Bursa, która jest jednym z najważniejszych historycznych miast Turcji, pełna jest zabytków, meczetów i innych atrakcji turystycznych pochodzących z wczesnych lat Imperium Osmańskiego. Mimo dużego potencjału miasto jest pomijane przez część turystów odwiedzających Turcję, którzy skupiają się głównie na Stambule. O wiele mniej kosmopolityczna Bursa jest jednak mocno lokalna, pełna tradycyjnego rzemiosła, a także fascynującej przyrody stanowiącej kontrast dla rozpopularyzowanej wśród polskich odbiorców riwiery tureckiej.

Bursa – informacje podstawowe

Bursa to duże ponad 2-milionowe miasto położone w północno-zachodniej Turcji niedaleko Morza Marmara u stóp góry Uludağ. Jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Turcji, czwartym pod względem liczebności miastem kraju. Od 2014 roku wraz z sąsiednim miasteczkiem Cumalıkızık figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie nie ma żadnych linii lotniczych, które oferują loty bezpośrednio z polskich lotnisk do Bursy, ale do miasta łatwo dotrzeć ze Stambułu szybkim promem katamaranowym.

Stare kamienne domy w stylu osmańskim w Cumalıkızık
Stare kamienne domy w stylu osmańskim w Cumalıkızık © iStock

Bursa – największe atrakcje. Co zobaczyć w mieście?

Ściśle mówiąc, Bursa jest prowincją, a nie miastem. Centrum składa się z trzech dzielnic: Yıldırım, Osmangazi, i Nilüfer. Łącznie te trzy dzielnice nazywane są miastem Bursa. Centrum i wiele głównych atrakcji historycznych znajdują się w Yıldırım i Osmangazi.

Co zatem warto zobaczyć?

Bazar Centralny
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od targowego serca miasta, czyli Bazaru Centralnego. Stanowi od namiastkę dawnych czasów, kiedy leżąca między wschodem a zachodem Bursa była ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku.

Groby Muradiye
Najlepszy przykład świetności ery osmańskiej. To łącznie 12 grobowców w tym ten należący do sułtana Murata II. Szczególnie piękne jest wnętrze budynku wypełnione kolorowymi mozaikami i misternie zaprojektowaną kaligrafią.

Wnętrze Wielkiego Meczetu
Wnętrze Wielkiego Meczetu © iStock

Wielki Meczet
Jeden z symboli miasta, największa świątynia muzułmańska. Charakterystycznym elementem tej ponad 600-letniej konstrukcji jest dach zdobiony aż 20 kopułami. Zwiedzanie miasta byłoby niekompletne bez wizyty w tureckiej łaźni w termalnych przedmieściach Çekirge czy zobaczenia ceremoniału wirującego derwisza.

Jakie atrakcje warto odwiedzić w okolicach Bursy?

Jedną z nich jest górska wieś Cumalıkızık pełna starych kamiennych domów zbudowanych w stylu osmańskim. Z kolei nadmorska osada rybacka Gölyazı zachwyci każdego urokliwymi uliczkami i 750-letnim platanem. Oddalone 77 kilometrów od Bursy historyczne mury i bramy miasta Iznik stanowią ważny kompleks archeologiczny w tej części kraju.

Miasto Iznik
Miasto Iznik © iStock

Atrakcje dla fanów dzikiej przyrody

Cudowny pomnik natury stanowi Inkaya Cinar – ponad 600-letnie drzewo o wysokości 35 metrów. Znajduje się zaledwie 10 minut samochodem od centrum Bursy. Wodospady są jednym z najpiękniejszych i najważniejszych obszarów naturalnych tej części kraju. Tysiące turystów rocznie przyjeżdża, aby odpoczywać nad jeziorami Iznik, Bird Paradise czy Black. Okolice Bursy to również trzecia, co do wielkości jaskinia Turcji. Powszechnie uważa się, że jaskinia Oylat jest w stanie wyleczyć dolegliwości oddechowe, takie jak astma i zapalenie oskrzeli.

Kolejka Teleferik
Kolejka Teleferik © Ali Kasmau on Unsplash

W dzielnicy Orhangazi znajdują się słynne gorące źródła siarkowe Keramet Hot Spring, a odpocząć od miejskiego zgiełku można w licznych parkach, takich jak Kulturpark czy Mehrabli. Wznoszący się na 2543 m n.p.m. szczyt Uludağ jest symbolem miasta. To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Turcji, gdzie przez całą zimę utrzymuje się śnieg. Choć może to wydawać się dość ekstrawaganckie, jadąc do Bursy w sezonie zimowym można pojeździć na nartach. Atrakcją dużego formatu jest przejażdżka jedną z najdłuższych kolejek linowych na świecie o nazwie Teleferik Bursa.

Iskender Kebab
Iskender Kebab © iStock

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Bursie

Co dobrego zjeść w Bursie?

 1. Iskender Kebap
  Najpopularniejsze danie miasta, rozsławione w całym kraju. Potrawa ta przygotowywana jest w Bursie od ponad 150 lat niezmiennie według tej samej receptury. Podstawą kebaba jest mięso jagnięce w ostrym pomidorowo-paprykowym sosie z dodatkami kawałków chlebka pita i dużej ilości masła z owczego mleka i kwaśnego jogurtu.
 2. İnegöl Köfte
  Danie pochodzące z dzielnicy İnegöl. To grillowane klopsy z mieszanki mielonej wołowiny lub jagnięciny, doprawionej jedynie cebulą. Mimo, że te pyszne klopsiki można obecnie zjeść w całym kraju, mówi się, że najlepsze przygotowywane są w İnegöl.
 3. Pyszne oliwki Tirilye
  Zdecydowanie warte spróbowania podczas wizyty w dzielnicy Mudanya.
 4. Zupa Mercimek
  W podstawowej wersji jest to dość łagodna zupa na bazie soczewicy. Możesz jednak zdecydować się także na jej wersję pikantną, Ezogelin.
 5. Słodycze
  Będąc w dzielnicy Mudanya warto spróbować absolutnie pysznych oliwek Tirilye. Gastronomiczna oferta Bursy to również słodkości, które Turcy uwielbiają. Miejskimi rarytasami są desery takie, jak Milik Halvah, Hurma czy Mustafakemalpaşa. Ten ostatni z lokalnych deserów wytwarzany jest ze specjalnego sera z regionalnego mleka i łączy się go z orzechami, lodami i tahini.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?