Ojczyzna flamenco
Choć flamenco zyskało międzynarodową sławę, jego ojczyzną jest Andaluzja. Zamieszkujący jej teren w XV w. romowie nie potrafi odnaleźć się wśród rdzennej społeczności. Śpiew pozwalał im dać upust emocjom, a wcześniejszy wędrowniczy tryb życia sprawił, że w swojej sztuce łączyli elementy kultury arabskiej czy żydowskiej.
Czym dokładnie jest flamenco? Większość osób skojarzy ten termin z ognistym tańcem, odzwierciedlającym żywiołowy temperament Hiszpanów. To oczywiście dobre skojarzenie, jednak flamenco to coś więcej. To także śpiew i muzyka. W teorii, ponieważ dla Hiszpanów flamenco to styl życia. Część ich kultury i tradycji, ale i codzienność. Późnym wieczorem i nocą lokalsi wypełniają małe, skrywane w wąskich uliczkach bary. Sceny przejmują artyści, których śpiew i dźwięki gitary odbijają się echem po miejskich zaułkach.
Co wyraża flamenco?
Prosta liryka jest nośnikiem historii – nie zawsze z wesołym przekazem. Flamenco to ból, cierpienie, tęsknota, ale i przebaczanie, miłość czy radość. Gdy otworzysz się na to przeżycie, zapomnisz o otaczającej Cię rzeczywistości.
Flamenco to ekspresja. Emocje śpiewaka są widoczne w sposobie akcentowania poszczególnych słów, jak i na jego twarzy. Ładunek emocjonalny potęguje taniec. To właśnie zadaniem tancerki lub tancerza jest jak najlepsze oddanie przeżyć śpiewaka. Liczy się najdrobniejszy gest, ale emocje są tutaj widoczne nawet w szeleście sukni czy dźwięku otwieranego wachlarza. Dramaturgii spektaklowi dodaje także muzyka.
Niezwykle ważny we flamenco jest rytm. Wybija go zarówno śpiewak, jak i tancerz oraz muzycy. Dozwolone jest stukanie obcasami, wyklaskiwanie rytmu dłońmi, uderzanie w specjalne skrzynie perkusyjne (cajón) czy granie na kastanietach. Na pierwszym planie jest gitara. Klasyczna, jednak z charakterystycznym dla muzyków flamenco kształtem. Instrument z drzewa cyprysowego ma płytsze i węższe pudło, a struny są zawieszone nieco niżej.
Jak tańczyć flamenco?
Taniec flamenco to głównie improwizacja, choć oparta na przekazywanych z pokolenia na pokolenie elementach choreografii. Na spektakl tancerzy składa się jednak nie tylko taniec, ale i strój. Flamenco kojarzy się z krwistą czerwienią sukni tancerek, jednak jeśli wybierzesz się na pokaz flamenco w Andaluzji, przekonasz się, że tancerze sięgają po znacznie szerszą paletę barw.
Kobiety przyciągają uwagę sukniami z falbanami, które podkreślają każdy ich ruch. Nawet jeśli muzyka zamilknie, szelest falban lub trenu wciąż niesie emocje Do tego chusta z frędzlami, ale i dodatki – mogą to być wpięte we włosy kwiaty czy wspomniany już wachlarz. Tancerki flamenco oddają emocje najmniejszymi gestami – ważny jest ruch dłoni, palców. Do tego zmysłowe obroty czy kołysanie biodrami. Z kolei tancerze flamenco są bardziej oszczędni w ruchach, ale mocniej wybijają rytm. Męski strój do flamenco to dopasowanie spodnie, koszula i kamizelka, a także apaszka, kapelusz i wysokie buty na małym obcasie.
Gdzie poczuć ducha flamenco w Andaluzji?
Nie ma lepszego miejsca na pokaz flamenco niż jego ojczyzna. Jeśli zamawiasz loty do Andaluzji i planujesz spędzić wakacje na Costa del Sol, koniecznie zarezerwuj czas na wizytę w jednym z tablao – barów, w których można zobaczyć na żywo flamenco. Są to miejsca przygotowane na wizyty turystów. Przygotuj się na opłaty wstępu (w cenie wejściówek jest posiłek lub przekąska, drinki), w wielu miejscach musisz zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.
Sprawdź, na jakie pokazy flamenco w Andaluzji kupisz bilet online
Najpopularniejsze tablao w Andaluzji
- Los Gallos
Jedno z najstarszych i tym samym najpopularniejsze tablao w Sewilli. Lokal jest odrestaurowany, ale zachował swój klimat – pokaz flamenco odbywa się tutaj bez nagłośnienia. Miejsca nie jest zbyt wiele, a kolejki do lokalu długie (kup wcześniej bilet).
Adres: Plaza Santa Cruz, 11. - La Couva de la Rocío
Ważnym ośrodkiem flamenco jest Grenada i znajdująca się tam dzielnica Sacromonte. To właśnie tutaj znajdują się słynne jaskinie na wzgórzu, w których wnętrzach odbywają się pokazy flamenco. Jedną z nich jest La Couva de la Rocío. Rodzinny lokal mieści 150 osób, w gratisie otrzymujesz także piękny widok na Alhambrę.
Adres: Cam. del Sacromonte, 70. - La Carboneria
Wracamy do Sewilli. Tablao cieszące się popularnością wśród turystów i mieszkańców, choć ci ostatni narzekają na zbyt dużą liczbę tych pierwszych. Mimo wszystko lokal ma swój klimat, a pokaz flamenco jest bezpłatny.
Adres: C. Céspedes, 21.
Sprawdź oferty city breaków w Sewilli
Kameralne pokazy flamenco w Andaluzji
W każdym zakątku Andaluzji bez problemu znajdziesz bary, gdzie serwują tapas, a na scenie wybrzmiewa flamenco. Jeśli jednak masz ochotę na bardziej kameralne miejscówki, a przede wszystkim flamenco w wersji nie turystycznej, szukaj miejsc oznaczonych słowem „peña”.
Są to stowarzyszenia, które dbają o tradycję flamenco, organizują warsztaty, konferencje i małe pokazy. Większość z nich dopuszcza możliwość udostępnienia miejsc na widowni dla osób spoza stowarzyszenia i sprzedaje wejściówki za symboliczne opłaty. Niekoniecznie otrzymasz w pakiecie posiłek czy drinka, ale z pewnością możesz liczyć na najlepsze pokazy flamenco w prawdziwej odsłonie. Bez sztucznej dramaturgii, która czasami wkrada się w pokazy flamenco dla turystów.
Gdzie obejrzeć flamenco?
- Peña Cultural Flamenca Torres Macarena
Zacznijmy od Sewilli. Stowarzyszenie z historią sięgającą 1974 roku. Pokazy flamenco odbywają się w kameralnej atmosferze, bez nagłośnienia. Kup wcześniej wejściówki i zwróć uwagę, czy na widowni nie ma specjalnych miejsc przeznaczonych dla turystów.
Adres: C. Torrijiano, 29.
- Peña flamenca la Platería
Stowarzyszenie w Grenadzie, mające swój początek w 1949 roku. Regularnie organizują pokazy czy warsztaty, sprawdź wcześniej harmonogram wydarzeń i kup bilet. Zdecydowanie warto!
Adres: Plaza de Toqueros, Albaycín, 7.
- Casa de la Guitarra
Jedno z polecanych miejsc w Sewilli, gwarantujące spektakularne pokazy, choć wciąż dla małego grona odbiorców, co ułatwia skupienie się na przeżywaniu spektaklu.
Adres: C. Mesón del Moro, 12.
Festiwale Flamenco w Andaluzji
Festiwale flamenco to kolejna doskonała okazja do poznania historii flamenco, wzięcia udziału w pokazach, lekcjach tańca, ale i skosztowania lokalnej kuchni czy poznania mieszkańców Andaluzji. Hiszpanie potrafią się bawić, a okazji do świętowania mają sporo. Najpopularniejszy festiwal flamenco jest organizowany w Sewilli, ale to tylko jedna z propozycji.
- Biennale Flamenco – Sewilla
Organizowany co dwa lata, kolejna edycja festiwalu przypada na 2024 rok. Przez cały miesiąc mieszkańcy i turyści bawią się w rytmie flamenco!
PS
W latach nieparzystych w mieście organizowany jest z kolei Septiembre es flamenco – festiwal trwa dwa tygodnie.
- Feria de Abril – Sewilla
Dwa tygodnie po świętach wielkanocnych w Sewilli rozpoczyna się święto flamenco, parad konnych i dobrego jedzenia, a na ulicach miasta tańczone jest flamenco w parach.
- El Potaje Gitano Festival w Utrera
Ostatnia sobota czerwca to doskonała okazja by poznać sekrety flamenco w Utrera. Festiwal jest organizowany co roku, a jego tradycja sięga 1957 roku!
- La Noche Blanca del Flamenco de Córdoba – Kordoba
Biała Noc Flamenco, czyli coroczna impreza trwająca aż do wschodu słońca. Tegoroczna edycja przypada na noc z 17/18 czerwca.
- Festival de la Guitarra de Córdoba – Kordoba
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, w ramach którego prezentowane są różne gatunki muzyczne, a więc nie tylko flamenco, ale i np. jazz. Mimo to jest to popularna i godna uwagi impreza, a na scenie prezentują się prawdziwi wirtuozi gitary. Festiwal odbywa się w pierwszej połowie lipca.