hero 5 kierunkow na city break.jpg

Londyn, Paryż, Barcelona? Jeszcze dekadę temu na weekendowy wypad wybieraliśmy przeważnie największe stolice europejskie. Dziś chętniej stawiamy na mniejsze, a dzięki temu spokojniejsze, bardziej klimatyczne i tańsze miasta spoza głównego turystycznego nurtu. Przedstawiamy mniej popularne kierunki weekendowych city breaków. Sprawdź, co oferują Ci Split, Lwów, Antwerpia, Tirana i Lyon.

Po długim przestoju w branży turystycznej, spowodowanym ograniczeniem ruchu transgranicznego w związku z pandemią COVID-19, większość podróżników w 2021 roku nadrabia „starty” i korzysta z otwartych granic. Sezon długich wakacyjnych urlopów za nami, ale jesień to najlepszy czas na weekendowe zwiedzanie. Szukasz pomysłu na szybki city break, ale interesują Cię mniej oblegane i tańsze kierunki? Służymy pomocą!

Wybrzeże Splitu © iStock
Wybrzeże w Splicie © iStock

Krótkie wakacje – city break w Splicie

Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji, to doskonały kierunek dla osób poszukujących słońca, morza i pysznej kuchni. Po sezonie znajdziesz tu wszystko, co niezbędne podczas city breaku – wspaniałe usytuowanie na wybrzeżu Dalmacji, kamienną, zabytkową architekturę, klimatyczne uliczki pełne knajpek, zapierające dech w piersiach krajobrazy i pyszna, lokalna kuchnia. Do założonego przez Greków niemal 1700 lat temu Splitu dostaniesz się z Polski samolotem w zaledwie 1,5 godziny, płacąc za lot nawet kilkadziesiąt złotych od osoby.

Stare miasto w Splicie © iStock
Stare miasto w Splicie © iStock

Co zobaczyć na miejscu? Z pewnością starówkę, która pamięta początki powstawania miasta. Znajdziesz tu m.in. pałac cesarza Dioklecjana, który upodobał sobie widoki i atmosferę Splitu na tyle, że stworzył tu swoją nadmorską siedzibę. W okolicy polecamy wycieczkę łódką na przynajmniej jedną z pobliskich wysp, np. Vrboska, czy Brač, a także zwiedzanie Szybenika i Trogiru. Miłośnicy natury nie będą rozczarowani wycieczką po parku narodowym Krka czy spacerami po zadbanych alejkach na górze Marjan, skąd rozpościera się piękny widok na morze i miasto. Lubisz czuć adrenalinę? Czeka na Ciebie m.in. rafting na rzece Cetina.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Splicie

Lwowskie kamienice © iStock
Lwowskie stare miasto © iStock

Duch historii – Lwów na city break

Chcesz poczuć ducha wschodniej Galicji i przenieść się na chwilę w czasie? Na city break w piękną jesienną pogodę wybierz Lwów. Nie dość, że znajduje się blisko polskiej granicy, a więc lot trwa średnio kilkadziesiąt minut, to nadal jest całkiem przystępny cenowo dla większości podróżnych z Polski. Co znajdziesz na miejscu? Wybrukowane uliczki z zabytkowymi kamienicami, które na myśl przywodzą Kraków, oferują niezliczoną liczbę kawiarni serwujących ponoć najlepszą na Ukrainie kawę. We Lwowie poczuć możesz też mniej zobowiązującą atmosferę, np. podczas wizyt na lokalnych bazarach czy jazdy starymi tramwajami.

Widok na Lwów z lotu ptaka © iStock
Widok na Lwów z lotu ptaka © iStock

Jak spędzić czas podczas city breaku we Lwowie? Zacznij od Rynku, gdzie stoją zabytkowe kamienice i ratusz. Z wieży ratuszowej – po pokonaniu ponad 400 stopni – zobaczyć możesz wspaniałą panoramę miasta! Koniecznie zobacz też budynek bogato zdobionej Opery Lwowskiej, a także kasyna szlacheckiego. Lubisz spacery? Wybierz się na Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich. W poszukiwaniu uniesień artystycznych warto skierować się do Lwowskiej Galerii Sztuki, marząc o kawie, można odwiedzić słynną Manufakturę Kawy w ścisłym centrum. Poszukiwacze lokalnych, lwowskich smaków nie zawiodą się m.in. w restauracji Baczyńskich. Jeśli myślisz o niedzielnym śniadaniu w tym miejscu, zawczasu zrób jednak rezerwację!

Sprawdź loty i noclegi we Lwowie

Centrum Antwerpii © iStock
Centrum Antwerpii © iStock

Diamentowe miasto – Antwerpia na weekend

Położona w belgijskiej Flandrii Antwerpia to nieoczywisty, ale doskonały kierunek na jesienny city break z Polski. Chociaż jest jednym z najważniejszych europejskich portów przeładunkowych, to jednocześnie stanowi centrum kulturalno-akademickie, biznesowe i artystyczne. Antwerpia nazywana bywa brylantowym miastem, ponieważ znajduje się tu największe na świecie skupisko szlifierni diamentów. Z pewnością zachwyci Cię tu połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnością, spokojnych, bocznych uliczek z wypełnionymi gwarem deptakami przy głównych arteriach miasta.

Port w Antwerpii © iStock
Port w Antwerpii © iStock

Jakie miejsca warto wpisać na listę must see w Antwerpii? Na starówce znajdziesz nie tylko liczące ponad 350 lat kamienice, ale też starsze zabytki, m.in. gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny czy renesansowy ratusz. Nie sposób ominąć tu też fontannę Brabo zwieńczoną rzeźbą rzymskiego żołnierza. Wolisz nowoczesną architekturę? Wybierz się do portu, aby podziwiać przeszkloną bryłę położoną na dachu zabytkowej budowli. Naprawdę robi wrażenie! Będąc we Flandrii, wybierz się też na wystawę sztuki mistrzów malarstwa: Rubensa, Van Dycka, Breughela. Znajdziesz ją w Koninklijk Museum voor Schone Kunsten.

Sprawdź loty i noclegi w Antwerpii

Wzgórze w okolicy Tirany © iStock
Okolice Tirany © iStock

Stolica w transformacji – Tirana na city break

Jeszcze do niedawna przedłużony weekendowy wyjazd w stolicy Albanii był pomysłem co najmniej niepopularnym. Dziś mamy inne podejście, ponieważ w ostatniej dekadzie, dzięki inwestycjom, miasto stało się bardziej przyjazne dla turystów. Jeszcze wiele jest do zrobienia, ale możliwość obserwacji miasta w procesie transformacji to naprawdę wielka gratka! Nie czekaj, aż Tirana stanie się ulubionym kierunkiem Europejczyków, zarezerwuj tani lot i jesienią przekonaj się, że oczaruje Cię swoją bliskowschodnią atmosferą, kuchnią, architekturą i… niskimi cenami.

Pałac kultury w Tiranie © iStock
Pałac kultury w Tiranie © iStock

Jakie atrakcje oferuje Tirana? Z wieży zegarowej na placu Skanderbeg zobaczyć możesz panoramę miasta. Obok znajdziesz też siedzibę Narodowego Muzeum Historycznego Albanii ze słynnym muralem przedstawiającym najważniejsze wydarzenia z historii tego kraju. Przejdź się koniecznie Bulwarem Męczenników (Bulevardi Deshmoret e Kombit) oraz wybierz się na spacer w okolice meczetu Et’hem Bey, gdzie znajdziesz wiele otomańskich zabytków. Nie omiń architektury brutalistycznej, a więc m.in. betonowej piramidy tyrana. Po dniu spędzonym na zwiedzaniu udaj się do jednej z wielu lokalnych knajpek, aby cieszyć się pysznym albańskim jedzeniem!

Sprawdź loty i noclegi w Tiranie

Panorama Lyonu © iStock
Panorama Lyonu © iStock

Francja w pigułce – Lyon

Leżący u zbiegu rzek Soany i Rodanu Lyon jest jednym z największych i najstarszych miast Francji. W odróżnieniu jednak od Paryża, Nicei czy Marsylii, nie jest zbyt często wybierany na weekendowe wypady. Niesłusznie! Do tego miasta, leżącego na południu Francji możesz dostać się samolotem w około dwie godziny, płacąc za bilet w obie strony od około dwustu złotych za osobę. Znajdziesz tu wszystko, co niezbędne podczas krótkiego urlopu – zabytki, galerie sztuki, eleganckie butiki czy restauracje i bistra różnego typu.

Bazylika Notre-Dame de Fourvière, Lyon © iStock
Bazylika Notre-Dame de Fourvière w Lyonie © iStock

Co warto tu zobaczyć? Z pewnością pamiętający początki miasta amfiteatr położony na wzgórzu Fourvière, a także leżącą niedaleko Bazylikę Notre-Dame de Fourvière. Dostać się tam kolejką linową Vieux Lyon. W śródmieściu zainteresują Cię muzeum historyczne Musée de la Civilization Gallo-Romaine, romańska katedra Cathédrale St-Jean, a także jedna z najważniejszych francuskich galerii sztuki – Musée des Beaux-Arts z pracami m.in Rodina i Matisse’a. Lubisz antyki? Wybierz się na wielki pchli targ Les Puces du Canal w dzielnicy Villeurbanne. Nie zapomnij skosztować lokalnych specjałów, siedząc przy stoliku w jednym z wielu klimatycznych bistro!

Zobacz loty i noclegi w Lyonie


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?