lat). Najważniejszy etap misteriów miał miejsce w świątyni Telesterion. I choć Eleusis jest przesiąknięte historią, której warto doświadczyć, zwiedzając to miejsce, to obecnie jest to miasto przemysłowe. Pełne atrakcji dla turystów i propozycji na spędzenie wolnego czasu.

Anavyssos © iStock
Anavyssos © iStock

Naturalna odsłona Attyki – wyspy, plaże i najpiękniejsze zachody słońca

Attyka to miejsce, które było świadkiem wielu ważnych dla naszej cywilizacji wydarzeń. Zwiedzanie zabytków warto jednak umilić sobie odpoczynkiem na łonie natury. Jednym z takich miejsc jest Ogród Narodowy w centrum Aten. To zielona oaza spokoju. Wyjątkowy widok na Akropol zapewnia wycieczka na wzgórze Filopappou czy Likavitos. Riwiera Ateńska to z kolei miejsce, w którym naładujesz akumulatory na piaszczystej plaży – naszymi propozycjami są plaże Edem oraz Megalo Kavouri.

Acropolis Museum © Shutterstock
Acropolis Museum © Shutterstock

Chcesz na własne oczy przekonać się, jak pięknie kończy się dzień w Grecji? Koniecznie odwiedź Przylądek Sunion. Jest on zlokalizowany ok. 60 km od Aten, a miejscowi, jak i turyści, uważają go za najlepsze miejsce do podziwiania zachodów słońca. Zobaczysz tutaj także ruiny świątyni Posejdona, wybudowanej w V w p.n.e. Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia, udaj się na wyspę Hydra. Obowiązuje tutaj zakaz ruchu samochodowego, co sprzyja spokojnej atmosferze tego miejsca. Podobny klimat oferuje wyspa Egina, słynąca z pistacji i świątyni Afai.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Atenach
Porto Rafti © iStock
Porto Rafti © iStock

Attyka to także winnice – region ten słynie z win, a Retsina jest najpopularniejszą jego odmianą, uprawianą w tej okolicy. Do tego oczywiście gaje oliwne – w końcu nazwa miasta Ateny została zaczerpnięta od bogini Ateny, która podarowała mieszkańcom właśnie drzewo oliwne.

Artykuł powstał we współpracy z Greek National Tourism Organization.FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?