hero.jpg

Wyjazdy na narty lub snowboard to od lat niezwykle popularna forma spędzania urlopu. Białe szaleństwo to nie tylko wspaniała okazja do uprawiania aktywności fizycznej ale także niezawodny sposób na psychiczny relaks i włączenie pełnego trybu wakacyjnego.

Narciarstwo i jazda na desce są same w sobie bardzo dynamicznymi, ciekawymi i pociągającymi dyscyplinami sportu, w których ogromną satysfakcję daje przełamanie własnych barier i proces doskonalenia swoich umiejętności. Atrakcyjności wyjazdom narciarskim czy wypadom na deskę dodaje fakt, że można świetnie połączyć je ze zwiedzaniem nowych miejsc, obcowaniem z naturą i spędzeniem czasu z rodziną, czy przyjaciółmi. Mix słońca, ośnieżonych stoków i bajecznych widoków to idealny wręcz przepis na udany odpoczynek. Jeśli narciarstwo lub snowboard już jest twoją pasją – albo chcesz sprawdzić, czy to coś dla ciebie – zobacz gdzie warto pojechać i jak spakować się na górską wyprawę samolotem! Zastanawiasz się jaką walizkę wybrać na urlop? Sprawdź walizki najlepszej jakości – marki Puccini – i odbierz 10% zniżki wpisując kod eSky – szczegóły akcji na dole strony!

Gdzie poszaleć w nieoczywisty sposób?

Być może nie oczywistym ale coraz bardziej popularnym kierunkiem dla narciarzy i snowboardzistów jest Gruzja. Ten niezwykle przyjazny kraj, położony u stóp Kaukazu, ze wspaniałymi tradycjami i przepyszną, znaną na całym świecie kuchnią, pochwalić może się przynajmniej trzema dużymi ośrodkami narciarsko-snowboardowymi: Gudauri, Mestia i Bakurian. Gudauri, ośrodek położony około 120 kilometrów od Tbilisi, na wysokości 2200 -3275 m n.p.m, to najbardziej nowoczesny i najczęściej odwiedzany z nich – znajduje się tutaj ponad 70 kilometrów tras zjazdowych, a sezon trwa od grudnia do kwietnia. Gudauri słynie nie tylko z doskonale przygotowanych stoków, gdzie szaleć można także po zmroku, dzięki kilku trasom ze sztucznym oświetleniem, ale także z ogromnej ilości terenów na tak zwany off-ride, czyli zjazdy dzikimi terenami, nie bez powodu zresztą Gudauri nazywany bywa mekką freeridingu. Ośrodek oferuje także trasy przygotowane specjalnie dla początkujących i dzieci, a także mnóstwo dodatkowych atrakcji: tor tubbingowy, śnieżny plac zabaw czy snowbiking i skutery śnieżne.

© iStock

Bogatą ofertą stoków narciarskich pochwalić może się także, kojarzona wciąż bardziej z urlopami letnimi – Bułgaria. To co przyciąga narciarzy i snowboardzistów do Bułgarii to przede wszystkim przystępne ceny, szeroka oferta apres-ski (czyli wszystko to, co robić można już po emocjach narciarskich) i wspaniałe widoki. Najbardziej znane ośrodki to Bansko, Borovetz i Pamporovo. Najdłużej sezon narciarski trwa w położonym w paśmie górskim Piryn ośrodku Bansko, pojeździmy tutaj od grudnia aż do połowy maja. Bansko to 70 kilometrów tras zjazdowych, a wśród nich 16 kilometrowa nartostrada prowadząca niemal ze szczytu Todorka (2746 m.n.p.m.) aż do samej doliny. Fani snowboardu znajdą tutaj mnóstwo interesujących tras a także snow park i half-pipy (czyli rampy). Ośrodek znany jest z doskonałej infrastruktury sportowej, mnóstwa barów i tawern, szerokiego zaplecza gastronomicznego i bazy hotelowej a także bajecznych widoków – warto wspomnieć, że Park Narodowy gór Piryn znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Koniecznie trzeba odwiedzić także samą miejscowość Bansko, która słynie z zabytkowego starego miasta oraz wyjątkowego folkloru.

© iStock

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Bułgarii

Być może nieoczywistym ale coraz bardziej popularnym kierunkiem dla narciarzy i snowboardzistów jest Gruzja.

Kolejnym nieoczywistym ale wspaniałym kierunkiem na białe szaleństwo, jest niemal całkowicie pokryta górami, granicząca z Francją i Hiszpania, maleńka Andora. Ten interesujący kraj proponuje turystom dobre ceny, wspaniale przygotowane trasy i… raj zakupowy – Andora znajduje się bowiem w strefie wolnocłowej! Pirenejskie uroki odkryjemy w dwóch głównych ośrodkach narciarsko – snowboardowych, proponujących łącznie 300 kilometrów tras zjazdowych: Vallnord i Grandvalira. Vallnord, gdzie znajdziemy około 100 kilometrów białego szaleństwa, składa się tak naprawdę w dwóch dolin i jest popularny zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i wśród free-ridowców poszukujących wrażeń i dobrych tras off-roadowych.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Gruzji

Z jednej strony znajdziemy tu trasy, wyciągi oraz place zabaw specjalne przygotowane dla dzieci, z drugiej snow parki – w tym jeden stworzony specjalnie dla profesjonalistów oraz dodatkowe atrakcje takie jak np. speed-riding, czyli połączenie narciarstwa i paralotniarstwa. Grandvalira, to największy ośrodek narciarsko- snowboardowy w Pirenejach. Wystarczy wspomnieć, że składa się on z 6 odrębnych stacji narciarskich, 210 kilometrów tras zjazdowych oraz systemu 74 wyciągów, który pozwala na przemieszczanie się po ośrodku bez konieczności zdejmowania nart! Znajdziemy tutaj łatwe trasy doskonale przygotowane dla początkujących amatorów nart czy snowboardu, a także te wymagające, które będą wyzwaniem dla długoletnich fanów sportów zimowych, do tego profesjonalne snow parki oraz snow club dla dzieci, a także nowoczesny kompleks SPA z atrakcjami na bazie wód geotermalnych, czy jedyny w swoim rodzaju hotel Igloo. To wszystko za naprawdę przystępne ceny! Czego chcieć więcej?

© iStock

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Andorze

Jak przewieźć sprzęt?

Opcje przewozu nart czy deski snowboardowej są bardzo różne w zależności od linii lotniczych, klasy podróży i trasy, którą wybierzesz. Niektórzy przewoźnicy zezwalają na przewóz nart lub deski jako bagażu rejestrowanego, jeśli mieści się on w wymogach rozmiarowych i wagowych. Najczęściej w tanich liniach lotniczych trzeba będzie dokupić przewóz bagażu specjalnego, lub sprzętu sportowego i oczywiście dodatkowo zapłacić. Każdorazowo trzeba oczywiście sprawdzić taryfy i możliwości obowiązujące przy zakupie danego biletu lotniczego. Zazwyczaj, przynajmniej część sprzętu, jak buty, kask, kijki, można przewieźć w bagażu rejestrowanym lub podręcznym. Pakując się do walizek – dobrze wykorzystaj każdą przestrzeń. Wnętrze butów narciarskich czy kasku będzie świetnym miejscem na upchanie kilku dodatkowych rzeczy, a ciężką i grubą kurtkę narciarską możesz narzucić na siebie.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?