lazurowe wybrzeze featured esky 1.jpg

Chcecie poczuć prawdziwą atmosferę Francji? To proste – spakujcie walizki i udajcie się na Lazurowe Wybrzeże, czyli słynną Riwierę Francuską! Wspaniałe Côte d’Azur rozciąga się od prowansalskiego miasteczka Cassis, leżącego nieopodal Marsylii, aż po granicę z Włochami.

Co zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu?

Obok przepięknych kurortów nad Morzem Śródziemnym, znajdziemy tu pachnące lawendą małe wioski, znane z niezwykłej gościnności oraz unikalnych pomników przyrody.

Promenada, Nicea © iStock

Promenada, Nicea © iStock

Nicea

Pobyt w Nicei, uznawanej za stolicę Riwiery Francuskiej, to idealna okazja, aby choć na chwilę zanurzyć się w tutejszej kulturze, zasmakować lokalnej kuchni i dać się uwieść kosmopolitycznemu stylowi życia. Nicea to miasto z bogatą przeszłością i świetnie zachowanymi zabytkami. Na pasjonatów historii czekają tu m.in. ruiny rzymskich term, okazałe obiekty sakralne z XIV-XVIII w., zabudowania w stylu Belle Époque, a także malownicze tereny spacerowe, w tym Promenada Anglików, licząca aż 7 km długości! Na szczególną uwagę zasługuje Wzgórze Zamkowe, z którego rozpościera się spektakularny widok na miasto, Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża oraz główny Plac Massena.

Lazurowe Wybrzeże - Targ Cours Saleya, Nicea © iStock

Targ Cours Saleya, Nicea © iStock

Na zakupy warto zajrzeć na słynny targ Cours Saleya, gdzie spróbujemy regionalnych przysmaków (w tym słynnych makaroników) i nabędziemy oryginalne pamiątki. W Nicei znajdziemy ponad 20 plaż, które rozciągają się wzdłuż Promenady Anglików i ulicy Quai des États-Unis. Bujne ogrody i parki, oczarują nas swą różnorodnością i pozwolą wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. Wraz z dziećmi warto się wybrać do Parku Phoenix, gdzie mieści się zoo, wielki ogród tropikalny i plac zabaw.

Lazurowe Wybrzeże - Port Monako i Monte Carlo © iStock

Port Monako i Monte Carlo © iStock

Monaco – co odwiedzić, czego spróbować?

Zaledwie 20 km od Nicei znajduje się niewielkie miasto-państwo. O splendorze Księstwa Monako świadczą wspaniałe rokokowe pałace okalane pięknymi ogrodami, ekskluzywne hotele i butiki, a także prestiżowe wydarzenia kulturalne i sportowe z Grand Prix Formuły 1 na czele. Znajdująca się na stromym zboczu dzielnica Monte Carlo słynie z eleganckich kasyn, XIX-wiecznego gmachu opery oraz Promenady Mistrzów – alei, gdzie znajdziemy odciśnięte stopy światowej klasy piłkarzy.

Lazurowe Wybrzeże - Dzielnica Le Suquet, Cannes © iStock

Dzielnica Le Suquet, Cannes © iStock

Cannes

Z kolei nieodległe Cannes uważane za jedno z najbardziej czarujących miast Lazurowego Wybrzeża. Miasto przyciąga miłośników kinematografii w związku z odbywającym się tu międzynarodowym festiwalem filmowym. Nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu Cannes są luksusowe hotele na La Croisette, ekskluzywne restauracje serwujące wykwintne dania kuchni francuskiej oraz drogie jachty, które można podziwiać w starym porcie. W trakcie pobytu w Cannes warto zwiedzić historyczną dzielnicę Le Suquet. Jest to również świetna baza wypadowa na pobliskie wyspy: Sainte-Marguerite i Saint-Honorat.

Sprawdź oferty lotów i hoteli na Lazurowym Wybrzeżu


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?