Ulice Edynburga stają się wielką, otwartą sceną, na której czuć ducha wolności i kreatywności. Nigdy nie wiesz, na jakiego artystę trafisz za kolejnym rogiem. A jeśli nie brak Ci odwagi, możesz nawet zaprezentować swoje talenty.

Z początkiem sierpnia stolica Szkocji zmienia się w największy uliczny teatr świata. Przez trzy tygodnie artyści z różnych krajów prezentują swoje umiejętności dosłownie wszędzie. Podczas jednego spaceru obejrzysz spektakl, będziesz podziwiać pokazy tańca, zobaczysz sztuczki iluzjonistów i na dodatek weźmiesz udział w poetyckich slamach.

Victoria Street w Edynburgu
Victoria Street w Edynburgu © iStock

Teatr na ulicy. Co to takiego?

Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu skupia się co roku na prezentowaniu różnego rodzaju przedstawień ulicznych w wydaniu amatorskim i półamatorskim. Całe wydarzenie trwa niemal miesiąc. W tym czasie artyści z całego świata w różnych punktach miasta wystawiają nawet kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Centrum Edynburga staje się wtedy otwartą sceną dla mieszkańców i turystów. 

Festiwal teatrów ulicznych daje szansę zaprezentowania swoich umiejętności artystom z całego świata. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu – tak, Ty też! Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie organizatorów festiwalu i ulice Edynburga staną przed Tobą otworem. Możesz odegrać scenkę, zaśpiewać, zatańczyć, być mimem czy akrobatą. Wszystkie chwyty dozwolone.  

Zobacz The Fringe

Intensywnie, ale zgodnie z planem. Jak wygląda program festiwalu?

Każdego dnia możesz na ulicach Edynburga obejrzeć nawet kilkadziesiąt spektakli teatralnych, cyrkowych, pantomim, pokazów tańca, performance’ów i innych występów. Przedstawienia są zazwyczaj krótkie, trwają od kilku do kilkunastu minut. Dzięki temu możesz szybko przemieszczać się od jednego pokazu do drugiego i nie stracić interesujących Cię wydarzeń.

Co ciekawe, organizatorzy festiwalu z wyprzedzeniem przygotowują program, w którym dokładnie opisują, co i gdzie będzie się działo. Można go zamówić w wersji papierowej lub elektronicznej. Pamiętaj, że ujęto tam tylko tych artystów, którzy zdążyli się zarejestrować przed opublikowaniem harmonogramu. Spacerując ulicami Edynburga, możesz więc trafić na niespodzianki i znaleźć występy, których nia znajdziesz w oficjalnym programie.

Uliczne przedstawienie w Edynburgu
Uliczne przedstawienie w Edynburgu © Wikipedia / Festival Fringe Society (CC BY-SA 3.0)

Sztuka daje wolność. Co wyróżnia Festiwal teatrów ulicznych?

Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu to przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. Tłumy ludzi, mieszkańców i turystów, spacerują ulicami, obserwując artystów, uczestnicząc w pokazach i czerpiąc radość z tego doświadczenia. Organizatorom festiwalu przyświeca jeden cel – jak największa otwartość i dostępność sztuki. Chcą, by nie tylko każdy, kto chce mógł wystąpić na otwartych scenach Edynburga, ale też by każdy mógł też te pokazy obejrzeć. Występy na ulicach są zazwyczaj bezpłatne lub oferowane za symboliczną opłatę, co pozwala na swobodny dostęp do kultury i sztuki dla każdego, niezależnie od statusu społecznego czy zasobności portfela.

Sprawdź loty i noclegi w Edynburgu

Festiwal na obrzeżach. Skąd się wziął Edinburgh Fringe Festival?

Wszystko zaczęło się w 1947 roku. Wtedy to po raz pierwszy w Edynburgu pochodzący z Austrii Rudolf Bing zorganizował Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (Edinburgh International Festival), który miał na celu ożywić szkocką kulturę po II wojnie światowej. Do tej pierwszej edycji nie dostało się osiem teatrów. Aktorzy i reżyserzy, którym nie było dane pokazać się w trakcie wydarzenia, nie zamierzali jednak odpuścić i stworzyli swój własny, alternatywny festiwal, wstępując poniekąd na jego obrzeżach. Dodatkowo część przedstawień miała miejsce w hrabstwie Fife. 

Z tych dwóch powodów ten nieformalny festiwal nazwano The Fringe (obecnie Edinburgh Fringe Festival), co oznacza peryferia. W późniejszych latach występy przeniosły się wyłącznie na ulice Edynburga, ale festiwal zachował swój alternatywny charakter. Do dziś na The Fringe nie ma jury ani nie są przyznawane nagrody przez organizatorów.

Warto dodać, że Edinburgh International Festival także odbywa się każdego roku w sierpniu. Zapraszani są najlepsi wykonawcy muzyki, teatru, opery i tańca z całego świata. W czasie wydarzenia odbywają się wystawy, wykłady i warsztaty.

Uczestnicy festiwalu, bawiący się na ulicy
Uczestnicy festiwalu, bawiący się na ulicy © Pexels

Dress code teatru na ulicy. Jak się przygotować do festiwalu? Garść praktycznych porad

Przede wszystkim ubierz się swobodnie, tak żeby przez cały dzień móc spacerować ulicami miasta od przedstawienia do przedstawienia. Szkocka pogoda bywa kapryśna i w sierpniu, więc warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową albo parasol. Koniecznie weź ze sobą gotówkę. Tradycyjnie artyści występujący na Edinburgh Fringe Festival otrzymują jedynie wynagrodzenie w postaci datków publiczności.

Festiwal odbywa się w centrum miasta – dlatego najlepszym sposobem na przemieszczanie się będą własne nogi lub rower (wszędzie znajdziesz mnóstwo stojaków rowerowych). Codziennie o godzinie 10 można zapoznać się z dziennym harmonogramem występów na ulicach Edynburga.

Występ w ramach The Fringe
Występ w ramach The Fringe © Wikipedia/Kim Traynor (CC BY-SA 3.0)
Kup bilety na atrakcje w Edynburgu

Dla najstarszych i najmłodszych. O czym jeszcze pamiętać w czasie festiwalu?

W trakcie festiwalu publiczność często jest zachęcana do współudziału czy asystowania przy pokazach i sztuczkach. Uliczni artyści mogą też za drobną opłatą namalować Twój portret, karykaturę, upleść bransoletkę albo naszyjniki albo pomalować twarz Twojego dziecka. The Fringe to impreza rodzinna – organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by dziecko miało karteczkę z imieniem i nazwiskiem, numerem kontaktowym do rodziców, zwłaszcza, gdy nie mówi po angielsku. Może się to przydać w razie zagubienia w tłumie.

Organizatorzy pamiętają też o tych, dla których hałas i tłum mogą być dużym wyzwaniem. Można zarezerwować plecaki i torby sensoryczne, w których znajdziesz okulary przeciwsłoneczne, poduszki na szyję, zabawki typu fidget i ochronniki słuchu. 

Poczuj wolność, którą daje sztuka

Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu w 2023 roku potrwa od 4 do 28 sierpnia. Koniecznie zaplanuj w tym czasie wycieczkę do Szkocji. Z pewnością nie pożałujesz. A kto wie, może złapiesz bakcyla, za rok zgłosisz swój występ i to Ciebie będzie można oglądać na ulicach Edynburga?

Karolina Cesarz

Znana podróżniczka, która postanowiła zostać anonimowa. Wielbicielka reportaży Kapuścińskiego. Przemierzyła już pięć kontynentów, ale zawsze wraca do ulubionego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gdy nie planuje kolejnej wyprawy, można ją znaleźć z kawą w ręku, zgłębiającą tajniki lokalnych legend. Plotka głosi, że potrafi przegadać każdego przewodnika.FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?