Tbilisi hero.jpg

Nie ma kultury gruzińskiej bez kultu jedzenia i picia, a przekonał się o tym każdy, kto choć raz odwiedził ten kaukaski kraj. Słynne Gaumardżos! i uginające się pod ciężarem zakąsek stoły są częstym wspomnieniem wśród odwiedzających Gruzję. Jeśli zatem w podróży lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym, życzymy miłej i smacznej lektury!

Czym charakteryzuje się kuchnia gruzińska?

Kuchnię gruzińską cechuje wyrazisty charakter, treściwość i niezwykle bogate kolory. Na ostateczny kształt gruzińskiej gastronomii miała wpływ historia, a w szczególnie położenie na trasie Jedwabnego Szlaku. Gruzini, poza wołowiną, baraniną i kurczakiem, uwielbiają również bakłażany, sery, orzechy włoskie, paprykę, fasolę i świeże zioła. Potrawy gruzińskie są różnorodne i odnajdą swoich zwolenników zarówno wśród mięsożerców, jak i fanów kuchni roślinnej.

Gruzińskie specjały, w tym chinkali i chaczapuri © iStock
Gruzińskie specjały, w tym chinkali i chaczapuri © iStock

Co warto zjeść w Gruzji?

Gruzińskie jedzenie jest bardzo lubiane przez Polaków o czym świadczy popularność kaukaskich restauracji w praktycznie każdym dużym polskim mieście. Poznaj najważniejsze dania kuchni, którą jest kombinacją smaków różnych narodowych potraw Kaukazu i Europy Wschodniej z domieszką wpływów z Persji i Turcji.

Chaczapuri
O ile Włosi mają pizzę, a Amerykanie burgery, to Gruzini mają chaczapuri. Trudno o bardziej promujące Gruzję danie. Gruziński zapiekany placek z serem występuje w kilku wersjach różniących się od siebie zarówno farszem, kształtem, jak i sposobem podania.

Chinkali
Tradycyjne kołduny wypełnione bulionem stanowiące podstawę kaukaskiej kuchni. Podobnie jak chinkali podawane w wielu wariantach, ale z zachowaniem tej samej procedury konsumpcji. Degustację chinkali zaczyna się zawsze od precyzyjnego nadgryzienia ciasta, następnie wypicia bulionu, a na końcu zjedzenia całości.

Typowa, gruzińska uczta © iStock
Typowa, gruzińska uczta © iStock

Lobiani
Lobiani to świetna propozycja dla wegetarian. Pszenny wypiek nadziewany fasolą, który w Gruzji jest szczególnie popularny w formie chaczapuri raczuli. Danie pochodzi z Raczy, krainy geograficznej położonej u stóp gór Wysokiego Kaukazu.

Charczo
Tradycyjna gruzińska zupa gulaszowa z wołowiny i dodatkiem orzechów włoskich, które nadają jej gęstej konsystencji. Temperament tej treściwej potrawki wzmacniają ziołowe dodatki w postaci kozieradki i mielonych ziaren kolendry.

Tonis Puri
Wytwarzany według starych receptur tradycyjny gruziński chleb. Swój charakterystyczny smak i kształt zawdzięcza metodzie wypiekania w tonie, czyli specjalnie przygotowanym piekarniku. Gruzińskie wypieki, które skradną Twoje serce.

Badridżani
Prawdziwa wegetariańska bomba na talerzu. Smażony bakłażan nadziewany pastą z orzechów włoskich i czosnku z dodatkiem nasion granatu.

Zobacz okazje na city break w Tbilisi

Gdzie tanio zjeść w Tbilisi?

Gruzini są dumni ze swojej kuchni i kultury i bardzo chętnią dzielą się z zagranicznymi gośćmi recepturami najlepszych dań czy rekomendacjami lokalnych restauracji. W Gruzji nie będzie nietaktem zapytanie wprost o dobrą i tanią knajpę, w której jadają miejscowi. Z dużym prawdopodobieństwem po tak zadanym pytaniu skończysz przy gwarnym stole gruzińskiego domostwa. I całkiem możliwe, że nie będzie to tylko jeden wieczór, ale kilka dni biesiadowania i wspólnych toastów w akompaniamencie krajowych legend i najróżniejszych opowieści.

Churchkela, gruziński specjał produkowany z orzechów i winogron © iStock
Churchkela, gruziński specjał produkowany z orzechów i winogron © iStock

Gruzja to wciąż stosunkowo tani kraj, jak na grubość portfela polskiego turysty. Miasto stołeczne rządzi się jednak swoimi prawami i warto znać miejsca, w których unikniemy konsternacji w zetknięciu z końcowym rachunkiem. Poznaj tanie i sprawdzone restauracje Tbilisi.

Khinkali House
Popularny bar z chinkali często recenzowany przez kulinarnych blogerów. Charakteryzują go smaczne dania gruzińskie w dobrej cenie. Najczęściej serwowaną potrawą są gruzińskie kołduny w kilku wariantach – od mięsnych przez te z farszem serowym, ziemniaczanym i grzybowym. Nie będzie to idealne miejsce na zjedzenie romantycznej kolacji, ale zdecydowanie odpowiednie dla zgłodniałych łowców lokalnych specjałów niezależnie od pory dnia. Lokal otwarty jest przez całą dobę.

Racha Restaurant – gruzińska uczta w podziemiach
Uczciwe gruzińskie jedzenie w dobrych cenach. Zjesz tutaj odpowiednio przyrządzone khinkali, wyrazistą zupę charczo i świetnego kurczaka z grilla. Lokal znany jest również z lokalnego domowa wina i smacznej lemoniady.

Salobie Bia – poczuj smak fasoli w kuchni gruzińskiej
Niewielka restauracja gruzińska Salobie Bia wśród miejscowych okrzyknięta została jedną z najlepszych w stolicy. Szef kuchni, który tu pracuje i jego gruzińskie specjały zaskoczą każdego nieszablonowym smakiem, teksturą i podaniem na talerzu. Największą rewelacją lokalu są dania z fasolą w tym obłędne lobiani czy chaczapuri. Furorę robi sałatka z pomidorów, jonjoli czy sorbet śliwkowy z białą czekoladą. Imponuje karta win z doskonałym spektrum naturalnych roczników. Jest również tanie, ale smaczne wino domowe Besini Winery. Obiad dla dwojga wraz z karafką wina za 50 złotych brzmi dobrze, prawda?

Bogactwo kolorowych przypraw na gruzińskim targu © iStock
Bogactwo kolorowych przypraw na gruzińskim targu © iStock

Mravaljamieri – gruzińska uczta w akompaniamencie tańca
Jeden z najjaśniejszych punktów na gastronomicznej mapie Tbilisi. Gruzini odwiedzają go tłumnie ze względu na świetną kuchnię, przyzwoite ceny i wyjątkową oprawę artystyczną. W restauracji Mravaljamieri kulinarnej uczcie towarzyszą pokazy narodowych tańców i koncerty folkowej muzyki na żywo. To miejsce nigdy nie zasypia i jest często gospodarzem wesel, rodzinnych uroczystości czy benefisów. Jeśli chcesz zobaczyć, jak bawią się Gruzini, trudno o bardziej odpowiednią knajpę w stolicy.

Bar Warszawa – polski akcent na kulinarnej mapie Tbilisi
Prowadzony przez Gruzinów bar „Warszawa” serwuje polskie przystawki i bogatą ofertę napojów wyskokowych. To kultowe miejsce z punktu widzenia polskiego turysty, dla którego widok polskiej knajpy za granicą wciąż budzi zdumienie. Szkoda, że w milionowej stolicy jest to jedyne miejsce z polskim akcentem, gdzie dla porównania w Polsce jest już prawie 200 gruzińskich restauracji.

Tradycyjne łaźnie gruzińskie w dzielnicy Abanotubani © iStock
Tradycyjne łaźnie gruzińskie w dzielnicy Abanotubani © iStock

Co zobaczyć w Tbilisi?

Ponad milionowa metropolia jest coraz popularniejszym kierunkiem wśród Polaków. Jest to związane zarówno z rozbudowaną siatką tanich połączeń, jak i rosnącą sympatią do gruzińskiej kultury, kuchni i historii. Dwa dni pobytu w stolicy wystarczą na niespieszne zobaczenie wszystkich atrakcji miasta. Zwiedzanie warto rozpocząć od Placu Wolności – centralnego miejsca w mieście o symbolicznym znaczeniu. To właśnie tu miała miejsce słynna rewolucji róż – krok ku demokratycznym zmianom w kraju. Wydarzenie historyczne, które odbiło się echem w światowych mediach.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Tbilisi
Widok na Tbilisi skąpane w słońcu © iStock
Widok na Tbilisi skąpane w słońcu © iStock

W Tbilisi można niekiedy poczuć się, jak w parku narodowym. Dobrym przykładem jest znajdujący się w samym centrum wodospad Leghvtakhevi. Wisienką na torcie jest stare miasto, którego flagowym punktem jest najstarsza dzielnica miasta Abanotubani. To właśnie tutaj można dla kurażu i lepszego samopoczucia udać się do jednej z wielu starych łaźni Sulfur Baths. Zwiedzanie Tbilisi byłoby niepełne bez wjechania na wzgórze Sololaki, aby zobaczyć twierdzę Narikala. Kojącym doświadczeniem jest popołudniowa rekonwalescencja w Rike Park – miejskim skwerze zieleni.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?