hero 2.jpg

Oto pozostałe atrakcje świata, które możesz odwiedzić, siedząc wygodnie w ulubionym fotelu!

21. Wieża Eiffla w Paryżu

Dzisiejszy symbol Paryża pierwotnie miał służyć jako budynek wystawy czasowej. Zdecydowano się jednak zachować wieżę na stałe i stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na świecie. Oprócz podziwiania jej z daleka, możesz także wsiąść do windy i zachwycić się panoramą miasta z tarasu widokowego na samym szczycie!

Tutaj możesz ją podziwiać wirtualnie!

Wieża Eiffla © iStock
Wieża Eiffla © iStock

22. Pompeje

Pompeje były kiedyś jednym z największych miast na Półwyspie Apenińskim, co dziś wydaje się nieco dziwne, biorąc pod uwagę, że miało zaledwie 12 km². To miasto-muzeum zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, a następnie erupcję Wezuwiusza, która pogrzebała wszystko pod kilkumetrową warstwą popiołu wulkanicznego. Paradoksalnie, to właśnie on utrwalił niektóre budowle i przedmioty, a także ciała ludzi i zwierząt.

Kliknij i odwiedź Pompeje online.

Pompeje © iStock
Pompeje © iStock

23. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Muzeum Historii Naturalnej jest z trzech wielkich muzeów, obok Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta, znajdujących się przy Exhibition Road w Południowym Kensington w Londynie. Kolekcja liczy ponad 70 milionów eksponatów podzielonych na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Wiele eksponatów można dotknąć, a także przeprowadzić symulacje i eksperymenty. Sklepienie muzeum zdobi 6-metrowy plaster wycięty z pnia sekwoi.

Tutaj możesz obejrzeć eksponaty.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie © iStock
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie © iStock

24. Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Pałac Schönbrunn, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, był kiedyś letnią rezydencją cesarzowej Sissy i jednym z obowiązkowych przystanków jej podróży do Wiednia. Budynek mieści aż 1441 komnat urządzonych w stylu rokoko, w tym Okrągły Gabinet Chiński, w którym Maria Teresa odbywała tajne konferencje, pokój Im Vieux-Lacque, miejsce konferowania Napoleona oraz Wielką Galerię, gdzie tańczono podczas kongresu wiedeńskiego.

Wszystko to możesz podziwiać online.

Pałac Schönbrunne © iStock
Pałac Schönbrunn © iStock

25. Wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie, mierząca 55 metrów wysokości, odchyla się od pionu o… ponad 4 metry! To dzięki temu jest ona tak nietypowa, a zarazem tak popularna wśród milionów turystów, którzy co roku przyjeżdżają do Pizy, aby zrobić sobie klasyczne zdjęcia, na którym udają, że podtrzymują wieżę rękami. Co roku wieża odchyla się o około 1 milimetr, ale zespół ekspertów z Politechniki w Turynie wzmocnił konstrukcję w taki sposób, przy przetrwała ona jeszcze co najmniej 300 lat.

Kliknij tutaj i zobacz ją z bliska.

Wieża w Pizie © iStock
Wieża w Pizie © iStock

26. Statua Wolności w Nowym Jorku

Projekt stalowej konstrukcji Statuy Wolności (której właściwa, ale rzadko używana nazwa to Wolność Opromieniająca Świat) jest dziełem Gustava Eiffela, który zaprojektował także noszącą jego nazwisko wieżę Eiffla. Wykonana została w Paryżu, a następnie przetransportowana do Nowego Jorku, gdzie stała się nieoficjalnym symbolem wolności. Statua zrobiona jest z miedzi, ale w wyniku korozji pokryła się patyną, przez co uzyskała zielony kolor.

Kliknij i obejrzyj ją w pełnej okazałości.

Statua Wolności © iStock
Statua Wolności © iStock

27. Most Brookliński w Nowym Jorku

Most Brookliński ma 1834 metry długości i jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Jest to również jedna z najbardziej znanych konstrukcji tego typu, dlatego często pojawia się w popularnych produkcjach filmowych z Hollywood, do których należy m.in. „Manhattan” Woody’ego Allena, „Francuski łącznik” oraz jedna z nowszych produkcji, czyli „Spiderman”. Most znajdziemy również w wierszach i piosenkach, a także na okładkach płyt czy w teledyskach.

Wybierz się na wirtualny spacer.

Most Brookliński © iStock
Most Brookliński © iStock

28. Zamek Neuschwanstein w Niemczech

Zamek Neuschwanstein znajduje się w południowej Bawarii u podnóża Alp Bawarskich, na granicy Niemiec i Austrii. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu to Nowy Kamień Łabędzi. Neuschwanstein wśród turystów znany jest również jako zamek Walta Disneya, ponieważ to właśnie na nim wzorowane jest słynne logo twórcy najpopularniejszych filmów animowanych na świecie.

Neuschwanstein zwiedzisz online, klikając tutaj.

Zamek Neuschwanstein © iStock
Zamek Neuschwanstein © iStock

29. Miasto Petra w Jordanii,

Ruiny miasta Petra w Jordanii, stolicy królestwa Nabatejczyków, znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z jego niezwykłych budynków wykutych w skałach zachowały się tu do dziś. Pierwotnie zbudowane zostały z białego kamienia, który zmienił kolor pod wpływem przedostających się w głąb wraz z wodą mikroorganizmów. To dzięki nim całe miasto ma dziś charakterystyczną różowo-czerwoną barwę.

Wirtualny spacer po Petrze odbędziesz tutaj.

Miasto Petra © iStock
Miasto Petra © iStock

30. Big Ben w Londynie

Big Ben, a właściwie Elizabeth Tower, jest jednym z symboli Londynu i każdy, kto odwiedza to miasto, ma w swoich zbiorach przynajmniej kilka zdjęć tej charakterystycznej wieży zegarowej. Tarcza zegara osadzona jest w stalowej ramie o średnicy 7 metrów, podtrzymującej 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinowa mierzy 2,7 m, a minutowa 4,2 metra, natomiast rzymskie cyfry mają po 60 cm wysokości. Sercem mechanizmu zegarowego jest dzwon ważący niemal 14 ton.

Kliknij i obejrzyj go online.

Big Ben © iStock
Big Ben © iStock

31. Koloseum w Rzymie

Rzymskie Koloseum (właściwie amfiteatr Flawiuszów) jest największym starożytnym amfiteatrem i jednym z najbardziej imponujących budynków w historii świata. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, czyli widowiska przedstawiające bitwy morskie oraz polowania na dzikie zwierzęta. W 2007 roku Koloseum ogłoszono jednym z 7 nowych cudów świata. Odwiedź je, klikając tutaj.

Koloseum © iStock
Koloseum © iStock

32. Piramidy w Gizie

Słynne piramidy w Gizie mają niemal idealne wymiary matematyczne. Nawet dzisiaj dokładność, z jaką zostały zaprojektowane, jest imponująca. Największa z nich, piramida Cheopsa, jest jednym z 7 cudów świata. Towarzyszą jej również piramida Chefrena, obok której znajduje się Sfinks z ciałem lwa i głową faraona, a także piramida Mykerinosa oraz szereg mniejszych piramid przeznaczonych na grobowce królów i dostojników. Kompleks ten znajduje się na liście UNESCO.

Podziwiać je możesz również online.

Piramidy w Gizie © iStock
Piramidy w Gizie © iStock

33. Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie

SKD, czyli Państwowe Zbiory Sztuki to sieć muzeów znajdujących się w Dreźnie, stolicy niemieckiego landu Saksonia. Samego miasta nie trzeba przedstawiać, to w końcu jeden z symboli barokowej architektury. Z kolei muzea zrzeszone w SKD to punkt obowiązkowy, zarówno dla osób, które odwiedzają Drezno, jak i tych podziwiających je na ekranach komputerów. W sieci możemy odbyć wirtualne przechadzki po Albertinum (z Galerią Nowych Mistrzów na czele), królewskie Zbiory Porcelany (zarówno oryginalnej, chińskiej, jak i tej wyprodukowanej w nieodległej Miśni), Komnatę Turecką, czy też kolekcję dzieł jubilerskich zgromadzoną w Neues Grünes Gewölbe.

Podziwiaj zbiory SKD online.

Panorama Drezna ©iStock
Panorama Drezna ©iStock

34. Zamek Ashford w Irlandii

Ta zabytkowa budowla, umiejscowiona na brzegu jeziora Lough Corrib, była twierdzą niegdysiejszego królestwa Connachtu i ostoją dla rodu De Burgh. Ten wspaniały i imponujący XIII-wieczny zamek jest obecnie pięciogwiazdkowym hotelem. Każdy z jego pokojów ma unikatowe wnętrze, które pomimo wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań zachowało swój oryginalny charakter. Tutaj możesz odwiedzić zamek.

Zamek Ashford © iStock
Zamek Ashford © iStock

35. Wielki Meczet Szejka Zayeda w ZEA

Nazwa meczetu pochodzi od jego założyciela i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieżyjącego już szejka Zayeda bin Sultana Al-Nahyana. To on wybrał miejsce, w którym wzniesiona została budowla i miał znaczący wpływ na jej architekturę. Meczet wykończono białym marmurem, dziedziniec wyłożono mozaiką, a wnętrze udekorowano pozłacanymi żyrandolami wysadzanymi kryształami Swarovskiego oraz kaligrafowanymi wersetami z Koranu.

Kliknij tutaj i podziwiaj Wielki Meczet Szejka Zayeda!

Wielki Meczet Szejka Zayeda © iStock
Wielki Meczet Szejka Zayeda © iStock

36. Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet w Stambule wzniesiono w 1609 roku na polecenie sułtana Ahmeda I. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów tak zwanego „okresu klasycznego” sztuki islamskiej w Turcji. Meczet pokryty jest sklepieniem składającym się z 30 kopuł różnej wielkości, a w jego ścianach umieszczono 260 okien, w których niestety nie zachowały się oryginalne barwne szyby.

Kliknij i obejrzyj go online.

Błękitny Meczet © iStock
Błękitny Meczet © iStock

37. Katedra w Mediolanie

Gotycka Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie została wzniesiona na centralnym placu Piazza del Duomo. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Dach katedry, ozdobiony 135 sterczynami, rzeźbami i gargulcami, dostępny jest dla zwiedzających. Widać z niego nie tylko panoramę miasta, ale również – przy dobrej widoczności – Alpy. Katedra należy do największych kościołów na świecie.

Podziwiać ją z bliska można tutaj.

Katedra w Mediolanie © iStock
Katedra w Mediolanie © iStock

38. Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny znajduje się na zachodnim skraju Pól Elizejskich na placu Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Ten wspaniały pomnik powstał po to, aby upamiętnić tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na mierzącym ponad 50 metrów łuku umieszczono 4 reliefy, fryz przedstawiający wymarsz i powrót wojsk w chwale, a także nazwiska 660 oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków.

Obejrzeć go możesz tutaj.

Łuk Triumfalny © iStock
Łuk Triumfalny © iStock

39. Katedra Santa Maria Del Fiore we Florencji

Gotycka katedra we Florencji nazywana przez Włochów Il Duomo zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale także górującą nad nią ogromną kopułą o wadze około 40 000 ton. Katedrę zbudowano w stylu gotyckim z białego marmuru z Carrary, zielonego marmuru z Prato i różowego marmuru z Maremmy, a następnie przerobiono w XIX wieku na styl neogotycki, wykorzystując te same materiały. Za budynkiem katedry znajduje się muzeum Museo dell’Opera del Duomo.

Wirtualną podróż po katedrze możesz odbyć tutaj.

Katedra Santa Maria Del Fiore © iStock
Katedra Santa Maria Del-Fiore © iStock

40. Tikál w Gwatemali

Ruiny miasta, położone na terenie Gwatemali, to prawdopodobnie dawna stolica Majów. Dzięki badaniom archeologicznym na jego terenie odkryto piramidy schodkowe, stele upamiętniające kolejnych władców, Wielki Plac z ruinami dawnych świątyń oraz zabudowania Akropolu Północnego i Akropolu Centralnego. W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kliknij i przenieś się do niego online!

Tikál © iStock
Tikál © iStock

Teraz pozostaje nam trzymać kciuki za szybki powrót do normalności i szykować się do odwiedzenia tych miejsc na żywo!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?