hero granice.jpg

Nie chodzi tym razem o granice ludzkich możliwości, czy nawet o granice cywilizacji. Raczej o zwykłe granice międzypaństwowe, które, podróżując po świecie, przekraczamy często. Rzecz w tym, że nie zawsze są one takie zwykłe. W wielu miejscach świata w strefach przygranicznych napotyka się prawdziwe niespodzianki, a niektóre z nich zasługują na miano prawdziwych atrakcji turystycznych.

Nietypowe granice

Zobacz, gdzie znajdują się jedne z najbardziej nietypowo wyznaczonych granic! Przygotowaliśmy kilka ciekawostek, które powinny Cię zaskoczyć.

Świątynia Madanmohan, Cooch-Behar, Indie © iStock

Świątynia Madanmohan, Cooch-Behar, Indie © iStock

Region Cooch-Behar – Indie, Bangladesz

Po stronie należącej do Bangladeszu znajdowały się w tym regionie aż 102 enklawy indyjskie, a po indyjskiej stronie granicy 71 enklaw bangladeskich. To nie koniec! Wewnątrz wielu z tych enklaw były mniejsze enklawy, a wewnątrz nich kolejne, np. w obrębie rejonu o nazwie Balapara Khagrabari, który był indyjskim okręgiem na terenie Bangladeszu, leżała enklawa Bangladeszu, w środku której z kolei było terytorium indyjskie. Rządy Indii i Bangladeszu pracowały nad „wyprostowaniem” tej granicy, aż w 2015 roku przyjęto ustawę o wymianie enklaw pomiędzy Indiami i Bangladeszem.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Indiach

Granica między Belgią a Holandią w Baarle © iStock

Granica między Belgią a Holandią w Baarle © iStock

Granica belgijsko-holenderska w Baarle

Europejczycy właściwie granic już nie zauważają, ale akurat w tej małej, zasadniczo holenderskiej mieścinie warto na nie zwrócić uwagę, gdyż Belgia jest tam rozsiana w postaci enklaw, w sposób wcale nie mniej skomplikowany niż w Cooch-Behar. Ponadto wydzielone kawałki Belgii zawierają w sobie enklawy Holandii. Granice biegną przez podwórka, domy, mieszkania itd. Miało to zabawne konsekwencje, np. w lokalach gastronomicznych, które były zamykane, zgodnie z holenderskimi przepisami, nieco wcześniej niż w Belgii. Możemy sobie wyobrazić co się działo, gdy granice biegły nieomal przez blat kawiarnianego stolika. Delimitację podobną do sytuacji w Baarle znajdziemy także w innych miejscach świata, np. na granicy słoweńsko-chorwackiej, gdzie granica przebiega przez restaurację Kalin w mieście Bregana.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Holandii

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Holandii

Linia reprezentująca granicę między USA a Kanadą © iStock

Linia reprezentująca granicę między USA a Kanadą © iStock

Northwest Angle – kawałek Stanów w Kanadzie

Mieszkańcy tego północnego regionu stanu Minnesota, obywatele amerykańscy, mogą swoją ziemię ojczystą opuścić drogą lądową tylko przejeżdżając przez Kanadę i wracając znów muszą dwa razy meldować się na granicy. Tym razem enklawa powstała z niewiedzy geograficznej w czasie podpisywania traktatu paryskiego w 1787 roku. Uzależniono wówczas przebieg granic od biegu rzeki Mississippi a ten nie był dokładnie wytyczony – stąd błąd, a dziś kolejna ciekawostka pograniczna.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Kanadzie

Ośnieżona plaża na Morzu Beringa © iStock

Ośnieżona plaża na Morzu Beringa © iStock

Wyspy Diomedesa, czyli tam, gdzie widzisz przyszłość

Znane są też pod rosyjską nazwą Wyspy Gwozdiewa i leżą w samym środku Cieśniny Beringa. Duża Diomeda znajduje się po rosyjskiej stronie, Mała Diomeda – po amerykańskiej. Cała niezwykłość tego archipelagu polega na tym, że pomiędzy nimi przebiega linia zmiany daty. Dlatego z amerykańskiego skrawka lądu widać „jutro”, które jest już na Dużej Diomedzie rosyjskiej.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w USA


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?