Chociaż miasteczko jest niewielkie, odwiedzają je każdego roku miliony turystów z całego świata. Dlaczego? Magnesem są górujące nad polami bawełny naturalne baseny termalne. Śnieżnobiałe, wypełnione turkusową wodą mineralną, lśniące w słońcu wydają się nie z tego świata. Nic dziwnego, że uważane są za jeden z cudów natury. Co jeszcze warto zobaczyć w Pamukkale? Jak się tam dostać? Kiedy zaplanować podróż? Sprawdź!

Gdzie leży Pamukkale?

Pamukkale to turecka miejscowość położona na południowym zachodzie kraju w dolinie Cürüksu. Znajduje się ona około 18 km od najbliższego dużego miasta Denizli, 220 od Izmiru i aż 570 km od Stambułu. Miejsce to jest tak słynne, że turyści wypoczywający na Tureckiej Riwierze, w Turcji Egejskiej czy zwiedzający Stambuł decydują się często na jej odwiedzenie w ramach m.in. wycieczek fakultatywnych.

Co ich przyciąga? W bezpośrednim sąsiedztwie Pamukkale usytuowana jest góra Cökelez. Na jej zboczach powstawały przez 4 tysięcy lat trawertynowe, śnieżnobiałe tarasy i baseny termalne nazywane m.in. bawełnianym zamkiem czy twierdzą. Powstały one z nacieków tworzących się z ochładzającej się wody ze związkami wapnia wypływającej z podziemnych źródeł termalnych.

Kobieta obserwująca zachód słońca w Pamukkale
Kobieta obserwująca zachód słońca w Pamukkale © iStock

Jak dostać się do miasta z lotniska?

Planując lot do Pamukkale, najlepiej skorzystać z lotniska Denizli-Çardak (DNZ). Ten międzynarodowy port lotniczy od bawełnianej twierdzy dzieli dystans około 70 km. Pokonasz go wynajętym na lotnisku samochodem lub żółtą, tzw. lotniskową taksówką w około godzinę. Możesz też skorzystać z transportu publicznego. Dostępne są autobusy typu shuttle bus organizowane przez poszczególne linie lotnicze albo busiki nazywane dolmuszami. Druga opcja jest znacznie tańsza, ale wymaga złapania busa na trasie już poza terenem lotniska lub na dworcu autobusowym w Denizli. Podróż z lotniska Denizli do Pamukkale autobusem lub busem – ze względu na przystanki po drodze – zajmuje ok. 1-1,5 godziny.

Wolisz wypożyczyć samochód? Wybierz miejsce odbioru i sprawdź oferty!
Baseny w Pamukkale
Baseny w Pamukkale © iStock

Baseny termalne w Pamukkale – co warto wiedzieć?

Miejscowość na całym świecie słynie z trawertynowych, śnieżnobiałych i wypełnionych turkusową wodą basenów. Jeśli wybierasz się tam w sezonie – od kwietnia do końca października – nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu lub czapce i kremie z filtrem do opalania. Promienie słońca odbijające się od białych tarasów męczą wzrok i szybko opalają skórę.

Bawełniana twierdza od lat chroniona jest przed zniszczeniem w wyniku nadmiernej eksploracji turystów, których rocznie są nawet dwa miliony! Nie zdziw się więc, że wejście na zbocze góry Cökelez jest płatne i obostrzone kilkoma rygorami. Najważniejsze zasady dotyczą poruszania się boso wyłącznie po wyznaczonych trasach, a także niewchodzenia do naturalnych basenów. Kąpać można się natomiast w sztucznych zbiornikach wypełnionych tą samą wodą termalną.

Kobieta na tle białych wapiennych skał w Pamukkale
Kobieta na tle białych wapiennych skał w Pamukkale © iStock

Jakie są inne ciekawe atrakcje Pamukkale?

Woda w Pamukkale ma ponoć właściwości lecznicze i odmładzające – mówi się, że nawet jedna kąpiel może odmłodzić nas nawet o 10 lat. Może warto sprawdzić, ile w tej teorii jest prawdy? Możesz wybrać wspomniane wcześniej sztuczne baseny lub Basen Kleopatry stworzony w miejscu antycznego kąpieliska. Znajduje się on na terenie Hierapolis – starożytnego miasta, a właściwie kurortu leczniczego. Oferuje przyjemną kąpiel w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza i dodatkowe atrakcje, np. możliwość podziwiania pod wodą elementów, a konkretnie kapiteli, antycznych kolumn z pobliskiej świątyni Apollina.

Zwiedzanie terenu Hierapolis, na którym znajdziesz nie tylko ruiny budynków antycznych, ale też muzeum archeologiczne i tzw. miasto umarłych Nekropolis, zajmuje co najmniej kilka godzin. Dodatkowy czas dolicz na zwiedzanie tarasów i kąpiel. Wejście na tarasy Pamukkale i do Hierapolis możliwe jest na jednym bilecie (koszt to ok. 110-120 TL). Dodatkowo płaci się jedynie za kąpiel w Basenie Kleopatry (ok. 50-60 TL) i wizytę w muzeum archeologicznym.

Kup bilety na wycieczki i atrakcje w okolicy Pamukkale
Brama Frontinus w Hierapolis
Brama Frontinus w Hierapolis © iStock

Atrakcje w okolicy

Turyści przyjeżdżają do Pamukkale zazwyczaj na tylko jeden dzień. Warto to zmienić, ponieważ i samo miasteczko, i jego okolica są bardzo ciekawe. Nieopodal basenów Pamukkale znajdują się inne miejscowości znane z leczniczych wód termalnych. W Karahayıt oddalonym o zaledwie 6 km wybijają źródła bogate w żelazo, magnez i sód. Naturalne niecki czy baseny wypełnione są tam nie turkusową jak w Pamukkale, a czerwoną, żółtą, a nawet zieloną wodą. Ciekawe są także źródła termalne w Kavakbaşı. Dzięki dużej zawartości siarki ich woda ma specyficzny zapach, ale też ciekawy kolor i właściwości lecznicze. Więcej o pobliskich atrakcjach możesz dowiedzieć się np. od pracowników biura informacji turystycznej w Pamukkale, czyli Pamukkale Turizm Danışma Ofisi, znajdującego się po sąsiedzku do muzeum archeologicznego na terenie Hierapolis.

Teatr rzymski w Hierapolis
Teatr rzymski w Hierapolis © iStock

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Pamukkale

Kiedy lecieć do Pamukkale?

Chcesz zobaczyć na własne oczy cud natury, jakim są baseny Pamukkale? Najlepszy czas na połączenie zwiedzania z kąpielą w naturalnych nieckach wypełnionych wodą termalną, to okres od kwietnia do końca października. W tym okresie można liczyć na słoneczną i ciepła pogodę, która umożliwi opalanie i korzystanie z wód leczniczo-odmładzających. Poza sezonem miejsce to nadal jest otwarte dla turystów, których jest zdecydowanie mniej. Osoby szukające spokoju i chcące bez pośpiechu nacieszyć oczy widokami, powinny wybrać się do Hierapolis i Pamukkale późną jesienią, a więc w listopadzie, a nawet grudniu.

Małgorzata Milian

Dziennikarka i redaktorka z 15-letnim stażem. Najchętniej pisze o ludziach, podróżach i kulinariach. W nowych miejscach wyostrza zmysły, ponieważ uważa, że najlepszymi przewodnikami są własny nos i uszy.



FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?