hero kapadocja.jpg

Turcja w powszechnej świadomości jawi się, jako kraj tanich wycieczek all inclusive z gwarantowaną świetną pogodą, pysznymi kebabami i skąpaną w słońcu riwierą. To prawda, ale jest to zaledwie jedno z kilku oblicz kraju, w którym z punktu widzenia zagranicznego przybysza, znaleźć można absolutnie wszystko. Jednym ze wspanialszych regionów jest Kapadocja. Co warto w niej robić? Sprawdź!

Turcja, czyli co warto zobaczyć?

Jakie miejsca warto zobaczyć w Turcji? Jest ich wiele. Pierwszy na myśl przychodzi Stambuł, zachwycający na każdym kroku łącząc dwa kontynenty i cywilizacje. Jest Polonezköy, czyli wioska założona w połowie XIX wieku przez polskich imigrantów. Są wapienne tarasy Pamukkale, które w starożytności były elementem uzdrowiska o nazwie Hierapolis. Pełny dziedzictwa historycznego wschód imperium z zabytkowymi miastami, takimi jak Sanliurfa, Mardin czy Midyat. Aż w końcu Jezioro Wan, okoliczne monastyry i mistyczna góra Nemrut.

Starożytne uzdrowisko Hierapolis © iStock
Starożytne uzdrowisko Hierapolis © iStock

Najbardziej znaną atrakcją Anatolii jest jednak Kapadocja, która ze względu na swój spektakularny charakter coraz częściej porównywana jest do jordańskiej Petry czy egipskich piramid. Wulkaniczne krajobrazy robią niezwykłe wrażenie i są dziełem wiatru i wody, które przez tysiąclecia formowały spektakularne formacje skalne.

Widok na przepiękną Kapadocję © iStock
Widok na przepiękną Kapadocję © iStock
Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie – sprawdź oferty!

Z czego słynie Kapadocja?

Kraina balonów, księżycowego krajobrazu i wyglądających absolutnie kosmicznie domów wykutych w skałach to historyczny region środkowej Anatolii, w którym ludzie osiedlali się co najmniej od epoki brązu. Głównymi atrakcjami turystycznymi są wioski kapadockie, czyli wykute w zboczach wzgórz domostwa, bizantyjskie kościoły z olśniewającymi freskami czy labiryntowe podziemne miasta. Kapadocja jest odpowiednim kierunkiem zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii.

Doliny Kapadocji są jednym z najlepszych miejsc w Turcji do uprawiania turystyki pieszej i konnej, a sam region jednym z najlepszych miejsc na świecie do odbycia lotu balonem. Jak dotrzeć do Kapadocji? Najszybciej i najtaniej samolotem. Kapadocja ma dwa lotniska – Nevsehir Kapadokya (NAV) i Kayseri Erkilet (ASR). Na oba lotniska codziennie odbywają się bezpośrednie loty ze Stambułu – Istanbul (IST) lub Sabiha Gokcen (SAW). Ceny biletów krajowych przewoźników są naprawdę konkurencyjne. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w naszym przewodniku po Kapadocji.

Domy wykute w skale © iStock
Domy wykute w skale © iStock

Lot balonem

Lot balonem na ogrzane powietrze musi znaleźć się w wśród rzeczy do zrobienia w Kapadocji! Turyści z wszystkich zakątków globu zjeżdżają właśnie w to miejsce, aby uczestniczyć w tym kultowym już ceremoniale, z którego region ten jest najbardziej znany na świecie. To niecodzienna atrakcja oferowane jest przez szereg lokalnych firm najczęściej w pakiecie z transferem z hotelu i szampanem. Lot balonem trwa godzinę i często odbywa się o wschodzie lub zachodzie słońca. Ile kosztuje lot balonem nad Kapadocją? Ceny nie należą do najwyższych biorąc pod uwagę niezwykłą scenerię Kapadocji. Poranne loty startują od 160 euro za osobę, ważne jednak, aby zarezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kapadocja jest magicznym miejscem, gdzie sama obserwacja wznoszących się balonów może dostarczyć podobnych emocji, co lot. Nad skalnym krajobrazem codziennie wznosi się prawie 150 kolorowych balonów. Łowcy wschodów i zachodów będą zachwyceni jedną z najciekawszych scenerii tej części świata.

Lot balonem nad Kapadocją © iStock
Lot balonem nad Kapadocją © iStock
Kup bilety online na atrakcje w Kapadocji

Muzeum pod gołym niebem i podziemne miasto

Podziwianie garbatych klifów skalnych i jaskiń w Zelve jest doświadczeniem Kapadocji z naprawdę dawnych lat. Osada, która jeszcze IX wieku była klasztorem, a do XX wieku dobrze prosperującą wioską, pełni obecnie rolę muzeum na otwartym powietrzu. Bliskie obcowanie z pierwotną naturą i oddech na plecach dawnego dziedzictwa sprawia, że jest to bez wątpienia jedno z najciekawszych muzeów świata.

Niesamowite formacje skalne © iStock
Niesamowite formacje skalne © iStock

Podziemne miasto Kaymaklı jest skalnym labiryntem pomieszczeń połączonych tunelami, które mieszczą się aż na ośmiu poziomach. Cztery z nich są udostępnione turystom do zwiedzania. Derinkuyu jest z kolei najgłębszym podziemnym schronem Kapadocji. Klaustrofobiczne i ciasne przestrzenie piętrzą się w głąb ziemskiej struktury. W tym podziemnym labiryncie znajduje się jaskinia z kaplicą oraz wiele pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych do zwiedzania. Można tu również zobaczyć charakterystyczny system szybów wentylacyjnych wykorzystywanych przez mieszkańców Derinkuyu.

Kamienne miasto w mieście Göreme © iStock
Kamienne miasto w mieście Göreme © iStock

Wizyta w tureckiej łaźni

Dziedzictwo kulturowe Turcji jest atrakcją nie tylko dla jej mieszkańców, ale także, a może przede wszystkim, dla gości z zagranicy. Będąc w Kapadocji warto odwiedzić tradycyjną turecką łaźnię zwaną hammam. Będzie to doświadczenie niepodobne do niczego znanego w kulturze zachodniej. Hammam to połączenie sauny z masażem i dużą ilością piany. Uczestnik ceremoniału leży rozebrany do bielizny na rozgrzanej marmurowej płycie parnego pomieszczenia o pięknej ornamentyce poddawany zabiegom zdrowotno-pielęgnacyjnym od stóp do głów.

Typowa łaźnia turecka © iStock
Typowa łaźnia turecka © iStock

Jeepem lub quadem po kamiennym mieście

Wynajęcie quada bądź jeepa to kolejny sposób na niestandardową eksplorację cudów natury Kapadocji i niezapomniany skok adrenaliny! Wulkaniczny teren dolin Sword, Love i Rose nadaje się idealnie na delikatny off-road połączony z misją krajoznawczą. Na miejscu działa wiele firm oferujących programy typu safari z cenami startującymi od 20-30 euro za 2-godzinną przejażdżkę po okolicy.

W ramach programu przerwy są robione w najciekawszych punktach panoramicznych w celu zrobienia zdjęć. Popularną tradycją zwieńczającą szereg atrakcji dla zagranicznych turystów w Kapadocji są imienne certyfikaty uczestnictwa i serwowany na zakończenie szampan.

Off-road w niesamowitej scenerii © iStock
Off-road w niesamowitej scenerii © iStock

Trekking zwieńczony zachodem słońca

Jedną z najciekawszych rzeczy w Kapadocji jest jej unikatowy krajobraz. W regionie jest mnóstwo wspaniałych szlaków turystycznych, ale najpiękniejsze doliny Kapadocji znajdują się pomiędzy wioskami Göreme i Çavusin. To królestwo różnych form skalnych o pastelowej kolorystyce tworzących scenerię starej, pustynnej osady. Zachwycają ukryte w skałach kościoły i schronienia dla pustelników z czasów bizantyjskich. Pomiędzy klifami znajdują się bujne sady i działki warzywne nadal pielęgnowane przez lokalnych rolników. Na miejscu istnieje wiele szlaków turystycznych, po których wędrówki mogą trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Zachód słońca nad Kapadocją © iStock
Zachód słońca nad Kapadocją © iStock

Bardzo popularna jest również jazda konna. Ze względu na skalisty teren większość przejażdżek jest odpowiednia raczej dla średnio zaawansowanych jeźdźców niż dla początkujących. Prawdziwą gratką dla fanów natury będzie piesza wędrówka po dolinie Ihlara. To zielona dolina na dnie głębokiego na 100 metrów wąwozu w południowo-zachodniej Kapadocji. Ograniczona przez surowe, strome klify, dolina Ihlara jest rajem dla wysokich topoli i żyznych gospodarstw rolnych. Dająca o sobie znak rzeka Melendiz biegnie przez 14 kilometrów od wsi Selime do wsi Ihlara. W okresie bizantyjskim było to ulubione miejsce schronienia dla pustelniczych wspólnot mnichów, którzy wyrzeźbili kościoły i kompleksy klasztorne w ścianie klifu.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Kapadocji


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?