hero izmir miasto bazarow.jpg

Miasto Izmir, a dawniej Smyrna, to 3000 lat znanej z podręczników historii. Obecnie jest to najbardziej zorientowane na Zachód miasto tureckie. Mimo że dużą część populacji stanowią muzułmanie, a meczety można znaleźć wszędzie, spacerując po centrum, nie ma się wrażenia przebywania w mieście o konserwatywnym charakterze.

Wiele kobiet nie nosi hidżabu, alkohol podawany jest na wielu tarasach, a mieszkańcy lubią spotykać się nad morzem, aby napić się piwa i zjeść nasiona słonecznika lub kulki nadziewane ryżem. I to nawet podczas Ramadanu.

Co zobaczyć w Izmirze?

Izmir jest połączeniem nowoczesności z tureckimi tradycjami. Ciężko w Turcji o bardziej kosmopolityczne miasto będące pod tak zauważalnym wpływem europejskich trendów.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Agory, najważniejszej pozostałości kultury hellenistycznej. Ten starożytny plac miejski uzmysławia, jak długą historię ma Izmir. Odzwierciedleniem dawnej świetności jest również Efez – położone 50 minut od Izmiru jedno z najbardziej znanych starożytnych miast świata. Fani wykopalisk będą zachwyceni oddalonym o 100 kilometrów Pergamum – jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju.

Efez © iStock
Efez © iStock

 Sercem nowoczesnego Izmiru jest z kolei Plac Konak z najbardziej znanym widokiem na wieżę zegarową Saat Kulesi. Jest ona prawdziwym symbolem Izmiru i pocztówkowym kadrem miasta. Zegar został zbudowany jako prezent dla sułtana Abdülhamida i ma ponad 120 lat. Plac otaczają historyczne meczety i konglomerat krętych alejek z kawiarniami, restauracjami i barami. Warto zobaczyć XVI-wieczny najstarszy w mieście meczet Hisar będący dobitnym przykładem architektonicznego kunsztu czasów Imperium Osmańskiego.

Kup bilety na atrakcje w Izmirze i okolicy
Wieża zegarowa, Izmir © iStock
Wieża zegarowa, Izmir © iStock

Popularnym miejscem wśród odwiedzających Izmir jest historyczna winda Asansör. To ponad stuletnia konstrukcja ułatwiająca mieszkańcom poruszanie się między szczytem klifu a wybrzeżem. Na górze windy znajduje się kawiarnia-restauracja, w której można napić się legendarnej tureckiej kawy. Twierdza Genueńska znajduje się w samym centrum Cesme, turystycznego serca Izmiru. Twierdza została zbudowana w XIV wieku za panowania sułtana Bayazeta II. Fani muzeów nie będą się w Izmirze nudzić. Najciekawszym punktem na muzealnej mapie miasta jest Muzeum KEY założone przez trzech tureckich fanów motoryzacji. To imponująca kolekcja 130 unikalnych samochodów i 40 motocykli.

Winda Asansor © iStock
Winda Asansor © iStock

Tureckie zamiłowanie do bazarów

Można zaryzykować stwierdzeniem, że Turcja znana jest na całym świecie przede wszystkim z herbaty, kebabów i tętniących życiem bazarów. Na Bliskim Wschodzie, bazar jest uważany za „bijące serce miasta i symbol islamskiej architektury i kultury o dużym znaczeniu.” Dziś bazary są popularnymi miejscami dla turystów, a niektóre z tych starożytnych bazarów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa lub zabytków narodowych. Nie inaczej jest w Turcji, gdzie bazary są domeną każdego większego miasta.

Najbardziej znanym z nich jest Kryty Bazar w Stambule. To 30 hektarów przestrzeni, łącznie 61 ulic i ponad 3500 sklepów. Miejsce sprzedaży m.in. wyrobów garncarskich, dywanów, przypraw i biżuterii o targowym rodowodzie od czasów Bizancjum. Innym znanym stambulskim targowiskiem jest Bazar Egipski istniejący nieprzerwanie od II połowy XVII wieku. Słynie z dużego wyboru orientalnych przypraw. W Alanyi niezwykle popularny jest Bazar Şekerciler, na którym kupić można artykuły spożywcze w postaci przypraw, herbaty, ziół, kawy czy słodyczy.

Wielki Bazar w Stambule © iStock
Wielki Bazar w Stambule © iStock

Kemeraltı – największy bazar Izmiru

Kemeraltı jest historyczną dzielnicą rynku w İzmirze. Legendarny bazar jest niewątpliwie centrum handlowym miasta od okresu hellenistycznego. Jest to ważne miejsce, które kieruje życiem społecznym, kulturalnym i handlowym Izmiru i przyspiesza rozwój miasta. Na bazarze znajduje się około 2 tysięcy zarejestrowanych straganów. Jest to także region, w którym wszystkie trzy religie żyły w harmonii z kościołami, meczetami i synagogami. Historyczne centrum miasta Izmir, które obejmuje bazar Kemeraltı i jego okolice, zostało wpisane na listę tymczasową światowego dziedzictwa UNESCO w kwietniu 2020 r.

Porcelana na tureckim targu © iStock
Porcelana na tureckim targu © iStock

W pierwszych latach istnienia bazar był częściowo pokryty dachówką i bardziej przypominał zadaszone miasteczko z bocznymi uliczkami i specjalną wydzieloną sekcją dla rzemieślników. Tak samo, jak w przeszłości, również dziś, Kemeraltı jest najważniejszym centrum handlowym İzmiru. Na bazarze znaleźć można każdy rodzaj tradycyjnego tureckiego rzemiosła, takiego jak ceramika, porcelanowe panele ścienne, wyroby drewniane, tombaki, dywany i kilimy, a także akcesoria skórzane. Mimo dużej popularności wśród turystów bazar słynie z dość umiarkowanych cen.

Sprawdź okazje lotów i noclegów w Izmirze

Labiryntowy bazar, rozciągający się od Placu Konak aż do starożytnej Agory, jest domem dla sklepów, restauracji, warsztatów rzemieślniczych, meczetów, kawiarni, ogrodów herbacianych, a nawet synagogi. Spędzając dzień na zwiedzaniu zatłoczonych i kolorowych ulic, historycznych miejsc kultu i ukrytych dziedzińców, odkrywa się prawdziwy Izmir.

Turecki bazar z lotu ptaka © iStock
Turecki bazar z lotu ptaka © iStock

Izmir International Fair

Wybierając się do Izmiru, warto wiedzieć, że miasto jest gospodarzem najstarszych targów w Turcji. Region uważany jest za kolebkę tureckiego przemysłu targowego i wystawowego, jest również znany z organizacji wielu festiwali kupieckich. Za symboliczną datę powstania targów uznaje się rok 1923, kiedy Mustafa Kemal Atatürk otworzył 1. Kongres Gospodarczy w budynku Hamparsomyan. Targi organizowane w samym centrum trzeciego co do wielkości miasta Turcji, w zależności od edycji posiadają motyw przewodni.

Na przykład w 2006 r. głównymi tematami wydarzenia było rolnictwo ekologiczne i odnawialne źródła energii (OZE). Międzynarodowe targi w Izmirze nie tylko zwiększają potencjał handlowy kraju, ale też przyczyniają się do rozwoju kulturalnego poprzez stworzenie środowiska interakcji międzykulturowych. Dzieje się na nich sporo – od koncertów po przedstawienia teatralne, od pokazów filmów po pokazy muzyczne, od wywiadów po uliczny performance.

Do podróży inspirujemy też tutaj:



FAQ

Daniel Król

 Deny, autor bloga NaWylocie.pl

15 lat podróży po prawie 70 krajach i terytoriach spornych. Autostop, dziki biwak i lokalne speluny. Krwiobieg wypełniony backpackerskim stylem. Wiedzie żywot wyspiarza w Funchal wraz z księżniczkami. Kolekcjoner wspomnień i pamiątek ze świata.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?