Nazywana kolebką cywilizacji Wyżyna Anatolijska zachwyca urozmaiconym krajobrazem. Obok wyniosłych wulkanów oferuje zaskakujące obfitością roślinności kotliny, bogate w ryby jeziora, majestatyczne rzeki, złote łany pszenicznych pól i surowe stepy. Sporo jak na jeden region, prawda? To idealny kierunek dla wolnych duchów, miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód. Sprawdź, jak się dostać, co zobaczyć i przeżyć na terenie między Ankarą a Kütahya.

Wyżyna Anatolijska nazywana jest sercem Turcji i kolebką cywilizacji, a nawet – przez jej mieszkańców – rajem na ziemi. Region ten rozciąga się w centralnej części kraju. Odwiedzający go zaczynają przeważnie podróż w kosmopolitycznej Ankarze lub spokojnej Kütahya. Dlaczego? To tam znajdują się najbliższe międzynarodowe lotniska. Zanim wyruszysz z nich w stronę naturalnych atrakcji Anatolii, poświęć chwilę na zwiedzanie. Mają naprawdę sporo do zaoferowania!

Co zobaczyć w Kütahya?

Niepozorna, zamieszkiwana przez niespełna 170 tys. ludzi Kütahya kryje wielki skarb. Jest nim lokalne wytwórstwo wysokiej jakości porcelany. Najpiękniejsze talerze, dzbanki czy wazony z misternymi zdobieniami podziwiać można w Çini Museum. Warte uwagi są nie tylko eksponaty od XIV wieku do współczesności, ale także kamienny budynek zwieńczony kopułą, w którym mieści się ta instytucja.

W mieście znajdują się także ozdobiony błękitnymi płytkami porcelanowymi meczet Çinili Cami i muzeum archeologiczne. Warto odwiedzić też potężny zamek z kawiarnią na szczycie oferującą nie tylko pyszną kawę po turecku, ale też niezapomniane widoki. W okolicy atrakcją jest też Park Narodowy Çamlica z lasami sosnowymi.

antikabir ankara
Anitkabir under stunning evening lights

Jakie atrakcje oferuje Ankara?

Ankara, a więc stolica Turcji, to miasto idealne na co najmniej kilkudniowy city break. Jej główną atrakcją jest Anıtkabir z mauzoleum Mustafy Atatürka – założyciela Republiki Turcji i jej pierwszego prezydenta. Znajduje się ono w dzielnicy Çankaya na wzgórzu, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Warto przejść się tam Drogą Lwów, czyli Aslanlı Yol, otoczoną 24 marmurowymi rzeźbami lwów reprezentujących plemiona przodków współczesnych Turków.

Miłośnicy zabawy nie będą nudzić się w lunaparku Gençlik Park, a także nad jednym z jezior, np. Mogan lub Eymir.

Lubisz historię? Odwiedź Muzeum Cywilizacji Anatolijskich i Muzeum Etnograficzne. Tradycyjne wyroby znajdziesz w sklepikach na Çıkrıkçılar Yokuşu – zwłaszcza przy ulicy miedziorytników Bakırcılar Çarşısı. W poszukiwaniu uroczej wiejskiej zabudowy wybierz się do Kızılcahamam, Hamamönü i Beypazarı.

Sprawdź atrakcje w Ankarze
kapadocja anatolia
Wedding travel. Honeymoon trip. Couple in love among balloons. A guy proposes to a girl. Couple in love in Cappadocia. Couple in Turkey. Man and woman traveling. Flying on balloons. Tourists

Największe atrakcje Wyżyny Anatolijskiej

Gdy zaaklimatyzujesz się w Anatolii po zwiedzaniu jednego z tzw. transferowych miast, pora na zapierające dech w piersiach naturalne i historyczne atrakcje Wyżyny Anatolijskiej. Zacznij od zachwycającej Kapadocji. Zaskoczy Cię jej księżycowy krajobraz z zaskakującymi formacjami z tufu wulkanicznego w kształcie m.in. grzybów czy stożków w Parku Narodowym Göreme, a także podziemne miasta i wykute w skałach kościoły. O wschodzie i zachodzie słońca patrz uważnie na niebo – w sezonie pokrywa się dziesiątkami kolorowych balonów! Chcesz dowiedzieć się więcej o tym magicznym regionie?

konya meczet
Skyline of Konya with the green dome of the Mausoleum of Mevlana Rumi and Selimiye Mosque, Konya, Turkey.

Warta odwiedzenia jest też Konya – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymek muzułmanów, w którym raz w roku otwierana jest szkatułka z włosami Mahometa. Stąd też wywodzi się Zakon Wirujących Derwiszy. Szukasz nietypowych atrakcji? Anatolia słynie też ze słonego stepu z równie słonym jeziorem Tuzgölü, a także – we wschodniej części – z wapiennych tarasów Pamukkale. Na północ od Ankary zachwyci Cię z pewnością Safranbolu ze swoim starym miastem Eski Çarşı, a na wschód – Yazılıkaya z hetyckimi sanktuariami skalnymi.

pamukkale
UNESCO, Photographer, Camera, Travertine pools, Denizli

Transfer z lotniska w Kütahya i Ankarze

Postanowione – przylatujesz do Anatolii na przygodę życia. Nie wiesz jednak, jak najwygodniej, najtaniej czy najszybciej wydostać się z lotniska? Do Kütahya z portu lotniczego Zafer o kodzie IATA KZR dostaniesz się na kilka sposobów. Najwygodniej wybrać żółtą, lotniskową taksówkę, ale od razu ustalić z kierowcą cenę przewozu. Lotnisko oferuje też shuttle bus do i z Kütahya (41 km), Uşak (103 km) oraz Afyonkarahisar (59 km). Z portu lotniczego Ankara-Esenboğa położonego 28 km od miasta do jego centrum można dostać się autobusem nr 442 w ok. 30 minut. Dobrym pomysłem jest też wynajem samochodu na lotnisku, podróż żółtą taksówką lub zakup biletu na shuttle bus Havaş.

Mamy najlepsze oferty city breaków, lotów i noclegów w Ankarze
yazilikaya anatolia
frig valley, frigler, frigya, Phrygians, Phrygia, frig vadisi

Kiedy lecieć do Anatolii, Ankary i Kütahya?

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy moment w roku na odwiedziny Wyżyny Anatolijskiej. Dlaczego? Region ten jest naprawdę wielki i zróżnicowany nie tylko pod względem ukształtowania i krajobrazu, ale też klimatu. O tym, kiedy lecieć, najlepiej decydować po określeniu konkretnego planu wycieczki.

Kapadocja, najbardziej popularna kraina Wyżyny Anatolijskiej odznacza się stosunkowo łagodnym klimatem. Rzadko tu pada, a temperatury nawet zimą nie spadają dużo poniżej zera stopni Celsjusza. Najlepsze miesiące na lot do Kapadocji to jednak z pewnością wiosenne i jesienne miesiące, gdy nie ma upałów. W górach Wyżyny Anatolijskiej można spodziewać się zimą surowszego klimatu z bardzo dużymi opadami śniegu i silnym mrozem.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?