To oficjalne – do końca marca 2024 roku zniesione zostaną m.in. dla Polaków kontrole osobowe na granicach powietrznych i morskich w Rumunii oraz Bułgarii. Rumunia i Bułgaria w Schengen nie oznaczają jednak braku kontroli paszportowych na granicach lądowych. Co konkretnie zmienia dla podróżnych z Polski Bułgaria i Rumunia w Schengen?

Czym jest strefa Schengen? 

Strefa Schengen to międzyrządowy projekt państw Unii Europejskiej. Jej celem jest stworzenie obszaru nieograniczonego podróżowania w Europie. Możliwe jest to dzięki zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych, a więc dla obywateli państw należących do strefy. Według danych Rady Europejskiej z podróży bez paszportu, wizy czy kontroli na granicy korzystać może obecnie ok. 420 mln osób. Wkrótce liczba ta zwiększy się o mieszkańców dwóch kolejnych krajów – Rumunii i Bułgarii.

Dlaczego Bułgaria oraz Rumunia dotąd nie należały do strefy Schengen?

Od 2011 roku czekały one na zatwierdzenie przyjęcia do strefy Schengen. Dlaczego tak długo? Decyzja taka powinna być przegłosowana jednomyślnie, a w przypadku Rumunii i Bułgarii nie było zgody Austrii. Wskazywała ona m.in. na dużą liczbę nierejestrowanych migracji z tych obszarów oraz rozprzestrzeniającą się tam korupcję i zorganizowaną przestępczość. Pod koniec grudnia 2023 roku nieugięci dotąd przedstawiciele rządu z Wiednia zmienili zdanie. Na pytanie o to, czy Rumunia jest już w strefie Schengen, od wiosny 2024 roku będzie więc można w końcu odpowiedzieć „tak”. 

Bułgaria i Rumunia w Schengen – co to oznacza dla podróżujących?

Podobnie jak w przypadku Rumunii, nie trzeba zastanawiać się, czy Bułgaria jest w strefie Schengen. Przystąpienie tych krajów do strefy odbędzie się jednak stopniowo. Najpierw – do marca 2024 roku – zniesione zostaną kontrole na wewnętrznych granicach w ruchu lotniczym i morskim. Co to oznacza dla podróżnych z Polski? Nie trzeba będzie zastanawiać się, czy potrzebny jest paszport do Rumunii lub Bułgarii. Podczas lotu lub rejsu do tych krajów niepotrzebne będą paszport, wiza czy dowód osobisty, ponieważ nie będzie kontroli granicznej. Co z przekraczaniem granicy w ruchu lądowym? Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta później. Planując podróż do tych krajów samochodem, pociągiem lub autobusem, nadal trzeba będzie mieć ze sobą paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.

Jakie kraje należą do strefy Schengen?

Do strefy Schengen należy obecnie 23 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen znajdą się w marcu br. Kto nie należy do strefy Schengen? Spośród państw UE są to Cypr i Irlandia.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?