Merhaba Turcja Egejska!
Wybrzeże Egejskie w Turcji słynie ze zróżnicowanego krajobrazu, ciepłego klimatu oraz rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Oferuje atrakcje dla miłośników imprez i kurortów, ale poza nimi zaskakuje spokojem i kameralnością. Można tu podziwiać więc dziką naturę i odpoczywać na niezatłoczonych plażach w zacisznych zatokach.
To nie wszystko! Dzięki bliskiemu sąsiedztwu greckich wysp, jest też kolebką cywilizacji helleńskiej i stanowi gratkę dla miłośników historii starożytnej. Co rusz można się tu natknąć na wspaniale zachowane zabytki z tego okresu. Wolisz spędzić czas na plaży lub nad basenem? Wybierz się do Bodrum, Marmaris, Ölüdeniz czy Didim.
Największe
atrakcje Turcji Egejskiej

Co ciekawego znajdziesz w miastach?
Nie bez powodu Bodrum nazywane bywa tureckim Saint Tropez czy Cannes. Kurort ten oferuje wszystko, co niezbędne podczas wakacji – luksusowe hotele, wspaniałe restauracje i deptaki wzdłuż morza. Zachowuje przy tym klasę typową dla francuskich miejscowości nadmorskich. Nocą lśni i rozbrzmiewa muzyką nie tylko na lądzie, ale też na łódkach pływających po spokojnej wodzie zatoce.
W czasach starożytnych miasto nazywało się Halikarnas i do dziś oferuje atrakcje dla miłośników historii. Szczególnie popularne jest wybudowane ok. 350 r. p.n.e. mauzoleum Mauzolosa – jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Około 20 km od Bodrum znaleźć można natomiast miasteczko Gümüșlük z ulokowaną pośrodku zatoki Pontikonissi – tzw. mysią wyspą. Pływano stąd na pobliskie greckie wyspy Kos i Rodos.
Ciekawa będzie też wycieczka do miasteczka Avanos. Położone jest ono zaledwie pół godziny drogi z Göreme nad doliną Czerwonej Rzeki, czyli Kizilirmak. Duże wrażenie na przyjezdnych robią tu klimatyczne stare miasto, a także tradycyjne wyroby ceramiczne.
Polecane miejsca
-
Mauzoleum Mauzolosa
KOSZT: 15 TL
-
Pontikonissi
KOSZT: ZA DARMO
Co zobaczyć w okolicy?
Natura Turcji Egejskiej to nie tylko plaże z białym, aksamitnym piaskiem przy zatoce Ölüdeniz czy wygładzonymi przez fale kamieniami. Region ten oferuje również inne naprawdę wspaniałe naturalne atrakcje takie jak kanion Saklıkent – 300-metrowy, jeden z najgłębszych na świecie. Znajdziesz go w Górach Białych. Woda w płynącym jego dnem strumieniu jest zawsze lodowata, a miejsce daje ukojenie w upały.
Uwielbiasz zwierzęta? Wybierz się do tzw. ptasiego raju nad jeziorem Manyas, gdzie podziwiać można pelikany i flamingi. Must see to także tzw. Dolina Motyli, a dokładnie wąwóz rozciągający się u podnóża góry Babadağ przy zatoce Fethiye. Od czerwca do września miejsce to aż wibruje od kolorów 40 gatunków dziennych i 30 nocnych motyli. Wisienkami na torcie są wspaniałe widoki na wodospad i zatokę.
Polecane miejsca
-
Saklıkent
ODLEGŁOŚĆ: ok. 180 km od Bodrum
-
Dolina Motyli
ODLEGŁOŚĆ: ok. 120 km od Marmaris
Kuchnia
Ze względu na historię Wybrzeża Egejskiego, turecka kuchnia miesza się tutaj z wpływami greckimi. W menu restauracji obok tureckich kebabów znaleźć więc można m.in. faszerowane ryżem kabaczki, kwiaty cukinii z nadzieniem i owoce morza, np. kalmary. Dania lokalne powstają przede wszystkim na bazie uprawianych tu pomidorów, oliwek, fig, ziemniaków, ciecierzycy czy grochu, a także winogron, melonów, pomarańczy, mandarynek czy arbuzów.
Miłośnicy kulinariów na pewno docenią lokalne smaki. Autentyczne lokale znaleźć można zwłaszcza w niewielkich wioskach, np. takich jak Şirince słynącej z produkcji wina czy Birgi. Warto wybrać się też na stary bazar Kemeraltı w Izmirze oraz na nazar w Sığacık, który – w poszukiwaniu najlepszych produktów – odwiedzają mieszkańcy odległych miast.

Gdzie wpaść?
Chcesz skosztować autentycznej kuchni Riwiery Egejskiej w Bodrum? Wybierz się do Hane Ocakbaşı kebab salonu, którego specjalnością są pieczone mięsa. To miejsce na solidną ucztę – zazwyczaj otrzymuje się darmowe meze przez głównym posiłkiem! Wolisz owoce morza? Dobrym wyborem będzie Ege’de Maya, gdzie serwowane są one na tysiące sposobów. To lokal przy plaży w iście greckim klimacie.
Polecane miejsca
Hane Ocakbaşı
Ege’de Maya


Kiedy lecieć?
Riwiera Egejska to dobry wybór przez cały rok. Jeśli planujesz jednak plażowanie i wypoczynek w słońcu, wybierz termin od końca kwietnia do końca października. Nawet wiosną i jesienią woda w Morzu Egejskim jest bowiem wystarczająco ciepła i wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza. W szczycie sezonu temperatura powietrza sięga ok. 32 stopni Celsjusza, ale zdarzają się też cieplejsze dni.

3,5h
Bodrum znajduje się około 2800 km od Twojego domu. Lot trwa 3 i pół godziny
Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?
Do Turcji Egejskiej z Polski latają bezpośrednio przede wszystkim loty czarterowe. Lądują one zazwyczaj w międzynarodowym porcie lotniczym Bodrum-Milas (BJV). Położony jest on ok. 30 km na północny-wschód od centrum miasta w pobliżu wybrzeża Morza Egejskiego. To z niego swoją turecką przygodę rozpoczynają zazwyczaj turyści przybywający na słoneczne wakacje. Do miasta można dostać się transferem hotelowym, żółtą taksówką lub autobusy Havas.
Drugim ważnym lotniskiem jest port lotniczy Izmir (ADB). Zlokalizowany jest ok. 25 km na południe od śródmieścia. Lotnisko to sporadycznie wybierane jest przez przewoźników czarterowych z Polski do Turcji. Tanie loty do Turcji Egejskiej czasami lądują także na lotnisku Dalaman ok. 100 km na wschód od Marmaris.
Bodrum-Milas
(BJV)
km od centrum Bodrum
Autobus
45 TL
(35 min)
Taxi
150 TL
(40 min)
Jak poruszać się po okolicy?
Wiele osób wybierających się do Turcji Egejskiej do hotelu decyduje się na fakultatywne wycieczki touroperatorów, dzięki czemu autokarami objeżdżają najważniejsze atrakcje w okolicy. Jeśli preferujesz wolność w wyborze czasu i miejsca zwiedzania, postaw na wynajem samochodu. Chociaż Turcy słyną z dynamicznej jazdy i omijania zasad, na drogach jest bezpiecznie. Do wyboru w wypożyczalniach są pojazdy z wielu segmentów w różnorodnych cenach.
Do wielu atrakcji turystycznych w Turcji Egejskiej można dojechać również transportem zbiorowym. Na Riwierze Egejskiej są to przede wszystkim autobusy oraz tzw. dolmusze, a więc busiki. Popularnym środkiem komunikacji są także charakterystyczne żółte taksówki. Zanim ruszysz jednak w taką podróż, ustal cenę usługi z taksówkarzem – można się targować.
Kentkart
Dolmus